Δυσκολία ταϊσματος-Αρνηση ξηράς τροφής


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα παιδες... (αν υπάρχει παρόμοιο θέμα ας μεταφερθεί η ας γίνει διαγραφή του).

Φίλος έχει ενα ΓΠ αρσενικό 18 μηνών και έχει τρομέρα προβλήματα με την διατροφή του σκύλου...γράφω παρακάτω πρώτα μερικές πληροφορίες και μετα το πρόβλημα...

Η υγεία του ΓΠ είναι αριστη: εξετάσεις αίματος, δυσπλασία, κλπ... Ο σκύλος είναι αγορασμένος απο Ελληνικό εκτροφείο επώνυμο χωρις να έχουν παρόμοια προβλήματα οι γονείς του ή τα αδερφια του. Η διαμονή του σκύλου είναι εντός του σπιτιού-κήπος-βεράντα-σκάλες. Οι ιδιοκτήτες ασχολούνται πάρα πολύ με τον σκύλο καθημερινά:βολτες, παιχνιδια κλπ...Η ξηρά τροφή που δίνουν είναι Royal Canin για ΓΠ. Κάποιες φορές άλλαζουν σταδιακά την τροφή με Orijen ή Hills.

Το πρόβλημα είναι πως ο ΓΠ δεν έχει όρεξη να φάει...Δηλαδή, ενω πεινάει δεν προτιμά να φάει ξηρά τροφή. Την κανονική ποσότητα θα την φάει σε 2-3 ημέρες, με αποτέλεσμα ο σκύλος να είναι αρκετά αδύνατος. Έχουν δοκιμάσει τα πάντα: απο ταϊσμα σαν παιχνίδι, απο ταϊσμα σαν επιβράβευση, απο ταϊσμα με περιορισμενο χρόνο το φαγητό του, κλπ...
Κάθε φορά που αλλάζουν τροφή, π.χ. κάθε 8 μηννες, την τρώει για τις πρώτες 10 ημέρες χωρίς όρεξη...Η κτηνίατρος είναι σίγουρη πως ο σκύλος είναι 100% καλά στη υγεία του.
έχουν φτάσει σε σημείο να ταϊζουν τον σκύλο με το χέρι σπυρί σπυρί και πάλι ο σκύλος δεν τρώει όσο πρέπει...Οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να αρχίσουν διαδικασία για μαγειρευτό γιατί δεν αδυνατουν να μπουν σε αυτη την διαδιακασία.Ο εκτροφέας του είπε να κάνουν κάποια κόλπα με χαρά, μετα την βολτά, με περιορισμένο χρόνο φαγητού κλπ, αλλά και πάλι τίποτα....

Πιστευω, πως το θέμα είναι καθαρά στο χέρι των ιδιοκτητών να του προσφέρουντην τροφή κάπως πιο ευχαριστα ή κάπως διαφορετικά ή με κάποιον άλλο τρόπο... Αλλα έχουν δοκιμάσει τα πάντα...

Τι γνώμη έχετε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.995
Εχει συζητηθεί επανειλημένως το "πρόβλημα" αυτό και έχουν δοθεί διάφορες εναλλακτικές: ελαφρύ κατάβρεγμα της τροφής ίσα που να μαλακώσει λίγο ή ανακατεμένη με λίγο ελαιόλαδο ή ζουμάκι από ανθρώπινο φαγητό ή γιαούρτι ή σκυλοκονσέρβα... Εχει δοκιμαστεί τίποτα απ' όλα αυτά; Πάντως αν κάνεις "αναζήτηση" θα βρεις ποικιλία απαντήσεων.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
τα ιδια τραβαω αλλα εγω φταιω!!!
τον εχω καλομαθει ξερει οτι δεν θα μενει
νηστικος και δεν τρωει την ξηρα!
εδω και ενα μηνα του βαζω και λιγο συκωτακι
και καθαριζει το πιατο!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Πες τους να τον αφήσουν νηστικό όσο χρειάζεται. Ξεκινάνε από 3 μέρες και βλέπουνε πώς πάει.

Για το διάστημα αυτό πάντως καθόλου φαγητό, μόνο το νερό του.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Έχουν δοκιμάσει να βάζουν ζουμάκι απο κονσέρβες ή ακόμα και κοματακια ανακατεμένα με νεράκι ίσα ίσα βρέξιμο..Αλλά και πάλι το ίδι οαποτέλεσμα...
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Πες τους να τον αφήσουν νηστικό όσο χρειάζεται. Ξεκινάνε από 3 μέρες και βλέπουνε πώς πάει.

Για το διάστημα αυτό πάντως καθόλου φαγητό, μόνο το νερό του.
Αυτό έκανα εγώ στον δικό μου και τη δεύτερη μέρα το απόγευμα του πέταγα ξεροκόματο και το άρπαζε στον αέρα...:)
Ο σκύλος δε νομίζω ότι θα προτιμήσει να πεθάνει από την πείνα, όταν καταλάβει ότι αυτή η τροφή υπάρχει μόνο τελικά θ' αναγκαστεί να τη φάει...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Οι φιλοι σου εχουνε κανει πολλα και συγχρονως τιποτα!

Προφανως κακομαθε σε κατι!

Συνδιασμος πολλων,συχνη εναλλαγη με αλλες ξηρες,γινατι...ποιος ξερει...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...
Ο σκύλος δε νομίζω ότι θα προτιμήσει να πεθάνει από την πείνα, όταν καταλάβει ότι αυτή η τροφή υπάρχει μόνο τελικά θ' αναγκαστεί να τη φάει...
Ακριβώς αυτό.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει να πεθάνει από την πείνα.

Ο δικός μου είμαι σίγουρος θυμάται πολύ καλά τις περιπτώσεις που έμεινε νηστικός και τώρα γλύφει το πιάτο του στο άψε σβήσε, ότι και να του βάλω (μαγειρευτό, ξηρά κτλ)
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Να κοψουν καταρχην το ταισμα με το χερι! πολυ κακο.. επισης να κοψουν την Royal Canin για ΓΠ! ειναι απατη που κοστιζει 15 ευρω περισσοτερο το τσουβαλι! Η μονη διαφορα που εχει με την adult large ειναι το μηχανιμα που κοβει την κροκετα! [μου το εχει πει ο εμπορος που αγοραζω τροφη, και εγω royal δινω στην Amirah (Γ.Π ειναι η μικρη), θα μπορουσε να μου περνει απλα τα λεφτα ;)]. Και εμενα μου εκανε κολπα καμια φορα, αλλα δεν εδινα σημασια. Ακολουθησα το προγραμα αυστηρα, και είχε 3 επιλογες. 'Η θα φαει, ή θα φαει. Η 3η ειναι να μην φαει... προβλημα της που λενε. Τωρα που το εχουμε γυρισει σε δυο δοσεις τη μερα, το καταβροχθιζει! Και μετα προσπαθει να κλεψει και την τροφη της Κιρκης...
 


varlay

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
60
0
εγω φιλε βαζω σε ενα ποτηρι βιταμ το λιωνω στο φουρνο μικροκυματων και το ριχνω απο πανω και τρωνε σαν τρελα.
 




bill

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
79
0
και εγω αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα και ειχα δοκιμασει τα παντα.μεχρι που εκανα το εξηs αγορασα κατι σωληναρια που εχουν βιταμινεs σε τζελ και ειναι υποκαταστατα φαγητου βοηθαει να τουs ανοιξει λιγο η ορεξη,γιατι ειχε κλεισει το στομαχι τουs που τρωγανε λιγο για αρκετο καιρο.και τουs εδινα τροφη πρωι-νυχτα και στουs στην αφηνα 10 λεπτα το πολυ.τιs βιταμινεs με το τζελ το μεσημερι,και μετα απο 1 μηνα τρωγανε κανονικα.πρεπει να ξερειs οτι ολεs oι ξηρεs τροφεs ειναι οτι εχουν μονο μυρωδια και γευση τιποτα,τα σκυλια τρωνε απο τι ξερω πιο πολυ με την μυρωδια παρα με την γευση,αν την αφηνειs πολυ ωρα την ξηρα τροφη μπροστα τουs εκτοs οτι την θεωρουν δεδομενη αυτη την τροφη και τρωνε λιγο οταν πεινασουν ισα να τουs φυγει η λιγουρα,η τροφη χανει την μυρωδια τηs.ολο το μυστηκο ειναι να εχειs μια φρεσκια καλη ξηρα τροφη που να μυριζει αρκετα,να του δωσει να καταλαβει οτι αν δεν την φαει θα μεινει νηστικο,και καθολου μαγειρευτο φαι.
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Εγώ έχω δοκι΄μάσει τα πάντα και πάλι δεν τρώι ξηρά τροφή! και για να μην χολοσκάω την ταίζω κανονικό φαγητο!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Εγώ έχω δοκι΄μάσει τα πάντα και πάλι δεν τρώι ξηρά τροφή! και για να μην χολοσκάω την ταίζω κανονικό φαγητο!
Αυτο δεν ειναι "χολοσκαω"!!!

Αυτο ειναι "δεν με ενδιαφερει η αναπτυξη του και βαριεμαι να του μαθω καινουργιους τροπους πιο δελεαστικους"!!!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα...Προσωπικά την ξηρά τροφή αφου την ανοίγω απο την συσκευασία, την αποθηκεύω σε πλαστικό κατάληλο για τροφιμα με βιδωτό καπάκι (όπως αυτα που βάζουν το τυρί στα χωριά) περίπου 20kgr χωρητικότητα. Έτσι πάντα έχει φρέσκο άρωμα...!
Η Cary Μου τρώει αποκλειστικά ξηρά τροφή όχι πάντα με όρεξη, αλλα όταν νιώθει ότι θέλει να φάει μετα απο άσκηση ή παιχνίδια, κυρίως όταν έχει καταναλώσει αρκετή ενέργεια, τρώει όλη την ποσότητα...

Αυτό που θέλω να πώ, είναι πολλοί ιδιοκτήτες πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο χορήγησεως τροφής με εναν πολύ πιο χαρούμενο τρόπο, και επίσης μετα την τροφή να έχουν την αντίστοιχη συμπεριφορά, τέτοιον ώστε ο σκύλος να αγωνιά να φάει με χαρά και όρεξη...!

Επίσης πολλές φορές, έχει σημειωθεί πως τα σκυλιά που ζουν μαζί με τους ιδιοκτήτες τρώνε με όρεξη όιταν και οι ιδιοκτήτες είναι χαρούμενοι και όχι θυμωμένοι ή νευριασμένοι ή στεναχωρημένοι...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...

Αυτό που θέλω να πώ, είναι πολλοί ιδιοκτήτες πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο χορήγησεως τροφής με εναν πολύ πιο χαρούμενο τρόπο, και επίσης μετα την τροφή να έχουν την αντίστοιχη συμπεριφορά, τέτοιον ώστε ο σκύλος να αγωνιά να φάει με χαρά και όρεξη...!

Επίσης πολλές φορές, έχει σημειωθεί πως τα σκυλιά που ζουν μαζί με τους ιδιοκτήτες τρώνε με όρεξη όιταν και οι ιδιοκτήτες είναι χαρούμενοι και όχι θυμωμένοι ή νευριασμένοι ή στεναχωρημένοι...
Τι λέτε ρε παιδιά; Πλάκα κάνετε, δε μπορεί...

Σιγά μην πρέπει να κάνω τον καραγκιόζη για να φάει το κοπρόσκυλο.

Το φαγητό είναι το ένα από τα 2 βασικά ένστικτοα του σκύλου (το άλλο είναι η αναπαραγωγή).

Το να βάζουμε συμπληρώματα για τη γεύση, να κάνουμε ολόκληρες ιστορίες και να τα κανακεύουμε για να φάνε είναι απλά αχαρακτήριστο.

Διαλέγεις τι θα ταίσεις (ξηρά, μαγειρευτό ή barf) και τελειώνει η υπόθεση.

Φίλε vasbar, πες τους να αφήσουν νηστικό το σκυλί για μερικές μέρες και μετά θα τρώει ότι του βάζουν χωρίς πολλά-πολλά.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η Cary Μου τρώει αποκλειστικά ξηρά τροφή όχι πάντα με όρεξη, αλλα όταν νιώθει ότι θέλει να φάει μετα απο άσκηση ή παιχνίδια, κυρίως όταν έχει καταναλώσει αρκετή ενέργεια, τρώει όλη την ποσότητα...

Ελπίζω όχι αμέσως μετά την άσκηση...

Αυτό που θέλω να πώ, είναι πολλοί ιδιοκτήτες πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο χορήγησεως τροφής με εναν πολύ πιο χαρούμενο τρόπο, και επίσης μετα την τροφή να έχουν την αντίστοιχη συμπεριφορά, τέτοιον ώστε ο σκύλος να αγωνιά να φάει με χαρά και όρεξη...!

Και εγω θα διαφωνήσω εδω...δεν υπαρχει περίπτωση να κάνω τον κλοουν για να φάνε ...φροντιζω να έχουν τη σωστη και φρέσκια τροφη. Αν τη θελουν έχει καλώς...αν όχι...τι να κάνουμε? Θα φάνε όταν πεινάσουν. Μήπως να τους παίξω το παιχνίδι με το κουτάλι και το αεροπλανάκι που πετάει για το στόμα τους?????:D:D
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
το δικο μου προβλημα ειναι οτι ηταν στην αναπτυξη
και δεν ηθελα να μενει νηστικος:) λαθος και σιγα
σιγα του βγαζω το συκωτι.
σε 1,5 μηνα θα αλλαξω και τροφη(απο Puppy σε adult) και θα την δινω σκετη τερμα τα παιχνιδια!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
zouzounos, να ξέρεις ότι το σκυλί δεν πρόκειται να χάσει από την ανάπτυξή του και νηστικό να μείνει κάποιες μέρες.

Ότι είναι να πάρει θα το πάρει. Φυσικά δε μιλάω για... περίοδο λιμοκτονίας, αλλά και 2 και 3 και 4 μέρες δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα (μην πω και παραπάνω και γίνω αιρετικός τελείως)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78