Ελληνικό Κέντρο Εκπαίδευσης Σκύλων






mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
δηλαδή αν συναντήσω εκπαιδευτή να υποστηρίζει κάτι τέτοιο , τί κάνω ;
<< Εκπαιδεύουμε το σκύλο σας για σωματοφυλακή, φύλαξη χώρων με συνοδεία ή χωρίς, άρνηση τροφής, φύλαξη αντικειμένων ή ατόμων.>>
Τί να σου πω... κάνε ό,τι θέλεις...

Εγώ με όσους εκπαιδευτές έχω δουλέψει σκυλιά μου και το έχουμε συζητήσει μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία εγγύηση οτι ο σκύλος δε θα φάει κάτι κατά την απουσία μου...
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Να ξανατονίσω: μπορώ να δουλεψω το σκυλί να μην τρώει τίποτα εκτός του πιάτου του... Αλλά, όταν δεν είμαι μπροστά, δε θα είμαι ποτέ σίγουρη ότι δε θα το κάνει...
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Τί να σου πω... κάνε ό,τι θέλεις...

Εγώ με όσους εκπαιδευτές έχω δουλέψει σκυλιά μου και το έχουμε συζητήσει μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία εγγύηση οτι ο σκύλος δε θα φάει κάτι κατά την απουσία μου...
Το ίδιο!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Τί να σου πω... κάνε ό,τι θέλεις...

Εγώ με όσους εκπαιδευτές έχω δουλέψει σκυλιά μου και το έχουμε συζητήσει μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία εγγύηση οτι ο σκύλος δε θα φάει κάτι κατά την απουσία μου...
Αν λάβουμε υπόψιν την χρησιμότητα την άρνησης τροφής σε περίπτωση φυλής με φύλαξη(γιατί μόνο τότε τον αφήνεις και καλά τον σκύλο μόνο του), το όλο θέμα πάσχει από μόνο του.
Καταρχήν όποιος αφήνει σκύλο μόνο του να φυλάει είναι επικίνδυνος για τον σκύλο και φλερτάρει με κακοποίηση.
Άρα το σενάριο να φάει κάτι όταν λείπεις για μένα όποιος εκπαιδευτή το πει είναι για γέλια...γιατί πολύ απλά δεν αφήνεις τον σκύλο μόνο σε ένα καθήκον.
Ο συνδυασμός λοιπόν που στηρίζεται η εκπαίδευση στο δικό μου μυαλό είναι λανθασμένος γιατί εξ'ορισμού η χρησιμότητα αυτής της εκπαίδευσης είναι λάθος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.995
Ο συνδυασμός λοιπόν που στηρίζεται η εκπαίδευση στο δικό μου μυαλό είναι λανθασμένος γιατί εξ'ορισμού η χρησιμότητα αυτής της εκπαίδευσης είναι λάθος.
Αν το μέλος, απαντούσε κανονικά στις ερωτήσεις μου, κάποια στιγμή [μακρινή ομολογώ], κάπου εκεί θα το κατέληγα. Στο...γιατί και με ποιό σκεπτικό, έχουν "ανάγκη" τέτοιας εκπαίδευσης. Που και δεν είναι εφικτή [ή μάλλον...ας πούμε ότι είναι, σε πολύ μικρό ποσοστό, αλλά σίγουρα όχι σε τέτοιο επίπεδο εκπαίδευσης, ότι σκύλο και να έχεις] και που δεν έχει και νόημα, ούτε καν στην θεωρία της. Ούτε από άποψη φύλαξης, ούτε από άποψη φόλας. Αλλο ενδεχόμενο, δεν μπορώ να σκεφτώ.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν μερικοι σκυλοι που μπορει να δουλεψει το συγκεκριμενο.
Αλλα για μενα δεν αξιζει η πιεση που θα φαει ο σκυλος και ο χρονος που θα σπαταληθει πανω στην αρνηση τροφης. Σπαταλας πολλα για να πετυχεις λιγα και αμφιβολα.

Παρολα αυτα δεν εχω προβλημα με οποιον το κανει. Απλως δεν βρισκω το λογο να το κανω στο σκυλο μου οπως και πολλα αλλα βεβαια.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Καταρχήν όποιος αφήνει σκύλο μόνο του να φυλάει είναι επικίνδυνος για τον σκύλο και φλερτάρει με κακοποίηση.
Άρα το σενάριο να φάει κάτι όταν λείπεις για μένα όποιος εκπαιδευτή το πει είναι για γέλια...γιατί πολύ απλά δεν αφήνεις τον σκύλο μόνο σε ένα καθήκον.
Και τα τσοπανόσκυλα που είναι μαζί με το κοπάδι στο βουνό???
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Αρα επι της ουσιας φύλαξη του χώρου θα κάνει αν επιτίθεται σε αυτόν που διαθετει το λουκανικάκι... Όχι αρνηση τροφης
όντως!!!!!!...

Και τα τσοπανόσκυλα που είναι μαζί με το κοπάδι στο βουνό???
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Αν λάβουμε υπόψιν την χρησιμότητα την άρνησης τροφής σε περίπτωση φυλής με φύλαξη(γιατί μόνο τότε τον αφήνεις και καλά τον σκύλο μόνο του), το όλο θέμα πάσχει από μόνο του.
Καταρχήν όποιος αφήνει σκύλο μόνο του να φυλάει είναι επικίνδυνος για τον σκύλο και φλερτάρει με κακοποίηση.
Άρα το σενάριο να φάει κάτι όταν λείπεις για μένα όποιος εκπαιδευτή το πει είναι για γέλια...γιατί πολύ απλά δεν αφήνεις τον σκύλο μόνο σε ένα καθήκον.
Ο συνδυασμός λοιπόν που στηρίζεται η εκπαίδευση στο δικό μου μυαλό είναι λανθασμένος γιατί εξ'ορισμού η χρησιμότητα αυτής της εκπαίδευσης είναι λάθος.
Πουθενά δεν ανέφερα το θέμα της Φύλαξης αλλά ούτε και τους λόγους για τους οποίους κάποιος μπορεί να θέλει να μάθει στο σκύλο του να μην τρώει από κάτω ή από κάποιον ξένο. Αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση που δυστυχώς τώρα δεν έχω χρόνο να την κάνω...

Επιγραμματικά θα ξαναπώ ότι αποφυγή φόλας και άρνηση τροφής όπως πολλοί εκπαιδευτές την πλασάρουν και πολλοί ιδιοκτήτες την έχουν στο μυαλό τους δεν υπάρχει! Αυτοί οι εκπαιδευτές είναι για γέλια...
 




mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Τί ακριβώς βλέπουμε στο video;;; Ένα labrador που δε δέχεται παρουσία του ιδιοκτήτη τροφή από τον εκπαιδευτή του αλλά από κάποιον άλλον (τη Σκορδά) που δεν έχει προφανώς πάρει μέρος στη διαδικασία της εκπαίδευσης τρώει μια χαρά;;;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πρώτη ερώτηση είναι για το που βρίσκεται ο εκπαιδευτής, οκ με αυτό, ίσως λογικό κιόλας. Δεύτερη ερώτηση, στο 25ο δευτερόλεπτο... Κάτι δεν μου πάει καλά με την απάντηση και με το τι φοράνε τα σκυλιά... Στο λαμπ δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω, ίσως να είναι πιασμένο στο "νεκρό" (έτσι λέγεται?) και να λειτουργεί σαν απλό κολάρο... Ο Γερμανικός όμως? Κι αυτός ως κολάρο τον φοράει τον πνίχτη?
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
περιπου στο 8 λεπτο κατι φαινετε
MEGA TV: ΠΡΩΙΝΟ MOU - Πώς να εκπαιδεύσετε τα σκυλιά σας! - web tv , πρόσφατα

εκτο λεπτο και μετα
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Πρώτη ερώτηση είναι για το που βρίσκεται ο εκπαιδευτής, οκ με αυτό, ίσως λογικό κιόλας. Δεύτερη ερώτηση, στο 25ο δευτερόλεπτο... Κάτι δεν μου πάει καλά με την απάντηση και με το τι φοράνε τα σκυλιά... Στο λαμπ δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω, ίσως να είναι πιασμένο στο "νεκρό" (έτσι λέγεται?) και να λειτουργεί σαν απλό κολάρο... Ο Γερμανικός όμως? Κι αυτός ως κολάρο τον φοράει τον πνίχτη?
Πνίχτες φοράνε και τα δύο σκυλιά, απλώς χρησιμοποιούνται "ελαφρά"...
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Απλά δεν μου ταιριάζει η απάντηση στη συγκεκριμένη ερώτηση με αυτό που βλέπει το μάτι μου, γι'αυτό ρώτησα, όχι για το πόσο ελαφρυα χρησιμοποιούνται...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78