Διακοπές στη Λευκάδα!


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγώ σου προτείνω το κάθισμα. Τεράστια παραλία, προσβάσιμη και μέχρι τις 9.30-10.00 ο κόσμος είναι από λίγος έως καθόλου. Εμείς πηγαίναμε κατά τις 8.30 το πρωί και δεν υπήρχε ψυχή.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ναι ειδικα το καθισμα ειναι κρανιου τοπος ,,,,,,,,,,,,,,,,, με ολα τα παρελκομενα τους ==))
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Βρε παιδιά, την έχω αφήσει και στην πανσιον του εκπαιδευτή μου σε ανάγκη, είναι 11 μηνών και είχα σκύλο 16 χρόνια πριν τη Sheeva, εχω υποψιν μου την όλη κατάσταση :p Τίποτα για τη Λευκάδα πείτε μου, τα υπόλοιπα λυμμένα τα έχω! ^^
,,,,
να πας αλλου...... πριν περασεις τη γεφυρα της λευκαδας κανε αριστερα,,, παλαιρος μυτικας αστακος αχανης εκτασεις να κολυμπαει και ο σκυλος ==)) αλλα κανε και τουρνε τη λευκαδα να την δεις,, τρεις μερες ειναι αρκετες να σαλταρεις απο την πολυκοσμια,,,,
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
H Παλαιρος ειναι ενας πολυ καλος προορισμος με πολυ ομορφες παραλιες και ησυχες!Ειδικα το Βαρκο ειναι φανταστικη παραλια.Ferozasea απο που εισαι?
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Περιόδους high season σε όλες τις γνωστές και πολυσύχναστες παραλίες της Λευκάδας έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το σκύλο και κυρίως επειδή μπαίνει στην θάλασσα (ερώτηση από την άλλη άκρη: "Ο σκύλος θα ξαναμπεί στην θάλασσα;" αυτό στον Αι Γιάννη). Δεν θεωρώ ότι είναι από τα πιο dog friendly νησιά γενικά.
Από την μεριά των μύλων μπορείς κάπου να βρεις να κολυμπήσετε μαζί με τον σκύλο γιατί η παραλία είναι ποοοολύ μεγάλη, αλλά συνήθως τα σημεία που δεν έχουν κόσμο είναι έτσι γιατί υπάρχουν βράχια και μικρές δίοδοι ανάμεσα για να μπεις στο νερό. Από την άλλη μεριά συνιστώ τους "εγκρεμνούς" παραλία πριν το πορτο κατσίκι που επειδή έχει πολλά σκαλιά για να κατέβεις μαζέυει λίγο κόσμο συνήθως και περισσότερο νεαρόκοσμο που είναι πιο χαλαροί με τα σκυλιά.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Το κακό είναι οτι στις περισσότερες παραλίες που έχουν σκάλες, αυτές είναι πάρα πολλές! Καλύτερα να δεις και για κανένα καραβάκι, γιατί τόσες σκάλες θα είναι πρόβλημα για την Sheeva.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Το κακό είναι οτι στις περισσότερες παραλίες που έχουν σκάλες, αυτές είναι πάρα πολλές! Καλύτερα να δεις και για κανένα καραβάκι, γιατί τόσες σκάλες θα είναι πρόβλημα για την Sheeva.
,,,,,,,,
θα σακατευτει ο σκυλος σε αυτα τα σκαλοπατια,,, παρα πολλα και αποτομα,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
H Παλαιρος ειναι ενας πολυ καλος προορισμος με πολυ ομορφες παραλιες και ησυχες!Ειδικα το Βαρκο ειναι φανταστικη παραλια.Ferozasea απο που εισαι?
,,,,,,
αθηνα,,, αλλα εχω παει παντου,,, σχεδον,,,
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Eγώ blacksatin νομίζω ότι σε οποιοδήποτε νησί πας την περίοδο αυτή που φεύγε για διακοπές το πρόβλημα τις ώρες αιχμής στις παραλίες θα είναι δεδομένο. Γι'άυτό και θα επιλέγεις ώρες νωρίς το πρωί να κολυμπάει η μικρή και εσείς, μετά δωμάτιο, crate , δροσούλα για το κορίτσι σου , και συνέχεια των εξορμήσεων για εσας. Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο λογικό πρόγραμμα και σίγουρα πολύ νωρίς θα βρείτε πολλές παραλίες που θα είναι σχεδόν άδειες. Μένοντας εκεί σύντομα θα ανακαλύψετε και τυχόν παραλίες που όλες τις ώρες δεν έχουν κόσμο όπως είχαμε βρει εμείς μία στην τήνο και την βγάζαμε εκεί με τον Γκούφη.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
για μενα ο χρυσος κανονας σε παραλιες με κοσμο ειναι ο εξης.

πας καθεσαι καπου λιγο πιο απομερα.
σκυλος ξαπλα σα να μην υπαρχει.... ουτε παιχνιδι ουτε σκαψιμο ουτε τιποτα....
τον βουτας μπαινεις πας βαθια και βγαινεις. μεσα παντα με λουρι και κοντα σου. το μπες βγες τσακ μπαμ.... ουτε κρυωνω ουτε να παιξει στην ακροθαλασσια ουτε τιποτα.
επαναλαμβανεις οσες φορες χρειαστει.
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
για μενα ο χρυσος κανονας σε παραλιες με κοσμο ειναι ο εξης.

πας καθεσαι καπου λιγο πιο απομερα.
σκυλος ξαπλα σα να μην υπαρχει.... ουτε παιχνιδι ουτε σκαψιμο ουτε τιποτα....
τον βουτας μπαινεις πας βαθια και βγαινεις. μεσα παντα με λουρι και κοντα σου. το μπες βγες τσακ μπαμ.... ουτε κρυωνω ουτε να παιξει στην ακροθαλασσια ουτε τιποτα.
επαναλαμβανεις οσες φορες χρειαστει.
Αυτό θα το δοκιμάσω διπλωματικά και θα δω αντιδράσεις! Καλή ιδέα!!

Eγώ blacksatin νομίζω ότι σε οποιοδήποτε νησί πας την περίοδο αυτή που φεύγε για διακοπές το πρόβλημα τις ώρες αιχμής στις παραλίες θα είναι δεδομένο. Γι'άυτό και θα επιλέγεις ώρες νωρίς το πρωί να κολυμπάει η μικρή και εσείς, μετά δωμάτιο, crate , δροσούλα για το κορίτσι σου , και συνέχεια των εξορμήσεων για εσας. Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο λογικό πρόγραμμα και σίγουρα πολύ νωρίς θα βρείτε πολλές παραλίες που θα είναι σχεδόν άδειες. Μένοντας εκεί σύντομα θα ανακαλύψετε και τυχόν παραλίες που όλες τις ώρες δεν έχουν κόσμο όπως είχαμε βρει εμείς μία στην τήνο και την βγάζαμε εκεί με τον Γκούφη.
Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί κι εγώ αν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά! Ευχαριστώ Κυβελάκι! :D

Το κακό είναι οτι στις περισσότερες παραλίες που έχουν σκάλες, αυτές είναι πάρα πολλές! Καλύτερα να δεις και για κανένα καραβάκι, γιατί τόσες σκάλες θα είναι πρόβλημα για την Sheeva.
Ευχαριστώ για την ιδέα, το έχω κοιτάξει ήδη και σε όλα τα καραβάκια επιτρέπονται σκυλιά ευτυχώς, ακόμα και στην " κρουαζιέρα" !!

Εγώ σου προτείνω το κάθισμα. Τεράστια παραλία, προσβάσιμη και μέχρι τις 9.30-10.00 ο κόσμος είναι από λίγος έως καθόλου. Εμείς πηγαίναμε κατά τις 8.30 το πρωί και δεν υπήρχε ψυχή.
Θα το κοιτάξω οπωσδήποτε!

Εσύ ferozasea με απογοήτευσες αλλά σε αγαπώ λιγάκι επειδή με έχεις κάνει τόσες φορές να γελάσω!

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ που μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε τόσο συγκεκριμένα! Με βοηθάτε πολύ και για άλλη μια φορά θεωρώ πως μου λύσατε κατά κάποιο τρόπο τα χέρια!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
για μενα ο χρυσος κανονας σε παραλιες με κοσμο ειναι ο εξης.

πας καθεσαι καπου λιγο πιο απομερα.
σκυλος ξαπλα σα να μην υπαρχει.... ουτε παιχνιδι ουτε σκαψιμο ουτε τιποτα....
τον βουτας μπαινεις πας βαθια και βγαινεις. μεσα παντα με λουρι και κοντα σου. το μπες βγες τσακ μπαμ.... ουτε κρυωνω ουτε να παιξει στην ακροθαλασσια ουτε τιποτα.
επαναλαμβανεις οσες φορες χρειαστει.
Φτανεις στην παραλια με τον σκυλο, τον αφηνεις καπου σκιερα κ ομορφα, κ ξεκινας να παιζεις ρακετες.
Οταν δεις στα ματια των γυρω σου, οτι τους εχεις σπασει τα νευρα κ παρακαλανε να γινει οτιδηποτε να σταματησουνε "οι μαλακες με τις ρακετες" τοτε αφηνεις τις ρακετες κ παιρνεις τον σκυλο κ πας μεσα ησυχα για να κολυμπησετε.....
Μολις σταματησουνε οι ρακετες ουτε παρατηρουνε το σκυλο!
Δοκιμασμενο πολλες φορες.....
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Φτανεις στην παραλια με τον σκυλο, τον αφηνεις καπου σκιερα κ ομορφα, κ ξεκινας να παιζεις ρακετες.
Οταν δεις στα ματια των γυρω σου, οτι τους εχεις σπασει τα νευρα κ παρακαλανε να γινει οτιδηποτε να σταματησουνε "οι μαλακες με τις ρακετες" τοτε αφηνεις τις ρακετες κ παιρνεις τον σκυλο κ πας μεσα ησυχα για να κολυμπησετε.....
Μολις σταματησουνε οι ρακετες ουτε παρατηρουνε το σκυλο!
Δοκιμασμενο πολλες φορες.....
Αχαχαχαχαχαχαχα!!! Σιχαίνομαι τις ρακέτες, αλλά αν αυτό πρέπει να κάνω για να κάνει κανα μπάνιο η μικρή... Ας είναι λοιπόν!
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Φτανεις στην παραλια με τον σκυλο, τον αφηνεις καπου σκιερα κ ομορφα, κ ξεκινας να παιζεις ρακετες.
Οταν δεις στα ματια των γυρω σου, οτι τους εχεις σπασει τα νευρα κ παρακαλανε να γινει οτιδηποτε να σταματησουνε "οι μαλακες με τις ρακετες" τοτε αφηνεις τις ρακετες κ παιρνεις τον σκυλο κ πας μεσα ησυχα για να κολυμπησετε.....
Μολις σταματησουνε οι ρακετες ουτε παρατηρουνε το σκυλο!
Δοκιμασμενο πολλες φορες.....

αυτα τα κολπα ειναι επιπεδου ντοκτορα και βαλε!!!
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω παντως αν ημουν σκυλος στη λευκαδα δεν θα πηγαινα διακοπες ==))
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
ferosasea ,,,.. τοσες φορες που το πες θα λεγε κανεις οτι εχεις προσωπικο θεμα με το νησι. Ενταξει το καταλαβαμε.

Για τη Λευκαδα τωρα, επειδη εχω συγγενεις εκει και παω πολλες φορες μεσα στο χρονο: Ειδικα καλοκαιρινους μηνες ειναι ενα απο τα καλυτερα νησια για σκυλο. Δεν υπάρχει μια φορα που να πηγα Αϊ Γιαννη ή Καστρο και να μην μαζευτηκε κοσμος να παιξει με το σκυλο. Ο δε σκυλος να ειναι συνεχεια μεσα στη θαλασσα.

Τωρα για το Νυδρί που θα πας εσυ ειναι λιγο πιο στριμωγμενη η παραλία. Αλλα σε παραλίες-γηπεδα οπως πορτο κατσικι, εγκρεμνοι κλπ δεν παιζει να αντιμετωπισεις προβλημα. Αλλωστε οι περισσότεροι ειναι ξενοι, και εχουν αλλη διαθεση και αλλη κουλτουρα.

Επομενως, βουρ και μη το σκεφτεσαι. Γιατι αν πας παραλια και λες απο μεσα σου "τωρα καποιος θα μου την πει" τοτε σιγουρα καποιος θα στην πει...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
αυτα τα κολπα ειναι επιπεδου ντοκτορα και βαλε!!!
Φαντασου οτι σκαω 15/Αυγουστο σε παραλια τιγκα στον κοσμο γιαγιαδες, θειαδες, πιτσιρικια.....
Με το που βλεπουνε το σκυλο ηταν ολοι ετοιμοι να αρπαχτουνε!
Λεω καλα σιγα μην μπει ο σκυλος στο νερο κ δεν γινει χαμος.......
Αφηνουμε το σκυλο στην σκια ενος δεντρου κ αρχιζουμε τις ρακετες.....
Μετα απο κανα μισαωρο παιρνω το σκυλο κανω διακριτικα μια βουτια σαν αυτη που περιγραφεις.
Μας κοιταζανε με μισο ματι....
Ξαναδενω το σκυλο στο δεντρο, να χει κ σκια το ζωντανο, παλι για ρακετες.....
Παιζαμε κ ανοιχτα, στα καρφια τα μπαλακια φευγανε πανω στα ταπερακια με τους κεφτεδες, τις ψαθες χαμος....
Μετα απο κανα μισαωρο παλι παιρνω το σκυλο διακριτικα παλι μια βουτια στην ζουλα.
Ξαναβγαινω δενω το σκυλο την ωρα που πιανω τις ρακετες, ερχεται μια θεια, μου λεει "γιατι δεν κανετε λιγο παραπανω μπανιο με το σκυλακι?"
(ο σκυλος ηταν μαυρος κ 30κιλα -διολου "σκυλακι")
Της λεω ομορφα "ε τι να κανει το ζωντανο μονο μπανιο βαριεται....."
Μου λεει "ε παιξτε κ λιγο μαζι του, δεν κανει κακο"
Αυτο ηταν..... μετα τι παιχνιδι εκανε ο σκυλος, με το μπαλακι, με σκαψιμο με οτι θες δεν ειπε κανεις κιχ!
Μονο οταν πλησιαζα τις ρακετες με κοιταζανε με τρομο!

Την επομενη σκαω ξανα ιδιο σημειο, ιδια παραλια κ βρισκω το ιδιο team γιαγιαδες/θειαδες/πιτσιρικια.
Με το που βγαζω τα πραγματα με ρωτανε με μια φωνη "θα παιξετε και σημερα ρακετες?????"
Χαλαρα απανταω "οχι σημερα ηρθα να κανει ο σκυλος μπανιο"
Ολοι μαζι μια φωνη "α παλι καλα"

Καταλαβαινεις λοιπον οτι στο μυαλο του περιεργου πρεπει να του δωσεις ενα χειροτερο για να εχει να συγκρινει!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78