Καρκινοαδενωμα θυροειδή


29 Αυγούστου 2024
10
0
35
Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος για το καρκινοαδενωμα θυροειδή σε σκύλο.
Είναι μεταστατικό?
Υπάρχει θεραπεία αν είναι σε ηλικία 12 ετών και δε σηκώνει τ εγχείρηση?
Υπάρχει κάποιο προσδόκιμο ζωής σε αυτές τις περιπτώσεις?
Ο κτηνίατρος Μ λέι δε ξέρουμε μετά τ βιοψία αν είναι αδένωμα η καρκινοαδενωμα για αυτό έχουμε αγχωθει και θα θελα μια γνώμη κάποιου που ίσως το έχει περασει
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.526
776
Ξεσσαλονικη!!!
Καλημέρα σας.
Όχι με τέτοιο τύπου καρκίνο,αλλα απο την εμπειρία μου,πιθανοτατα να χάσεις το ζώο απο αλλα φυσιολογικά αιτία και όχι απο τον καρκίνο.
Ευχομαι τα καλύτερα!
Συμβουλη μου:Παλέψτε το με την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία για το ζώο.
Το αρχικό ζητούμενο για μένα ειναι η αξιοπρέπεια για το ζώο!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.654
7.121
Κοίτα τώρα εγώ σε περίπτωση επίσης 50-50 αδένωμα ή καρκίνωμα, όχι θυρεοειδή όμως, επίσης σε 12χρονο, είχα σκοπό να κάνω την εγχείρηση αλλά προέκυψαν δεδομένα που έκαναν ακόμα πιο δυσκολη την ήδη υψηλού κινδύνου εγχείρηση κ δεν προχώρησα τελικά.

Θέλω να πω, το 12, αν κατά τα άλλα είναι σε καλή κατάσταση το σκυλί, δεν είναι για μένα απαγορευτικό - μια νάρκωση+μια εγχείρηση βέβαια πάντα ενέχει κινδύνους, εξαρτάται πολύ από τη γνώμη του γιατρού*. Κ πάντα ένα αδένωμα μπορεί να γυρίσει σε καρκίνωμα κ ένα καρκίνωμα να κάνει μεταστάσεις.

Αν όμως σίγουρα είναι επικίνδυνη η εγχείρηση και στη δικιά σας περίπτωση κ το σκυλί είναι καλά, αφήστε το ήσυχο κ κοιτάξτε άλλες λιγότερο επεμβατικές μεθόδους παράτασης κ υποστήριξης.

Αν όχι κάτι άλλο τύπου χημειοθεραπεία αν την προτείνει ο γιατρός, τουλάχιστον διατροφική υποστήριξη - κάνει διάφορα, βοηθάει. Ίσως κ κάποια συμπληρώματα, αν υπάρχει κάτι για τη συγκεκριμένη νεοπλασία που στην ΙΑΤΡΙΚΗ βιβλιογραφία να υπάρχει ένδειξη ότι κάπου κάποιοι οργανισμοί βοηθήθηκαν. Π.χ. κάποια συμπληρώματα μπορεί να βοηθάνε στην απόπτωση καρκινικών κυττάρων - στην ενεργοποίηση ΝΚ (natural killers) κυττάρων, καθυστέρηση μεταστάσεων, μεταβολική βοήθεια αν είναι σχετικό (το λέω επειδή ο θυρεοειδής έχει μεταβολικές επιπτώσεις συνήθως) κοκ.

*Σε πολλές περιπτώσεις πολλοί κτηνίατροι που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία σε κάποιες επεμβάσεις μπορεί να στα παρουσιάσουν τραγικά τα πράγματα. Αν είσαι Αττική (ή κ να μην είσαι, εγώ δεν είμαι, φόρτωσα το σκύλο κ πήγαμε) θα πρότεινα να πας στο Ματραλη στο vets4life, είναι ογκολόγος κ ήταν ο μόνος που στην περίπτωσή μας μου ενέπνευσε ασφάλεια κ ως προς τις γνώσεις κ για μια πιθανή επέμβαση.
 


29 Αυγούστου 2024
10
0
35
Κοίτα τώρα εγώ σε περίπτωση επίσης 50-50 αδένωμα ή καρκίνωμα, όχι θυρεοειδή όμως, επίσης σε 12χρονο, είχα σκοπό να κάνω την εγχείρηση αλλά προέκυψαν δεδομένα που έκαναν ακόμα πιο δυσκολη την ήδη υψηλού κινδύνου εγχείρηση κ δεν προχώρησα τελικά.

Θέλω να πω, το 12, αν κατά τα άλλα είναι σε καλή κατάσταση το σκυλί, δεν είναι για μένα απαγορευτικό - μια νάρκωση+μια εγχείρηση βέβαια πάντα ενέχει κινδύνους, εξαρτάται πολύ από τη γνώμη του γιατρού*. Κ πάντα ένα αδένωμα μπορεί να γυρίσει σε καρκίνωμα κ ένα καρκίνωμα να κάνει μεταστάσεις.

Αν όμως σίγουρα είναι επικίνδυνη η εγχείρηση και στη δικιά σας περίπτωση κ το σκυλί είναι καλά, αφήστε το ήσυχο κ κοιτάξτε άλλες λιγότερο επεμβατικές μεθόδους παράτασης κ υποστήριξης.

Αν όχι κάτι άλλο τύπου χημειοθεραπεία αν την προτείνει ο γιατρός, τουλάχιστον διατροφική υποστήριξη - κάνει διάφορα, βοηθάει. Ίσως κ κάποια συμπληρώματα, αν υπάρχει κάτι για τη συγκεκριμένη νεοπλασία που στην ΙΑΤΡΙΚΗ βιβλιογραφία να υπάρχει ένδειξη ότι κάπου κάποιοι οργανισμοί βοηθήθηκαν. Π.χ. κάποια συμπληρώματα μπορεί να βοηθάνε στην απόπτωση καρκινικών κυττάρων - στην ενεργοποίηση ΝΚ (natural killers) κυττάρων, καθυστέρηση μεταστάσεων, μεταβολική βοήθεια αν είναι σχετικό (το λέω επειδή ο θυρεοειδής έχει μεταβολικές επιπτώσεις συνήθως) κοκ.

*Σε πολλές περιπτώσεις πολλοί κτηνίατροι που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία σε κάποιες επεμβάσεις μπορεί να στα παρουσιάσουν τραγικά τα πράγματα. Αν είσαι Αττική (ή κ να μην είσαι, εγώ δεν είμαι, φόρτωσα το σκύλο κ πήγαμε) θα πρότεινα να πας στο Ματραλη στο vets4life, είναι ογκολόγος κ ήταν ο μόνος που στην περίπτωσή μας μου ενέπνευσε ασφάλεια κ ως προς τις γνώσεις κ για μια πιθανή επέμβαση.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις δυστυχώς είναι από Κρήτη ζούμε ένα δράμα αυτές τις μέρες γιατί ο σκύλος είναι καλά και μας λένε αλλά πράγματα...ξαχω διατροφές κλπ μήπως τ καταφέρουμε ετσι.αυτος ο κτηνίατρος έχει κάποιο τηλέφωνο?υπάρχει γενικά κάποια διατροφή για να μειώσουμε τ πιθανότητα αν είναι καρκίνος η κάποιος σε κάποιο μέρος τ ελλαδας ?δυστυχώς κανείς γιατρός δε δίνει ελπίδες σε τέτοιες καταστάσεις και τ χειρότερο είναι ότι δε ξέρεις τ είναι κ θ ζεις πάντα με τ τι ειναι
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.654
7.121
Καλέστε στο vets4life (το τηλ είναι ονλαιν) κ θα τον ενημερώσουν να σας πάρει πίσω. Δυστυχώς είναι από τους καλούς με πολλή δουλειά κ άρα σχετικά δυσεύρετος αλλά θα φροντίσει να σας πάρει πίσω κ πιστεύω θα συζητήσει μαζί σας για τις επιλογές σας.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.654
7.121
Εμ.. επανέρχομαι, γιατρός δεν είμαι κ δε θέλω να σας τρομάξω παραπάνω αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά ονλαιν κ πρέπει να κινηθείτε πάρα, πάρα πολύ γρήγορα. Βλέπω ότι είναι εξαιρετικά επιθετικό το αδενοκαρκινωμα θυρεοειδή με πάρα πολύ ψηλό μεταστατικό ποσοστό.

Καλέστε Δευτέρα πρωί την κλινική. Πείτε τους ότι θέλετε να μιλήσετε με το Ματραλη, πείτε τους ότι πρόκειται για αδενοκαρκινωμα θυρεοειδή κ θα καταλάβει αυτός πόσο κ αν είναι επείγον. Το λογικό είναι αν δεν έχει θέμα να σας καλέσει το πολύ μέχρι το βράδυ που θα τελειώσει από την κλινική.

Να έχετε όλες τις πρόσφατες εξετάσεις, ειδικά τα αποτέλεσμα της ιστοπαθολογικης. Ίσως κ να σας πει να τις στείλετε πριν μιλήσετε.

Καλή τύχη!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.052
1.350
Μια απορια αν γνωριζει κανεις επειδή εχω αλλο περιστατικό (γάτα με θυροειδή) Ξερει κανεις αν εχουμε στην Ελλαδα θεραπεια με ιώδιο οπως γινεται στους ανθρώπους? Γνωριζω οτι υπαρχει στα εξωτερικα... αλλα γι εδω δεν εχω γνωσεις κι ουτε καλα καλα το εχω ψαξει ακομα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.262
10.328
Athens
Μια απορια αν γνωριζει κανεις επειδή εχω αλλο περιστατικό (γάτα με θυροειδή) Ξερει κανεις αν εχουμε στην Ελλαδα θεραπεια με ιώδιο οπως γινεται στους ανθρώπους? Γνωριζω οτι υπαρχει στα εξωτερικα... αλλα γι εδω δεν εχω γνωσεις κι ουτε καλα καλα το εχω ψαξει ακομα!
Είχα γάτα με θυροειδή. Εδώ χρησιμοποιούν ανθρώπινα χάπια, αλλά μια κτηνίατρος "ψαγμένη" στο θέμα μου είχε πει ότι δεν δουλεύουν καλά, δεν αποδίδουν. Υπάρχει χάπι στο εξωτερικό (Ελλάδα δεν υπάρχει) που είναι ειδικά για θυροειδή γάτας και όντως δουλεύει. Εγώ το παράγγελνα και μου το έστελναν από Αυστρία.

Αν θυμάμαι καλά γιατί πάνε και 8 χρόνια ήταν το felimazole (Felimazole 2.5mg Coated Tablets (100)). Moυ το είχε συστήσει μια κτηνίατρος που δούλευε παλιότερα στην Αγγλία και το χρησιμοποιούσαν εκεί. Η κτηνίατρος λέγεται Λουίζα και είναι στο Rafina Vets | Rafína
Επίσης, το χάπι αυτό το ήξερε και η κτηνίατρος στο Αρχική σελίδα - Αίλουρος Ιατρείο για γάτες , το είχα συζητήσει μαζί της στο τηλέφωνο.

Τι μπορείς να κάνεις (τι είχα κάνει εγώ):
Mου έγραψε (η Λουίζα) μια συνταγή στα αγγλικά και με αυτήν πήγε ο τότε γνωστός μου στην Αυστρία και μου τα πήρε. Εναλλακτικά, νομίζω κάποια φαρμακεία ονλαιν στο εξωτερικό παίρνουν παραγγελία αν ανεβάσεις και τη συνταγή του γιατρού μαζί, δεν είμαι σίγουρη.
 
  • Like
Reactions: mariakala


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.262
10.328
Athens
@mariakala όλα τα παραπάνω εννοείται αν το χάπι κάνει για την δική σου περίπτωση και αν το γνωρίζεο ο κτηνίατρος σαν σκεύασμα.
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.052
1.350
Σε ευχαριστω πολυ! Την ιδια δραστικα ουσια δινω σε ανθρωπινο! Methimazole (Unimazole) με υποδειξη της κτηνιατρου :) Αμα βρω τπτ με ιοδιο θα σας γραψω παντως
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.052
1.350
Ξερεις τι παρατήρησα? Αυτο που μου εβαλες ειναι coated οποτε υποπτευομαι οτι το καλο που εχει ειναι οτι μαλλον ειναι βραδειας αποδεσμευσης σε σχεση με το ανθρώπινο! Το καλο με το ανθρωπινο ομως ειναι οτι κοβεται και θρυματιζεται σε περιπτωση δυσκολου ζωου (εξου και η ερωτηση για την μους πριν).
Στα εξωτερικα εχουν... συροπια χαπια αμπουλες και ακομα και αλοιφη για το αυτι!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.262
10.328
Athens
Σε ευχαριστω πολυ! Την ιδια δραστικα ουσια δινω σε ανθρωπινο! Methimazole (Unimazole) με υποδειξη της κτηνιατρου :) Αμα βρω τπτ με ιοδιο θα σας γραψω παντως
Πάντως για τα ανθρώπινα μου είχε πει η κτηνίατρος ότι δεν δουλεύουν συνήθως, δεν θυμάμαι το λόγο.
Εξ ου και σύστησε το felimazole - το οποίο σε μένα δούλεψε.
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.052
1.350
Το αλλο θεμα ειναι η δοσολογεια και το half life! Μου ειπε μια φορα την ημερα ενω διαβαζω οτι θελει να σπασει η δοση σε 2!!! Ακα χανει την δραση του μετα απο 12 ωρες! Οποτε θελει συζητηση και ψαξιμο κι αλλο! Γι αυτο πιστευω οτι ισως αυτο που μου εβαλες εχει καλυτερο αποτελεσμα πρεπει να εχει μεγαλυτερο half life! Διαβασμα παλι απο αυριο :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.262
10.328
Athens
Το καλο με το ανθρωπινο ομως ειναι οτι κοβεται και θρυματιζεται σε περιπτωση δυσκολου ζωου (εξου και η ερωτηση για την μους πριν).
Τo felimazole είναι πολύ μικρό, σβερκώνεις, χώνεις στο στόμα, κλείνεις το στόμα, καταπίνει, γεια σας.
 
  • Haha
Reactions: mariakala


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.654
7.121
Σκουζα, μια απορία. Όταν λέτε "με θυρεοειδή" εννοείται με υπερ- ή υπο-θυροειδισμο; Ή κάτι άλλο; Γιατί το υπερ- με το υπο- πχ έχουν τις ακριβώς αντίθετες ανάγκες. Ή στα γατιά παίζει μόνο το ένα;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.052
1.350
Σκουζα, μια απορία. Όταν λέτε "με θυρεοειδή" εννοείται με υπερ- ή υπο-θυροειδισμο; Ή κάτι άλλο; Γιατί το υπερ- με το υπο- πχ έχουν τις ακριβώς αντίθετες ανάγκες. Ή στα γατιά παίζει μόνο το ένα;
Κυριως σε στειρωμενα παιζει το υπερ και κυριως μετα τα 10 ετη!
 
  • Like
Reactions: Estranged


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.262
10.328
Athens
Νομίζω υπέρ ήμασταν εμείς αλλά πάνε και αρκετά χρόνια τώρα και δεν είμαι σίγουρη.
Σε μεγάλη ηλικία αποκτήσαμε και εμείς.
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.052
1.350
Νομίζω υπέρ ήμασταν εμείς αλλά πάνε και αρκετά χρόνια τώρα και δεν είμαι σίγουρη.
Σε μεγάλη ηλικία αποκτήσαμε και εμείς.
Αμα δινατε αυτο που μου εβαλες υπερ εισασταν κι εσεις!
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.200
Μηνύματα
897.093
Μέλη
19.979
Νεότερο μέλος
Jackpuky