surcigal breeding


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΜΑΚΗΣ said:
FrenchieFan said:
Παντος ξερω σκυλα, που εκανε τεχνητη γονιμοποιηση εδω στην ελλαδα με κατεψυγμενο σπερμα απο αρσενικο της ουγγαριας!
άρα ότι νόμιζα δεν ισχύει.

τηλ στον ΚΟΕ λοιπόν
Βεβαια δεν ξερω λεπτομεριες, για το πως δηλωθηκε, πως εφτασε το σπερμα εδω περα κλπ.
Η σκυλα γεννησε τις προαλλες.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Τεχνητή γονιμοποίηση
'Αρθρο 12.
Στην περίπτωση τεχνητής γονιμοποιήσεως θηλυκού θα πρέπει ο κτηνίατρος, που παρέλαβε το σπέρμα από τον αρσενικό, να βεβαιώσει την Υπηρεσία Γενεαλογίου στην οποία πρόκειται να καταχωρηθούν τα κουτάβια με πιστοποιητικό, ότι το νωπό ή κατεψυγμένο σπέρμα προέρχεται από τον επιβήτορα για τον οποίο είχε συναφθεί η συμφωνία. Κατά τα λοιπά θα πρέπει να τεθούν στην διάθεση του ιδιοκτήτου του θηλυκού δωρεάν τα υπό τον αριθμό 7α-ζ αναφερόμενα στοιχεία, από τον ιδιοκτήτη του επιβήτορος.
Τα συνολικά έξοδα που αφορούν στη συλλογή του σπέρματος επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη του θηλυκού. Τα έξοδα για την γονιμοποίηση του θηλυκού αναλαμβάνει επίσης ο ιδιοκτήτης του θηλυκού.
Ο κτηνίατρος που διενεργεί την πράξη της γονιμοποιήσεως του θηλυκού πρέπει να βεβαιώσει την Υπηρεσία Γενεαλογίου, ότι το θηλυκό γονιμοποιήθηκε με σπέρμα του προβλεπόμενου ως επιβήτορος αρσενικού. Στο πιστοποιητικό του θα πρέπει επίσης να αναφέρονται ο τόπος και ο χρόνος της γονιμοποιήσεως το όνομα και ο αριθμός μητρώου στο Βιβλίο Γενεαλογίου του θηλυκού καθώς και το όνομα και η διεύθυνση του ιδιοκτήτου του. Ο ιδιοκτήτης του αρσενικού που παρέχει το σπέρμα πρέπει να χορηγήσει στον ιδιοκτήτη του θηλυκού επιπρόσθετα εκτός από το κτηνιατρικό πιστοποιητικό και επίσημο πιστοποιητικό επιβάσεως.


Αυτο το βρηκα πριν λιγο δεν ξερω αν βοηθαει :?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μωρέ καλά αυτά.

το θέμα είναι αν ο ΚΟΕ δέχετ ποιστοποιητικό κτηνιάτρου από άλλη χώρα
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
πιστοποιητικο κτηνιατρου απο αλλη χωρα σε ποιο θεμα ? :oops: :oops: τωρα το καταλαβα,γιατι να μην το δεχεται ο κοε?
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Ηδη εχει δημιουργηθει η πρωτη τραπεζα σπερματος στην Αθηνα ( Πορτο Ραφτη) για την ακριβεια! \:D/ ( Εξαιρετικα καταρτισμενος ο γιατρος)

Οι επιβασεις γινονται βασει κανονισμων της FCI και της χωρας του θηλυκου!

Οταν προκειται για εξαγωγη σπερματος απο Ελλαδα ο ΚΟΕ δεν ανακατευεται μου ειπαν που ρωτησα!!!! :roll: :roll:
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
gogo

στείλε μου τα πλήρη στοιχεία του.

psaras

θεωρητικά ναι(ακόμη και εσύ μπορείς να το κάνεις).

πρακτικά λίγοι (για διάφορους λόγους)
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
EVI.T said:
και μενα gogo....
ισχυει οτι με την τεχνητη εχεις μικροτερο αριθμο κουταβιων???
Ειναι θεμα τυχης θα ελεγα, οπος και με της φυσιολογικες επιβασεις.

Εγω ξερω σκυλα που εκανε 1-2 κουταβια με τεχνηκη, ξερω και αλλη που εκανε 7.
Για γαλλικα μπουλντογκ μιλαμε παντα!
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
LUNA με εκπλήσσεις!! :D

Αλλο τεχνητή και άλλο frozen ....

στην Ελλάδα κανείς δεν μπορεί να πάρει και να καταψύξει σπέρμα ... απ'ότι ξέρω ...

αυτόν στο Πόρτο Ράφτη θέλω κι εγώ ... :D

Τα κουτάβια στο frozen είναι τα ίδια, ξέρω ότι ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να συλλάβει η σκύλα είναι λιγότερες ελαφρώς ...
 






Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
denis said:
στην Ελλάδα κανείς δεν μπορεί να πάρει και να καταψύξει σπέρμα ... απ'ότι ξέρω ...

αυτόν στο Πόρτο Ράφτη θέλω κι εγώ ... :D
Οχι λαθος, αυτος σιγουρα μπορει και κανει και διατηρηση του σπερματος !!!

Αν θελεις σου στελνω ΡΜ
 




EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
λοιπον παιδια πηγα και μιλησα με τον κτηνιατρο στο πορτο ραφτη...φαινεται πολυ αξιολογο και ικανο παιδι...επισημα λοιπον σας λεω οτι απ οτι φαινεται θα προχωρησω με κατεψυγμενο σπερμα(ε οχι εγω η σκυλα μου ε??? :lol: )..μου ειπε οτι ειναι καλυτερο το κατεψυγμενο απο το chilled...επισεις θα κανει εκχυση λαμπαροσκοπικα κατευθειαν στη μητρα της και οχι οπως γινεται κλασικα γιατι τα λαγωνικα λογο του πολυ βαθιου θωρακα και της ανασυρμενης κοιλιας εχουν προβλημα με το "κλασσικο"...ο κοε που μιλησα δεν εχει κανενα προβλημα αρκει να γινουν αυτα μου εγραψε πιο πανω η λουνα....με το αεροδρομιο ξερει κανεις τι γινεται????τι ζητανε εδω για να περασουν το δοχειακι????
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Η κορη μου δουλευει στο αεροδρομιο!
Απο ποια χωρα θα ερθει το σπερμα να μαθω και να σου πω!
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Θα το κοιταξω αμεσα! Να δουμε τι ισχυει απο εκει γιατι ειναι βιολογικο υλικο! Το δοχειο στο στελνουν εκεινοι;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78