Επαναλαμβανόμενο πρόβλημα


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
Καλημέρα σε ολους
Νωρίς το καλοκαίρι είχαμε ενα θέμα με τον Ρούλη,σταφυλόκοκκος ΄λέει ο γιατρός,fucidin για 10 μερες,το προβλημα το είχε στην βάση της ουράς και το δεξί μπουτάκι του,με υπομονή και αγάπη πέρασε,αφου πέρασε και απο την πολύ τρίχα είχε γίνει σαν λιοντάρι είπαμε να τον τριμάρουμε και να κάνει κι ενα μπανακι στο pet spa,2-3 μερες μετά ανακαλύπτουμε οτι και η αριστερη πλευρα εχει το ιδιο θέμα,σχεδόν στην μεση μεταξυ μπροστινού και πίσω ποδιού στο κορμί,παλι στον γιατρό,ξυρισμα και θεραπεια,δόξα τω Θεώ λέμε προχθες μέχρι μεθαύριο θα του εχει φύγει,σήμερα το πρωι πάλι στο μέρος που πρωτοείχε το ιδιο πράγμα,εχουμε κλείσει ραντεβού με δερματολόγο,αυτο πλέον ειναι απίστευτο,πεντακάθαρος είναι,τα ρούχα που κοιμάται πλένονται καθε τόσο,ποδια κλπ καθαριζονται,λέει ενας φιλος κτηνιατρος οτι είναι αλλεργικό,εχει κανεις καποια σχετική εμπειρια με κάτι παρόμοιο;
Αν ναι παρακαλω δωστε μου τα φώτα σας.
Ευαριστω πολυ.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.736
20.002
Εχετε διαγνώσει σταφυλόκοκκο με εξετάσεις, ή με το μάτι έκρινε ο γιατρός ότι περί αυτού πρόκειται;
Εναλλακτικά και πιθανά, παντρευτήκατε hot spots.
Να ζήσετε και βίον ανθόσπαρτον!
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
941
768
O σταφυλοκοκκος ειναι βακτηριο δεν ειναι αλλεργικο. Αν εχει δερματικα απο αλλεργιες τοτε οι πληγες μπορουν να μολυνθουν απο το βακτηριο. Επισης τα σκυλια που ειναι ευπαθη μπορουν και να το κολλησουν σε ορισμενες περιπτωσεις και να επαναμολυνονται απο το περιβαλλον τους. Δεν θυμαμαι αν ειχατε παρει αντιβιωση. Οταν εχεις προβλημα με βακτηριο μυκητα κτλ κατα την αποψη μου καλο ειναι να κανεις ολοκληρωμενη σειρα θεραπειας (μπανια με ειδικο σαμπουαν, αντιβιωση-χαπια, και κρεμες) απο το να μην φευγει ολοκληρωτικα το προβλημα και να τα δοκιμασεις στην τελικη ολα και οσο μενει ενα προβλημα τοσο γινεται χρονιο. Θα απεφευγα να τον χτενιζω με βουρτσα τυπου σλικερ επισης γιατι κανουν μικροτραυματα στο δερμα. Μονο μεταλικη σαν τσατσαρα και παρα πολυ καλο στεγνωμα μετα το μπανιο. Και για κουρεμα το ιδιο και πολυ χειροτερο οχι μηχανη μονο ψαλιδι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.651
7.116
Έχετε χρόνια διάφορα δερματικά προβλήματα, σωστά; Τα γαστρεντερικά του ομαλοποιήθηκαν τώρα;
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
Εχετε διαγνώσει σταφυλόκοκκο με εξετάσεις, ή με το μάτι έκρινε ο γιατρός ότι περί αυτού πρόκειται;
Εναλλακτικά και πιθανά, παντρευτήκατε hot spots.
Να ζήσετε και βίον ανθόσπαρτον!
Ο γιατρος ειπε οτι είναι σταφυλοκοκκος,οχι εξετάσεις δεν εκανε,αυριο πάμε στον Δερματολογο,αυτο το παντρευτήκαμε τι σημαινει,θα εχει συνέχεια τετοια;
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
Έχετε χρόνια διάφορα δερματικά προβλήματα, σωστά; Τα γαστρεντερικά του ομαλοποιήθηκαν τώρα;
Εκανε εναν εμετό τον Ιούνιο,του αλλάξαμε την τροφη με κλινική ιd ξηρά.Εχει μηνες χωρίς προβλημα όπως παλια.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
O σταφυλοκοκκος ειναι βακτηριο δεν ειναι αλλεργικο. Αν εχει δερματικα απο αλλεργιες τοτε οι πληγες μπορουν να μολυνθουν απο το βακτηριο. Επισης τα σκυλια που ειναι ευπαθη μπορουν και να το κολλησουν σε ορισμενες περιπτωσεις και να επαναμολυνονται απο το περιβαλλον τους. Δεν θυμαμαι αν ειχατε παρει αντιβιωση. Οταν εχεις προβλημα με βακτηριο μυκητα κτλ κατα την αποψη μου καλο ειναι να κανεις ολοκληρωμενη σειρα θεραπειας (μπανια με ειδικο σαμπουαν, αντιβιωση-χαπια, και κρεμες) απο το να μην φευγει ολοκληρωτικα το προβλημα και να τα δοκιμασεις στην τελικη ολα και οσο μενει ενα προβλημα τοσο γινεται χρονιο. Θα απεφευγα να τον χτενιζω με βουρτσα τυπου σλικερ επισης γιατι κανουν μικροτραυματα στο δερμα. Μονο μεταλικη σαν τσατσαρα και παρα πολυ καλο στεγνωμα μετα το μπανιο. Και για κουρεμα το ιδιο και πολυ χειροτερο οχι μηχανη μονο ψαλιδι.
Εκανα οσα έιχατε γράψει το καλοκαίρι,οι κτηνίατροι σπάνια τα λένε,το σαμπουάν μόνο αυτό,τον πηγα για κούρεμα και τους το πηγα να τον κανουν μπανιο με αυτό,του πέρασε το καλοκαίρι,βγηκε άλλο,του περναει και αυτό και χθες είδα και το νεο,αυριο ο δερματολόγος λογικά θα μας δωσεις τις απαντησεις,ο κτηνίατρος δεν μας εδωσε χαπια,μονο fucidin-fusicort και ειλικρινα δεν περιμενα να βγάλει νεα τοσο σύντομα το ενα μετά το αλλο.Αποφεύγω να τον χτενιζω γιατί φοβάμαι την μετάδοση.
 
Last edited:


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
Ο Δερματολόγος θεωρεί το προβλημα σαν αλλεργια,τι αλλεργια δεν ξέρει,η απο την τροφή η απο σκνίπες,σκνίπες δεν εχω δει,μας σύστησε να αλλαξουμε την τροφη σε υποαλλεργική,να τον κανω μπάνιο με το σαμπουάν το ειδικό μέρα παρά μέρα και να του δίνουμε αντι της αμπούλας για τα εξωπαράσιτα το credelio,τροφη μας σήστησε της Royal canine την Hypoallergenic,,θέλει αν τσεκάρει τα δερματικα εναντι των δυο αυτών ...της τροφης και της σκνιπας,επειδη λέει οτι μπορει να τον τσιμπάνε εξω.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
η τροφή παρατηρώ οτι σαν κύριο συστατικό εχει το καλαμπόκι,εχει κάποιος δοκιμάσει στο σκυλο του;

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: άμυλο από καλαμπόκι, υδρόλυμα φτερού χαμηλού μοριακού βάρους (πηγή L-αμινοξέων και ολιγοπεπτιδίων), έλαιο ινδοκάρυδου, έλαιο σόγιας, μεταλλικά άλατα, φυτικές ίνες, πούλπα κιχωρίου, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, ιχθυέλαιο, μονο- και διγλυκερίδια λιπαρών οξέων εστεροποιημένα με κιτρικό οξύ, ζωικά λίπη, εκχύλισμα ταγίτη (πηγή λουτεΐνης).


ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ (ανά kg): Θρεπτικές πρόσθετες ύλες: Βιταμίνη A: 30600 IU, Βιταμίνη D3: 800 IU, E1 (Σίδηρος): 42 mg, E2 (Ιώδιο): 3,7 mg, E4 (Χαλκός): 13 mg, E5 (Μαγγάνιο): 55 mg, E6 (Ψευδάργυρος): 198 mg, E8 (Σελήνιο): 0,1 mg - Συντηρητικά - Αντιοξειδωτικά.


Royal Canin Veterinary Anallergenic 8kg Ξηρά Τροφή για Ενήλικους Σκύλους με Καλαμπόκι

Royal Canin Veterinary Anallergenic 8kg Ξηρά Τροφή για Ενήλικους Σκύλους με Καλαμπόκι
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
941
768
H τροφη ειναι σκατα αλλα ναι την δοκιμασα και εγω για αλλεργιες μια χαρα του εκατσε απλα για πολυ λιγο την εδωσα και πιστευω οτι πρεπει να δινεται γενικα. Τωρα για την περιπτωση σου εγω θα ζητουσα δερματικη καλλιεργια αρχικα πριν δωσω αυτο το πραγμα για φαγητο. Υπαρχουν 100000 "υποαλλεργικες" τροφες. Απλα αυτην ξερει αυτη σου λεει. Δεν εχει καν κρεας εμεις την καναμε για αποκλεισμο. Αν στην ειπε ετσι γενικα να παιρνεις αυτην πολυ απαραδεκτο χωρις να εχπυν δοκιμαστει αλλες.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
941
768
Αν ψαχνεις γενικα υποαλλεργικη τροφη κοιτα χωρις σιτηρα, μια πρωτεινη που δεν εχει ξαναφαει ποτε και ισως και χωρις πατατα
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
H τροφη ειναι σκατα αλλα ναι την δοκιμασα και εγω για αλλεργιες μια χαρα του εκατσε απλα για πολυ λιγο την εδωσα και πιστευω οτι πρεπει να δινεται γενικα. Τωρα για την περιπτωση σου εγω θα ζητουσα δερματικη καλλιεργια αρχικα πριν δωσω αυτο το πραγμα για φαγητο. Υπαρχουν 100000 "υποαλλεργικες" τροφες. Απλα αυτην ξερει αυτη σου λεει. Δεν εχει καν κρεας εμεις την καναμε για αποκλεισμο. Αν στην ειπε ετσι γενικα να παιρνεις αυτην πολυ απαραδεκτο χωρις να εχπυν δοκιμαστει αλλες.
Υποτίθεται οτι είναι πολύ καλός δερματολόγος,θα του την δώσω για να δω αν υπάρξει αλλαγή,μετά θα δω τι θα κάνω.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
941
768
Υποτίθεται οτι είναι πολύ καλός δερματολόγος,θα του την δώσω για να δω αν υπάρξει αλλαγή,μετά θα δω τι θα κάνω.
Δερματολογος μπορει να ειναι καλος βεβαια απλα για την τροφη μιλαω εγω. Αν σου ειπε γενικα να παρεις υποαλλεργικη τροφη θα διαλλεγα μια αλλη. Αν σου ειπε ενα μηνα να δουμε πως θα παει με αυτην για να αποκλεισουμε τροφικη αλλεργια και μετα να αλλαξουμε ειναι αλλη υποθεση. Απλα αυτη η τροφη δεν ειναι για μακροχρονια χρηση.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
190
66
65
Δερματολογος μπορει να ειναι καλος βεβαια απλα για την τροφη μιλαω εγω. Αν σου ειπε γενικα να παρεις υποαλλεργικη τροφη θα διαλλεγα μια αλλη. Αν σου ειπε ενα μηνα να δουμε πως θα παει με αυτην για να αποκλεισουμε τροφικη αλλεργια και μετα να αλλαξουμε ειναι αλλη υποθεση. Απλα αυτη η τροφη δεν ειναι για μακροχρονια χρηση.
Την συγκεκριμένη μου είπε,μου εξήγησε και το γιατί αλλα δεν το κατάλαβα....Είπε οτι αν αυτο τον μηνα δεν εχει αλλο προβλημα θα επιστρεψουμε στην παλια τροφη να δουμε αν του δημιουργήσει εξάνθημα,κι εγω δεν θελω πάνω απο μηνα να του την δωσω,εξ αλλου κι αυτή που έτρωγε κλινικη ειναι id digestive Hills,ισως κάποιο απο τα συστατικά της τον ερεθίζει,θα δούμε,για την ωρα ειναι οκ,του περασαν οσα είε,τον αρχισα στα μπάνια απο σήμερα και ο Θεος βοηθός.
 
Last edited:


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
941
768
Την συγκεκριμένη μου είπε,μου εξήγησε και το γιατί αλλα δεν το κατάλαβα....Είπε οτι αν αυτο τον μηνα δεν εχει αλλο προβλημα θα επιστρεψουμε στην παλια τροφη να δουμε αν του δημιουργήσει εξάνθημα,κι εγω δεν θελω πάνω απο μηνα να του την δωσω,εξ αλλου κι αυτή που έτρωγε κλινικη ειναι id digestive Hills,ισως κάποιο απο τα συστατικά της τον ερεθίζει,θα δούμε,για την ωρα ειναι οκ,του περασαν οσα είε,τον αρχισα στα μπάνια απο σήμερα και ο Θεος βοηθός.
Τοτε για αποκλεισμο το κανει και αυτος για 1 μηνα ειναι ενταξει. Και η χιλς δεν ειναι και ανωτερη στην τροφικη αξια παλι χαλια ειναι μακαρι να βρεις κατι που να του καθεται και στο στομαχι και στα δερματικα. Χαιρομαι που παει καλυτερα να μην σας ξαναρθουν!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.198
Μηνύματα
897.031
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78