Λεισμανια 1/1600 & Ερλιχεια 1/400


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
548
294
25
instagram.com
Καλησπέρα ομάδα θέλω τα φώτα σας για λογαριασμό ενός σκύλου που είναι μιας φίλης.
Τα παιδια την υιοθέτησαν(την Φουφου) τον Μάιο με δείκτη 1/200 και στα δύο.
Ξανά έκαναν εξέταση πριν 2 εβδομάδες και έβγαλε δείκτες όπως προανέφερα.
1/1600 λεισμανια και 1/400 ερλιχειωση. Ξεκινήσαμε τον δρόμο του αγώνα βγάζοντας πολύ καλές βιοχημικες και αιματολογικες εξετασεις. Σήμερα βγήκε και το pcr και αυτό αρνητικό. Οποτε ξεκίνησε μια θεραπεία ελαφριά με leishguard και επανάληψη στον έναν μηνα.
Για την ερλιχεια Vibramycin.
Θέλω τις γνώμες σας πάνω σε όλο αυτό. Και διατροφικές συμβουλές οποίος έχει θα βοηθούσαν πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
σε εμας με καλαζαρ 1/1600 και ερλιχεια 1/200, δεν δωσαμε ποτε θεραπεια για ερλιχεια. turns out πως αρκετα συχνα, οταν υπαρχει καλαζαρ, θα βγει θετικη και η ερλιχεια, χωρις ομως το ζωο οντως να εχει! (μου το ειπε η κτηνιατρος.). οποτε δεν εγινε ποτε θεραπεια, παρα μονο για καλαζαρ. υστερα απο τον κυκλο του μιλτεφοραν, οι επαναληπτικες εδειξαν το καλαζαρ βελτιωμενο και αρνητικη ερλιχεια.
τωρα οσο για την διαιτα, δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να προσεχεις. εαν το ζωο δεν παιρνει καν ζυλαπουρ, απλα να τρωει οτι τρωει μεχρι στιγμης. εαν παιρνει ζυλαπουρ, καλο θα ηταν να τρωει μια διαιτα σχετικα χαμηλη σε πουρινες. κυκλοφορουνε και στο εμπορειο αλλα ακομα καλυτερα θα ηταν αν ηταν σπιτικες με βοηθεια της γνωστης σε ολο το φορουμ πλεον διατροφολογου κτηνιατρου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
Το ότι μας δείχνει ενδεχομένως παραπλανητικά ερλείχια όταν έχουμε καλαζάρ ισχύει. Μου χει τύχει και στο παρελθόν αλλά και τώρα με τον Ορφέα: Αιματολογικές καλές, καλαζάρ 1/400, ερλείχια 1/200 συν τοξόπλασμα θετικό. Εμείς αγνοούμε την ερλείχια και προχωράμε με θεραπεία του τοξοπλάσματος και του καλαζάρ. Βέβαια παίρνει αντιβίωση για το τοξόπλασμα (Dalacin), δεν θα μπορούσε έτσι κι αλλιώς να πάρει και δεύτερη αντιβίωση (Vibramycin) για την ερλείχια ταυτόχρονα.

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι η ερλίχεια είναι 1/400, δεν ξέρω δηλαδή αν το παραπλανητικό νούμερο της ερλείχιας φτάνει μέχρι το 1/400. Σίγουρα θα το αγνοούσα στο 1/200. Θα ρωτούσα ίσως και ένα δεύτερο κτηνίατρο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924