Simpsons premium


sevgito

Member
13 Μαϊου 2013
9
0
γεια σας! εχω ενα μαλτεζακι 12 μηνων και θελω να ξεκινησω να του δινω τη simpsons premium. θα ηθελα να σας ρωτησω γενικα την αποψη σας για αυτην την τροφη καθως και απο που μπορω να την αγορασω.. ευχαριστω :)
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Εγώ δοκιμάζω εδώ και μια εβδομάδα την 80/20 Fish. Η μόνη διαφορά της με την orijen είναι η τιμή. Δεν υπάρχει σε μαγαζιά για αυτό έχει και τόσο καλές τιμές. Simpsons Premium Greece. Έχει και σελίδα στο fb με ενδιαφέροντα θέματα και αναλύσεις. Αύριο θα παραγγείλω και ακόμα μια για το άλλο μου σκυλί.
 


voraspower

Member
20 Μαϊου 2013
7
0
Η 80/20 μικτά κρέατα είναι καταπληκτική και πολύ πιο φθηνή από τον ανταγωνισμό. Δεν σας κρύβω ότι για την τιμή την δοκίμασα αλλά δε έχω λόγια πόσο καλή είναι. Εσύ sevgito πήρες τελικά; Έβγαλες άκρη;
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Οι 80/20 είναι για ενήλικα. Για κουτάβια έχει α)κοτόπουλο με ρύζι και β) σολωμό με πατάτα.
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Nαι τις Puppy τις ειχα ειδα απλα ειπα μπας και οι 80/20 ειναι all life stages.Αυτη με τον σολομο ψιλοκαλη ειναι αλλα πολυ πατατα ρε παιδι μου.
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Nαι τις Puppy τις ειχα ειδα απλα ειπα μπας και οι 80/20 ειναι all life stages.Αυτη με τον σολομο ψιλοκαλη ειναι αλλα πολυ πατατα ρε παιδι μου.
Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη κάνει και για κουτάβι. Αλλά έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα προτείνουν πιο χαμηλη πρωτεινη στο σταδιο της αναπτυξης. Καλά τα λέω; Ας μας πει καποιος εμπειρος. Με ενδιαφερει και εμενα γιατι θα παρω κουταβι. Αν ισχυει παντως η θεωρια της χαμηλης πρωτεινης στην αναπτυξη η κουταβίσια με σολομό οχι μόνο δεν ειναι ασχημη αλλα δεν υπαρχουν και πολλες να εινα καλυτερες νομιζω. Και σίγουρα πολύ πιο ακριβές. Από αυτές που ξέρω από πείρα μου φαίνεται καλύτερη από τις arden (η κοτόπουλο ρύζι) και φθηνότερη από την acana (η κουταβίσια σολομο που είναι και χωρίς σιτηρά).
Εγώ μόλις ξεκίνησα δεύτερη μέρα σήμερα την adult σολομο για το δεύτερο σκυλί μου και όταν ανοίγεις το σακί καταλαβαίνεις πόσο καλή είναι. Στο ανακάτεμα με την παλία είμαι ακόμη αλλά σύντομα θα δείξει. Δεν την ξεχώρισε πάντως και την έφαγε αμέσως. Θα την δίνω εναλλαξ με την παπια που έχουν αφού διάβασα ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα στις συχνές αλλαγές. Αν μη τι άλλο τα είδη τους με σολομό περιέχουν μόνο σολομο και η πάπια μόνο πάπια. Όσον αφορά τα ζωικά συστατικά εννοώ. Αυτοί που αγοράζουν πάπια της Pronature Holistic για παράδειγμα έχουν προσέξει ότι μόνο το πρώτο συστατικό είναι πάπια και μετά έχει και γεύμα κοτόπουλο αλλά και λίπος κοτόπουλο; Η την ANF πάπια που την είδα σε ένα e-shop και ούτε τα χαρακτηριστικα δεν κάθησα να δω όταν είδα την τιμή.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Προσπαθώ να καταλάβω από το σάιτ αν είναι ελληνική τροφή.

Άκυρο είδα κάπου ότι παραλαμβάνουν από Αγγλία κάθε 15 μέρες.
 


voraspower

Member
20 Μαϊου 2013
7
0
Ναι Αγγλική είναι και πολύ δημοφιλής. Παιδιά να πω ένα σχόλιο να μη μπαίνω σφήνα σε άλλα θέματα.
Έχω δει τρομακτικά λιγότερα κόπρανα με την 80/20 μικτά κρέατα σε σχέση με orijen adult σε μόνο λιγες ημέρες παρά το ότι έχει πολύ πρωτείνη. Προχτές βγήκαν τόσο λίγα και σφιχτά λευκά που μου θύμισε τα κόπρανα των σκύλων που τρώνε ωμά. Αφού ρώτησα κα την γυναίκα μου αν το τάισε και τίποτα άλλο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τα λευκά κόπρανα είναι επιθυμητά; Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να είναι καφέ. Ούτε πολύ ανοιχτό, ούτε πολύ σκούρο. Το να είναι πολύ ανοιχτόχρωμα όταν φάει περισσότερο κόκκαλο απ'ότι κρέας, νομίζω ότι είναι κατανοητό αλλά όχι κι επιθυμητό, όπως επίσης, νομίζω, δεν είναι επιθυμητή κι η έντονη δυσκοιλιότητα που προκαλούν τα κόκκαλα σε μεγαλύτερες από το κανονικό ποσότητες.

Μια τροφή της οποίας το πρώτο συστατικό σε κρέας είναι αποστεωμένο, όπως και κάποια από τα ψάρια της, πως δικαιολογείται να έχει ως αποτέλεσμα πέψης λευκά κόπρανα; Κι αν δικαιολογείται, τι αλλάζει ώστε το λευκό να είναι επιθυμητό;
 


voraspower

Member
20 Μαϊου 2013
7
0
Δεν εννοούσα μόνο λευκά, αλλά λίγοτερα, σφιχτά και μερικές φορές μερικά πολύ σκληρά λευκά. Ας μας πει κάποιος αν αυτό είναι καλό ή όχι. Πάντως πολύ καλύτερο πιστεύω από μαλακά ή διάρροια.
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
παντως απο συστατικα και ποιοτητα παρουσιαζεται εξαιρετικη!θα παρω ενα 2κιλο για δοκιμη!θελω να μας πει καποιος που τη δοκιμασε πως ειναι απο γευση και αν την τρωνε ευχαριστα τα σκυλια!γιατι απο ποιοτητα και τιμη σκιζει!
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
ramos από γεύση σκίζει, εγώ έχω πάρει δύο διαφορετικές και την τρώνε καλύτερα και από τις προηγούμενες που είναι και από κορυφαία εταιρία.
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
χμμ...εμεις σημερα τη φαγαμε πρωτη φορα!
μπορω να πω αρκετ καλα για πρωτη φορα!τα 200 γρ. τα εφαγε σχετικα ευχαριστα για τα δικα του δεδομενα καθως ειναι και λιγοφαγος!περιμενω το βραδυ να δω την συμπεριφορα του και να κρινω!
παντως απο αποψη θρεπτικων συστατικων και ποιοτητας ειναι πολυ δυνατη τροφη οποτε και λιγο λιγοτερο να τρωει δεν θα με πειραξει γιατι θα περνει τα θρεπτικα συστασικα που χρειαζεται!
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
καλησπερα σε ολους!
κλεισαμε αισιως 10ημερο που τρωμε την simpsons premium 80-20 και μπορω να πω ο περιεργος ραμος συνεχιζει να την τρωει απτοητος!αλλα αυτο που μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση ειναι το τριχωμα του!μαλακωσε πολυ,ειναι πιο λαμπερο και μου φαινεται πιο πυκνο!πρωτη φορα το βλεπω ετσι!συνεχιζουμε και μολις γινουμε 10 μηνων και ζυγιστουμε θα δουμε και πως παει το βαρος!αλλα πολλα μπραβο προς το παρων!
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Τη δίνω κι εγώ περίπου 3 βδομάδες τώρα ... εδώ και πολύ καιρό έδινα belcando. Αυτό που μου έκανε τη θετικότερη εντύπωση είναι τα κακά του κοριτσιού μου που δεν τα έχω δει έτσι ποτέ!! Περίοδο προσαρμογής δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά είναι η μόνη τροφή που δεν της προκάλεσε διάρροια, αλλά σκληρά και ελάχιστα κακά. Για τρίχωμα δε το συζητώ, έχει βρει τη λάμψη του και μου το σχολίασαν άτομα που είχαν καιρό να τη δουν.

Πήρα αυτή με το σολομό και την πατάτα, αλλά δε μπορώ να πω ότι τα σκυλιά μου είναι φαν του ψαριού (ούτε την όριτζεν 6 ψάρια την έτρωγε με ιδιαίτερη ευχαρίστηση). Επίσης, όταν τους έδωσα το δείγμα 80/20 μικτά κρέατα κ ψάρι, έκαναν σαν παλαβά και για ώρα ζητιάνευαν κι άλλο. Δε μου το έχουν κάνει ποτέ για τροφή αυτό. Αλλά με προβληματίζει η υψηλή πρωτεΐνη, μιας και ο ένας είναι γεράκος, οπότε δεν ξέρω αν θα την πάρω. Έχω και ένα 2κιλο κοτόπουλο με πατάτα που θα δοκιμάσω αργότερα όταν τελειώνει ο σολομός.

Ο αντιπρόσωπος εξυπηρετικότατος, μου εξήγησε τα πάντα όλα από το τηλέφωνο και επίσης μιλούσαμε άλλη πόση ώρα όταν μου έφερε την τροφή. Ο λόγος που τη δοκίμασα είναι, εκτός από τα συστατικά, το ότι δε διάβασα κανένα αρνητικό σχόλιο από κανέναν που τη δοκίμασε και φυσικά η τιμή. Αυτά τα ολίγα ... θα επανέλθω εν καιρώ.
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
οπως τα λες chow!και τα κακα δεν ειναι πετρα απλα σφιχτα!φυσιολογικα δηλαδη!
για την πρωτεινη που λες απλα δινε λιγο μικροτερη ποσοτητα!δηλαδη σε ΣΥΝΟΛΙΚΗ και οχι ποσοστιαια ποσοτητα πρωτεινης να ειναι ιδια αλλα με πολυ καλυτερα συστατικα και ποιοτητα τροφης!
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Ο γεράκος μας παθαίνει κρίσεις υπογλυκαιμίας και τους έχω τροφή πάντα στα μπολάκια τους, οπότε δε μπορώ να ταΐζω μία ή δύο φορές την ημέρα. Τρώνε τόσο, όσο ... δεν ήταν ποτέ λαίμαργα. Μέχρι τη στιγμή που άνοιξε η 80/20. Και μου το είπε ο άνθρωπος ότι δε μου την προτείνει για αρχή, γιατί θα τρώνε ασταμάτητα και θα ψάχνουν να δουν πού έβαλα το σακί για να τσακίσουν κ από κει :p Νόμιζα ότι υπερέβαλλε, ώσπου μια δοκιμή με έπεισε. Έτσι λοιπόν, αφού του έδωσα πληροφορίες για το προφίλ των σκυλιών, καταλήξαμε για αρχή στο σολομό. Για μετά, βλέπουμε.

Όντως, τα κακά είναι σκληρά, αλλά όχι πέτρα. Και λίγα!!! Πραγματικά θα έχω να το λέω. Τόσα χρόνια, δεν είχαμε τόσο τέλεια αποτελέσματα.
 


Natassa&Mike

Member
14 Απριλίου 2013
19
1
με αυτη την τροφη απο αερια πως πατε?? γιατι `εμεις με την acana πεταμε τορπίλες και θελω να του την αλλαξω....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Ο γεράκος μας παθαίνει κρίσεις υπογλυκαιμίας και τους έχω τροφή πάντα στα μπολάκια τους, οπότε δε μπορώ να ταΐζω μία ή δύο φορές την ημέρα. Τρώνε τόσο, όσο ... δεν ήταν ποτέ λαίμαργα. Μέχρι τη στιγμή που άνοιξε η 80/20. Και μου το είπε ο άνθρωπος ότι δε μου την προτείνει για αρχή, γιατί θα τρώνε ασταμάτητα και θα ψάχνουν να δουν πού έβαλα το σακί για να τσακίσουν κ από κει :p Νόμιζα ότι υπερέβαλλε, ώσπου μια δοκιμή με έπεισε. Έτσι λοιπόν, αφού του έδωσα πληροφορίες για το προφίλ των σκυλιών, καταλήξαμε για αρχή στο σολομό. Για μετά, βλέπουμε.

Όντως, τα κακά είναι σκληρά, αλλά όχι πέτρα. Και λίγα!!! Πραγματικά θα έχω να το λέω. Τόσα χρόνια, δεν είχαμε τόσο τέλεια αποτελέσματα.
Παρακαλώ κατάστημα και τηλέφωνο!:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78