Κοπροφαγία Μαλτέζ και τελικό βάρος


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Καλησπέρα.Σε λίγες μέρες κλείνω 2 μήνες με το μαλτεζακι μου.Σε γενικές γραμμές είναι πολύ άτακτη και δεν υπακούει.Την εκπαιδεύω,αλλά συνεχίζει να κάνει τα δικά της .Της αρέσει να τρώει τα φύλλα στο μπαλκόνι,της μαλώνω με εντολή,τη βάζω τιμωρία ,την ξαναβγαζω στο μπαλκόνι και ξανά τα ίδια .Το βασικό ζήτημα μας όμως είναι η κοπροφαγία.Μια μέρα στα ξαφνικά , γυρνάω στο σπίτι μετά από μια ώρα απουσίας,βλέπω την στάμπα στην πανα ,αλλά πουθενά τα κακα.... Από εκεί κι έπειτα δεν σταμάτησε να το κάνει ουτε μέρα.Εχω δοκιμάσει τα πάντα.Μαλωμα, αδιαφορία,ανανά και γιαούρτι,σκόνη forbid , γλυκοπατάτα,καρότο,πιπέρι καγιέν,τίποτα!!! Τα τρώει ,εκτός αν τα μαζέψω εκείνη την στιγμή. Της παρήγγειλα βιταμίνες Brit puppy με ιχνοστοιχεία και όλα τα συναφή. Επίσης,της βάζω λάδι σολομού μια φορά την ημέρα. Το άλλο θέμα απλά πληροφοριακο.Η κοπέλα από την οποία την πήρα ,μου είπε ότι η μαμά είναι 2,800-3,100 και ο μπαμπάς ήταν πολυ μικρόσωμος 2,500 κιλάκια .Την μαμά της την είδα και ήταν πράγματι μικρούλα.Οταν την πήραμε στο σπίτι ήταν 2 μηνών και 0,800 γραμμάρια,τώρα είναι 3 μηνών και 3 εβδομάδων και ζυγίζει 1,900 κιλά. Πώς βλέπετε τα πράγματα όσον αφορά το μέγεθος ; Ψάχνω την κοπέλα από την οποία την πήρα και έχει αλλάξει νούμερο.Δεν την βρίσκω πουθενά...
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
Kαι ούτε πρόκειται να την βρείς την κοπέλα, ειδικά εάν πλήρωσες για να πάρεις το κουτάβι. Από περιέργεια, το πλήρωσες και αν ναι, πόσα? Σε τι ηλικία το πήρες?

Διάβασε στο φόρουμ πόσο λάθος είναι να παίρνουμε κουτάβια από την κάθε κοπέλα που κάνει γέννες ό,τι νά ‘ναι, είτε τα πουλάει είτε όχι. Συν του ότι είναι παράνομη. Διάβασε και πόσο κακό κάνει ο καθένας που είναι πελάτης της κάθε τέτοιας κοπέλας και συνεχίζεται αυτό το βιολί.

Παρεμπιπτόντως όλες αυτές τις ερωτήσεις όφειλε να σου τις απαντήσει η κοπέλα αλλά όπως κατάλαβες έγινε καπνός και δεν δίνει δεκάρα για το κουτάβι και για σένα. Πάντως για τα κιλά δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με σιγουριά γιατί το σκυλί είναι τυπικά ημίαιμο – ούτε ο θεός δεν ξέρει πως και πόσο θα βγει.

Όσον αφορά την κοπροφαγία τώρα εγώ θα σου πρότεινα τη σκόνη αλλά την δοκίμασες ήδη και δεν δούλεψε.
 


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Kαι ούτε πρόκειται να την βρείς την κοπέλα, ειδικά εάν πλήρωσες για να πάρεις το κουτάβι. Από περιέργεια, το πλήρωσες και αν ναι, πόσα? Σε τι ηλικία το πήρες?

Διάβασε στο φόρουμ πόσο λάθος είναι να παίρνουμε κουτάβια από την κάθε κοπέλα που κάνει γέννες ό,τι νά ‘ναι, είτε τα πουλάει είτε όχι. Συν του ότι είναι παράνομη. Διάβασε και πόσο κακό κάνει ο καθένας που είναι πελάτης της κάθε τέτοιας κοπέλας και συνεχίζεται αυτό το βιολί.

Παρεμπιπτόντως όλες αυτές τις ερωτήσεις όφειλε να σου τις απαντήσει η κοπέλα αλλά όπως κατάλαβες έγινε καπνός και δεν δίνει δεκάρα για το κουτάβι και για σένα. Πάντως για τα κιλά δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με σιγουριά γιατί το σκυλί είναι τυπικά ημίαιμο – ούτε ο θεός δεν ξέρει πως και πόσο θα βγει.

Όσον αφορά την κοπροφαγία τώρα εγώ θα σου πρότεινα τη σκόνη αλλά την δοκίμασες ήδη και δεν δούλεψε.
Πολύ επιθετική η απάντησή σας και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Παρόλα αυτά δεν θα σας απαντήσω σε καμια ερώτησή σας.θα αφήσω τους γνώστες να με κατευθύνουν.❤
 
  • Haha
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
Κοπελιά δεν είσαι σε θέση να κρίνεις ποιος είναι γνώστης και ποιος όχι.
Εδώ δεν είσαι καν σε θέση να αξιολογήσεις σε τι φόρουμ μπήκες.
Δεν είσαι σε θέση για τα βασικά της 1ης δημοτικού: να γκουγκλάρεις για να δεις από που και πως παίρνουμε σκύλο.

Γενικά δεν.
 


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Σας αρέσει πολύ το θέμα συζήτησής μου; Γιατί βρίσκεστε ακόμα εδώ ; Δεν έχετε κάτι καλύτερο να κάνετε;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
ευτυχια μου, δυστυχως η βρμοντ τα λεει ετσι οπως ειναι. επαγγελματιες δεν ειμαστε, αλλα ειμαστε "γνωστες" καποιον πραγματων. ειναι παρανομο ενας ιδιωτης με μηδενικη μορφωση πανω στην εκτροφη, μη δηλωμενος στον ΚΟΕ, να κανει αναπαραγωγες. η αναπαραγωγη ενος σκυλου ειναι πολλα παραπανω απο το "παιρνω ενα αγορακι και ενα κοριτσακι σκυλακι και τα αφηνω να κανουν το θελημα του θεου". η σωστη εκτροφη παραγει κουταβια με οσο το δυνατο λιγοτερα κληρονομικα και σωστο ταμπεραμεντο για την ρατσα τους. θελει γνωσεις και ειδικευση. δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει η μικρη μαρια στην χρυση αγγελια. οποτε ναι, την κοπελα δεν θα την βρεις ποτε. επισης λες οτι τωρα ειναι 3 μηνων και το εχεις ηδη 2 μηνες; αρα το πηρες 1 μηνα; αλλο μεγιστο λαθος. τα κουταβια απαγορευεται να φευγουν απο τη μανα τους στon 1 μηνα. συνηθως τα δινουν στους 3 η 4. μεχρι τοτε μαθαινουν πολυ σημαντικα μαθηματα απο τη μαμα τους και τα αδερφια τους, και παιρνουν οσα θρεπτικα συστατικα χρειαζονται απο το γαλα της μανας. κουταβια που εχουν αρπαγει απο τη μανα τους τοσο νωρις, μπορει να ειναι πιο επιρρεπη σε αρρωστιες και προβληματα συμπεριφορας. να βρεις εναν καλο εκπαιδευτη να τον εχεις το νου σου γιατι εχεις να περασεις ενδεχομενος γολγοθα. αλλα ενα εχω να σου πω εγω: 3 μηνων μην εχεις ουδεμια απαιτηση για "υπακοη". ειναι μωρο. ολα αυτα που περιγραφεις ειναι μεσα στο πακετο "εχω κουταβι". δεξου το! :) (για την κοπροφαγια εχω να πω οτι ειναι μια απολυτα φυσιολογικη συμπεριφορα των σκυλων, αλλα εαν γινεται κατ'εξακολουθηση, ισως ειναι καλο να παει σε κτηνιατρο να σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις, γιατι μπορει να υποδηλωνει ελειψη σε κατι. ή να ειναι και αυτο ενα θεμα συμπεριφορας απτα πολλα που συνηθως εχουν τα κουταβια των εκτροφεων της πισω αυλης, που ειπα και πιο πανω. αληθεια, ξεχασα, κανε εναν κοπο να ψαξεις στο γκουγκλ για: εκτροφεας πισω αυλης και puppymill!
 


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Ευχαριστώ για την απάντηση,την οποία κι ενστερνίζομαι λόγω της καλής πρόθεσης που έχετε και του σωστού τρόπου μετάδοσης πληροφοριών κι άποψης .
Επί του θέματος,την πήρα 2 μηνών ακριβώς. Η κοπέλα ήταν παρούσα τον πρώτο μήνα ,την ρωτούσα τα πάντα και μου απαντούσε σε όλα τα ερωτήματά μου. Απογαλακτιστηκε κι έπειτα την πήρα. Είναι υγιέστατη και γνήσια μαλτεζιτσα με όλα τα τυπικά χαρακτηριστικά της ράτσας αυτής.Θα κλείσουμε 2 μηνες μαζί σε 10 μέρες κι αυτή θα κλείσει τους 4 μήνες σε 9 μέρες.
Τα κόπρανά της άρχισε να τα τρώει αφού την είχα 2 εβδομάδες. Η κτηνίατρος λέει να κάνω υπομονή και αν δεν το σταματήσει, όταν ξεκινήσουμε τις βόλτες ,να συμβουλευτώ εκπαίδευτη.
Ξέρω τα puppy meals Ουγγαρίας και άλλων χωρών ,καθώς και τις συνθήκες στις οποίες μεγαλώνουν.
Η δική μου είναι από οικογένεια,μεγαλωμένη με πολλή αγάπη και δίχως φοβίες. Ένα όμορφο,έξυπνο και υγιέστατο κουτάβι με χαρακτήρα!
 
  • Haha
Reactions: mareco


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
εδω ειναι που συχνα γινεται ενα λαθος: αλλο ο φαινοτυπος, αλλο η καθαροαιμια. ενα σκυλι μπορει να ειναι ιιιιδιο με μαλτεζ, αλλα να μην ειναι μαλτεζ! να μην ειναι γνησιο, τελος παντων. το πιο σημαντικο σε μια φυλη (εκτος εαν θελεις να πηγαινεις σε εκθεσεις), ειναι ο χαρακτηρας, οι εξετασεις υγειας (αληθεια, η κοπελα ειχε κανει εξετασεις στα κουταβια; pedigree σου εδωσε?) και υστερα τα εμφανισιακα χαρακτηριστικα. το οτι ενα σκυλι ηρθε απο οικογενεια, δεν σημαινει οτι αυτη η οικογενεια ξερει απαραιτητα τι κανει. το πιο πιθανο ειναι, να βρηκαν εναν αρσενικο σκυλο στη γειτονια που μοιαζει με μαλτεζ και αυτος, και να τα εβαλαν να αναπαραχθουν. δε θα ρωτησω τιμη απο σεβασμο φυσικα, αλλα εαν την πηρες για πολυ χαμηλη τιμη που φανταζει πολυ καλη για να ειναι αληθινη, τυπου 300 ευρω, τοτε.... δεν.
 


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Δεν έχω πει καν αν πλήρωσα ή αν δεν πλήρωσα στο μεταξύ κι ούτε θα το απαντήσω αυτό,για να δω πόσο επηρεάζει τους σχολιαστές η δημοσίευσή μου.
Όπως και να 'χει, Μαλτέζ γνησιο ή όχι,δεν με απασχολεί. Είναι ο σκύλος μου και τον αγαπώ όπως και να 'χει.
Ζήτησα δύο γνώμες και ξεκίνησε ενας διαδικτυακός "πόλεμος" ,χωρίς λόγο κι αιτία.
Μάλλον δεν έπρεπε να βάλω Μαλτέζ στην δημοσίευση.Αυτο θα άλλαζε τα πάντα. Ας την πω ημίαιμη να ηρεμήσουμε όλοι χαχα.
 
  • Haha
Reactions: mareco




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
φυσικα και ειναι σωστο το να μη σε απασχολει εαν το κατοικιδιο σου ειναι καθαροαιμο η ημιαιμο. φυσικα και τα δυο αξιζουν την ιδια αγαπη και φροντιδα. ομως, ηρθες εδω με μια απο τις δυο ερωτησεις σου να αφορα το τελικο βαρος μιας φυλης. για αυτο οι απαντησεις που ελαβες. εφοσων το σκυλι σου ειναι τυπικα ημιαιμο, δεν θα εχει το τελικο βαρος ενος μαλτεζ, δεν θα εχει τον τελικο χαρακτηρα ενος μαλτεζ, και μπορει να μην εχει στο 100% και την τελικη εμφανιση ενος μαλτεζ. επισης σε αυτο το φορουμ κανουμε αγωνα να μαθουμε σε οσους περισσοτερους ανθρωπους μπορουμε, ποσο ασχημο και λαθος ειναι να αγοραζουν απο παρανομες πηγες, ενω υπαρχουν τοσα ζωα σε καταφυγια, και τοσοι νομιμοι εκτροφεις με πολυ καλες γραμμες, που πραγματικα νοιαζονται για τα ζωα που εκτρεφουν, και θα ειναι διπλα σου, οχι τον πρωτο μηνα, αλλα ΟΛΗ τη ζωη του ζωου. επισης να πω οτι, εαν πραγματικα δε σε ενοιαζε αν ειναι μαλτεζ η οχι, δεν θα ελεγες οτι ειναι γνησιο κλπ κλπ. καταλαβαινω πως ο καθενας μας εχει απο μια ή πολλες αγαπημενες φυλες, και οταν φτανουμε σε ενα σημειο να την εχουμε, θελουμε να κανουμε και λιγο μουρη! φυσιολογικο! αλλα..... να ξερουμε πρωτα οτι τα λεφτα μας τα δωσαμε σε σωστο χερι. και λεφτα να μην εδωσες δηλαδη... και παλι με αυτο που εκανες, τους εδωσες θαρρος να το ξανακανουν. ξανα και ξανα και ξανα.
 
  • Like
Reactions: marytherion


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας ! Καταλαβαίνω αυτά που λέτε και πολύ θα ήθελα να απαντήσω στο καθένα από αυτά ,αλλα όχι εδώ , γιατί ψάχνουν τροφή για ειρωνίες και κακίες. Όχι τίποτα άλλο, φοβάμαι το κακό το μάτι :LOL::ROFLMAO: .Καλή συνέχεια να έχετε!
 
  • Love
Reactions: mareco


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
51
31
Βλέπω ενδιαφέρεστε αν πληρώθηκε και πόσο το κουτάβι και άλλα τέτοια. Πρώτος σας στόχος να εξηγήσετε πόσο λάθος είναι να υιοθετούμε κουτάβια από μη εγκεκριμένα εκτροφεία και ότι είναι παράνομο, ενώ οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν αποκτήσει σκυλί με παρόμοιο τρόπο. :censored:

Γενικά, κάθε ένας που έρχεται και ζητά βοήθεια - αν έχει τολμήσει να αποκτήσει σκύλο με τρόπο που δεν εγκρίνετε - δέχεται αγενή επίθεση από μέλη του φόρουμ και μετά τα ειρωνικά και υποτιμητικά σχόλια (κοπελιά δεν είσαι σε θέση να κρίνεις - καιρό είχαμε, κ.α.) μπορεί και να πείτε κάτι για το πρόβλημα του. :mad:

Σοβαρευτείτε ή βάλτε ως προϋπόθεση για εγγραφή να καταθέτει κανείς το pedigree του. :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: eftychia k


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Αυτό ακριβώς!!! Πόσο δίκιο έχετε... Οι δικαστές του πληκτρολογίου είναι πάμπολλοι εδώ μέσα. Πιάνονται από λέξεις, προκειμένου να προσβάλουν και να ταπεινώσουν τον άλλον ,χωρίς λόγο κι αιτία.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Αυτό ακριβώς!!! Πόσο δίκιο έχετε... Οι δικαστές του πληκτρολογίου είναι πάμπολλοι εδώ μέσα. Πιάνονται από λέξεις, προκειμένου να προσβάλουν και να ταπεινώσουν τον άλλον ,χωρίς λόγο κι αιτία.
Αν διαβάσεις το θρεντ από την αρχή θα δεις ότι η πρώτη απάντηση της vrmode δεν ήταν ούτε προσβλητική ούτε σε υποτιμούσε σε κάτι. Δεν ξέρω γιατί την εξέλαβες τόσο εχθρική όπως αναφέρεις στην δική σου απάντηση η οποία ήταν όντως εχθρική και από κει ξεκίνησε η διαμάχη.
Όπως και να έχει σχετικά με την κοπροφαγία δεν μπορώ να σου απαντήσω, σχετικά με το τελικό του βάρος μακάρι να φτάσει τα 3 κιλά για λόγους υγείας. Τα πολύ μικρόσωμα είναι πολύ ευαίσθητα. Είχα ακούσει σε ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο εκτροφέων τσιουάουα ότι με το ζευγάρωμα που κάνουν προσπαθούν να έχουν σκύλους που να ξεπερνούν τα 2.5 κιλά. Και εκεί πάει η συζήτηση στα εκτροφικά ζευγαρώματα και στα τυχαία ζευγαρώματα που εκτός από πρόβλημα στο μέγεθος μπορεί να δημιουργήσουν και προβληματικά σκυλιά στη συμπεριφορά. Όσο για τους 2 μήνες που το πήρες, είναι πολύ μικρό. Τα μικρόσωμα καθώς έχουν υψηλότερο προσδόκιμο ζωής τα δίνουν οι εκτροφείς γύρω στους 4 μήνες.
 


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Καλησπέρα σας ,θεωρώ ότι τα μικρόσωμα έχουν πολύ υψηλότερο προσδόκιμο ζωής απ'ο,τι τα μεγαλόσωμα πάντως .Εχω κι αλλη μικρόσωμη σκυλίτσα ,υπερήλικη ,16 χρόνων,η οποία βγαίνει βόλτες και τρέχει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Καλησπέρα σας ,θεωρώ ότι τα μικρόσωμα έχουν πολύ υψηλότερο προσδόκιμο ζωής απ'ο,τι τα μεγαλόσωμα πάντως .Εχω κι αλλη μικρόσωμη σκυλίτσα ,υπερήλικη ,16 χρόνων,η οποία βγαίνει βόλτες και τρέχει.
Ναι αυτό γράφω. Ότι έχουν υψηλότερο προσδόκιμο και για αυτό τα παίρνουμε μεγαλύτερα από την τοκετομάδα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924