Πλήρης αδυναμία Ούρησης σε αρσενικό σκύλο


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Ο σκύλος μου (american staffordshiere 3 ετών) εδω και κάποιο διάστημα είχα παρατηρήσει ότι δυσκολεύεται να ουρήσει προς το τέλος της βόλτας.
Το πέος του έσταζε μέσα στο σπίτι ένα άσπρο πηχτό υγρό εδώ και καιρό όταν είχε ώρες να βγει για τουαλέτα.
Πριν δύο εβδομάδες σε εξέταση αίματος βρέθηκε η ALT στο 200 (με όριο 120).

Ξαφνικά προχτές σταμάτησε να κατουράει. Σηκώνει το πόδι, σφίγγεται και απλά πέφτουν σταγονίτσες.
Χτες και σήμερα το βραδυ του βάλαμε καθετήρα και του αφαιρέσαμε τα ούρα με σύριγγα γιατί έκλαιγε και πόναγε. Ήταν πολύ σκούρα καφέ και δύσοσμα.

Κάναμε υπέρηχο--> όλα οκ.
Κάναμε δακτυλική προστάτη όλα οκ.
Εξέταση αίματος ερυθρά, λευκά κομπλέ.
Τρανσαμινάσες 270.

Εξέταση ούρων βρήκε κρυστάλλους, πυοσφαίρια και βλέννη.
Μας προτάθηκε πολύ νερό και Augmentin μέχρι να βγει και η καλλιέργεια ούρων.

Έχω παρατηρήσει ότι εδώ και κάνα εξάμηνο ο σκύλος δεν πίνει γενικά πολύ νερό.

Ο ιατρός είπε οφείλεται στην Orijen Six Fish που τρώει λόγω πολύ πρωτεϊνης.

Κάποια πρόταση? Ιδέα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.320
10.402
Athens
Ο σκύλος μου (american staffordshiere 3 ετών) εδω και κάποιο διάστημα είχα παρατηρήσει ότι δυσκολεύεται να ουρήσει προς το τέλος της βόλτας.
Το πέος του έσταζε μέσα στο σπίτι ένα άσπρο πηχτό υγρό εδώ και καιρό όταν είχε ώρες να βγει για τουαλέτα.
Πριν δύο εβδομάδες σε εξέταση αίματος βρέθηκε η ALT στο 200 (με όριο 120).

Ξαφνικά προχτές σταμάτησε να κατουράει. Σηκώνει το πόδι, σφίγγεται και απλά πέφτουν σταγονίτσες.
Χτες και σήμερα το βραδυ του βάλαμε καθετήρα και του αφαιρέσαμε τα ούρα με σύριγγα γιατί έκλαιγε και πόναγε. Ήταν πολύ σκούρα καφέ και δύσοσμα.

Κάναμε υπέρηχο--> όλα οκ.
Κάναμε δακτυλική προστάτη όλα οκ.
Εξέταση αίματος ερυθρά, λευκά κομπλέ.
Τρανσαμινάσες 270.

Εξέταση ούρων βρήκε κρυστάλλους, πυοσφαίρια και βλέννη.
Μας προτάθηκε πολύ νερό και Augmentin μέχρι να βγει και η καλλιέργεια ούρων.

Έχω παρατηρήσει ότι εδώ και κάνα εξάμηνο ο σκύλος δεν πίνει γενικά πολύ νερό.

Ο ιατρός είπε οφείλεται στην Orijen Six Fish που τρώει λόγω πολύ πρωτεϊνης.

Κάποια πρόταση? Ιδέα?
Τι είδους κρυστάλλους έβγαλε η εξέταση (στρουβίτες, οξαλικό ασβέστιο?).
Την Orijen κόψτη μαχαίρι λόγω του αποτελέσματος με τις τρανσαμινάσες. Συζήτα με το γιατρό σου μέχρι να βγει και η καλλιέργεια:
  • Ειδική κτηνιατρική διατροφή για τις τρανσαμινάσες
  • Ειδική κτηνιατρική διατροφή για τους κρυστάλλους, αλλά θα πρέπει να ξέρετε τι είδους κρύσταλλοι είναι.
Όσον αφορά τον υπέρηχο, θα σου πρότεινα να πας σε εξειδικευμένο σε υπέρηχους κτηνίατρο για να βεβαιωθείς ότι ο υπέρηχος είναι σωστός. Δεν γίνεται παντού σωστός υπέρηχος (έχει να κάνει και με τον εξοπλισμό αλλά με με το γιατρό).
 
  • Like
Reactions: vek and Amaliaz


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Δεν μου είπε τι κρύσταλλοι ήταν. Θα ρωτήσω σήμερα το γιατρό. Εν τω μεταξύ ο σκύλος ακόμα να ουρήσει. Του βάζω κάθε βράδυ καθετήρα, εδώ και 3 μέρες. Στη βόλτα είναι καλά σηκώνει το πόδι (χωρίς αποτέλεσμα σε κάθε γωνία).
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εάν ο σκύλος δεν κατουρά θα πρέπει να γίνει επέμβαση για αφαίρεση κρυστάλλων. Τότε θα σταλούν και σε ανάλυση για να δεις αν είναι στρουβίτες ή οξαλίτες. Η δικιά μου Barbie είχε στρουβίτες και πιθανολογούμε ότι δημιουργήθηκαν από την Acana. Κάναμε 2 επεμβάσεις. Τώρα πια αποφεύγω να δίνω τροφή με παραπάνω από 27% πρωτεΐνες. Βέβαια μπορεί να ήταν και η προδιάθεση του οργανισμού (συμβαίνει πιο συχνά σε μικρόσωμε ς φυλές).
 
  • Like
Reactions: Nizinny