Νεφρική ανεπάρκεια….


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Αμα μπεις σε σαιτ με μαγειρευτη τροφη και βαλεις το προβλημα που εχει σου βγαζει συνταγες σαν προταση.
Ναι ναι έχω σημειώσει και ποιες τροφές κάνει για τρώει για τα νεφρά, απλά δεν ξέρω πως να υπολογίζω τι ποσότητα, ποσό το καθένα κλπ
 




mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
απο οσο εχω ρωτησει, η πρωτη συνεδρια ανερχεται στα 50 ευρω, και τα followups στα 30-35. μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα πλεον βεβαια, αυτες ειναι τιμες του περυσι
Αν είναι έτσι τότε είναι οκ το ποσό, κάθε μηνα λογικά γίνεται η συνεδρια ?
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ 1000% με την πρότασή σου, αλλά να ξέρεις σε αυτό κανείς λάθος (ανάλογα την ποιότητα της τροφής βέβαια). Συνήθως περιλαμβάνουν κ κάποια απαραίτητα συμπληρώματα κ βιταμίνες, ειδικά για αυτές τις παθήσεις, τα οποία στη φρέσκια διατροφή πρέπει να δίνεις ξεχωριστά. Ίσως απλά να μην είναι αρκετά για όλες τις περιπτώσεις κ να χρειαστεί επιπλέον συμπλήρωση, αλλά ακολουθούν τύπου μια-συνταγη-that-fits-most σε αυτό το εύρος παθήσεων (δλδ στα ηπατικά, νεφρικά, καρδιολογικά κτλ).


Η διατροφολόγος; Δεν θα τη συμβουλεύεσαι κάθε μήνα. Αν εννοείς για το κόστος της φρέσκιας διατροφής, όχι, η τιμή της θεωρώ βγαίνει περίπου ίσα με μια καλή κλινική ξηρά (οι οποίες γενικά είναι πανάκριβες) - εκτός βέβαια κ αν αγοράζεις όλα τα bio λαχανικά, βιολογικής εκτροφής κρέατα κτλ, που νταξ θα βγει μια περιουσία.


Δεν θα το πρότεινα σε τόσο σοβαρό θέμα που θέλει πολύ προσεκτική κ εξατομικευμένη αντιμετώπιση. Συνήθως, εκεί που δε βρίσκεις αρκετή πληροφορία είναι στις αναλογίες των συστατικών. Συχνά κ στα συμπληρώματα/βιταμίνες. Και, ειλικρινά δεν το λέω με πρόθεση να διαφημίσω τη διατροφολόγο, αλλά παιδιά οι σωστές αναλογίες συστατικών, ακόμα κ χωρίς σοβαρό ιατρικό πρόβλημα, κάνουν φοβερή διάφορα - εμφανέστατη σε λίγες μόνο μέρες. Από εμπειρία.

Να φανταστείς εγώ αυτή τη στιγμή θέλω να αυξήσω απλά τις ποσότητες κ λόγω σοβαρού ιατρικού προβλήματος φοβάμαι απλά να προσθέσω παραπάνω ποσότητες στις ίδιες αναλογίες (γιατί νομίζω κάποια συστατικά είναι ήδη στα πάνω όρια ημερήσιας πρόσληψης, κ γιατί πρέπει να προσέξει κανείς στην περίπτωσή μας την αναλογία πρωτεΐνης-υδατανθρακα) κ περιμένω απλά να βρει χρόνο να μου στείλει η διατροφολόγος τις καινούριες ποσότητες με μαιλ (λείπει). Είναι ευαίσθητες αυτές οι καταστάσεις.


60 είναι τώρα η πρώτη συνεδρία. Δε χρειάζεται επαναληπτικές συνεδρίες για απλές προσαρμογές, κανονίζεται πιο άμεσα. Ειδικά όταν πρωτοδοκιμαζει κάποιος μια διατροφή, αν θυμάμαι καλά είναι μες στην τιμή η άμεση προσαρμογή αν υπάρξει ανάγκη. Τα followups με ραντεβού, δεν ξέρω. Τα λέει όλα στο σάιτ της πάντως.
Πάντως μαγειρευτό του δίνω και ναι σκέφτομαι ότι παίζει να δίνει πολυ παραπάνω η και λίγο ισχυει αυτό με τις ποσότητες γι αυτό ήθελα διατροφολόγο δεν είναι απλό θέμα. Το κοιτούσα για βιολογικό κοτόπουλο αλλά κάπου διάβασα σε μια συσκευασία εντός 24 ωρών, λαχανικά κλπ ότι μπορώ παίρνω βιολογικό δεν βρίσκω εύκολα σούπερ πρέπει να ψάχνω σε μαγαζιά μόνο με τέτοια.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Εννοειται οτι δεν το λεω σαν ισαξιο της διατροφολογου απλα επειδη μιλησε για διαθεσιμοτητα απο τον οκτωβριο και απο οτι διαβασα του κανει γενικα μαγειρευτο σαν συμπληρωμα. Με μια κονσερβα renal δηλαδη αντι για κροκετα να εχει λιγο μαγειρευτο που να μην τον κανει χειροτερα.
Σωστά του δίνω μαγειρευτό, χθες πχ λίγο σολομό, γλυκοπατάτα, ρύζι και ασπράδι αυγου ( μισό αυγό). Θα δοκιμάσω για μίξη αλλά φοβάμαι μόνο που θα μυρίσει κονσέρβα δεν θα φάει
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Νομίζω δε δίνει, εγώ κατάλαβα ξηρά δίνει κ ψάχνει την καλύτερη.

Τι να σου πω ρε συ, είμαι πολύ κατά της ξηράς, ειδικά σε προβλήματα που έχουν να κάνουν με όργανα που συμμετέχουν στο μεταβολισμό όπως τα νεφρά, αλλά είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες εδώ κ ίσως είναι καλύτερα κάτι πιο σίγουρο..
Όχι δεν δίνω ξηρά καθόλου. Μόνο κονσέρβα και μαγειρευτό. Απλά κοιτούσα καποια άλλη εταιρία σε κονσέρβα μηπως φάει γιατί τις γνωστές δεν …
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.622
7.071
Πάντως μαγειρευτό του δίνω και ναι σκέφτομαι ότι παίζει να δίνει πολυ παραπάνω η και λίγο ισχυει αυτό με τις ποσότητες γι αυτό ήθελα διατροφολόγο δεν είναι απλό θέμα. Το κοιτούσα για βιολογικό κοτόπουλο αλλά κάπου διάβασα σε μια συσκευασία εντός 24 ωρών, λαχανικά κλπ ότι μπορώ παίρνω βιολογικό δεν βρίσκω εύκολα σούπερ πρέπει να ψάχνω σε μαγαζιά μόνο με τέτοια.
Δεν είπα καλέ να δίνεις βιολογικά. Είπα ότι το κόστος ανεβαίνει ΑΝ δώσεις βιολογικά. Εγώ ας πούμε δεν έχω να διαθέσω τόσα, τα απλά ορμονουχα δίνω, τι να κάνουμε.

Για την ερώτησή σου σε άλλο μέλος παραπάνω για τη διατροφολόγο γράφω στο προηγούμενο μου ποστ κάποιες πληροφορίες.
 
  • Like
Reactions: mMaria


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Και εγω ειμαι κατα και για αυτο το προτεινα αλλα μαλλον εχεις δικιο εκανα λαθος. Παντως αμα σπουδασε διατροφολογος η αλλη που λες δωστης μια ευκαιρια δεν ειναι μονο το πρωτο ονομα σωστο. Και αφου στην προκειμενη δεν υπαρχει εναλλακτικη στα κοντα.
Απλά σκέφτομαι την εμπειρία γιατί στην ουσία τώρα ξεκινάει, τα νεφρά θέλουν προσοχή γι αυτό ακόμα δεν απευθύνθηκα, αλλά βέβαια μια ερώτηση μπορώ να την κάνω και βλέπω…
 
  • Like
Reactions: Estranged


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Δεν είπα καλέ να δίνεις βιολογικά. Είπα ότι το κόστος ανεβαίνει ΑΝ δώσεις βιολογικά. Εγώ ας πούμε δεν έχω να διαθέσω τόσα, τα απλά ορμονουχα δίνω, τι να κάνουμε.

Για την ερώτησή σου σε άλλο μέλος παραπάνω για τη διατροφολόγο γράφω στο προηγούμενο μου ποστ κάποιες πληροφορίες.
Καταλαβα ναι απλά το είπα γιατί σίγουρα τα βιολογικά είναι πιο καλα.

Το διάβασα και ευχαριστώ, τώρα σκέφτομαι να κλείσω για Οκτώβρη (αν υπάρχουν και δεν κλείστηκαν τα διαθεσιμα) απλά ειδα σε περίπτωση που χρειαστώ να επικοινωνήσω μαζί της αργεί για απάντηση και στο σάιτ για τηλεφωνική καθοδήγηση είναι με χρέωση εκει δεν καταλαβα τι εννοεί.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.622
7.071
απλά ειδα σε περίπτωση που χρειαστώ να επικοινωνήσω μαζί της αργεί για απάντηση και στο σάιτ για τηλεφωνική καθοδήγηση είναι με χρέωση εκει δεν καταλαβα τι εννοεί.
Τώρα που λείπει κ δεν έχει ήδη δει την περίπτωσή σας δε μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της έτσι κ αλλιώς, δυστυχώς. Ούτε για απλή καθοδήγηση. Mόνο από Οκτώβρη. Οπότε έχεις δίκιο, πρέπει να βρεις κάτι για μέχρι τότε. Έχει καμία αξιολόγηση στο google η νέα διατροφολόγος που βρήκες;

Όταν είναι εδώ δεν αργεί καθόλου να απαντήσει πάντως αν χρειαστεί να επικοινωνήσεις μαζί της. Τώρα απλά λείπει κ είναι ειδική περίσταση. Για την τηλεφωνική καθοδήγηση που αναφέρεις δεν κατάλαβα τι λες.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Τώρα που λείπει κ δεν έχει ήδη δει την περίπτωσή σας δε μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της έτσι κ αλλιώς, δυστυχώς. Ούτε για απλή καθοδήγηση. Mόνο από Οκτώβρη. Οπότε έχεις δίκιο, πρέπει να βρεις κάτι για μέχρι τότε. Έχει καμία αξιολόγηση στο google η νέα διατροφολόγος που βρήκες;

Όταν είναι εδώ δεν αργεί καθόλου να απαντήσει πάντως αν χρειαστεί να επικοινωνήσεις μαζί της. Τώρα απλά λείπει κ είναι ειδική περίσταση. Για την τηλεφωνική καθοδήγηση που αναφέρεις δεν κατάλαβα τι λες.
Αυτό εδώ εννοώ που γράφει «Σε περίπτωση απαίτησης τηλεφωνικής καθοδήγησης επί πληρωμή, το κόστος καθορίζεται κατά περίπτωση και η πληρωμή πραγματοποιείται μέσω κατάθεσης σε έναν από τους λογαριασμούς του ιατρείου (βλ. ενότητα Πολιτική Ραντεβού).» και δεν καταλαβα τι εννοεί με την καθοδήγηση.

Οχι αυτή που βρήκα δεν έχει τίποτα καμία κριτική και στο Instagram όλο κι όλο 130 ακόλουθους από τον Φεβρουάριο πρώτη ανάρτηση γι αυτό είμαι επιφυλακτική.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.622
7.071
Αυτό εδώ εννοώ που γράφει «Σε περίπτωση απαίτησης τηλεφωνικής καθοδήγησης επί πληρωμή, το κόστος καθορίζεται κατά περίπτωση και η πληρωμή πραγματοποιείται μέσω κατάθεσης σε έναν από τους λογαριασμούς του ιατρείου (βλ. ενότητα Πολιτική Ραντεβού).» και δεν καταλαβα τι εννοεί με την καθοδήγηση.
Μπήκα στη σελίδα να δω τι εννοείς. Όλα όσα είναι στο μπλε πλαίσιο μην τα κοιτάς, δε σε αφορούν. Λέει καθαρά ότι είναι οδηγίες επικοινωνίας μόνο για τα περιστατικά που ήδη διαχειρίζεται κ μόνο για τώρα, για την περίοδο που λείπει.
 
  • Like
Reactions: mMaria


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Μπήκα στη σελίδα να δω τι εννοείς. Όλα όσα είναι στο μπλε πλαίσιο μην τα κοιτάς, δε σε αφορούν. Λέει καθαρά ότι είναι οδηγίες επικοινωνίας μόνο για τα περιστατικά που ήδη διαχειρίζεται κ μόνο για τώρα, για την περίοδο που λείπει.
Σε καλά νέα βρήκα ραντεβού για Σεπτέμβρη :)
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Θέλω μια βοήθεια , ξέρει κανεις αν μπορώ να βρω στην Ελλάδα aluminium hydroxide (Υδροξείδιο του αργιλίου) σκόνη ? Για να πέσει ο φώσφορος, όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι μόνο Αμερική βρήκα, στέλνουν βέβαια αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω τελωνείο κλπ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.740
3.977
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ δεν βρήκα... Για να πέσει ο φώσφορος μόνο calcium carbonate (Ipakitine, Pronefra κλπ). Αν έχεις κάποιον να έρχεται από Αμερική να σου φέρει.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Εγώ δεν βρήκα... Για να πέσει ο φώσφορος μόνο calcium carbonate (Ipakitine, Pronefra κλπ). Αν έχεις κάποιον να έρχεται από Αμερική να σου φέρει.
Pronefra παίρνει , ipakitine δεν θα κάνει δουλειά σε πολυ ανεβασμένο φώσφορο . Είμαι σε ομάδα στο fb μόνο για όσα ζωάκια έχουν νεφρική ανεπάρκεια και προτείνουν όλοι αυτό το σκεύασμα που ψάχνω. Το βρήκα μεν από Αμερική να το στέλνει Ελλάδα το λιγότερο στα μεταφορικά από 30€ ωστόσο δεν ξέρω τι γίνεται με τελωνείο, έξτρα κόστη αν δεν περάσει καν για Ελλάδα.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς σήμερα το πρωί πέταξε στον ουρανό ο αγγελος μου από ανακοπή. Νοσηλευόταν από την Τρίτη, χθες φαινόταν πολυ αδύναμος ωστόσο είπα αλλά δυο βραδια να εμένε σε όρο, πήγαιναν μύγες πάνω του πολλές μου έκανε εντύπωση και λίγο μου περασε από το μυαλό ότι μπορεί και να……. Χθες έκανε τσίσα και λίγα κακά υγρά ωστόσο σήμερα είπαν δεν έκανε. Αύριο θα μας πει ο γιατρός πιο καλά τι είχε συμβεί. Δεν το έχω συνειδητοποίησει απόλυτα ακόμη
 




mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
112
56
Θεσσαλονίκη
Οχι βρε συ... Λυπάμαι... :cry:
Απλά είμαι ηλίθια, δεν τον πήρα σπίτι. Σπίτι του,με τα παιχνίδια του όλους γύρω , έφυγε μόνος ίσως νομίζοντας τον παράτησα τώρα που έγινε πιο χάλια, με αγνώστους γύρω του. Τον ειδα αφού χθες πως δεν ήταν καλα, τον κρατούσα και έγερνε το κεφάλι του, λογικά από εκείνη την ώρα άρχισε να πέφτει.
 
  • Sad
Reactions: Berna