Σκευάσματα Γλουκοζαμίνης - Χονδροϊτίνης


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το πρόβλημα με τη δυσπλασία αγκώνα του σκυλού μου, το έχω περιγράψει εδώ:
Δυσπλασία αγκώνα

Τον έχω ξεκινήσει με Seraquin, αλλά επειδή στη σύσταση του περιέχει σιτηρά, γλουτενη και υδρολυμένες πρωτεΐνες κοτόπουλου, δηλαδή άχρηστα συστατικά τα οποία δεν προσφέρουν τίποτα στο πρόβλημα της υγείας του, θέλω να αλλάξω σκεύασμα.

Έκανα μια έρευνα σχετικά με τα κτηνιατρικά και επειδή δεν βρήκα κανένα που να έχει καλύτερη σύσταση, κατέληξα σε ένα σκεύασμα της HealthAid, το οποίο έχει κατασκευαστεί για ανθρώπινη χρήση και έχει «καθαρότερη» σύσταση (δεν περιέχει σιτηρά, μαγιά, γλουτενη, λακτόζη, ζάχαρη κτλ). Στη σύσταση του περιέχει επιπλέον,(εκτός από 250 mg γλουκοζαμίνη, 200 mg χονδροϊτίνη), MSM (οργανικό θειο) και κολλαγόνο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η μικρότερη δοσολογία σε γλουκοζαμίνη- χονδροϊτίνη σε σχέση με το Seraquin(500mg και 380mg αντίστοιχα), αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός της καθαρότερης και χωρίς πρόσθετα άχρηστα συστατικά, σύστασης του.

Δίνει κανείς στο σκύλο του σκευάσματα γλουκοζαμίνης- χονδροϊτίνης τα οποία προορίζονται για ανθρώπινη χρήση?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ανθρώπινα, όχι ...

Επίσης δεν έχω κάνει ποτέ μακροχρόνια χρήση, και νομίζω ότι εδώ θα είναι το πρόβλημα, αν είναι ...

Ψάξε λίγο ΑΝ το συστατικό CURCUMIN (αντιοξειδωτικό - αντικαρκινικό) ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Curcumin

... που περιέχει το Seraquin, βρίσκεται υπό διαφορετική σύσταση ή αναλογία σε ανθρώπινα σκευάσματα, ώστε να δημιουργεί κάποιο σύνδρομο δυσαπορρόφησης ή έστω να είναι άχρηστο.

Κατά τα άλλα, και ειδικά σε χρόνια χρήση και αφού ο σκοπός είναι η συντήρηση, θεωρώ καλύτερη την περιεκτικότητα των 380mg από αυτήν των 500mg ... δεν είναι περίπτωση τραυματισμού ας πούμε για να θεωρούμε απαραίτητη τέτοια δόση ...
 


ektor

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2008
118
0
Αυτό που με προβληματίζει είναι η μικρότερη δοσολογία σε γλουκοζαμίνη- χονδροϊτίνη σε σχέση με το Seraquin(500mg και 380mg αντίστοιχα), αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός της καθαρότερης και χωρίς πρόσθετα άχρηστα συστατικά, σύστασης του.
Μην ξεχνάς έχει επιπρόσθετο κολλαγόνο.

Κοίταξε για τα σκευάσματα:
BIOGESAN και CANI-FLEX.


Υ.Γ.γλυκοζαμίνη είναι κατάλοιπο του δισακχαρίτη 6-θειική χονδροϊτίνη που μας δινου μια γλυκοζαμινογλυκάνη(πολυσακχαρίτης).
 


ektor

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2008
118
0
Τώρα που τα ξανακοιταξα ουτε το ενα ουτε το αλλο σου κανει!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εφω δινω στην Εσμεραλντα μου εδω και χρονια σκευασματα ανθρωπινα!

Τις δινω " Franziskus Gelenk Aktiv Kapseln" τα οποια φερνω απο την γερμανια!
Περιεχουν ανα καψουλα 300mg Glucosaminsulfat και 150mg Chondroitinsulfat, επισης και Vit.E, Μανγανιο, Χαλκο και Σελενιο σε μικρες ποσοτητες!
Τα παιρνει εδω και 5 χρονια η Εσμεραλντα. Παντα για 3 μηνες- και ενα δειαλλειμα.
Εδω και 1 χρονο τουλαχιστον τις δινω και καθημενρινα δυο χαπακια
"Zeel vet.ad us." (ομοιοτοξικα χωρις παρενεργιες και σε μακροχρονια χοριγηση με το ιδιο αποτελεσμα/παυσιπονη δραση με το Rimadyl, οπος αποδειχτηκε σε ερευνα). και βασικα εχουμε λυσει τα διαφορα προβληματα με γονατα, ραχη κλπ. με αυτην την συντηρηση.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ψάξε λίγο ΑΝ το συστατικό CURCUMIN (αντιοξειδωτικό - αντικαρκινικό) ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Curcumin

... που περιέχει το Seraquin, βρίσκεται υπό διαφορετική σύσταση ή αναλογία σε ανθρώπινα σκευάσματα, ώστε να δημιουργεί κάποιο σύνδρομο δυσαπορρόφησης ή έστω να είναι άχρηστο.
Και το seraquin και το Osteoflex plus της HeathAid περιέχουν turmeric exract (curcumin). 50 mg το Seraquin και 100 mg το Osteoflex plus. Άχρηστο δεν είναι διότι σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, συμβάλλει στη διατήρηση της υγείας των αρθρώσεων.


Ektor said:
Τώρα που τα ξανακοίταξα, ούτε το ενα ουτε το αλλο σου κανει!
Γιατί? Μπορείς να το αιτιολογήσεις?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Άχρηστο δεν είναι διότι σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, συμβάλλει στη διατήρηση της υγείας των αρθρώσεων.
Αχρηστο με την έννοια ότι βρίσκεται σε μορφή μη απορροφήσιμη σε ανθρώπινο σκέυασμα ... νομίζω αυτό υποστηρίζει η εταιρία του Seraquin ...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
To Cosequin νομίζω πως περιέχει σιτηρά....
Dr. Zhivago, μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις τι περιέχεται στη σύσταση του?
 
Last edited:


evi-s

Active Member
18 Δεκεμβρίου 2006
27
0
Αυτά που της δινω εγω για δυσπλασια ισχίου είναι cosequin και canhydrox gag η αλλιως gag forte της canina οταν ρώτησα μου ειχαν προτείνει donarot δεν το επέλεξα δεν θυμάμαι γιατι, πρεπει να ξαναδιαβάσω τη σύσταση του.
Rottieβρήκα τη σύνθεση του cosequin: γλυκοζαμινη HCL(>99% καθαροτητα) 400mg, θειική χονδροιτινη (>95% καθαροτητα) 300 mg, κολλαγονο τυπου ΙΙ 30 mg, βιταμινη Ε 25 mg
 
Last edited by a moderator:


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Προτιμήστε τη φυσική πηγή των συστατικών. Το εκχύλισμα από το πράσινο κοχύλι Perna Canaliculus από όπου και πρωτοκυκλοφόρισαν σαν σκευάσματα πριν από 18 περίπου χρόνια. Έχει αποδειχτεί ότι το φυσικό εκχύλισμα έχει καλύτερη απορρόφηση! Η διαφορά του τεχνητού από το φυσικό φαίνεται εξάλλου και στην τιμή.... Είναι ανθρώπινα σκευάσματα! Π.χ το Seatone. Από όσο γνωρίζω δεν διατίθενται στο ελληνικό εμπόριο. Το συγκεκριμένο σκεύασμα το χρησιμοποιώ εδώ και 12 χρόνια. Η δόση για τον σκύλο μας πάντα υπολογίζεται «αναλογικά» παίρνοντας υπ’ όψιν ότι η ανθρώπινη δόση σε όλα σχεδόν τα φάρμακα αντιστοιχεί σε άνθρωπο μέσου βάρους (75 κιλά).
 
Last edited by a moderator:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα Κώστα! :)
Το Osteoflex plus, στο οποίο αναφέρθηκα, περιέχει green lipped mussel (Perna canaliculus) powder σε περιεκτικότητα 350mg ανά ταμπλέτα (γι’ αυτό και δεν πρέπει να λαμβάνεται από αλλεργικούς στα οστρακοειδή) και επειδή, όπως και εσύ επισήμανες, έχει καλύτερη απορρόφηση, προσανατολίζομαι στο να συνεχίσω τη θεραπεία του σκυλού μου με αυτό και όχι με κάποιο κτηνιατρικό.
 




zzz750black

Member
3 Οκτωβρίου 2007
13
0
Εδω και τρεις μηνες δινω στο σκυλο μου SINOQUIN εχω δει καποια διαφορα αλλα οχι μεγαλη.Τωρα εχω παραγγειλει το flexicose.Η υγρη γλουκοζαμινη οπως πχ το flexicose γραφει οτι μπορει να κανει αποκατασταση να διορθωσει καπως τη ζημια και να καλυτερευσει την ποιοτητα ζωης του σκυλου γιατι εχει πολυ καλυτερη αποροφηση απο τα χαπια.Ισχυει κατι τετοιο;Εχει δοκιμασει κανεις τετοιο προιον;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
εχει πολυ καλυτερη αποροφηση απο τα χαπια.Ισχυει κατι τετοιο;Εχει δοκιμασει κανεις τετοιο προιον;
Αυτό ισχυρίζεται η εταιρεία που το παρασκευάζει. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.
Απ’ ότι γνωρίζω δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Από πού το παρήγγειλες?
 


zzz750black

Member
3 Οκτωβρίου 2007
13
0
Απο το site της εταιριας. Περιμενω να μου το στειλουν
 
Last edited by a moderator:


iole

Member
15 Ιουλίου 2008
11
0
crete
Και ο δικος μου σκυλος (γερμανικος ποιμενικος) εχει δυσπλασια ισχιου,
διαγνωστηκε απο εναν κτηνιατρο στην Αθηνα μετα απο ακτινογραφια που του καναμε οταν ηταν 9 μηνων.
Τωρα ειναι 18 μηνων, του εδινα sinoquin για κανα τριμηνο , αλλα οικονομικα ειναι εντελως ασυμφορο, :( κοστιζει γυρω στα 70 ευρω το μπουκαλι και κραταει 1 μονο μηνα!!
πλεον του δινω μονο συμπληρωματα ασβεστιου , και προσπαθω να του δινω τροφες με προσθετη χονδροιτινη και γλυκοζαμινη ...
Καθημερινα τον πηγαινω για τρεξιμο , για να μην παχυνει και επιβαρινει τις αρθρωσεις του περισσοτερο...
, εαν παιζει οικονομικοτερο σκευασμα απο το sinoquin , μπορειτε να μου το προτεινεται.....:-|
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ξεθαβω λιγο το θεμα ...

Βλεπω σκευασματα Γλουκοζαμινης-Χονδροιτινης που ειναι πραγματικα τζαμπα (για ανθρωπους προοριζονται) .

Γνωστο και αξιοπιστο αγγλικο eshop με βιταμινες πουλαει χαπια με :
Glucosamine Sulphate 500mg with Chondroitin 400mg

,το οποιο ειναι μαλιστα :
Gluten free
Lactose free
Wheat free
Yeast free
Free from artificial flavouring and preservatives

,σε τιμες 25 ευρω τα 200 χαπια.Με 25 ευρω δεν παιρνεις ουτε 50 χαπια Cosequin που ειναι σκυλισιο αλλα περιεχει τις ιδιες ποσοτητες των παραπανω δραστικων συστατικων.

Επισης πουλαει MSM , Green lipped Mussel , omega 3 , ester-c και αλλα σε αστειες (αλλα σωστες ΙΜΟ τιμες) .

Εχουν διαφορα αυτα με τα ''κτηνιατρικα'' ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δίνω στο σκύλο μου εδώ και 3 περίπου μήνες το Osteoflex plus το οποίο προορίζεται για ανθρώπινη χρήση και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη με τα αποτελέσματα του.

Η τιμή του είναι 35 ευρώ οι 60 ταμπλέτες (1 την ημερα=2 μήνες). Καμία σχέση με το κτηνιατρικό Seraquin που για ανάλογο διάστημα μου κόστιζε γύρω στα 150 ευρώ.


 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU