ντοπερμαν σε φοιτητικο σπιτι??


Lina

Member
16 Σεπτεμβρίου 2010
8
0
Athina - Patra
τα 2 σκυλια στο εξοχικο μας δν μενουν μονα τους! Ο θειος μ ο οποιος σκοπευει μεσα στο επομενο διαστημα να εγκατασταθει μονιμα εκει, το μεγαλυτερο μερος του ετους μενει εκει (καθως το συνδιαζει και με τη δουλεια του) ενω ο μπαμπας μου πηγαινει τα σαββατοκυριακα. Εγω δν παω τοσο συχνα. Ο μεγαλος, ο Αρης, ειναι 3 ενω η μικρη, η Ηρα ειναι κατι παραπανω απο 1. Ετσι η εποχη που τα πηραμε επεσε οταν εδινα πανελληνιες και στην χρονια που πηγα πανεπιστημιο. Ετσι δν πηγαινα συχνα οποτε δν αναγνωριζουν εμενα ως αφεντικο τους. Αφεντικα τους ειναι ο θειος μου και ο μπαμπας μου. Εχω πολυ καλη σχεση και με τα 2 και οταν πηγαινω ασχολουμε πολλες ωρες με αυτα αλλα δν εχουν ζησει μαζι μου. Επισης αφεντικο τους ειναι και ο θειος μου οποτε γινονται λιγο πιο πολυπλοκα τα πραγματα ενω επισης το να "δανειστω" για καποιο διαστημα το ενα απο τα σκυλια για να δοκιμασω τα ορια μου καταλαβαινεται πως δν γινεται τοσο για αυτο που θα αλλαξει συνηθειες οσο και για το αλλο που θα χασει τη συντροφια του.

Τωρα για το φαι που ρωτησες aggeliki υπαρχει παντα στον χωρο που κοιμουνται ξηρα τροφη αν και δν την "τιμανε" επδ τα βραδια τους δινουμε συγκεκριμενη ποσοτητα ξηρας τροφης. τν τελευταιο χρονο ειμαστε πολυ προσεκτικοι σε αυτο το θεμα επδ η μικρη ειναι ακομα στην αναπτυξη και τρωει ειδικη τροφη ακομα.
τωρα για τις ημερες που μενουν μονα τους(που επαναλαμβανω ειναι λιγες και πολλες εβδομαδες δν υπαρχει καμια τετοια μερα) υπαρχει παλι τροφη η οποια οσο τρωνε τοσο γεμιζει (σαν ενα σωληνα φαντασου που το στομιο του βρισκεται στο κυπελλο και οσο τρωνε τοση τροφη πεφτει ξανα. καπως ετσι).

και οσο για το μερος που κοιμουνται, εχει δημιουργηθει και στο δικο μας σπιτι και στου θειου μου (απο τοτε που φτιαχναμε τα σχεδια των σπιτιων) κλειστος χωρος μερικων τετραγωνικων (ας πουμε σαν υπογειο) αποκλειστικα για τα σκυλια. δν ξερω αν σας μπερδεψα περισσοτερο παντως εκανα προσπαθεια να το περιγραψω οσο καλυτερα μπορουσα!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
τα 2 σκυλια στο εξοχικο μας δν μενουν μονα τους!
Αφεντικα τους ειναι ο θειος μου και ο μπαμπας μου.
Όταν τα σκυλια δεν ζουν με την υπολοιπη αγελη τους δεν αναγνωρίζουν ευκολα αφεντικο, δηλαδη αρχηγο της αγέλης.

Ο σκύλος έχει αναγκη να βγαίνει τουλάχιστον μια φορα βόλτα την ημέρα, άσχετα αν μενει σε διαμερισμα ή σε 10 στρέμματα υπερλουξ κήπο.
Αν ποτε παρεις σκύλο, θα καταλαβεις ποσο σημαντικο είναι αυτό για το μικρό σου φίλο.
Αν έχω καταλαβει καλα τα σκυλια δεν βγαινουν συχνα βόλτες.
Και σε ξαναρωτω:
Γιατι το σκυλακι που θές να υιοθετησεις εσυ θα έχει αναγκη περισσότερο τη βόλτα απο τα σκυλια που ήδη έχετε;

ενω επισης το να "δανειστω" για καποιο διαστημα το ενα απο τα σκυλια για να δοκιμασω τα ορια μου καταλαβαινεται πως δν γινεται τοσο για αυτο που θα αλλαξει συνηθειες οσο και για το αλλο που θα χασει τη συντροφια του.
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα "δανεισμου" εφοσον θα έχεις αποφασισει ότι μπορείς να έχεις και φροντίζεις ένα κατοικίδιο.

Εχεις δίκιο σε ότι αφορά στη συντροφικότητα αλλα εμενω στην άποψη μου ότι καποια σκυλια είναι περισσότερο ανθρωποκεντρικα και αποζητουν περισσότερο την ανθρώπινη παρουσία παρα οτιδήποτε άλλο.

Αν θέλεις να "δεις τα όρια σου" υπαρχουν πολλά αδεσποτάκια που μπορείς να φιλοξενήσεις έως ότου υιοθετηθουν.
Θα δεις επι του πρακτέου αν μπορείς να τα καταφέρεις ή όχι.


Τωρα για το φαι που ρωτησες aggeliki υπαρχει παντα στον χωρο που κοιμουνται ξηρα τροφη αν και δν την "τιμανε" επδ τα βραδια τους δινουμε συγκεκριμενη ποσοτητα ξηρας τροφης. τν τελευταιο χρονο ειμαστε πολυ προσεκτικοι σε αυτο το θεμα επδ η μικρη ειναι ακομα στην αναπτυξη και τρωει ειδικη τροφη ακομα.
τωρα για τις ημερες που μενουν μονα τους(που επαναλαμβανω ειναι λιγες και πολλες εβδομαδες δν υπαρχει καμια τετοια μερα) υπαρχει παλι τροφη η οποια οσο τρωνε τοσο γεμιζει (σαν ενα σωληνα φαντασου που το στομιο του βρισκεται στο κυπελλο και οσο τρωνε τοση τροφη πεφτει ξανα. καπως ετσι).

Η ξηρά τροφή όταν μενει μακρυά απο τη συσκευασίας της οξυδώνεται με αποτελεσμα να χανει τη γευση της αλλα και τα θρεπτικα συστατικά της.
Αυτος είναι και ο λόγος που δεν "τιμάνε" την αυτόματη ταϊστρα (έτσι λέγεται αυτός ο σωλήνας) αλλα το φαγητο που τους δίνεται.

Εφοσον είναι εκει καποιος καθε βράδυ και μπορεί να τα ταϊζει δεν υπαρχει λόγος να τους έχετε αυτόματη ταϊστρα με "μπαγιάτικο" φαγητο.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Λίνα καλωσήρθες καταρχήν!
Εγώ θα σου πρότεινα όπως και οι άλλοι να μην πάρεις σκύλο ακόμα, είναι μεγάλη η ευθύνη (τόση που δεν τη φαντάζεσαι) και θα το μετανιώσεις. Είχα βρεθεί κι εγώ στην ίδια ακριβώς θέση (φοιτήτρια στην Πάτρα) κι επέλεξα να μην αποκτήσω σκύλο, κάτι που στα χρόνια που ακολούθησαν δεν το μετάνιωσα καθόλου. Φυσικά όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και δεν είναι σωστό να κρίνουμε με βάση το δικό μας χαρακτήρα, αλλά ενστικτωδώς πιστεύω ότι στην περίπτωσή σου σε ενθαρρύνει λίγο το γεγονός ότι έχετε ήδη άλλα δύο σκυλιά, οπότε στην τελική αν δεν τα καταφέρεις θα έχεις την εναλλακτική να το αφήσεις μαζί τους. Εάν ισχύει κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι δεν είναι σωστός τρόπος σκέψης. Όταν παίρνουμε σκύλο είναι σαν να κάνουμε παιδί, είναι μια αλλαγή στη ζωή μας οριστική και αμετάκλητη, δεν υπάρχει γυρισμός. Για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον εσύ και το "παιδί" σου πάτε πακέτο. Αυτό θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις φυσικά και για το αν θα μπορεί να σε ακολουθήσει και στη μετά φοιτητική ζωή σου! Γιατί όπως σου ξανάπα ο σκύλος θα πρέπει να ναι μαζί σου.
Εν κατακλείδι επειδή βλέπω ότι έχεις την όρεξη να ψαχτείς παραπάνω, θα σε συμβούλευα να αρχίσεις το διάβασμα (λειτουργεί και λίγο ως υποκατάστατο σ εμένα που δεν έχω σκύλο) : Διάβασε για τα ντόμπερμαν, διάβασε για το πως υποδέχεσαι ένα νέο κουτάβι στη ζωή σου, ψάξε στο φόρουμ για ποστ που σχετίζονται με πιθανά προβλήματα σκύλων (συμπεριφοράς και υγείας) και πως αντιμετωπίζονται, διάβασε για ανπαραγωγή σκύλων και το πόσο δύσκολη υπόθεση είναι...Έτσι θα διευρύνεις τις γνώσεις σου περί κυνοφιλίας και στο τέλος θα είσαι έτοιμη να αποκτήσεις μια τετράποδη φίλη!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.. Lina αυτό που σου έγραψε η marilena83 είναι πολύ σωστό. Ξεκίνα το διάβασμα ενημερώσου και όταν αποφασίσεις να πάρεις το σκύλο θα είσαι προετοιμασμένη για το τι να περιμένεις και πως να αντιμετωπίσεις την οποιαδήποτα κατάσταση. 'Οταν διαλέγουμε μια φυλή θα πρέπει να είμαστε πολύ ενημερωμένοι και να γνωρίζουμε για την φυλή ότι χρειάζεται. Το να πάρεις ντόπερμαν επειδή έχεις ζήσει λίγο με 2 ντόπερμαν (λίγο, λόγω του ότι τα έχετε λίγα χρόνια, και τα χρόνια αυτά εσύ δεν τα επισκεπτεσαι συχνά) είναι λάθος πορεία. Πρέπει να πάρεις μια φυλή επειδή έχεις ψάξει καλά την φυλή και επειδή πιστεύεις ότι σου ταιριάζει στον τρόπο ζωής σου.
Τα ντόπερμαν (προσωπικές εμπειρίες δεν έχω) θεωρώ πως είναι "ζόρικη" φυλή, μόνο και μόνο από το σωματότυπο τους εγώ βλέπω σκυλιά φτιαγμένα για κίνηση και τρέξιμο, είσαι διαθετημένη να τα εκτονώνεις σωστά;;

Μια από τις πιο σωστές συμβουλές, και ελπίζω να το κάνεις είναι αυτή της ageliki222
Αν θέλεις να "δεις τα όρια σου" υπαρχουν πολλά αδεσποτάκια που μπορείς να φιλοξενήσεις έως ότου υιοθετηθουν.
Θα δεις επι του πρακτέου αν μπορείς να τα καταφέρεις ή όχι.
Ξεκίνα έτσι και βλέπουμε..
Αν πάλι επιμένεις να πάρεις σκύλο και θεωρείς πως είσαι έτοιμη, το συζητάμε και για το ποια φυλή και για τυχόν απορίες :)