IPO/Ring Seminar by Ivan Balabanov


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Στις 17 και 18 Απριλίου είχαμε την τύχη να πάρουμε μέρος στο σεμινάριο εργασίας IPO/Mondioring από τον διάσημο Ivan Balabanov που διοργάνωσαν οι Rila Planina Malinois και το Working Devils (μου-χου κατά κόσμο). Ήταν πραγματικά ακούραστος, δουλεύοντας δύο ολόκληρες μέρες! Αυτοί που κάνανε τη μετάφραση εναλάσσονταν καθώς εμείς κουραζόμαστε πιο εύκολα. :D Στην αρχή της κάθε ημέρας το σεμινάριο ήταν γενικό (πάντα με σκυλιά) και στη συνέχεια καθένας είχε την ευκαιρία να δουλέψει με το σκυλί του.
Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία, είδα γνωστούς κι έκανα καινούριους. Είδα εναλλακτικούς τρόπους προσέγγισης και αντιμετώπισης, διαφώνησα κιόλας με κάποια σκεπτικά αλλά κρατώντας πάντα ανοιχτό μυαλό σχετικά με την εκπαίδευση των σκύλων, υποσχέθηκα να δοκιμάσω κάποια πράγματα.
Δούλεψε με διάφορα σκυλιά, από κουτάβια ως και πολύ δουλεμένα. Μας έδειξε πως να είμαστε πιο ξεκάθαροι στο τι ζητάμε από τον σκύλο και πως και πότε κάνουμε διορθώσεις. Είχε τη δυνατότητα να βγάλει τον καλύτερο εαυτό του κάθε σκύλου και να καταφέρει σε μικρό χρονικό διάστημα ο σκύλος να δουλέψει. Χρησιμοποιούσε συχνά παρομοιώσεις για να γίνει πιο επεξηγηματικός. Μου άρεσε το γεγονός ότι χρησιμοποίησε τα πάντα, ανάλογα την περίπτωση. Λουκανικάκι, κλίκερ, e-collar, prong, μακρύ ιμάντα.
Έχει ένα καλό τρόπο να επικοινωνεί με τα σκυλιά και τον τρόπο σκέφτονται.

Βίντεο δεν έχω καθώς δεν επιτρεπόταν, οπότε παραθέτω κάποιες φωτό.
 

Attachments

Last edited:








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αρβανιτάκη σουβλάκια και ακρόπολη
ωραίος τύπος ο μπαλαμπάνης εεεε οφ ήθελα να πώ :)
 




mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Στην Αμερικη, στις Ε.Δ ακολουθουν το προγραμμα εκπαιδευσης του Balabanov και Hilliard, μονο που του δωσαν αλλη ονομασια(Clear Signal Training)! Ειναι πολυ καλο αλλα οπως μου ειπε ενας απο τους πιο εμπειρους εκπαιδευτες τους δεν λειτoυργει σε ολους τους χαρακτηρες σκυλων. Λογω παραμονης μου και εκπαιδευσης στην Αμερικη (USAF Trainers) ειχα την ευκαιρια να το δουλεψω εντατικα και διαπιστωσα εξ ιδιων οτι ο σκυλος ευχαριστιεται την εκπαιδευση σε σχεση με οτι αλλο(πχ escape training).
Απο οτι ακουσα ηταν ενα πολυ καλο σεμιναριο που εκανε πολλους "εκπαιδευτες" να σκεφτουν ξανα τον τροπο εκπαιδευσης τους. Δυστυχώς το εχασα αλλα ελπιζω οτι θα δωθει η εκαιρια να δουμε ξανα τον Balabanov γιατι το συστημα εκπαιδευσης του δουλευει.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ηθελα να ερθω αλλα η τιμη συμμετοχης ηταν
απαγορευτικη,ακουσα για να δεις
επρεπε να πληρωσεις
μπορει να ειναι απο τους κορυφαιους αλλα
το βιντεο γιατι απαγορευοταν?μην του κλεψει
κανεις την τεχνικη?
με την ΔΕΗ ειχαν κανενα προβλημα?
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλα ρε συ Κωστα, εχασες τετοιο πραγμα?? Αξιζει να μεινεις νηστικος ενα μηνα για να δεις απο κοντα τον Ιβαν!!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
200 ευρώπουλα για 2 μέρες ήταν (και είναι) πάρα πολλά για οποιονδήποτε και να φέρουν! Έχουν πάρει χαμπάρι τι μισθοί παίζουν εδώ και την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε;

Και επειδή υπήρχε και το ring στη μέση, το οποίο είναι μεν ενδιαφέρον, αλλά ανέφικτο για την Ελλάδα, είπα να μην ασχοληθώ...
 




Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
συγχωρέστε με αλλά θα γράψω και επί των δύο θεμάτων...

Κατ'αρχήν να πω ότι το σεμινάριο ήταν εξαιρετικό και ποιοτικό.

Στο σεμινάριο του Ivan δεν υπήρχε κομμάτι που να αναφέρεται στο Γαλλικό ring αλλά στο Mondio ring.

Τα σκυλιά που δουλεύτηκαν ήταν από την ομάδα mondio ring στην Αθήνα που δουλεύει στο working devils της Μαρίας Χριστίνας Πιαλόγλου, άρα δεν είναι μόνο στη Δράμα.

Επίσης στο σεμινάριο μου είπε ο κύριος Βεράνης για όσους τον γνωρίζουν, ότι θα ξεκινήσει και αυτός σύντομα με δικά του σκυλιά, αν και έχει δουλέψει ήδη σκυλί για mondio.

Επίσης θα συμφωνήσω εν μέρη με τις διαφορετικές γραμμές στα σκυλιά που χρησιμοποιούνται παρ' όλα αυτά τα σκυλιά εξελίσσονται από εμάς και όχι μόνα τους.
Αν δεν αποφασίσουμε εμείς να δουλέψουμε με τα σκυλιά μας σε διαφορετικά πεδία εργασίας τότε και αυτά είναι λογικό να μην εξελίσσονται.

Πράγματι οι δυσκολίες υπάρχουν σε οποιοδήποτε σπορ στην Ελλάδα και δεδομένης της κατάστασης, αυτό όμως δεν θα πρέπει να μας κάνει ισοπεδωτικούς έναντι νέων ρευμάτων, αν φυσικά θέλουμε να προοδεύσουμε στον κυνολογικό χώρο.

ΥΓ: Στο σεμινάριο για απλή παρακολούθηση η τιμή ήταν 80 ευρώ, όχι και τόσο τραγικά τεράστιο νούμερο αν υπολογίσετε ότι ήταν 2 ημέρες από νωρίς το πρωί ως το βράδυ, με πολλές και καλές πληροφορίες από μια αυθεντία στον χώρο.
Σκεφτείτε επίσης ότι για να έρθει ένας οποιοσδήποτε εκπαιδευτής στο σπίτι μας να δει το σκυλί μας στην καλύτερη θα ζητήσει 50 ευρώ για ένα εικοσάλεπτο απλής εκτίμησης...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Tattooman, μερικές ερωτήσεις και σχόλια:

Υπάρχει ενεργή ομάδα Mondio στη Μαρία - Χριστίνα; Αν ναι, πόσα μέλη περιλαμβάνει; Υπάρχει εκπαιδευτής που να έχει περάσει σκύλο σε κάποια εξέταση Mondio; Υπάρχει ΒΚΠ για Mondio;

Ο Βεράνης αν δεν κάνω λάθος είναι στη Θεσσαλονίκη. Εκεί θα φτιάξει την ομάδα Mondio;

Όσον αφορά τις γραμμές αίματος για Ring/IPO, μιλάω πάντα για "εργασία", η οποία ξεκινάει μετά το Ring3 ή το IPO3 αντίστοιχα. Μέχρι τότε είναι προετοιμασία για το sport. Από εκεί και μετά αρχίζουν οι αγώνες. Και για να καταφέρεις κάτι σε αυτό το επίπεδο σίγουρα πρέπει να έχεις το κατάλληλο υλικό. Ως παράδειγμα και μόνο, τα Malinois που παίζουν στο Ring είναι κατά 99% πολύ πιο ελαφριά από αυτά που παίζουν στο IPO. Ή ένας Γ/Π βάρους 42+ κιλών δεν υπάρχει περίπτωση να πηδήξει κατακόρυφο τοίχο 2+ μέτρων

Τέλος, να παραθέσω απλά την προσωπική μου άποψη και μόνο...

Για να υπάρχει πρόοδος στο χώρο του αθλητισμού με το σκύλο, θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει είσοδος για την απλή παρακολούθηση χωρίς συμμετοχή. Αν υπάρχει κόστος (τα 80 είναι τραγικά πολλά) πώς θα έρθει κόσμος να δει απλά; Θα έρθουν μόνο οι πολύ συνειδητοποιημένοι. Αν δεν υπάρχε κόστος, τότε σίγουρα θα έρχονταν περισσότεροι. Και από αυτούς, κάποιοι θα τους άρεσε τόσο πολύ που θα έμεναν για να ασχοληθούν ή με το δικό τους σκύλο ή με νέο. Το κόστος παρακολούθησης το μόνο που καταφέρνει είναι να κρατάει το χώρο του "κυναθλητισμού" μικρό.

Είναι ζήτημα αν είναι 200 άνθρωποι στην Ελλάδα που ασχολούνται με κάποιο σπορ με το σκύλο. Βάλε κάτω τις ενεργές ομάδες που υπάρχουν:
Ιωαννίδης, Μπαλάκας, Μαρία-Χριστίνα, Καματερό, Δημητρίου-Τσιότας (νομίζω μόνο στα Ιωάννινα κάνουν σπορ - μπορεί να κάνω και λάθος), Βολωτάς (αν είναι ενεργός η ομάδα που έχει είναι πάρα πολύ μικρή) και Δράμα.

Και το τραγικό της όλης υπόθεσης είναι όταν γίνεται η σύγκριση με τη Γερμανία π.χ. που κάθω κ&^%λοχωριό έχει το δικό του Hundeplatz!
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Ναι υπάρχει ενεργή ομάδα mondio στη Μαρία Χριστίνα, νομίζω ότι ήμουν σαφής στο προηγούμενο post μου.

Ο Βεράνης ναι είναι στην Θεσσαλονίκη και προφανώς εκεί θα ασχοληθεί.
Ο Βεράνης ήδη έχει εμπειρία με το σπορ καθώς έχει περάσει σκύλο σε παγκόσμιο μαζί με τα παιδιά από τη Δράμα.

Όταν ξεκίνησε το IPO στην Ελλάδα υπήρχε κάποιος που ήδη είχε περάσει σκύλο πριν καν μάθει το άθλημα;
Ακόμα και σήμερα που το IPO υπάρχει τόσα χρόνια στη χώρα πολλοί προτιμούν να πάρουν έτοιμα σκυλιά και να δουλέψουν με το υλικό που έχει φτιάξει κάποιος άλλος....και πάλι εθνική ομάδα δεν υπάρχει μια και δεν πέρασε κανείς το κατώτατο όριο.

Όλα ξεκινούν από κάπου...δεν γίνεται στην πρώτη δημοτικού να απαγγέλλεις Ρίτσο.

Σεβαστή η άποψή σου περί του σεμιναρίου αλλά δεν συμφωνώ.
Ένα τέτοιο σεμινάριο δεν είναι για όλο τον κόσμο αλλά μόνο για τους γνώστες.
Το να μπει κάποιος που δεν έχει εμπειρία στο αντικείμενο να παρακολουθήσει είναι σα να πάω εγώ σε σεμινάριο πυρηνικής φυσικής.
Πρώτα ξεκινάς από το τοπικό club σαν ιδιώτης και δουλεύεις στο αντικείμενο και μετά μπορείς να συμμετέχεις και να αντιληφθείς προχωρημένες μεθόδους εκπαίδευσης για σπορ.

Γνώμη μου είναι ότι ο κυνολογικός χώρος είναι τόσο κλειστός και μίζερος, όχι λόγω των τιμών ενός σεμιναρίου για εκπαιδευτές αλλά λόγω του ότι στη χώρα έχουμε την τάση να τρώμε ο ένας τον άλλο και δεν θα μπορούσε να εκλείπει από τον χώρο αυτή η νοοτροπία.
Βλέπεις αντί να ασχολούμαστε όλοι με το πως θα προωθήσουμε και θα εμφυσήσουμε κυνολογική παιδεία στον κόσμο που ακόμη θεωρεί ότι ο τρόπος να προμηθευτείς ένα κουτάβι είναι να πας στο πλησιέστερο pet shop, εμείς τρωγόμαστε μεταξύ μας για το ποιος θα κρατήσει τους 10 εναπομείναντες χομπίστες.
Επίσης πολύ αρνητικό είναι ο ισοπεδωτισμός...το να προδικάζεις δηλαδή ότι θα αποτύχεις σε κάτι χωρίς καν να προσπαθήσεις.

Όσο για συγκρίσεις με άλλες ανεπτυγμένες κυνολογικά χώρες νομίζω δεν υφίστανται καν...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Φίλε Tattooman, πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Νομίζω με έχεις παρεξηγήσει λίγο. Το Ring μου αρέσει τρομερά, απλά θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες βάσεις για ΙΡΟ αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Δεν κατακρίνω σε καμιά περίπτωση την προσπάθεια για εργασία στο Mondio Ring και μακάρι ο ΚΟΕ να μην ήταν τόσο πολύ "συμβεβλημένος" με τους γερμαναράδες και να έριχνε και λίγο καμιά ματιά προς Γαλλία μεριά (το πάω ακόμα παραπέρα αναφερόμενος στο French Ring).

Επίσης, εννοείται ότι το ΙΡΟ είναι πιο τυποποιημένο. Εξ' άλλου το έχω ήδη αναφέρει σε ένα από τα πρώτα μνμ μου στο αντίστοιχο thread με τις διαφορές Ring/IPO.

Και εννοείται ότι όχι με Ring1, αλλά κατά τη γνώμη μου και με ένα απλό ΒΗ ένας κυναγωγός γίνεται ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καλύτερος εκπαιδευτής από όλους τους ΑΤΙΤΛΟΥΣ εκπαιδευταράδες εκεί έξω που δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ τη δική τους δουλειά με το δικό τους σκύλο. Όχι ΒΗ, ούτε ΕΒΥ, Αλλά από λόγια άλλο τίποτα!

Από εκεί και πέρα, θα διαφωνήσω σε 2 πράγματα

1. Η προπόνηση για ΙΡΟ δεν είναι απαραίτητα συνυφασμένη με πίεση. Ο σκύλος μου εκπαιδεύεται αποκλειστικά με παιχνίδι ή φαγητό σε όλες τις διαδικασίες της ιχνηλασίας, της υπακοής και των καθηκόντων προστασίας. Και μαθαίνει να εκτελεί μέσα από την επανάληψη.

2. Τα σεμινάρια είναι μια ευκαιρία για τον απλό κόσμο να δει κάποια πράγματα παραπάνω. Δηλαδή εγώ ας πούμε ότι δεν είχα καμιά επαφή με το χώρο του sport, είτε ΙΡΟ είτε Ring. Θα έβλεπα μια ανακοίνωση/διαφήμιση για ένα σεμινάριο με έναν εισηγητή παγκόσμιο πρωταθλητή! Προφανώς θα μου κέντριζε το ενδιαφέρον πολυ περισσότερο να πάω να δω τι γίνεται από το να πάω στο κοντινό μου club. Γιατί πολύ απλά, συνήθως δεν υπάρχει "κοντινό" club (εγώ πρέπει να κάνω ~32 χλμ πήγαινε-έλα), ακόμα και να υπάρχει αγνοώ την ύπαρξή του και εννοείται είναι πολύ καλύτερα να πάω να δω τον Balabanov από το να πάω να δω τον χ,,ψ,ω Έλληνα εκπαιδευτή. Το σεμινάριο δηλαδή είναι από μόνο του ένας "μαγνήτης" για τον κόσμο. όταν όμως υπάρχει κόστος για να κάτσει κάποιος σε μια γωνιά χωρίς να μιλάει, μόνο να βλέπει, αυτό αυτομάτως τον αποθαρρύνει. Οπότε μια κίνηση που μπορεί να φέρει κόσμο στο χώρο του sport με το σκύλο, αυτομάτως αχρηστεύεται σε αυτόν τον τομέα.

Πέρα από αυτό βέβαια, θεωρώ υπερβολικό και το κόστος συμμετοχής των 200 ευρώ (αυτή την τιμή μου είχε δώσει η Τίνα - αν κάνω λάθος διόρθωσέ με). Ναι μεν έρχεται από μακρυά ο Balabanov, αλλά αν είδες από το youtube κανάλι του, έκανε μια σειρά σεμιναρίων στην Ευρώπη. Εκτός από Ελλάδα έχω δει ότι πήγε στη Γερμανία και την Τσεχία. Φυσικά δεν ξέρω πόσα ζήτησε για το σεμινάριο, αλλά από τον κόσμο που είδα να παρακολουθεί και με 200 για κάθε σκύλο και 80 για κάθε θεατή, το ποσό που βγαίνει είναι υπέρογκο αναλογικά. Το λέω ξανά, 200 ευρώ ούτε για το θεό τον ίδιο δε θα έδινα. Πολύ περισσότερο για έναν εκπαιδευτή, έστω και κορυφαίο πραγματικά. Η τιμή των 200 ευρώ κάνει την ενασχόληση με το sport ένα πολύ ακριβό hobby και κατ' εμέ δεν πρέπει να είναι έτσι, όταν θέλουμε να μιλάμε για ανάπτυξη του κυναθλητισμού στην Ελλάδα. Υπάρχουν πολλά άλλα προβλήματα για να αντιμετωπίζουμε και αυτό.

Αν έχεις καταφέρει να διαβάσεις όλα όσα έχω γράψει μέχρι τώρα, συγχαρητήρια, είσαι πραγματικά ήρωας! :D

Κλείνοντας, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που ασχολείσαι με το Mondio Ring με το σκύλο σου και αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, στείλε μου με ΡΜ τις ώρες και μέρες που κάνετε προπονήσεις για να περάσω για μια επίσκεψη :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Θα συμφωνήσω με τον kkranis σχετικά με το κόστος απλής παρακολούθησης!
Και θα πάρω τον εαυτό μου για παράδειγμα!
Εγώ δεν ασχολούμαι με τέτοια σκυλιά κι ως εκ τούτου δεν με νοιάζει, άμεσα τουλάχιστον γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι επιφυλάσσει το μέλλον, να ψαχτώ να δω που έχει όμιλο εργασίας να πάω να παρακολουθήσω....
Όμως γνωρίζοντας την φήμη του Balabanov θα ήθελα πολύ να τον δω να δουλεύει με σκυλιά και να τον ακούσω!Θεωρώ ότι ακόμη κι αν δεν ασχολούμαι με το σπορ θα είχα πολλαπλά οφέλη!

Όμως και πάλι δεν θα ήμουν διατεθημένος να δώσω ούτε τα 80 για να σταθώ σε μια γωνιά όπως είπε ο kkranis!
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Από τη μία μεριά έχεις δίκιο όσον αφορά το κόστος αλλά αυτό είναι θέμα του balabanov και το πόσα ζήτησε για να έρθει, οπότε απ'όσο ξέρω η τιμή βγήκε με βάση τις συμμετοχές που είχαν δηλωθεί. Αν ήταν περισσότερα τα σκυλιά θα ήταν και χαμηλότερη η τιμή.

Πάντως εγώ που συμμετείχα ως θεατής πραγματικά δεν ήμουν σε μια γωνία χωρίς να μιλάω. Για εμένα ήταν τρομερά εποικοδομητικό το σεμινάριο και οι πληροφορίες του. Ήδη έχω εφαρμόσει πολλές λεπτομέριες που ρώτησα και έμαθα και δουλεύουν πολύ ωραία, οπότε δεν με πείραξε και ιδιαίτερα το 80άρι.

Βέβαια είχα την τύχη να έχω δουλέψει με verbal markers, την μέθοδο του Ellis, που είναι παρόμοια με αυτή του Balabanov και το αντικείμενο ήταν οικείο και κατανοητό, παρατήρησα όμως πολλούς εκπαιδευτές που δεν είχαν δουλέψει με παρόμοια μέθοδο και δεν μπορούσαν να μπουν στην ουσία και να κατανοήσουν απλά πράγματα.
Σκεφτείτε από τη στιγμή που εκπαιδευτές με εμπειρία στον χώρο και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, πόσο μάλλον ένας άσχετος με το αντικείμενο.
Χαρακτηριστικό ήταν το ότι μέσα σε όλους υπήρχε και ένας άνθρωπος που απλά βρέθηκε εκεί γιατί είχε πρόβλημα με το σκύλο του και σκέφτηκε ότι θα ήταν καλή ευκαιρία να ρωτήσει έναν γκουρού της εκπαίδευσης για το πως θα το λύσει, χωρίς ο ίδιος να έχει οποιαδήποτε εμπειρία όσον αφορά την εκπαίδευση.
Για να σας δώσω μια εικόνα σχετικά με την συζήτηση ήταν σα να βλέπετε ένα παιδί του Δημοτικού να βρίσκεται σε σεμινάριο προχωρημένων μαθηματικών με ειδίκευση στα ολοκληρώματα και να ρωτά τον Νομπελίστα ομιλητή πόσο κάνει 3+2....εντάξει την πρώτη φορά του απάντησε 5...την δεύτερη του απάντησε ξανά αλλά είναι λογικό ότι από ένα σημείο και μετά ο άνθρωπος άρχισε να ενοχλείται και απέφευγε την συζήτηση με τον συγκεκριμένο.
Για να πω την αλήθεια προσωπικά τον είδα να παραξενεύεται και με πολλές ερωτήσεις που έκαναν εκπαιδευτές και στο σημείο αυτό θα συμφωνήσω ότι το επίπεδο γενικότερα είναι πολύ χαμηλό και ότι δυστυχώς κουβαλάμε εμμονές σε επίπεδο εργασίας, αυτό όμως ίσως προσωπικά εμένα να με πεισμώνει ακόμα περισσότερο!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ίσως αν το κόστος ήταν χαμηλότερο να υπήρχαν περισσότερες συμμετοχές από σκυλιά. Ξέρω αρκετούς που το σκέφτονταν αλλά η τιμή ήταν αποτρεπτική (όπως και για εμένα άλλωστε) ;)

Πάντως και εμένα πολύ θα με ενδιέφερε να τον δω εν δράσει. Ίσως μια επόμενη φορά...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8