Μεταδοτικότητα-λεϊσμανίαση


KONSTANTINA1991

New Member
23 Ιουνίου 2023
2
1
32
Καλημέρα σας, πριν λίγες μέρες διαγνώστηκε η μικρή μου με καλααζαρ 1/1600 και ύποπτο για ερλιχίωση. Στην προσπάθειά μου να μάθω περισσότερες πληροφορίες και εμπειρίες από άλλα σκυλάκια έπεσα στην ομάδα σας. Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία και τη γνώμη σας σχετικά με το κομμάτι της μεταδοτικότητας γιατί με έχουν τρομάξει και έχω πάθει έναν πανικό με ότι ιπτάμενο κυκλοφορεί.Της έχω βάλει το κολάρο ,αμπούλα και την ψεκάζω με citronela ,όπως επίσης και το μπαλκόνι ,τα κάγκελα τους τοίχους έξω, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό. Έχω δλδ την στεναχώρια μου γι αυτό που μας βρήκε και φοβάμαι για το σκυλάκι μου κι έχω και τον φόβο μην την τσιμπήσει καμιά σκνίπα και πάθει και κάποιος άλλος κάτι.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
459
288
dog-place.blogspot.com
καλημερα, μην σε πιανει πανικος, ψυχραιμια. δυστυχως οι σκνιπες ειναι μεγας πονοκεφαλος, αλλα δεν πρεπει να ανησυχεις για το ενδεχομενο μεταδοσης. δεν φταις εσυ κι ουτε μπορεις να κανεις κατι. οσες αμπουλες κι αν βαλεις, οση στιρονελλα κι αν ψεκασεις, δεν θα σαι ποτε 100% καλυμμενος, αλλα ουτε και οι αλλοι. μην ανησυχεις για αλλα σκυλια, ασε τους κηδεμονες τους να ανησυχουν (καθε καλοκαιρι ολοι με τα σπρευ ειμαστε). οσο για τους ανθρωπους, για να αρρωστησεις πρεπει να εισαι πολυ αρρωστος με κατεσταλμενο το ανοσοποιητικο. και παλι ομως υπαρχει θεραπεια (και για σκυλο και για ανθρωπο). δεν ειναι το τελος του κοσμου.
 


KONSTANTINA1991

New Member
23 Ιουνίου 2023
2
1
32
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά από τη μέρα που το έμαθα(άγχος,αγωνία ,στεναχώρια).Αν και προσπαθώ όταν είμαι σπίτι να μην φαίνεται, παίζουμε κανονικά ,πάμε βόλτα ,της μιλάω χαρούμενα, σαν να μην έχει γίνει τίποτα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
548
294
25
instagram.com
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά από τη μέρα που το έμαθα(άγχος,αγωνία ,στεναχώρια).Αν και προσπαθώ όταν είμαι σπίτι να μην φαίνεται, παίζουμε κανονικά ,πάμε βόλτα ,της μιλάω χαρούμενα, σαν να μην έχει γίνει τίποτα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Σίγουρα είναι ένα βουνό που έχετε να διασχίσετε,αλλά είμαστε και τυχεροί στην ατυχία.
Άτυχοι στο ότι είμαστε σε μια χώρα τίγκα στην σκνιπα.
Τυχεροί ότι η επιστήμη έχει προχωρήσει και πλέον τα σκυλάκια θεραπεύονται και από τα δύο.
Δε ξέρω πως πάει με τους δείκτες. Και τι σημαίνει η ένδειξη 1/1600 αλλά όλα θα πάνε καλά.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
548
294
25
instagram.com
Όπως προανέφερα η bella,τίποτα δεν σε καλύπτει στο 100% απο την σκνιπα,δυστυχώς..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78