Μαγειρεύοντας για το σκύλο


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Τη δικια μου το αγελαδινο γιαουρτι τη πειραζει, κανει μεχρι και διαροια, γι αυτο δινω ειτε προβειο ειτε κατσικισιο και ειναι μια χαρα! Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις πρωτα με τα απλα λαχανικα και μετα να πας στα πιο "βαρια", εγω παντως που εκανα το λαθος και την "μπουκωσα" στην αρχη με καινουρια πραγματα τη πειραξε και μου εκανε εμετους. Στην πρωτη βδομαδα της εδωσα πιπερια(και δεν την εβαλα ολοκληρη) και τρελαθηκε στους εμετους. Ισως τον πειραξε το μπροκολο.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Μμμ ισως ο συνδιασμος, αβγο-μπροκολο να του την εκανε την ζημια...για τα κοκκαλα δεν νομιζω,τα κοκκαλα απο οτι εχω δει στην δικια μου "σφιγγουν" κ δεν κανει πολλα καλα. Αν φαει κατι "ζουμερο" τοτε θα κανει κ μαλακα κακα κ πιο πολλες φορες. Ισως αν αφερουσες το μπροκολο να ησουν οκ,μαλλον δεν του εκατσε.
Θα ελεγα να του εκανες λιγο σκετο ρυζακι με λιγο κοτοπουλο στηθος να φαει σημερα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τη δικια μου το αγελαδινο γιαουρτι τη πειραζει, κανει μεχρι και διαροια, γι αυτο δινω ειτε προβειο ειτε κατσικισιο και ειναι μια χαρα! Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις πρωτα με τα απλα λαχανικα και μετα να πας στα πιο "βαρια", εγω παντως που εκανα το λαθος και την "μπουκωσα" στην αρχη με καινουρια πραγματα τη πειραξε και μου εκανε εμετους. Στην πρωτη βδομαδα της εδωσα πιπερια(και δεν την εβαλα ολοκληρη) και τρελαθηκε στους εμετους. Ισως τον πειραξε το μπροκολο.
Για αγελαδινο κ εγω ξερω οτι δεν προσφερει κ τιποτα περα απο οτι μπορει να προκαλεσει διαροιες γιατι σκεψου πως ειναι σαν να της εδινες γαλα να πιει...οποτε κ εγω προβειο γιαουρτι της δινω κ ειναι μια χαρα. Κ οντως καλυτερα στην αρχη με πιο απλα λαχανικα,οπως μαρουλι μονο πχ που κανει κ πολυ καλο κ πολυ αργοτερα αν ειναι προσθεσε κ τιποτα αλλο.


Sent from my iPad using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Ξεθάρρεψα γρήγορα και ερεθίστηκε το στομάχι του. Σήμερα θα του δώσω μόνο κοτόπουλο με ρύζι, και όχι κιμά με κόκκαλα αλεσμένα και αφού δω ότι ηρεμήσει η κοιλιά του, γιατί τώρα δεν πρέπει να φάει τίποτα πιστεύω.

Δεν έκανε διάρροιες.
 
Last edited:


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Δεν πειραζει μωρε που ξεθαρεψες,στο κατω κατω δοκιμασες κιολας κ ειδες τι τον πειραζει,μην σε στεναχωρει :) ναι σημερα δωσε ρυζακι με κοτοπουλο λιγο πιο αργα αν ειναι,να συνελθει λιγο κ μετα ;-)


Sent from my iPad using Tapatalk
 




Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
:pΡε παιδιά να του βράσω χαμομήλι να πιεί? Μην με δουλέψετε πολύ
Γιατι να σε δουλεψουμε βρε? χιχιχι :) Εγω προσωπικα δεν ξερω αν προσφερει στα σκυλια οτι κ στους ανθρωπους,παντως η λογικη μου λεει πως κακο δεν θα του κανει.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Eγω θα τον αφηνα λιγες ωρες χωρις φαι και νερο, οπως εκανα και στη δικια μου μετα απο εντολη κτηνιατρου και μετα θα του εδινα λιγο κιμα με ρυζι. Το χαμομηλι δεν ξερω αν θα του προσφερει κατι :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Ωραία μόλις ήρθε και η διάρροια. Δηλαδή όχι διάρροια αλλά νερό σκέτο με κομμάτια καρότου...Γαμώτο αυτός ο σκύλος είναι τόσο ευαίσθητος. :(
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Το είχα βγάλει από το ψυγείο λίγο.
Και ήταν λίγο, μια κουταλίτσα.
Δεν ξέρω ακόμα και το αβγό μπορεί να τον πείραξε.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Το είχα βγάλει από το ψυγείο λίγο.
Και ήταν λίγο, μια κουταλίτσα.
Δεν ξέρω ακόμα και το αβγό μπορεί να τον πείραξε.
H δικια μου με μιση κουταλια του γλυκου κανει μαλακα κακα, με ολοκληρη κουταλια του γλυκου διαρροια! Και ο συνδυασμος μπροκολο-γιαουρτι μπορει να τον τσακισε! Αυγο σκετο δεν του εχεις δωσει ποτε? Aφου ειναι τοσο ευαισθητος να προσθετεις ενα-ενα υλικο και να αφηνεις καποιες μερες να περασουν για να δεις πως αντιδρα. Aκομα και η Μοκα που δεν τη λες και τον πιο ευαισθητο σκυλο σε αυτα τα θεματα στην αρχη εκανε κατι εμετους και διαροιες που μου ηρθε να τα παρατησω, ευτυχως δεν το εκανα :)
 
Last edited:




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μη βιάζεσαι να του προσθέτεις πραγματα! Πήγαινε το σιγά σιγά και πρόσθεσε ένα ένα τα καινουργια υλικά
 




D

Deleted member 14614

Guest
Έχουν δίκιο I. Kyveli! Σιγά σιγά!:)

Τα καρότα μπορούν να "χρωματίσουν" τις κενώσεις, έτσι? Γιατί κάνει τέτοιες με πινελιές ανοιχτού κόκκινου και έπαθα ένα σοκ στην αρχή.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Καλε την ματιαξα κ εγω την μικρη μου. Σημερα εφαγε ψαρακια κ εκανε δυο φορες κακα,τουρτα (διαριοκακα)θα ελεγα κ τις δυο φορες κ αρκετη ποσοτητα..πφφφφ την προηγουμενη φορα που της εδωσα ψαρια δεν εκανε τπτ τετοιο :\
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Πόσες μέρες είναι που τους μαγειρεύεις Μυρτώ; Περαστικά στον Ελβις.
Δύο ημέρες. Αλλά εξελίχθηκε σε πολύ άσχημη κολλίτιδα. Κάνει αίμα από πίσω και εμετούς αφρούς. Πήγαμε στον γιατρό, και ξεκίνησε φλαζύλ το οποίο ούτε κι αυτό δέχτηκε οπότε θα ξαναπάμε για ενέσιμη αντιβίωση. Είναι να τον κλαίνε οι ρέγγες...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.636
7.091
Ελα ρε! Τόσο πολύ? Περαστικά!

Παιδιά εγώ είμαι κατά να μπαίνουν τόσα πολλά διαφορετικά υλικά μαζί στο ίδιο γεύμα πάντως. Χωρίς κανέναν απτό λόγο, απλά δεν ξέρω, οι ενώσεις μεταξύ τους μου φαίνονται... εκρηκτικές.

Δηλαδή το γιαούρτι και το αυγό θα τα δινα (έτσι τα δίνω δηλαδή) ξεχωριστά μες στη μέρα, σα σνακ ας πούμε - και ξεχωριστά κ μεταξύ τους. Το αυγό ωμό ή βρασμένο το δωσες?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Ελαφρώς βρασμένα αλλά ο γιατρός μου είπε το εξής.
Ειδικά για ευαίσθητους σκύλους το κάθε υλικό πρέπει να εισάγεται ένα την φορά, και μετά από 10 ημέρες το επόμενο. Τόσο συντηρητικά. Έκανα μεγάλη βλακεία, ειδικά επειδή τον ξέρω . Πήρα θάρρος από τα σκληρά κακά. Τώρα w/d για μιά βδομάδα και μετά τα πειράματα...