ΕΚΘΕΣΗ ΣΚΥΛΩΝ


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πιστεύω ότι λάθος αισθάνθηκες έτσι και αν σου αρέσουν οι εκθέσεις σαφέστατα και να ξανά πας
Το να νοιώσεις ξέμπαρκη είναι φυσιολογικό τη πρώτη φορά γιατί υπάρχουν άνθρωποι ,ιδιώτες και εκτροφείς ,που πάνε χρόνια στις εκθέσεις και γνωρίζονται μεταξύ τους
Σιγά σιγά θα τους γνωρίσεις και εσύ Το ότι η σκύλα σου πήρε "καλός" σαν χαρακτηρισμό, εξαρτάται πως το έχει δικαιολογήσει η κριτής
Τι έγραψε στη κρίση της ? Κάποιοι κριτές μπορεί να μετράνε πολύ το grooming και τη συμπεριφορά του σκύλου η να γράψουν ότι τη συγκεκριμενη μέρα ο σκύλος δεν περπατησε καλά η δεν παρουσιάστηκε καλά
Αλλά και πάλι από μία έκθεση και μία κριτική δεν πρέπει να απογοητεύεσαι
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Το ότι η σκύλα σου πήρε "καλός" σαν χαρακτηρισμό, εξαρτάται πως το έχει δικαιολογήσει η κριτής
Τι έγραψε στη κρίση της ? Κάποιοι κριτές μπορεί να μετράνε πολύ το grooming και τη συμπεριφορά του σκύλου η να γράψουν ότι τη συγκεκριμενη μέρα ο σκύλος δεν περπατησε καλά η δεν παρουσιάστηκε καλά
Αλλά και πάλι από μία έκθεση και μία κριτική δεν πρέπει να απογοητεύεσαι
Οχι, λάθος κατάλαβες!Δεν πήρε "καλός", "εξαιρετη" πήρε. Απλά λέω αν έπαιρνε καλός ίσως να μη ξαναδοκίμαζα γιατι θα το θεωρουσα κακή βαθμολογια και θα απογοητευόμουν σκεπτόμενη ότι δε θα πάρω κάτι παραπάνω..
Η σκυλιτσα μου ήταν σε τέλεια κατασταση εκεινη τη μερα και κουρεμα και διάθεση...αλήθεια απο το "εξαίρετη" για πρωτη φορά μπορει να πάω και παραπάνω; Δε ξερω τι άλλο να της κάνω, μπανιο χτενισμα, περιποιηση, τροφη και ασκηση όλα τα εκανα! :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
sORRY, λάθος κατάλαβα Αφού πήρε εξαίρετος γιατί να μην θες να ξαναπάς Πόσα σκυλιά ήταν στη κατηγορία της? Junior έπαιξε?
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.172
2.998
ΑΤΤΙΚΗ
Για μένα θα ήταν λυπηρό αν οι συμμετέχοντες έχουν αποκλειστικό στόχο την κρίση και μόνο και αυτό γιατί όσο σημαντική και να είναι (ή όχι) δεν παύει να είναι μια υποκειμενική εκτίμηση ( και πιθανά όχι μόνο….)

Οι εκθέσεις κάτω από ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να λειτουργούν ως ‘’εργαλεία’’ της σωστής εκτροφής – αφού οι εκτροφείς θα έβλεπαν τα αποτελέσματα των ζευγαρωμάτων που γίνονται και θα είχαν την δυνατότητα να εκτιμήσουν τις όποιες απόψεις τους..
Όσο για τους ιδιοκτήτες (νυν και μελλοντικούς) , πέρα από την ευκαιρία που έχουν να μάθουν περισσότερα πράγματα για τον δικό τους σκύλο, έχουν την δυνατότητα να οξύνουν το μάτι και το κριτήριό τους συνολικότερα βλέποντας σκυλιά της φυλής τους.

Bέβαια μιλάμε για την Ελλάδα , που είναι μια μικρή και κυνολογικά περιορισμένων δυνατοτήτων χώρα –από άποψη τουλάχιστον αριθμού εκτροφείων- και γι΄αυτό αντίστοιχα μικρή είναι και η συμμετοχή των εκτροφέων και ακόμα πιο μικρή των ιδιοκτητών . Αυτό από μόνο του είναι ένα πρόβλημα …

Γι’ αυτό σε αυτή την διαδικασία νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει πιο σημαντική και αποτελεσματική η δουλειά των ομίλων. Και αυτό βασικά ΠΡΙΝ απο την έκθεση με την δραστηριοποίησή τους και την οργάνωση εκτός των ειδικών εκθέσεων και την πρόσκληση κριτών που να γνωρίζουν την φυλή και ειδικών σεμιναρίων (και όχι μόνο) ,κάτι που θα βοηθούσε πολύ την μετάδοση της γνώσης και σε ένα βαθμό και στην ανάπτυξη της οργανωμένης κυνοφιλίας στην χώρα μας.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συμφωνώ με την άνωθεν συμφορουμίτισσα
προσωπικά ώς μή κατέχων εκθεσιακού σκύλου συμμετέχω σε όσες εκθέσεις μου επιτρέπουν οι υπόλοιπες δραστηριότητές μου κυρίως για να δώ πολλά δείγματα των φυλών που με απασχολούν-να ακούσω όσες κρίσεις μπορώ και να εκπαιδευσω το κριτήριό μου
Συναντάω και αρκετούς γνωστούς,πλέον,οπότε υπάρχει και μιά κοινωνική παράμετρος πλέον
Γενικά όμως θεωρώ ότι η έκθεση είναι μια ευκαιρία να συναντηθούν οι εκτροφείς και να αξιολογήσουν /και να αξιολογηθούν το επίπεδο της εκτροφής τους προκειμένου να σχεδιάσουν το πλάνο της εκτροφής τους σε συλλογικό και ατομικό επίπεδο(αυτό βέβαια το συλλογικό είναι λίγο "κάπως" για την νεοελληνική μας κουλτούρα)

Βέβαια υπάρχει και το διαγωνιστικό τμήμα το οποίο ,έχω παρατηρήσει, χαλάει που και πού απο κάποιους κριτές που αποτυγχάνουν να είναι αντικειμενικοί (μέχρι και λάθος στο φύλο έχω τύχει να δώ)-αλλά αυτό διορθώνεται απο τις πολλαπλές συμμετοχές και τελικά το να έχεις μιά "βλακώδη" αξιολόγηση και 5 καλές σε ένα χρόνο σίγουρα δείχνουν την επάρκεια του σκύλου σου και την ανεπάρκεια του ενός κριτή

(γιατί δεν σηκώνουν αμφισβήτηση οι κρίσεις ούτε καν όταν είναι εντελώς εκτός τόπου? όπως στο παράδειγμα του θηλυκού σκύλου που πήρε κρίση "όχι αρκετά μυώδης για αρσενικό")
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8