2 ΕΚΘΕΣEIΣ CAC-ΠΙΠΠΕ 27/6/2009 & CAC-CACIB 28/6/2009


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Δημοσιευθηκαν στην ιστοσελιδα του ΚΟΕ το προγραμμα και οι δηλωσεις συμμετοχης για τις 2 εκθεσεις, που θα πραγματοποιηθουν στις 27 & 28 Ιουνιου.
 




Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Είναι μία ακόμη έκθεση σκύλων:)

Η βασική διαφορά είναι ότι του Μαΐου ήταν διπλή CAC - CACIB ενώ του Ιουνίου είναι CAC - ΠΙΠΠΕ το Σάββατο και CAC - CACIB την Κυριακή.

Είναι νυχτερινή (με ότι αυτό συνεπάγεται).
Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να είναι οι ίδιοι συμμετέχοντες.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Η δευτερη μερα δεν διαφερει σε τιποτα. Στην πρωτη μερα ομως αγωνιζονται μονο σκυλια που εχουν γεννηθει σε ελληνικα εκτροφεια. Και μια διαφορα ακομη ειναι οτι οι εκθεσεις ειναι νυχτερινες και ξεκινουν στις 6 το απογευμα για να αποφευχθει αυτο που εγινε το προπερασμενο Σ/Κ με την αφορητη ζεστη ειδικα το Σαββατο.
 


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Υπάρχει κάποια έκθεση για κατοικίδια όπου έχουν περίπτερα οι αντιπρόσωποι των εταιριών τροφών,πετ σοπ κτλ;



Πως λέμε Διεθνής Έκθεση Μοτοσυκλέτας; Διεθνής Έκθεση Αυτοκινήτου; Διεθνής Έκθεση Σκαφών, Πληροφορικής, Ήχου, Εικόνας, Βιβλίου, Εναλακτικής Ενέργειας, Κήπου, Λουλουδιών, Γάμου κτλ κτλ κτλ.

Ποια έκθεση είναι αυτή και πότε γίνεται;
 


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Πολύ σιωπή έχει πέσει.....

Τουλάχιστον πείτε μας εάν πάμε εμείς οι "νέοι" σε αυτό το συγκεκριμένο event , θα μάθουμε κάτι; Τι θα κερδίσουμε;

Η απλώς το event είναι για τους διαγωνιζόμενους μόνο;
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Περισσοτερα περιπτερα με τροφες κλπ θα βρεις στην εκθεση της Diana που γινεται συνηθως Μαρτιο ή Απριλιο....Αυτες εδω του ΚΟΕ τον Ιουνιο οπως και του Μαιου, ειναι "καθαρα" εκθεσεις μορφολογιας με μονους συμμετεχοντες του σκυλους και οχι επαγγελματιες του χωρου(τροφες, αξεσουαρ κλπ)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τουλάχιστον πείτε μας εάν πάμε εμείς οι "νέοι" σε αυτό το συγκεκριμένο event , θα μάθουμε κάτι; Τι θα κερδίσουμε;
Θα δείτε πολλά σκυλιά, θα διαπιστώσετε πώς είναι τα καθαρόαιμα στην πραγματικότητα, θα έχετε την ευκαιρία να μιλήσετε με εκτροφείς, αν ενδιαφέρεστε για κάποια φυλή, κι αν πάτε στα τελικά θα διασκεδάσετε αρκετά παρακολουθώντας όσα συμβαίνουν στο στίβο :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Πολύ σιωπή έχει πέσει.....

Τουλάχιστον πείτε μας εάν πάμε εμείς οι "νέοι" σε αυτό το συγκεκριμένο event , θα μάθουμε κάτι; Τι θα κερδίσουμε;

Η απλώς το event είναι για τους διαγωνιζόμενους μόνο;
Εγω παντως τον Μαιο που πηγα (διαγωνιζομασταν κιολας) συγνωμη αλλα δεν εμαθα κατι. Και εγω και ο σκυλος μου (σαν πρωταρηδες) τα ειχαμε χασει απο τα πολλα σκυλια (και σε αριθμο και σε ειδη) που διαγωνιζοντουσαν. Αν θες να πας να κανεις χαζι, να μιλησεις με καποιον εκτροφεα για καποια φυλη που σε ενδιαφερει. Η να πας κερκιδα σε καποιον που διαγωνιζεται!!!

Εγω παντως δεν θα ξεχασω ποτε μου εναν κυριο με μια σκυλα που την σφαλιαριζε και την επνιγε με τον πνιχτη και εσκουζε το κακομοιρο γιατι δεν ηθελε να μπει στο κλουβι.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δηλαδη ουτε απο την κριση που πηρες για τον σκυλο σου δεν εμαθες κάτι????

απο τα αλλα σκυλια της ιδιας φυλής δεν εμαθες - συγκρινες κάτι ???????

δεν ειναι περιεργο να τα χασετε και εσυ και ο σκυλος την πρωτη φορα

την επόμενη ομως θα ειναι σαφως καλυτερα και για τους δυο σας

αρα κατι εμεινε και απο εκει
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
δηλαδη ουτε απο την κριση που πηρες για τον σκυλο σου δεν εμαθες κάτι????

απο τα αλλα σκυλια της ιδιας φυλής δεν εμαθες - συγκρινες κάτι ???????

δεν ειναι περιεργο να τα χασετε και εσυ και ο σκυλος την πρωτη φορα

την επόμενη ομως θα ειναι σαφως καλυτερα και για τους δυο σας

αρα κατι εμεινε και απο εκει
Σαφως και εμαθα και χαρηκα κιολας με την κριση που πηραμε!!
Αλλα λιγο πολυ ηξερα οτι θα παρουμε αυτην την κριση.
Οσον αφορα τα υπολοιπα σκυλια της ρατσας (σχεδον ολα) τα ειχα ξαναδει απο τις συναντησεις που ειχαμε κανει!!
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Διορθωση λοιπον Κυριε Μακη : Κατι περισσοτερο απ'αυτο που μου ειχαν πει και πιστευα!!

Ωραια εμπειρια αλλα καπως κουραστικη, ειδικα γι'αυτους που μενουν εως αργα το απογευμα.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Στο ίδιο σχολείο πηγαίναμε 25 παιδιά.

Δεν μάθαμε όλοι τα ίδια πράγματα, αν και όλοι είχαμε κοινό δάσκαλο, ακούγαμε τα ίδια πράγματα και είχαμε τις ίδιες εικόνες.

Οι άνθρωποι, τα ακούσματα και οι εικόνες όμως αν και κοινές δεν έχουν την ίδια "μετάφραση" σε όλα τα αυτιά ή τα μάτια.

Επίσης πρέπει να έχεις προετοιμάσει λίγο το έδαφος για να δεχθεί τον σπόρο και να καρποφορήσει.Πετώντας απλά σπόρους στο χώμα βρωμίζεις ή ταΐζεις τα πουλιά και τα μυρμήγκια.

Αν προετοιμαστείς, δηλαδή, πριν την επίσκεψη σου σε μια έκθεση και έχεις στόχο (να παρακολουθήσεις συγκεκριμένη φυλή, στίβο, κριτή, εκτροφέα ή ότι άλλο, να συζητήσεις και να ρωτήσεις συγκεκριμένους ανθρώπους, να πάρεις φωτογραφίες που θα σε βοηθήσουν και μετά το τέλος της εκδήλωσης, να έχεις κατάλογο, να κρατάς σημειώσεις, κλπ.) σίγουρα θα μάθεις πολλά.

Μπορεί βέβαια απλά να πας για να δείς σκυλάκια, να περάσεις όμορφα 2-3 ώρες και να φας κανά σουβλάκι από την καντίνα...και αυτό καλό είναι...κάτι πήρες...εκτός από θερμίδες. :D
 
Last edited:






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Στο ίδιο σχολείο πηγαίναμε 25 παιδιά.

Δεν μάθαμε όλοι τα ίδια πράγματα, αν και όλοι είχαμε κοινό δάσκαλο, ακούγαμε τα ίδια πράγματα και είχαμε τις ίδιες εικόνες.

Οι άνθρωποι, τα ακούσματα και οι εικόνες όμως αν και κοινές δεν έχουν την ίδια "μετάφραση" σε όλα τα αυτιά ή τα μάτια.

Επίσης πρέπει να έχεις προετοιμάσει λίγο το έδαφος για να δεχθεί τον σπόρο και να καρποφορήσει.Πετώντας απλά σπόρους στο χώμα βρωμίζεις ή ταΐζεις τα πουλιά και τα μυρμήγκια.

Αν προετοιμαστείς, δηλαδή, πριν την επίσκεψη σου σε μια έκθεση και έχεις στόχο (να παρακολουθήσεις συγκεκριμένη φυλή, στίβο, κριτή, εκτροφέα ή ότι άλλο, να συζητήσεις και να ρωτήσεις συγκεκριμένους ανθρώπους, να πάρεις φωτογραφίες που θα σε βοηθήσουν και μετά το τέλος της εκδήλωσης, να έχεις κατάλογο, να κρατάς σημειώσεις, κλπ.) σίγουρα θα μάθεις πολλά.

Μπορεί βέβαια απλά να πας για να δείς σκυλάκια, να περάσεις όμορφα 2-3 ώρες και να φας κανά σουβλάκι από την καντίνα...και αυτό καλό είναι...κάτι πήρες...εκτός από θερμίδες. :D
Οφειλω να παραδεχτω οτι ηταν πολυ ωραια η παρομοιωση σου!

Σαν παιδακι λοιπον σου απαντω οτι αν το ειχα σαν ενα σκοπο ζωης, η χομπυ, η τρελα, η οπως θες χαρακτηρισε το να ασχοληθω με τις εκθεσεις συστηματικα- επαγγελματικα σαφως και θα εκανα ολα αυτα που ειπες στο βαθυστοχαστο μηνυμα σου!

Εφοσον ομως πηγα απλα για την εμπειρια της μιας φορας, να δω και εγω με τα ματια μου και να ακουσω με τα αφτια μου ολα αυτα που ακουγα (καλα και κακα) τοσα χρονια περι εκθεσεων και οχι για να σπειρω τους σπορους ειπα και εγω την γνωμη μου στον φιλτατο που ανοιξε το θεμα (ο οποιος εχει ημιαιμο αν δεν κανω λαθος) πως μου φανηκε. Και νομιζω οτι το forum ειναι για να ανταλλασουμε αποψεις-γνωμες. Εξαλλου παρε τα ματια μου να δεις! Ο καθενας εχει το δικο του σκεπτικο αναλογα με τα ερεθισματα που λαμβανει, με τα βιωματα που εχει, τους στοχους που θετει και με τις επιλογες που κανει.

Την αλλη φορα λοιπον που θα πας να ερθω και εγω μαζι σου να με κερασεις σουβλακι γιατι δεν την ειδα την καντινα και μιας και τα ξερεις καλυτερα να ενημερωσεις και εμας τους απειρους αρχαριους! Μην τσακωνεις τις θερμιδες μονος/μονη!! :D
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Με συγκίνησες βρε μπαγάσα!
(αν εξαιρέσεις βεβαίως το γεγονός πως εμείς ήμασταν πάντα 30 παιδιά στην τάξη!)
 


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Εγώ θα έδινα συγχαρητήρια στα παιδιά που δοκίμασαν την συμμετοχή.
Μακάρι να είχαν όλοι οι ερασιτέχνες το θάρρος να το κάνουν.

Ας είμαστε και λίγο πιο χαλαροί και να παραδεχτούμε ότι μερικοί κάνουμε πράγματα απλώς για την εμπειρία και την διασκέδαση.

Εγώ πάω σινεμά για το ποπ-κορν. Ένας φίλος για να βαθμολογήσει την ταινία σαν κριτικός κινηματογράφου.
Είχα σαν χόμπυ να τρέχω με την μηχανή μου στις πίστες. Πάντα στην παρέα, μερικοί το κάναμε για να περνάμε καλα και μερικοί άλλοι πουλούσαν και την ψυχή τους στον διάβολο για να ρίξουν τον χρόνο τους.Λες και είμαστε οι επαγγελματίες.
Τα ίδια και στο ψάρεμα,στα σπορ,στο σκάκι, στην μουσική κτλ κτλ κτλ.

Μερικοί κάποια πράγματα τα βλέπουμε πιο επαγγελματικα και καλά κάνουμε, μερικοί όμως στα ίδια πράγματα θέλουμε απλώς την χαρά της συμμετοχής.

Το βρίσκω άκρως υγιές και φυσιολογικό.

Στην έκθεση δεν ξέρω αν θα πάω, πάντως αν πάω σίγουρα θα φάω από την καντίνα. :)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
...ομως πηγα απλα για την εμπειρια της μιας φορας...
Όπως λέει και ο λαός "Με μια φόρα...γνώστης δεν γίνεσε!", απλά πρόσεχε μη σου αρέσει και πας κι' άλλες...:D

Πέρα από την πλάκα, δε νομίζω πως υπήρχε λόγος να παρεξηγηθεί κανείς, αλλά ούτε και να συγκινηθεί ρε Προμηθέα!

Ο καθένας μας γράφει τις απόψεις του και τους προβληματισμούς του.

Υ.Γ. Γιατί να κεράσω εγώ;...Δε φτάνει που θα σου δείξω το πιο αξιόλογο σημείο της έκθεσης (βλ. καντίνα), θα πληρώσω κιόλα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8