Parvo σε εμβολιασμένο κουτάβι


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.747
1.507
Illinois, USA
Κατερίνα μου, περαστικά σας και αγύριστα. :( Ελπίζω να μας ξαναγράψεις σύντομα με καλά νέα.
 








Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κατερίνα, περάστικα στον μικρούλη και υπομονή σε σένα!
Εύχομαι να ακούσουμε καλά νέα σύντομα :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλημέρα, (υπο συζήτηση είναι αυτό)...τέλος πάντων, ο μικρός ευτυχώς δεν είχε κάποια αλλεργική αντίδραση στις αλμπουμίνες....δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό, αλλά τουλάχιστον ακόμα το μπεμπέ ζει...Περιμένω και ελπίζω σήμερα να δείξει κάποια σημάδια καλυτέρευσης...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κατερίνα,

Σου εύχομαι κι εγώ νάναι ο μικρός δυνατός και να το ξεπεράσει... περαστικά κι αγύριστα!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο μικρος μου φαίνεται ότι τη γλύτωσε.....από ΄σημερα το πρωί ξεκίνησε να τρώει μόνος του...και μάλιστα με μεγάλη όρεξη. Ουφ....δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα. Βέβαια ακόμα κάνει αιμοραγικές διάροιες, αλλά μου έιπε ο Κέστης ότι αυτό είναι λογικό επειδή έχει καταστραφεί το έντερο και μόνο αν αρχίσει να ττρώει ο σκύλος κανονικά θα ξεκινήσει και η διαδικασία ανάπλασης του εντέρου. Έίναι ακόμα πρησμένος από τους ορους....αλλά και αυτό είναι αναστρέψιμο...έχει χάσει βάρος και είναι σαν σκελετός...και οι μπροστινοί αγκώνες κοντεύουν να φτάσουν στο πάτωμα από τη κλούβα που βρίσκεται τόσες μέρες....Αλλά ευτυχώς όλα θα περάσουν. Ο γιατρός μου έιπε ότι σε 2-3 μέρες, αν όλα συνεχίσουν έτσι θα τον πάρω σπίτι. 8 μέρες σήμερα στη κλινική. Και 2 εβδομάδες μετά σε καραντίνα για να μην υποτροπιάσει. Χρωστάω τεράστια ευγνωμοσύνη στον Κέστη, αν δεν ήταν αυτός το κουτάβι μου θα είχε πεθάνει. Είναι ασύλληπτος γιατρός και άνθρωπος!!!!
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μπραβο βρε Κατερινα! Και ενα μεγαλο μπραβο και στον γιατρο σου!
 




killah

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
149
22
Αθήνα-Κυψέλη
Στεναχωρηθηκα διαβαζοντας το ποστ απο την αρχη, χαρηκα παρα πολυ ομως που ειδα οτι ειχατε καλη εξελιξη στη συνεχεια. Ευχομαι ολοψυχα ο μικρος να γινει γρηγορα γερος και δυνατος και συντομα κοντα σου. Πολυ γκαντεμια ομως...τι να πω
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ.....είμαι τόσο happy που επιτελους θα κοιμηθώ ήρεμη σήμερα. Έχω να κοιμηθώ καλά από τη περασμένη Τετάρτη που μπήκε στη κλινική. Μόλις συνέλθει τελείως θα σας τον παρουσιάσω επισήμως πλέον!!! Α, και μόλις μπορέσω να κάνω upload φωτογραφίες.....(έχει πρόβλημα το forum η φταίει ο υπολογιστής μου?)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Λαχτάρα κι αυτή! Περαστικά του και καλώς να τον δεχτείς και πάλι στο σπίτι! :)
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Στο ειπα οτι αφου ειναι σ αυτον τον γιατρο δε πρεπει ν ανησυχεις, δε στο πα???!!!

αντε περαστικα και ΑΓΥΡΙΣΤΑ!
 


olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Περαστικά, εύχομαι να είναι όλα καλά. Το θέμα είναι σημαντικό, δεδομένου ότι ακόμη και αν έχει εμβολιαστεί ο σκύλος, πιθανότατα να κουβαλούσε την πάθηση από πριν, οπότε το εμβόλιο ουσιαστικά επιτγχυνε την διαδικασία με την δημιουργία αντισωμάτων. Γνωρίζεις αν παρουσίασαν το ίδιο τα υπόλοιπα κουτάβια της γέννας ?
 


Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
ΑΧ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ!! και εμένα το κουταβάκι μου πέθανε απο τύφο έχοντας κάνει εμβόλια..άσε...αλλα ο γιατρός είχε κάνει μόνο 2!!και όταν τον πήγα στην κλινική και είδε το βιβλιάριο η γιατρός μου είπε έπρεπε να είχε κάνει άλλο ένα..λαμπάδιασα πήγα στον προηγούμενο γιατρό και δέν ήξερε γιατί τις έτρωγε..ήταν ημίαιμος γκόλντεν ριτρίβερ με βέλγικο..απίστευτο κουτάβι...μέχρι 5 μηνών έζησε το καημένο...και μετά απο καιρό πήρα την ήρα..και η οποία την έχω ζαλίσει γιατί τρέμω μην πάθει κάτι..γιατί η τύφος μένει στο περιβάλλον..αλλά έχουν περάσει 6 μήνες και είδη έχει κάνει τα 2 εμβόλια..και την δευτέρα κάνω το τρίτο..δέν έχει πατήσει κάτω στον κήπο ούτε γι αστείο.Άντε περαστικά σου εύχομαι και να δείς τώρα που στρώσαν τα πράγματα α ηρεμίσεις :)

Και ρε παιδιά αυτό το κουτάβι λές και το είχε διαίσθηση...ήταν πάντα τόσο ήρεμο και βολικό δεν είχε κλάψει ούτε μια φορά!!!ουτε μία ποτέ για κανέναν λόγο!!δεν ενοχλούσε ποτέ ξερω γω ρε παιδί μου λές και το ήξερε οτι θα ζούσε για λίγο ή είχε την τύφο απο τότε που γεννήθηκε όπως είπε η γιατρός στην κλινική και απλά τα εμβόλια έδωσαν αντισώματα και κράτησε..γιατί θυμάμαι ήταν και 5 μηνών και ήταν κοντούλης για τις ράτσες που κουβαλούσε..τέλος πάντων έτσι είναι αυτά!συγνώμη για την πολυλογία απλά ήθελα να το πώ και βρήκα εδώ ευκαιρία:)

Άγγελος
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν νομίζω ότι το έιχε από πριν ο Μπούμπου και τα άλλα κουταβια ειναι μια χαρα. Πιστεύω ότι πρώτον ήταν η κακή στιγμή και δεύτερον έπεσα σε χαλασμένη παρτίδα εμβολίων. Αν όχι, τότε μάλλον φταίω εγώ γιατί όταν πήρα το εμβόλιο για να του το κάνω σπίτι δεν το πηρα από το pet shop με πάγο και το άφησα εκτός ψυγείου για 30 λεπτά. Από ότι μου είπε ο Κέστης, τα εμβόλια δεν πρέπει να μένουν εκτός ψυγείου ούτε για 5 λεπτά. Σήμερα, έρχεται ο μικρός σπίτι και πρέπει για 10 μέρες να είναι σε καραντίνα. Μετά θα κάνει το 6πλό εμβόλιο και τέλος.

Όντως ιός είναι πολύ ανθεκτικός στο περιβάλλον. Μπορεί να μείνει για μήνες. Χρειάζεται συνεχή απολύμανση των χώρων ,ρούχα, παπούτσια, καλύμματα κλπ. Για 10 μέρες θα πρέπει να απολυμάινω τα χέρια μου κάθε φορά που θα πιάνω τον μικρό, να μην τον αφήνω να κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι η να σφουγγαρίζω με χλωρίνη συνέχεια και να προσέχω,ειδικά τα παπούτσια μου για να μη μταφέρω τον ιό αλλού.
Οι δε 2 μεγάλοι πρέπει να φύγουν από το σπίτι, ειδικά ο γέρος. Αυτά....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Καλή ανάρρωση και να ειναι η τελευταία περιπέτεια σας αυτή!
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Μήπως θα ήταν δυνατόν να ζήσει το κουτάβι κάπου άλλού για όσο χρονικό διάστημα χρειάζεται?
Κρίμα είναι να μετακομίσει ο γεράκος τώρα (έστω και για λίγο).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78