Αναζήτηση Σκύλου και άρα εκτροφέα


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
457
288
dog-place.blogspot.com
τα κριτήρια, είναι το μέγεθος (λόγω διαμερίσματος, δε θέλω σκύλο πολύ μεγάλο, παρότι λατρεύω τα λυκόσκυλα, και είναι το μοναδικό σκυλί που έχω περάσει άπειρες ώρες μαζί του, καθώς είχε ο κολλητός μου φίλος), το να μπορεί να μείνει μόνο του εντός διαμερίσματος για κάποιες ώρες, να ικανοποιείται με μία (είχα πει αρχικά, και το άλλαξα σε δύο μετά από όσα μου ειπατε) βόλτα, να είναι φιλικό με τα παιδιά, και από εκεί και πέρα, να μην σηκώνει την πολυκατοικία στο πόδι. Δεν ξέρω τι φροντίδα χρειάζεται ένα σκυλάκι από άποψη μπάνιου και χτενίσματος, φαντάζομαι ότι ειδικά τα τριχωτα έχουν μεγάλη ανάγκη το χτένισμα/ξέμπλεξιμο.
το διαμερισμα δεν υπαγορευει αναγκαστικα το μεγεθος. υπαρχουν σκυλια πιο μεγαλα σε μεγεθος με λιγοτερη ενεργεια, αν θες να το κοιταξεις κι αυτο το σεναριο. αλλα σιγουρα χρειαζεσαι σκυλακι με χαμηλα επιπεδα ενεργειας.
 
  • Like
Reactions: antreas9


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751
το διαμερισμα δεν υπαγορευει αναγκαστικα το μεγεθος. υπαρχουν σκυλια πιο μεγαλα σε μεγεθος με λιγοτερη ενεργεια, αν θες να το κοιταξεις κι αυτο το σεναριο. αλλα σιγουρα χρειαζεσαι σκυλακι με χαμηλα επιπεδα ενεργειας.
Δεν νομιζω σε καμια περιπτωση για πρωτο σκυλι με παιδια.
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751
για ποιο λες? για την ενεργεια η το μεγεθος?
Για το μεγεθος. Για την ενεργεια προφανως δεν θελουν κατι τρελο. Και τα μπιζον και τα πουντλ μια χαρα ειναι με 2 βολτες και παιχνιδι με τα παιδια. Αμα θελετε κατι να λιωνει στον καναπε δειτε τα καβαλιερ.
 
  • Like
Reactions: fg102


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
457
288
dog-place.blogspot.com
τα λαμπραντορ και τα γκολντεν που ναι πολυ πιο μεγαλα μια χαρα κανουν για αυτες τις ηλικιες, αλλα δεν κανουν στη συγκεκριμενη περιπτωση λογω ενεργειας.
 
  • Like
Reactions: antreas9


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751
τα λαμπραντορ και τα γκολντεν που ναι πολυ πιο μεγαλα μια χαρα κανουν για αυτες τις ηλικιες, αλλα δεν κανουν στη συγκεκριμενη περιπτωση λογω ενεργειας.
Για πρωτο σκυλι? Οχι διαφωνω παρα πολυ. Αλλα τζαμπα τα λεμε εχει ζητησει κατι συγκεκριμενο ο ανθρωπος.
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751
τα γκολντεν ειναι πιο ηρεμα απο τα λαμπραντορ. για μενα ειναι για πρωτη φορα, αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
Πρωτη φορα με παιδια ξαναλεω.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
457
288
dog-place.blogspot.com
Πρωτη φορα με παιδια ξαναλεω.

αν ψαξεις σκυλια για οικογενια, τα γκολντεν μεσα ειναι, δεν το λεω εγω. για πρωτη φορα ισα ισα που ειναι απο τις πιο ευκολα στην εκπειδευση ρατσες

ας συμφωνησουμε να διαφωνησουμε
 
  • Like
Reactions: anastasiak


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.719
19.975
Αγαπητέ @antreas9 αν είσαι ακόμη εδώ και δεν έχεις αρχίσει να τρέχεις προς πάσα κατεύθυνση [εγώ αυτό θα είχα κάνει στην θέση σου], να βάλουμε ένα πρόγραμμα στην αναζήτησή σου.

Στην σελίδα του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδας (www.koe.gr) θα βρεις το πρόγραμμα, με τις εκθέσεις μορφολογίας:

Αν έχεις την τύχη να είσαι Αθήνα, η επόμενη μεγάλη έκθεση, βλέπω ότι είναι στο MEC Παιανίας 20-22/10

Παίρνεις λοιπόν την οικογένειά σου και πας μια βολτίτσα.
Κάνοντας την βόλτα σου, εκεί γύρω από τους στίβους, σημειώνεις σχέδια [φυλές] που σου κάνουν κλικ στο μάτι για αρχή. Πλησιάζεις κάποιον που να κρατάει ένα τέτοιο και ρωτάς: Φίλε μου, δικό σου είναι; Είσαι και εκτροφέας; Ποιό εκτροφείο έχεις; ή Από ποιό εκτροφείο είναι; Εχεις όρεξη να μου πεις δυό πράγματα για τον χαρακτήρα και την ζωή μαζί του; Μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου μια άλλη μέρα, για να μην σε ενοχλώ εδώ, να έχουμε και ησυχία και να τα πούμε λίγο καλύτερα; Προσοχή...δεν ρωτάς τιμούλα, με το καλημέρα. Το αφήνεις για πολύ αργότερα.

Κάνεις λοιπόν τα κονέ σου, χωρίς να δεθείς/δεσμευθείς περισσότερο με κανέναν για αρχή, και έχεις ήδη κάνει το πρώτο βήμα, προς τον υπέροχο σκυλοκόσμο μας.

Αν κάνεις αυτό το πρώτο βήμα, πάρε το μπλοκάκι με τις σημειώσεις σου, και αφού πρώτα κάνεις την δική σου έρευνα, εκεί στους τόπους του εγκλήματος [μην κολλώνεις, να ρωτάς, γιατί άμα δεν ρωτήσεις αυτόν που πρέπει, πως θα μάθεις; ] :LOL: ξαναέλα και πάλι απεδώ να τα ξαναπούμε!

Εμείς εδώ θα είμαστε. Δεν φεύγουμε! :ROFLMAO:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751

αν ψαξεις σκυλια για οικογενια, τα γκολντεν μεσα ειναι, δεν το λεω εγω. για πρωτη φορα ισα ισα που ειναι απο τις πιο ευκολα στην εκπειδευση ρατσες

ας συμφωνησουμε να διαφωνησουμε
Οτι θελει τα παιδια να βγαζουν βολτα τον σκυλο δεν το διαβασες? Και αντικειμενικα ενα μεγαλο σκυλι ειναι πιο δυσκολο πως να το κανουμε. Φτανει παντου που οταν εχεις παιδια μπορει να ειναι καταστροφικο μεχρι να συνηθισουν και παλι μπορει να ξεχαστουν και να αφησουν κατι και ειδικα γκολντεν και λαμπραντορ τρωνε τα παντα και τραβαει στη βολτα γενικα ειναι πιο δυνατο σκυλι. Αμα ασχολεισαι εσυ αποκλειστηκα με το σκυλι και το εκπαιδευσεις τελεια οπως δειχνουν τα αρθρα οι ταινιες κτλ ολα καλα ειναι αλλα η πραγματικοτητα απεχει.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
457
288
dog-place.blogspot.com
Οτι θελει τα παιδια να βγαζουν βολτα τον σκυλο δεν το διαβασες? Και αντικειμενικα ενα μεγαλο σκυλι ειναι πιο δυσκολο πως να το κανουμε. Φτανει παντου που οταν εχεις παιδια μπορει να ειναι καταστροφικο μεχρι να συνηθισουν και παλι μπορει να ξεχαστουν και να αφησουν κατι και ειδικα γκολντεν και λαμπραντορ τρωνε τα παντα και τραβαει στη βολτα γενικα ειναι πιο δυνατο σκυλι. Αμα ασχολεισαι εσυ αποκλειστηκα με το σκυλι και το εκπαιδευσεις τελεια οπως δειχνουν τα αρθρα οι ταινιες κτλ ολα καλα ειναι αλλα η πραγματικοτητα απεχει.
αν διαβασεις παραπανω, εγω το ανεφερα ο συγκεκριμενος να μην παρει γκολντεν λογω ενεργειας. αλλα γενικα, τα γκολντεν ειναι απο τα καλυτερα για τις οικογενειες. επειδη ειχα γκολντεν, μπορω να πω εξ ιδιας πειρας πως η εκπαιδευση ηταν απιστευτα ευκολη και ηταν σκυλι μαλαμα.
το οτι φτανει παντου ειναι ακυρο, τα μικροσωμα μια χαρα μπορουν να πηδηξουν πανω σε τραπεζια κλπ. εχεις δει το επεισοδιο της stilwell που ανεβαινε στον παγκο της κουζινας και κατουρουσε τα παντα?!?!
ενα παιδι 12 ετων δεν μπορει να βγαλει ουτε τον εαυτο του βολτα, ποσο μαλλον ενα σκυλο, ανεξαρτητως μεγεθους. να σου δωσω ενα απλο και πολυ πιθανο σεναριο: βγαζει ο ελληναρας ο ασχετος (που υπαρχουν μπολικοι, δεν γινεται να διαφωνισεις σε αυτο) το σκυλο του βολτα και βλεπει το παιδακι βολτα με το σκυλο του. το πλησιαζει "α τι γλυκουλι μπλα μπλα μπλα". το παιδακι ποσο ξερει να διαβασει το αλλο ζωο???? πριν καταλαβεις τι εχει γινει, εχει αρπαξει το σκυλι του ελληναρα το σκυλακι του παιδιου και το χει κανει λωριδες. και να μην του πιασει την κουβεντα του παιδιου, θα ναι με το κινητο στην κοσμαρα του κι ο σκυλος του να τραβαει δεξια/αριστερα. ποσο θα καταλαβει το παιδι να χει το νου του?!?! αυτα ειναι καταστασεις που αντιμετωπιζω ακομα κι εγω ως ενηλικας...
 
Last edited:


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751
αν διαβασεις παραπανω, εγω το ανεφερα ο συγκεκριμενος να μην παρει γκολντεν λογω ενεργειας. αλλα γενικα, τα γκολντεν ειναι απο τα καλυτερα για τις οικογενειες. επειδη ειχα γκολντεν, μπορω να πω εξ ιδιας πειρας πως η εκπαιδευση ηταν απιστευτα ευκολη και ηταν σκυλι μαλαμα.
το οτι φτανει παντου ειναι ακυρο, τα μικροσωμα μια χαρα μπορουν να πηδηξουν πανω σε τραπεζια κλπ. εχεις δει το επεισοδιο της stilwell που ανεβαινε στον παγκο της κουζινας και κατουρουσε τα παντα?!?!
ενα παιδι 12 ετων δεν μπορει να βγαλει ουτε τον εαυτο του βολτα, ποσο μαλλον ενα σκυλο, ανεξαρτητως μεγεθους. να σου δωσω ενα απλο και πολυ πιθανο σεναριο: βγαζει ο ελληναρας ο ασχετος (που υπαρχουν μπολικοι, δεν γινεται να διαφωνισεις σε αυτο) το σκυλο του βολτα και βλεπει το παιδακι βολτα με το σκυλο του. το πλησιαζει "α τι γλυκουλι μπλα μπλα μπλα". το παιδακι ποσο ξερει να διαβασει το αλλο ζωο???? πριν καταλαβεις τι εχει γινει, εχει αρπαξει το σκυλακι του παιδιου και το χει κανει λωριδες. και να μην του πιασει την κουβεντα του παιδιου, θα ναι με το κινητο στην κοσμαρα του κι ο σκυλος του να τραβαει δεξια/αριστερα. ποσο θα καταλαβει το παιδι να χει το νου του?!?!
Ναι εγω διαφωνω στο να βγαζουν παιδια σκυλο βολτα αλλα τι να κανουμε τελως παντων μην βγαινουμε εκτος θεματος δεν θα ξερει τι να πρωτοδιαβασει ο ανθρωπος.
 
  • Like
Reactions: fg102


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
457
288
dog-place.blogspot.com
καλα κανεις και διαφωνεις για τη βολτα, αλλα θα πρεπει να του επισημανουμε καποια πραγματα που μπορει να μην εχει σκεφτει, οχι μονο για τη βολτα, αλλα γενικοτερα, για να μην βρεθει προ δυσαρεστων εκπληξεων.
 
  • Like
Reactions: antreas9 and Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751
αν διαβασεις παραπανω, εγω το ανεφερα ο συγκεκριμενος να μην παρει γκολντεν λογω ενεργειας. αλλα γενικα, τα γκολντεν ειναι απο τα καλυτερα για τις οικογενειες. επειδη ειχα γκολντεν, μπορω να πω εξ ιδιας πειρας πως η εκπαιδευση ηταν απιστευτα ευκολη και ηταν σκυλι μαλαμα.
το οτι φτανει παντου ειναι ακυρο, τα μικροσωμα μια χαρα μπορουν να πηδηξουν πανω σε τραπεζια κλπ. εχεις δει το επεισοδιο της stilwell που ανεβαινε στον παγκο της κουζινας και κατουρουσε τα παντα?!?!
ενα παιδι 12 ετων δεν μπορει να βγαλει ουτε τον εαυτο του βολτα, ποσο μαλλον ενα σκυλο, ανεξαρτητως μεγεθους. να σου δωσω ενα απλο και πολυ πιθανο σεναριο: βγαζει ο ελληναρας ο ασχετος (που υπαρχουν μπολικοι, δεν γινεται να διαφωνισεις σε αυτο) το σκυλο του βολτα και βλεπει το παιδακι βολτα με το σκυλο του. το πλησιαζει "α τι γλυκουλι μπλα μπλα μπλα". το παιδακι ποσο ξερει να διαβασει το αλλο ζωο???? πριν καταλαβεις τι εχει γινει, εχει αρπαξει το σκυλι του ελληναρα το σκυλακι του παιδιου και το χει κανει λωριδες. και να μην του πιασει την κουβεντα του παιδιου, θα ναι με το κινητο στην κοσμαρα του κι ο σκυλος του να τραβαει δεξια/αριστερα. ποσο θα καταλαβει το παιδι να χει το νου του?!?! αυτα ειναι καταστασεις που αντιμετωπιζω ακομα κι εγω ως ενηλικας...
Για να λεμε την αληθεια αυτο ειναι η εξαιρεση ποσους εχεις ακουσει με μικροσωμα να εχουν αυτο το θεμα. Αυτο ηταν και διαβολος ανοιγε φουρνο συρταρια ολα. Και ηταν και ανεκπαιδευτο ακραια.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
45
Τα πουντλ δεν ειναι πολυ ομιλιτικα απο οσο ξερω εγω και ξερω πολλα. Περιποιηση χρειαζονται πολυ συχνη και επαγγελματικα αρκετες φορες το χρονο. Και τα μπιζον το ιδιο αλλα επειδη δεν ειναι τοσο σγουρα οχι σε ιδιο βαθμο. Εβγαλες ακρη ομως με εκτροφειο πουντλ?
Για πουντλ όχι, γιατί βρήκα το εκτροφείο για μπιζόν, και λέω, αν τελικά πάω σε αγορά, και όχι σε αδεσποτάκι, να πάω σε μπιζόν...
 


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
45
Για πρωτο σκυλι? Οχι διαφωνω παρα πολυ. Αλλα τζαμπα τα λεμε εχει ζητησει κατι συγκεκριμενο ο ανθρωπος.
είχα μιλήσει για τα συγκεκριμένα 2 (πουντλ, μπιζόν), γιατί αυτά είχα ψάξει εγώ.
Είναι τεράστια η βοήθειά σας, και δε με ζαλίετε καθόλου, καθώς διαβάζοντας, μπάινω καλύτερα μέσα στον σκυλοκόσμο...
 
  • Like
Reactions: anastasiak


antreas9

Member
25 Σεπτεμβρίου 2023
23
7
45
Αγαπητέ @antreas9 αν είσαι ακόμη εδώ και δεν έχεις αρχίσει να τρέχεις προς πάσα κατεύθυνση [εγώ αυτό θα είχα κάνει στην θέση σου], να βάλουμε ένα πρόγραμμα στην αναζήτησή σου.

Στην σελίδα του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδας (www.koe.gr) θα βρεις το πρόγραμμα, με τις εκθέσεις μορφολογίας:

Αν έχεις την τύχη να είσαι Αθήνα, η επόμενη μεγάλη έκθεση, βλέπω ότι είναι στο MEC Παιανίας 20-22/10

Παίρνεις λοιπόν την οικογένειά σου και πας μια βολτίτσα.
Κάνοντας την βόλτα σου, εκεί γύρω από τους στίβους, σημειώνεις σχέδια [φυλές] που σου κάνουν κλικ στο μάτι για αρχή. Πλησιάζεις κάποιον που να κρατάει ένα τέτοιο και ρωτάς: Φίλε μου, δικό σου είναι; Είσαι και εκτροφέας; Ποιό εκτροφείο έχεις; ή Από ποιό εκτροφείο είναι; Εχεις όρεξη να μου πεις δυό πράγματα για τον χαρακτήρα και την ζωή μαζί του; Μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου μια άλλη μέρα, για να μην σε ενοχλώ εδώ, να έχουμε και ησυχία και να τα πούμε λίγο καλύτερα; Προσοχή...δεν ρωτάς τιμούλα, με το καλημέρα. Το αφήνεις για πολύ αργότερα.

Κάνεις λοιπόν τα κονέ σου, χωρίς να δεθείς/δεσμευθείς περισσότερο με κανέναν για αρχή, και έχεις ήδη κάνει το πρώτο βήμα, προς τον υπέροχο σκυλοκόσμο μας.

Αν κάνεις αυτό το πρώτο βήμα, πάρε το μπλοκάκι με τις σημειώσεις σου, και αφού πρώτα κάνεις την δική σου έρευνα, εκεί στους τόπους του εγκλήματος [μην κολλώνεις, να ρωτάς, γιατί άμα δεν ρωτήσεις αυτόν που πρέπει, πως θα μάθεις; ] :LOL: ξαναέλα και πάλι απεδώ να τα ξαναπούμε!

Εμείς εδώ θα είμαστε. Δεν φεύγουμε! :ROFLMAO:
δεν τρέχω τόσο εύκολα!!!! :LOL: :LOL: :LOL:
αλλά πέραν αυτού, έχω ήδη σημαδέψει την επόμενη έκθεση, αν θα είμαι Αθήνα, θα πάω σίγουρα...
 
  • Like
Reactions: mareco


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
922
751
Για πουντλ όχι, γιατί βρήκα το εκτροφείο για μπιζόν, και λέω, αν τελικά πάω σε αγορά, και όχι σε αδεσποτάκι, να πάω σε μπιζόν...
Πολυ καλη επιλογη ειναι και τα 2 θα κοιταξεις βεβαια και στην εκθεση.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.832
5.065
patra
grdane.blogspot.com
Αντρέα καλησπέρα...
Μια κ δεν σου είχε προτείνει κανείς μέχρι τώρα κάτι διαφορετικό έρχομαι να προτείνω
Ελληνική αυτόχθονη φυλή
έτσι διαλέγεις ένα σκύλο με σχεδόν τυποποιημένα χαρακτηριστικά
Ας πούμε καθαρόαιμο
Συμμετέχεις στο πρόγραμμα διάσωσης ενός είδους υπό εξαφάνιση
Επιμένεις ελληνικά
Είναι πανέμορφο
Και προπάντων δωρεάν, ή μάλλον μια συμβολική τιμή που καλύπτει τροφή εμβόλια αποπαρασιτωσεις εξετάσεις μικροτσίπ αναλόγως ηλικίας....
Ελληνικός Γρύφος...
Αλωπεκία
Κοκόνι
Αλωπεκία... για γνωριμία

Γρύφος κουτάβια για γνωριμία... θα βρεις κι άλλες πληροφορίες

Κοκόνι
Επισυναπτόμενη φωτό...
 

Attachments