Οίστρος


Maria Platou

New Member
11 Σεπτεμβρίου 2024
2
0
34
Καλησπέρα στα μέλη,
Έχω μια απορία καθώς έχω μπερδευτεί. Είναι η πρώτη φορά που έχω θυληκο σκυλάκι και έχει οίστρο (αίμα υδαρες).

Αρχικά επειδή δεν θέλω με τίποτα να γίνει καμιά ζημιά θα ήθελα να ξέρω πότε είναι όντως η χρονική περίοδος που πρέπει να προσέχω στις βόλτες και στο οτιδήποτε άλλο κάνουμε έξω.

Έχω μπερδευτεί καθώς αναφέρεται ο οίστρος σαν μια περίοδο που υπάρχει αίμα αλλά δεν είναι τόσο πρισμενη από πίσω. Εμένα είναι πρισμενη αρκετά. Θεωρείται ότι πρέπει να επικοινωνήσω με τον κτηνίατρο της? Επίσης δεν έχει τόση όρεξη για φαγητό και με έχει ανησυχησει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
η περιοδος μιας σκυλας κραταει περιπου 2 βδομαδες. για αυτο το χρονικο διαστημα, καλο θα ηταν να βγαινει βολτα πολυ νωρις το πρωι, και αργα το βραδυ. για 2 λογους: και για να μην σας κυνηγανε ολα τα αδεσποτα και δεσποζωμενα αρσενικα αλλα και γιατι τα αρσενικα, στειρωμενα και μη, παθαινουν αμοκ με την μυρωδια. ακομα και αν δεν υπαρχει αιμα πλεον και το πρηξιμο εχει πεσει, η μυρωδια παραμενει. και καλυπτει και μεγαλη αποσταση! οποτε ειναι σοφο και ευγενικο να σεβομαστε και τους γυρω μας, και να βγαινουμε οσο το δυνατο σε ωρες που δεν ειναι τοσο πιθανο να δουμε αλλα σκυλια. επισης εννοειται σε παρκα δεν πρεπει να πηγαινει για αυτο το διαστημα.
 


Maria Platou

New Member
11 Σεπτεμβρίου 2024
2
0
34
Είμαστε περίπου στις 9 μέρες στην αρχή είχε αίμα σκούρο καφέ μετά έγινε τις τελευταίες 4 μέρες κόκκινο υδαρες.

Θα πρέπει να προσέχω και μετά το πέρας του αίματος? Δεν έχω καταλάβει εάν είναι σε οίστρο ή σε προοιστρο.

Οι βόλτες έχουν περιοριστεί και σε πάρκο πηγαίνει ώρες βραδινές χωρίς παρέα άλλων σκύλων γιατί λόγο μεγέθους χρειάζεται και κάποια εκτόνωση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924