Σκυλος σε πολυκατοικια?


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
και το οτι δεν ξαναδοκιμασε να κανει κατι παρομοιο πιστευεις οτι οφειλεται στο οτι εσυ συνεχισες να της χαμογελας και να της λες καλημερα!!αν πηγαινες στην αστυνομια πχ θα το ξανακανε???αν δεν της χαμογελουσες ξανα και δεν της ελεγες καλημερα θα το ξανακανε???δεν με ενδιαφερει να εχω την οποιαδηποτε σχεση με τετοια ατομα.δεν θα προσπαθησω διπλωματικα καν!μπροστα τους να χαμογελαω κι απο πισω να αλληλοβριζομαστε...!!για μενα τετοια ατομα φερονται ετσι,τετοια ατομα κανουν κακο σε ζωα,τα διπροσωπα,αυτα τα ατομα που μπροστα μου θα μου πουν τι ομορφη που εισαι...κι απο πισω μου θα με θαβουν!!απο αυτα τα ατομα τα περιμενω ολα!!δεν ειναι θεμα εγωισμου!!δεν μπορω και δε θελω να γινω τετοιο ατομο!απο τη στιγμη που θα με πειραξεις η σχεση μας θα γινει τυπικη,οπως με εναν ξενο!δε βρισκω το κακο σε αυτο...!δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τα εχω καλα με ολους(και για να μην παρεξηγηθω,δεν εννοω να βριστω,δεν εννοω να παιξω μπουνιες,δεν εννοω να εκδικηθω,απλα τυπικοτατη,οπως ειπα και πριν...λες και ειναι ξενος για μενα).οταν σε ρωτησα πριν τι εκανες εσυ και ενοχλησες στην πολυκατοικια σου,ρωτουσα απο πραγματικο ενδιαφερον.για να συγκρινω καταστασεις(αλλα και παλι παρεξηγηθηκα και απαντησε αλλος αντι για σενα,δεν πειραζει,σε ξαναρωταω λοιπον).οταν εμενα μου λενε οτι οι τριχες στο γκαζον ενοχλουν,συγνωμη,αλλα αυτα ειναι βλακειες!!εως ποσες τριχες δηλαδη νομιζεις εσυ οτι μπορει να αφηνει το σκυλι??να σου πω εγω....2...3...τουφιτσες??κι αν εγω δεν ξαναπαω για να τα εχω καλα μαζι τους,ποιος μου λεει οτι δε θα κανουν κακο στον σκυλο μου???οι ανθρωποι αυτοι μου ελεγαν πραγματικα οτι να ναι!!με αλλα ξεκινησαν...αλλου το πηγαν...και κατεληξαν στις τριχες!!εμενα αυτα μου δειχνουν οτι δε θελουν γενικως τον σκυλο!!και απλα και ηρεμα σε ρωταω...πιστευεις οτι αμα εγω δεν ξαναπαω στο γκαζον,αν αυτοι δε θελουν τον σκυλο στην πολυκατοικια,δε θα "ριξουν χλωρινη στο μπαλκονι"???δε θα κανουν κατι???κι εγω θα τους χαμογελαω???
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
εχει ειπωθει παλι σε αυτην την τεραααααστια κουβεντα που κανουμε...αν θελει να σε βλαψει καποιος,θα το κανει!
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν μου έχει γίνει παρατήρηση για πυλωτή. Στο πρώτο μήνυμα μου στο θέμα σου απάντησα για το τι θα έκανα στη θέση σου. Με την τρελή που έμενε από πάνω μου, δεν είχα καθόλου καλές σχέσεις. Ούτε και κανείς άλλος μπορούσε να έχει καλές σχέσεις μαζί της. Ούτε φιλοφρονήσεις ανταλλάξαμε ποτέ. Αυτή γλύκαινε οπότε της έπεφτε κανένα ρούχο κι ερχόταν να το πάρει, ή οπότε ανέβαινα να της το δώσω. Κατά τα άλλα όλοι στην πολυκατοικία είχαμε απηυδήσει μαζί της για πολλούς και διάφορους λόγους. Και το ήξερε. Στο περιστατικό της χλωρίνης φερθηκα με αυτόν τον τρόπο για την ασφάλεια του σκύλου μου. Την άφησα να πιστεύει ότι με ωφέλησε καθώς δεν θα επαναλαμβανε για κανένα λόγο κάτι που με ωφέλησε με οποιονδήποτε τρόπο. Το να την τραβουσα στα δικαστήρια δεν θα κε ωφελούσε με κανένα τρόπο. Άλλοι που κινήθηκαν δικαστικά είχαν και περαιτέρω τρεξίματα μαζί της πέρα από τα δικαστήρια. Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις τους γείτονες που έχεις, τρελοί σαν αυτήν δεν κυκλοφορούν σε κάθε πολυκατοικία, ευτυχώς.

Ουδέποτε είπα ότι χρειάζεται να είμαστε καλοί και φιλικοί με όλους. Όσο για το θέμα της τρίχας, αν ξαναδιαβάσεις τι γράφω, ψυχραιμα, θα δεις ότι τα παράπονα για τρίχες στο γκαζόν που παίζουν νήπια, τα θεωρώ..τρίχες...κατσαρές.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
@st3li0s, μου έχει αδειάσει ένα μπουκάλι χλωρίνη στο μπαλκόνι μου η από πάνω, πριν από μερικά χρόνια. Βγήκα στο μπαλκόνι να της πω να είναι πιο προσεκτική με τα νερά κι εκεί με πήρε η μπόχα. Έκλεισα την μπαλκονοπορτα και τα μάζεψα πριν προλάβει ο σκύλος να βγει έξω.
Άσε ρε 'συ!
Δηλαδή θες να πεις ότι δεν μάλωσες γι'αυτό?

Ταράτσα, μπογιά και...πλιτς πλιτς...ζωγραφική στην τέντα...:D
 
  • Like
Reactions: SHIRO


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από την ταράτσα μέχρι την τέντα της μεσολαβουσαν άλλες τέντες. Αλλιώς, δεν θα της διακοσμούσα την τέντα με μπογιά. Με τρύπες θα τη διακοσμούσα :whistle:
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Δεν μου έχει γίνει παρατήρηση για πυλωτή. Στο πρώτο μήνυμα μου στο θέμα σου απάντησα για το τι θα έκανα στη θέση σου. Με την τρελή που έμενε από πάνω μου, δεν είχα καθόλου καλές σχέσεις. Ούτε και κανείς άλλος μπορούσε να έχει καλές σχέσεις μαζί της. Ούτε φιλοφρονήσεις ανταλλάξαμε ποτέ. Αυτή γλύκαινε οπότε της έπεφτε κανένα ρούχο κι ερχόταν να το πάρει, ή οπότε ανέβαινα να της το δώσω. Κατά τα άλλα όλοι στην πολυκατοικία είχαμε απηυδήσει μαζί της για πολλούς και διάφορους λόγους. Και το ήξερε. Στο περιστατικό της χλωρίνης φερθηκα με αυτόν τον τρόπο για την ασφάλεια του σκύλου μου. Την άφησα να πιστεύει ότι με ωφέλησε καθώς δεν θα επαναλαμβανε για κανένα λόγο κάτι που με ωφέλησε με οποιονδήποτε τρόπο. Το να την τραβουσα στα δικαστήρια δεν θα κε ωφελούσε με κανένα τρόπο. Άλλοι που κινήθηκαν δικαστικά είχαν και περαιτέρω τρεξίματα μαζί της πέρα από τα δικαστήρια. Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις τους γείτονες που έχεις, τρελοί σαν αυτήν δεν κυκλοφορούν σε κάθε πολυκατοικία, ευτυχώς.

Ουδέποτε είπα ότι χρειάζεται να είμαστε καλοί και φιλικοί με όλους. Όσο για το θέμα της τρίχας, αν ξαναδιαβάσεις τι γράφω, ψυχραιμα, θα δεις ότι τα παράπονα για τρίχες στο γκαζόν που παίζουν νήπια, τα θεωρώ..τρίχες...κατσαρές.
εχεις δικιο,διαβασα λαθος το πρωτο μνμ σου,sorry!εμενα το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν με συμπαθουνε η δε τα παμε καλα.απλα δεν θελουν τον σκυλο μου,τελος!!δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους,ουτε αυτοι εχουν κατι αλλο να μου προσαψουν και με τους υπολοιπους απο οσα εχω δει ειναι ολα καλα.οπως και η δικια μου σχεση με ολους τους αλλους.οταν λοιπον μου λενε οτι απαγορευεται να βγαινω στο γκαζον,δεν τους ενοχλω εγω,τους ενοχλει ο σκυλος.αν οντως απαγορευεται δε θα ξαναπαω κι εχουν και δικιο!αν ομως δεν απαγορευεται για ποιο λογο να μην ξαναπαω?εγω θα συνεχισω να κανω αυτο που εκανα κι εκεινοι επισης,θα συνεχισουν να με παρενοχλουν με φωνες και τσακωμους.το οτι ειναι επικινδυνο περισσοτερο για τον σκυλο,ναι,εχεις απολυτο δικιο!!μπορουν να ριξουν το οτιδηποτε και να τρεχω μετα.αλλα αν ενοχλουνται απο την υπαρξη του σκυλου γενικως,θα βρουν τροπο να κανουν κακο οπως και να χει κι ας μην ξαναπατησω ουτε εγω η ιδια στο γκαζον.αν θελουν να βλαψουν τον σκυλο δε μπορουν να ριξουν κατι στο μπαλκονι οπως συνεβη και σ'εσενα??κι αν δεν ειναι χλωρινη και ειναι κατι αλλο??και για τριχες κατσαρες οπως λες κι εσυ...μετα που αλλου θα μου πουν οτι απαγορευεται να παω???
 
Last edited by a moderator:


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Συζήτηση με ιδιοκτήτη στην πολυκατοικία, (ιδιοκτήτης είμαι και εγώ) που ξέρει το νόμο, δέχεται ότι με καλύπτει ο νόμος, αλλά θα ζητήσει να γίνει έκτακτη γενική συνέλευση !!!! Επίσης ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι λέει για να μην μείνει ο σκύλος.
Υπόψιν
1. έκανα όλα τα εμβόλια
2. έβαλα τσιπ
3. βόλτα πάει μόνο με λουρί και με αυτοκίνητο στο δάσος στο Γουδί.
4. μένει εντός του διαμερίσματος και δεν έχω σπίτι στη βεράντα
5. δύο φορές που το κουτάβι είχε ατύχημα σε ασανσέρ και είσοδο, (τσίσια) καθάρισα σφουγγάρισα και πέρασα και με λευκό ξύδι.

Υ.Γ είμαι και ο διαχειριστής. Μήπως να του πω όταν ζητήσει να γίνει συνέλευση ότι το αίτημα απορρίπτεται και να περιμένει την ετήσια γιατί δεν κρίνω σοβαρό το λόγο για να τον τρολλάρω;
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τι εννοεις ετησια?
δε μαζευεστε καθε τρεις κ λίγο?

Αμα ζητησει συνελευση να γινει φυσικα (μη σε κατηγορησουν κ για κατάχρηση εξουσίας),εσυ τυπωσε τον νόμο κ μοιρασε τον,κατσε ακου τους ησυχα κ ωραια,κ αφου τα πουν οσοι ειναι,πεστους κ συ οτι εισαι καθολα νόμιμος κ να πα να κοψουν τον λαιμο τους οσοι εχουν προβλημα.
Κ φυσικα κ υπαρχει παντα κ η αστυνομια σε περιπτωσεις παρενοχλησεων κ απειλων (αν εστω υποννοησουν κατι)

Υγ:αν θες να τρολαρεις πάρε κ 2ο :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.228
10.279
Athens
Συζήτηση με ιδιοκτήτη στην πολυκατοικία, (ιδιοκτήτης είμαι και εγώ) που ξέρει το νόμο, δέχεται ότι με καλύπτει ο νόμος, αλλά θα ζητήσει να γίνει έκτακτη γενική συνέλευση !!!! Επίσης ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι λέει για να μην μείνει ο σκύλος.
Υπόψιν
1. έκανα όλα τα εμβόλια
2. έβαλα τσιπ
3. βόλτα πάει μόνο με λουρί και με αυτοκίνητο στο δάσος στο Γουδί.
4. μένει εντός του διαμερίσματος και δεν έχω σπίτι στη βεράντα
5. δύο φορές που το κουτάβι είχε ατύχημα σε ασανσέρ και είσοδο, (τσίσια) καθάρισα σφουγγάρισα και πέρασα και με λευκό ξύδι.

Υ.Γ είμαι και ο διαχειριστής. Μήπως να του πω όταν ζητήσει να γίνει συνέλευση ότι το αίτημα απορρίπτεται και να περιμένει την ετήσια γιατί δεν κρίνω σοβαρό το λόγο για να τον τρολλάρω;
Μπορείς να του εξηγήσεις ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ανούσιο. Θα ήταν ας πούμε σαν να ζητούσε κάποιος να απαγορευτούν οι ξανθιές στην πολυκατοικία - γιατί έτσι.

Και σε μένα έλεγαν κάτι μαλακίες παλιά. Αλλά σφύριξα σε κάτι συνελεύσεις κάτι για παράνομο κλείσιμο μπαλκονιών που έχουν κάνει κάποιοι, ρώτησα μπααααας ρε παιδιά έχει βάλει κανείς περισσότερα σώματα από τα προβλεπόμενα και γι αυτό έχουμε πρόβλημα με το σύστημα θέρμανσης, αναρωτήθηκα δυνατά γιατί δεν υπάρχει ο φάκελος κοινοχρήστων της τάδε χρονιάς και μετά το βούλωσαν όλοι.
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Ακόμα και με αυτόν είχαμε πολύ φιλική συζήτηση, περισσότερο δεν θέλει να γίνει το ξεκίνημα γιατί είναι το πρώτο σκυλί που μπαίνει στην πολυκατοικία και όντως παραδέχεται ότι ένα μήνα κοντα που τον έχω δεν ακούγεται. Πιθανόν να δέχεται και "παρέμβαση" για να μου πει για το σκύλο.
Απλά σκεφτόμουν μήπως τον πιπιλίσουν με βλακείες τύπου κάνει φασαρία, λερώνει, μένει στο μπαλκόνι δεμένο μόνιμα και τέτοια. Άλλωστε και ίδιος μου είπε ότι ξέρει ότι με καλύπτει ο νόμος αλλά θα το κάνει θέμα. Σαν να μου λέει κάνε το λαλάκα γιατί πρέπει να σπάσω τα μούτρα μου για να καταλάβουν ότι δεν περνάει από μένα...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ο νομος ειναι νομος. Αν θελησουν να κινησουν διαδικασίες με ψευδη κατηγορία (αυτο που παιζει τελευταια ειναι οτι ειναι στο μπαλκονι) ακολουθα @vrmode way. Οτι @@ εχει κανει ο καθενας απλα αναεφερε οτι πρεπει να δουμε τι θα κάνουμε. Ελληνες ειναι ολο και μερικες @@ριες θα εχει κανει ο καθενας.
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Καλημέρα παιδιά ... Σας γράφω γιατί έχουμε κι εμείς πρόβλημα με την πολυκατοικία ... Νοικιάσαμε ένα οροφοδιαμερισμα, το κτίριο είναι δυοροφο και από κάτω μας μένει ο γιος του ιδιοκτήτη με την οικογένεια του και στο ισόγειο οι γονείς που είναι ηλικιωμένοι ... Όταν λοιπόν πρίν ένα ένα μισή μήνα πήγαμε να κλείσουμε το σπίτι είχαμε ενημερώσει για το σκύλο και οι "παππούδες" μας είχαν πει ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα γιατί τα αγαπάνε και εκείνοι το μόνο που τους προβληματιζε ήταν μήπως κάνει φασαρία και ενοχληθεί η νύφη τους που μένει από κάτω μας . Το σκυλί είναι στο αθόρυβο, ζήτημα να το έχουμε ακούσει να γαυγιζει 10 φορές κι αυτό όταν είναι με άλλα σκυλάκια στο πάρκο, και όσο να ναι την συμπεριφορά του σκύλου σου την ξέρεις πολύ καλά οπότε δεν αγχωθηκαμε καθόλου... Τώρα όμως αυτή τη βδομάδα μας έχουν πρήξει γιατί λέει ότι η νύφη τους έχει φοβία με τα σκυλιά και αν λέει το δει στη σκάλα θα πέσει από το τρόμο και μόλις το άκουσε να γαυγιζει και το είδε έπαθε σοκ και απειλεί να φύγει από το σπίτι της και να διαλύσει την οικογένεια της .... ( Δεν το έχει δει ποτέ το σκυλί ούτε προφανώς το έχει ακούσει να γαυγιζει! Να σημειωθεί ότι το σκυλί δε το αφήνω στο σπίτι μόνο του , επειδή έχω ένα μαγαζί το παίρνω μαζί μου οπότε ξέρω ότι δεν έχει γαυγισει στα σίγουρα ) τους εξηγούμε ότι βάση νομοθεσίας δικαιούμαστε όχι ένα αλλά δύο κατοικίδια ... Το σκυλί εννοείται πως έχει βιβλιάριο, εμβόλια, παίρνει τα χάπια για τα παράσιτα, αμπούλες και όλα τα συναφή ... Τι να κάνουμε για να σταματήσουν να μας πρήζουν ;
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ρε με αυτους τους κουλους καθε φορααα.. τι να σου πω.. να πιασετε την νυφη εσεις προσωπικα (γιατι απο τριτους πολλα αλλαζουν στα λογια) και να κανατε μια ηρεμη και ωραια κουβεντουλα;; ωστε να δειξετε και την καλη σας διαθεση.. μπορει να ειναι απλα μια γυναικα με φοβια και με τον διαλογο να ηρεμησει καπως.. θα μαθει κιολας οτι το σκυλι δεν μενει και ποτε μονο του, θα "ξαναθυμηθει" και την νομοθεσια, θα προσεχεις πολυ και στις σκαλες..
Τωρα αμα ειναι καμια καρακουλη την πατησατε.. στην χειροτερη των περιπτωσεων λοιπον που σας πιασουν και σας πουν φυγετε γιατι θα χωρισει η νυφη :)ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:- εγω αν ημουν ο αντρας θα την ειχα χωρισει ηδη αν ειναι τετοια) ψαξτε το απο πριν νομικα τι μπορουν να σας κανουν αυτοι ως ιδιοκτητες και τι μπορειτε να ζητησετε εσεις αντιστοιχα σε περιπτωσαη που αυτοι βγουν φαουλ (αλλα ειπαν στην αρχη αλλα μετα).....
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
με τα λιγα νομικα που ξερω, αφου ο νομος επιτρεπει παρομονη κατοικιδιων εντος διαμερισματος και αφου τηρουνται οι απαραιτητοι κανονες υγειας, ησυχιας κτλ, δεν μπορει να σας διωξει ετσι απλα. αλλωστε υπαρχει ενα συμβολαιο που σας καλυπτει για το χ χρονικο διαστημα που εχετε υπογραψει. (ευελπιστω να το εχετε δηλωσει στην εφορια)
τωρα για να σας κανει εξωση θα πρεπει να βρει καποια πατηματα, ειτε πραγματικα ειτε ψευτικα, ετσι ωστε να στηριξει αυτη την πραξη. μετα ομως μπλεκονται με δικαστηρια που δεν νομιζω οτι θα επιθυμουν κατι τετοιο.

το πιο "απλο" που μπορει να σας κανει ειναι να σας σπαει τα νευρα καθημερινα και να μην σας ανανεωσει το συμβολαιο οταν ερθει η ωρα.

υπαρχει μια περιπτωση για ληξη του συμβολαιου λογω ιδιοκατοικησης αλλα εχει αλλαξει ο νομος απο οτι βλεπω εδω.
 
  • Like
Reactions: mareco


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση ! Αυτό για τον ψυχολόγο το είπε ο άντρας μου να σου πω την αλήθεια η νύφη τους δεν νομίζω ότι μπορεί να συζητήσει γιατί η πεθερά της μας είπε ότι την έπιασε και άρχισε να τσιριζει και να ουρλιάζει και να λέει ότι θα φύγει από το σπίτι και θα χωρίσει αν δε φύγει ο σκύλος ! Οπότε πιστεύω ότι δεν θα βγει κάτι .. εμείς θα λέμε ο νόμος λέει έτσι ο σκύλος είναι έτσι κι έτσι και αυτή θα λέει ότι δε θέλει .... Πριν από λίγο συνέβει το πιο εξωφρενικά κουλό ! Ήρθε η γιαγιά από το μαγαζί και μου είπε ότι θα μου δεινει 50€ το μήνα για να δώσω το σκύλο κάπου και να μην μένει στο σπίτι μαζί μου και ότι η νύφη της θα σηκωθεί να φύγει και είναι σίγουρη ότι θα το κάνει, τη ρώτησα βέβαια αν η νύφη της ψάχνει αφορμή να φύγει αλλά δε το σχολίασε και μου είπε ότι θα αυτοκτονήσει αν χωρίσει το παιδί της και τέτοια ... Να σημειωθεί ότι το μαγαζί είχε κόσμο που την άκουγε και με συγχισε διπλά.. είμαι και έγκυος οπότε είναι που είναι οι ορμόνες μου βαρεσα κόκκινα ... την έδιωξα όσο πιο γρήγορα μπορούσα και είπαμε να τα πούμε άλλη στιγμή .... Τι θα κάνω μ αυτούς;; Θα μιλήσουμε με το δικηγόρο μας απ ότι φαίνεται γιατί βλέπω να γίνονται άγρια τα πράγματα ... Έχουμε συμβόλαιο δηλωμένο φυσικά... Για ιδιο κατοικιση δε παίζει γιατί είναι στο όνομα της κόρης τους το σπίτι η οποία μένει Νάουσα και έχει ανήλικα παιδιά ....
 




nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Πάρτε το αλλιώς.. Κάντε της δώρο σε dvd το "A dog's purpose"..
Δεν το έχω δει αλλά απ'ό,τι ακούω θα κάνει δουλειά :D