Επιλογή τροφής..(αλλαγη απο orijen σε..)


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Σε 1 εβδομάδα τελειώνει η origen του Ιβαν (6 μηνών ) και θέλω να του την αλλάξω με κάποια άλλη που να μην έχει τόση πρωτείνη και γενικά όχι τόση ενέργεια..Με την origen επίσης κάνει καμιά φορά διάρροιες , όπως έκανε και με την blue..Του έχουμε δοκιμάσει και την Nutram όμως δεν του άρεσε και τόσο..Ποια τροφή μου προτείνεται να πάρω?Έχω ακούσει πως σκύλοι που δεν τα πάνε καλά με origen και blue τα πάνε καλά με την Royal Canin..Τί θα μου προτείνατε??
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aν εγώ δεν τα πάω καλά με τα καρότα δεν σημαίνει πως δεν θα τα πας καλά με τα καρότα εσύ ή ο γείτονας.

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να σου πω είναι πως ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός..

Άλλοι τα πάνε καλά με την όριτζεν χωρίς κανένα πρόβλημα, άλλως με την acana, άλλος με την Royal , γιατί οι άλλες δύο δημιούργησαν πρόβλημα και άλλος με την hills γιατί τις άλλες δεν τις ήθελε..κλπ

Βρες μία τροφή που στο δικό σου σκυλί ταιριάζει, παρατηρώντας τις κενώσεις του, το δέρμα του, το τρίχωμα του, τα μάτια του, την όρεξη του και γενικά την υγεία του και μείνε εκεί..

Μπορώ να σου αναφέρω άπειρα παραδείγματα που βάση προσωπικής εμπειρίας που η μία να αναιρεί την άλλη αναφορά.

Ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός, αυτό να θυμάσαι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Επειδή βλέπω ότι, μέχρι τώρα, δίνεις orijen, φαντάζομαι ότι σε απασχόλησε η σύνθεσή της και δεν σε απασχόλησε ιδιαίτερα η τιμή της, σκέφτηκες περίπου σαν εμένα, δηλαδή...

Εγώ, λοιπόν, φοβούμενος την υψηλή (?) πρωτεΐνη, έδωσα κατευθείαν acana.
Στην αρχή έδωσα acana grasslands, που πιστεύω ότι είναι από τις φανταστικές τροφές, με πρωτεΐνη βασισμένη σε "ελαφρά" κρέατα (πάπιες κλπ.)...

Κατόπιν, λόγω του γεγονότος ότι "χρειαστήκαμε" υψηλή περιεκτικότητα σε γλουκοζαμίνη & χονδροϊτίνη, εναλλάσσω acana wild prairie (πρωτεΐνη βασισμένη σε κρέατα από βίσσωνα, αρνί κλπ.) και acana pacifica (πρωτεΐνη βασισμένη σε ψάρια και, επιπλέον, περισσότερα Ω3 και Ω6)...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Να ρωτήσω και εγώ την γνώμη σας για δύο τροφές. Για την Artemis ρωτάω σε άλλο thread σχετικό που είχε ανοιχτεί παλιότερα, μου είπαν και για μία τροφή που ονομάζεται canine caviar,την γνωρίζει κανείς και μπορεί να μου πει γνώμη;
 
Last edited:


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Δηλαδή johnk μου προτείνεις την arcana??l.Kyveli δεν γνωρίζω αυτές τις τροφές ...Kango γιαυτό ακριβώς ρωτάω :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή johnk μου προτείνεις την arcana??
Κάποτε, πριν από κανένα μήνα, είχα ερωτηθεί: "γιατί προτείνω την acana?"

Η απάντησή μου ήταν απλή: "Γιατί τη δίνω και στο δικό μου σκύλο"...:cool:

Αυτό, βέβαια, δεν αποτελεί "θέσφατο", μιάς και το θέμα των τροφών είναι τεράστιο και μάλλον δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι τα ξέρει όλα... Αλλά είναι μία λογική προσέγγιση ενός ανθρώπου που ψάχνει το "καλύτερο" για την υγεία του σκυλιού του...:)
 


babster

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2010
118
0
λόγω του γεγονότος ότι "χρειαστήκαμε" υψηλή περιεκτικότητα σε γλουκοζαμίνη & χονδροϊτίνη, εναλλάσσω acana wild prairie (πρωτεΐνη βασισμένη σε κρέατα από βίσσωνα, αρνί κλπ.) και acana pacifica (πρωτεΐνη βασισμένη σε ψάρια και, επιπλέον, περισσότερα Ω3 και Ω6)...
Ήθελα να ρωτήσω για το "εναλλάσω", με τι συχνότητα? Ανά γέυμα, ανά τσουβάλι? Πως?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ήθελα να ρωτήσω για το "εναλλάσω", με τι συχνότητα? Ανά γέυμα, ανά τσουβάλι? Πως?
Πολύ εμπειρικά, τις εναλλάσω κάθε 3-4 μήνες...
Για να υπάρχει η διαφορετική προέλευση της πρωτεΐνης (η ποικιλία: ψάρια - κόκκινα κρέατα)...

Το κάνω κάθε 3-4 μήνες, ώστε ο οργανισμός να "εμπεδώνει" τις αλλαγές αυτές και να μπορώ να δω τα αποτελέσματα.
Πιο "εντυπωσιακά" αποτελέσματα έχει η pacifica (ίσως λόγω των Ω3 και Ω6 κλπ.???)...
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Εχω δοκιμασει Acana, Orijen, 1st choice, αλλα και Royal.
Απο ολες αυτες, αυτη που εκατσε στη σκυλα μου καλυτερα αλλα και της αρεσε πιο πολυ (κυριολεκτικα μολις την μυρισε πρωτη φορα την τσακισε) ηταν η Royal. Με τις αλλες ειχε και διαρροιες, μυριζαν τα κακα της, το στομα της, αλλα και τις ετρωγε και με το ζορι. Απο εξετασεις ειναι μια χαρα. Δεν χανεις κατι να τη δοκιμασεις. Ειναι και αρκετα φτηνοτερη απο τις Acana και Orijen...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μιας και εμεις δοκιμαζουμε ακαταπαυστα... στον δικο μας.. η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ηταν η grasslands.... τελεια, τελεια.. και την καταπινε αμασητη..
αλλα δεν μπορω να αμφισβητησω την ποιοτητα της royal.. και την βρισκεις ΠΑΝΤΑ.
την Nutram την θεωρω αρκετα καλη.. αλλα οντως ακουω γκρινιες οτι δεν την τρωνε και πολυ - νταξ υπαρχουν και εξαιρεσεις..

Η arden? η Belcando?.. λεω εγω τωρα.. ειναι καλες και αυτες :)
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Όντως και εγώ απ'ότι ακούω όλοι καταλήγουν στην Royal..Ναι, η Nutram του ήταν αδιάφορη... Η Blue + Origen του άρεσαν σαν γεύση όμως έκανε άθλια κακά και δεν τις ξαναδοκιμάζω,,
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Εγώ έχω πρόβλημα αυτή την στιγμή με την royal senior, δεν της αρέσει καθόλου, θα δοκιμάσω την canine caviar special needs που την φέρνει ο ίδιος που εισάγει και την artemis και την διανέμει κατευθείαν σε σπίτια και θα δω πως πάει .:/
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Σήμερα ο κτηνίατρος μας μου πρότεινε την canine caviar σαν μια από τιςκαλύτερες της αγοράς γιαυτό και είναι λίγο πιο ακριβή.. Πήρα ένα 1,5κιλο γιαδοκιμή..I.Kyveli εσένα τελικά πως σου φάνικε?? Και τελικά την ξέρει κανείς άλλος??
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Δεν ξέρω δεν την έδωσα, την έφαγαν τα σκυλάκια της φιλοζωικής γιατί εντωμεταξύ παρουσίασε έντονο πρόβλημα στο ποδαράκι της και της έδωσα j/d .
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Σήμερα ο κτηνίατρος μας μου πρότεινε την canine caviar σαν μια από τιςκαλύτερες της αγοράς γιαυτό και είναι λίγο πιο ακριβή.. Πήρα ένα 1,5κιλο γιαδοκιμή..I.Kyveli εσένα τελικά πως σου φάνικε?? Και τελικά την ξέρει κανείς άλλος??


Ποια απο ολλες έδωσες? Τι συστατικά τις ποια ειναι τι λενε ?

Ανάλυσε το και λιγο για εμας !!
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ρε παιδια μη κοιτατε μονο τα συστατικα!
Τη Royal το dogfoodanalysis την εχει ενα σκαλι πανω απο τα σκουπιδια αλλα και ομως σπανια ανθρωπος που εχει δωσει αυτη την τροφη την αλλαζει. Πολλοι γιατροι που δεν πουλανε τροφες την προτεινουν γιατι βλεπουν τα αποτελεσματα στα σκυλια που εξεταζουν.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
χα! εγω ειμαι σπανια. Την αλλαξα οσο πιο συντομα μπορουσα την ρογιαλ και δεν γυρναω σε αυτη ο κοσμος να χαλασει.Κι αν δεν ειχαμε θεμα με την πρωτεινη θα εμενα στην ακανα γκρασλαντ η τελος παντων ακανα. Ειναι υποκειμενικο το θεμα με την ξηρα.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ρε παιδια μη κοιτατε μονο τα συστατικα!
Τη Royal το dogfoodanalysis την εχει ενα σκαλι πανω απο τα σκουπιδια αλλα και ομως σπανια ανθρωπος που εχει δωσει αυτη την τροφη την αλλαζει. Πολλοι γιατροι που δεν πουλανε τροφες την προτεινουν γιατι βλεπουν τα αποτελεσματα στα σκυλια που εξεταζουν.

Δεν ειπα καποιος να κοιτάξει dogfoodanalysis αλλα και εσυ αμα πας στα goodys θα φας του σκασμού αυτο δεν σημαίνει οτι άμα τρως ολη σου τη ζωη απο εκει θα εισαι κ υγιείς!! Μην τα ισοπεδώνουμε ολα !!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
χα! εγω ειμαι σπανια. Την αλλαξα οσο πιο συντομα μπορουσα την ρογιαλ και δεν γυρναω σε αυτη ο κοσμος να χαλασει.Κι αν δεν ειχαμε θεμα με την πρωτεινη θα εμενα στην ακανα γκρασλαντ η τελος παντων ακανα. Ειναι υποκειμενικο το θεμα με την ξηρα.
Ουτε εγω θα ξαναταιζα Royal. Επειδη εχουμε και εμεις θεματακι με την πολυ πρωτεινη γιατι δεν δινεις
την Acana lamb & Apple (αυτη τους δινω) με μονο 27%. Η Royal εχει 26%, δεν ειναι πολυ παραπανω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78