Περί Blue buffalo..


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Παιδιά γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με την blue buffalo τροφή; Παρατήρησα οτι έκανε ξαφνικά μπάσιμο στην αγορά και ακούγονται και πολύ καλά λόγια...

site αμερικάνικο: http://www.bluebuff.com/products/dogs/index.shtml

site ελληνικό (μάλλον υπό κατασκευή ακόμη γιατί κάποια λίνκς δεν λειτουργούν): http://www.bqd.gr/blue_buff/#

και απο Dogfoodanalysis: http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=2292&cat=all
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=355&cat=all

εδω έφτιαξα ένα Pdf του ελληνικού εντύπου να πάρετε μια ιδέα.. http://rapidshare.com/files/374657004/blue_greek_.pdf
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Τελικά δεν μας είπες, σε ποιό pet shop των Αθηνών κατέληξες... :cool:
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
[offtopic]
---------------------------------------------------------------
#-oΩχ! το ξέχασα! Τελικά κατέληξα να αγοράζω ξύλα και φυτά για το ενυδρείο μου και με όλα αυτά που μάζεψα δεν μπορούσα να πάω πουθενά αλλού πλέον!:paja1:

Γι 'αυτό λοιπόν και επειδή του χρωστούσα ένα δώρο από το ταξίδι του πήρα ωραιότατο δερμάτινο περιλαίμιο που το φοράει και καμαρώνει. Στο επόμενο δρομολόγιο θα γνωρίζω πρίν ανέβω.
Σ'ευχαριστώ και σένα και για την προθυμία σου να βοηθήσεις!
---------------------------------------------------------------
[offtopic]
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
:)

Γι' αυτό είμαστε συνπαρεάκια. Για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον...

:)
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ξερει κανεις τιμή ?
επιτελους μετα την orijen και την acana ακομα μια τροφη χωριις καλομποκια κ χωρις Ε καπου γραφει για το BHA-BHT .
ωραια .
αν και ο δικος μου τρωει acana κ δεν βλεπω να τον αλλαζω (δεν εχω λογο ) ειναι καλο να παιζει κ αλλη μια πολυ καλη τροφη .
ελπιζω μονο να υπαρχει σε πετ σοπ και να μην παει στα pet shity
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οι συσκευασιες ειναι των 13.5 κιλων και οι τιμες απο 73-84ευρω.
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οι συσκευασιες ειναι 2,7 απο 21 εως 27 ευρω και 6,8 απο 44 εως 53,5
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
παιδιά το θέμα είναι πως προωθεί μια εταιρεία την τροφή..........πολλά λόγια για το τίποτα και πληρώνουμε τρελά ποσά
για αυτή που λέτε απ΄οτι ξέρω θα βγαίνει σε 13,5 κιλό και τιμή στα 84€ εξωφρενικές τιμές ήμαρτον ξεκολλήστε με τα καλαμπόκια και τα σιτηρά δεν σημαίνει ότι όταν μια τροφή έχει αυτά τα συστατικά δεν είναι καλή (royal, hills, arden grange, pro plan ) και άλλες έχουν, τι σημαίνει ότι δεν είναι καλές...........................
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ( ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ-ΣΙΤΑΡΙ ) ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ...................
εκεί είναι το θέμα επιτέλους καταλάβετε το..........χρειάζονται και αυτά τα συστατικά στις τροφές πρέπει να το καταλάβουμε......
τώρα για την blue ας έρθει πρώτα να την δούμε.....αλλά υπερτιμημένη μου φαίνεται. καλή τροφή όμως είναι...........
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Ακόμη δεν την έχω δεί να κυκλοφορεί. Στο Ηράκλειο θα ξεκινήσει αυτές τις μέρες. Πελοπόννησο που βρέθηκα πρόσφατα επίσης κάποιοι περίμεναν. Κτηνίατρος μου είπε οτι ο Έλληνας αντιπρόσωπος της acana είναι εδώ στο Ηράκλειο. Άραγε της Blue που θα είναι;
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Έγραψα για την blue για τον διαφορετικό τρόπο που λένε ότι επεξεργάζονται τα υλικά. Περιέχει μάλιστα αν κατάλαβα καλά και κομμάτια φρούτων και λαχανικών.
Αυτό είναι το διαφορετικό που λανσάρει. Αντί για σκόνες φρούτων παράγουν φρούτα και λαχανικά σε ξεχωριστή γραμμή με ψυχρή διαδικασία όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η εταιρία. Γι αυτό έβαλα και το Pdf να το διαβάσει κάποιος και να εκφέρει γνώμη ή ακόμη καλύτερα αν έχει και εμπειρία γιατί μπορεί όλα αυτά που γράφουν τελικά να είναι π@@@@ιες (παρεμπιπτόντως ούτε ένας δεν έχει κατεβάσει το αρχείο Pdf που ανέβασα. Μη φοβάστε δεν δαγκώνει ούτε έχει ιούς:p)..

Κατά τα άλλα να ναι καλά το φόρουμ και το διαδίκτυο που παρέχουν πληροφορίες για πολλούς και διαφορετικούς τρόπους διατροφής.
Αποκλειστικά barf ή μαγειρευτό, συνδυασμό και των δυο, ακόμη και των τριών(και ξηρά).

Skoobyala κοίτα. Σχετικά με τις ξηρές και τα καλαμπόκια πολλά λέγονται. Τη στιγμή δε που υπάρχουν τόσοι υπέρμαχοι της μιας ή της άλλης πλευράς, άνθρωποι που ο καθένας τους έχει αφιερώσει χρόνια παρατήρησης, ακόμη και στις διαφορετικές σχολές των barfers άλλοι ταΐζουν ωμό κρέας με συμπληρωματικά ωμά λαχανικά και φρούτα και άλλοι ταΐζουν αποκλειστικά και μόνο ωμό κρέας, κόκαλα και εντόσθια προσπαθώντας έτσι να αναπαραστήσουν τις διατροφικές συνήθειες του προγόνου του σκύλου, τον λύκο, πως μπορείς τότε να λες (και με δυνατή φωνή) ότι πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι τα σιτηρά και τα καλαμπόκια είναι απαραίτητα;

Εγώ για να πω την μαύρη αλήθεια αν είχα τον χρόνο και το χρήμα και αφού θα μελέταγα πάρα πολύ ίσως να εστίαζα αποκλειστικά και μόνο στο κρέας και στα κόκαλα. Άρα από την πλευρά που το βλέπω εγώ κι από τα όσα εγώ έχω διαβάσει τα σιτηρά και τα καλαμπόκια το μόνο που προσφέρουν στον σκύλο είναι αλλεργίες, φουσκώματα και παραπανίσια περιττώματα.
Μην είμαστε απόλυτοι λοιπόν:). Ποτέ δεν ξέρεις τι θα ταΐζεις τον σκύλο σου αύριο ειδικά αν μέχρι σήμερα τον τάιζες μόνο ξηρά τροφή:)(δεν αναφέρομαι βέβαια σώνει και καλά σε σένα, μιλάω γενικά και άκρως φιλικά!).

κανείς που να σχολιάσει το φυλλάδιο ή αν έχει ταΐσει τον σκύλο του με την παραπάνω τροφή;
 


sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Λέτε να είναι άλλη μια τροφή που περιέχει νύχια, μύτες πουλερικών, πριονίδια και κρεατάλευρο από ψόφια σκυλιά αλεσμένα μαζί με τα κολάρα τους;:maria:
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
το φυλλαδιο το βρηκα στο πετ που την εφερε στην περιοχη μου (δεν πουλαει ζωα)
πολυ καλη συσταση χωρις καλαμποκι και Ε (ΒΗΤ-ΒΗΑ )
και φυλλαδιο με πολλες πληροφοριες και σελιδες στο ιντερνετ για ερευνα .
πολυ καλη τροφη αντε να ξεκολαμε με τις αηδιες του χτες .
και στην τελικη το σκυλι μου δεν ειναι κοτα να τρωει καλαμποκι ελεος πια .
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Εγω βρηκα ενα πετ σοπ που σημερα την εφερε! Εχει και e-shop. Περιμενω να μαθω τιμες και θα επανελθω.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ( ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ-ΣΙΤΑΡΙ ) ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ...................
εκεί είναι το θέμα επιτέλους καταλάβετε το..........χρειάζονται και αυτά τα συστατικά στις τροφές πρέπει να το καταλάβουμε......
Οπως και να τα επεξεργαστουν δεν παυουν να ειναι ΣΙΤΗΡΑ. Εχεις δει αδεσποτα εσυ να ορμανε σε χωραφια με καλαμποκι και να βοσκανε? Εγω οχι.

Αν θες μπορεις να μου πεις και ΓΙΑΤΙ χρειαζονται αυτα τα συστατικα?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
skoobyala, λες ανοησίες.

Ο σκύλος ΔΕΝ χρειάζεται σιτηρά.

Ο μεταβολισμός του δεν είναι φτιαγμένος για να επεξεργάζεται υδατάνθρακες και αυτοί είναι οι κύριες αιτίες για πολλά προβλήματα υγείας (δερματικά, στομαχικές διαταραχές κτλ).

Η διατροφή του σκύλου πρέπει να είναι κρέας και φρούτα/λαχανικά σε αναλογία 70/30.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
H blue εν τω μεταξύ περιέχει καρπούς απο καστανό ρύζι, κριθάρι και βρώμη..υδατάνθρακες δηλαδή.
Eγω συγχωρω καστανο ρυζι,βρωμη κ πατατα...Απο κει κ περα στο πυρ!:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78