1η Διεθνή Έκθεση Μορφολογίας CACIB


kikitsa

Member
4 Οκτωβρίου 2006
10
0
Καλημέρα σας!!!!

Όποιος θέλει ας γράψει την γνώμη του για την έκθεση.

Έγω δεν μπορώ να πω και πολλά... Κατ'αρχήν εντυπωσιάστηκα με τόσα σκυλιά που είδα... αλλά πιστεύω ότι δεν υπήρχε οργάνωση, καθώς η ώρα έναρξης ήταν 9:30 αλλά ξεκίνησαν μετά τις 11:00... Αυτό που μου έκανε όμως την μεγαλύτερη "εντύπωση" ήταν ότι πήγα στην Έκθεση με τον Λούμπι μου (απλά να παρακολουθήσουμε) και δεν υπήρχε έλεγχος για το αν διαθέτουμε βιβλιάριο υγείας...... κρίμα...

Να σας πω και την αλήθεια... εγώ ήμουν εκεί γύρω στις 6 ώρες... και είχε μέλλον ακόμη.... Ο Λούμπι μου κουράστηκε.... και ας έκανε μόνο βόλτες εκεί μέσα.. Όλα τα υπόλοιπα σκυλάκια που παίρνουν μέρος... και είναι κλεισμένα στα κλουβιά για ώρες.... που τα χτενίζουν και τα ξαναχτενίζουν... τι παθαίνουν?????? είχε και αρκετή ζέστη!

Βέβαια αυτά είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου καθώς δεν έχω ξαναπαρακολουθήσει παρόμοιες εκθέσεις...

Όποιος έχει εμπειρία ας μας γράψει κάτι.... να μαθαίνουμε και οι νέοι..!

*Παρασκευή σήμερα* 8)
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Και εγώ πηγαίνω στης εκθέσεις σκύλον σαν θεατής, αν συμμετέχουνε πολλά σκυλιά βέβαια όλα διαρκούν περισσότερο, εξαρτάτε και από κριτές πόσο σημασία δίνουν σε κάθε σκύλο. Δεν παίρνω μαζί μου ποτέ τα σκυλιά μου, άσε που υπάρχει περίπτωση να μη το αφήσουν να μπόι μέσα στο εκθεσιακό χώρο. Και μη σε τρομάζουν τα κλουβιά στα οποία περιμένουν τα σκυλιά την σειρά τους, εκεί νιώθουν σαν στα σπιτάκια τους, κοιμούνται μέσα, ησυχάζουν, είναι μαθημένα στα κλουβιά από μικρά κουτάβια. Εγώ πάω να δω ράτσα που με ενδιαφέρει, δεν χάνω χρόνο, ξέρω περίπου τι ώρα να εμφανισθεί και έτσι η έκθεση δεν είναι κουραστική :wink: .
 


kikitsa

Member
4 Οκτωβρίου 2006
10
0
magi δεν μπορώ να πω ότι με τρομάζουν τα κλουβιά, απλά αναρωτιέμαι πως ένας σκύλος που είναι όλη μέρα μεσα στο σπίτι... που ξαπλώνει στα χαλιά, που κυλιέται στους καναπέδες μπορεί να νιώθει τόσο άνετα σε ένα κλουβί για τόσες πολλές ώρες... για να μην πώ για τους μεγαλόσωμους φίλους μας που συνήθως έχουν την άπλα τους!

και το άλλο... μου είπαν να μου μάθουν να τυλίγω το yorkie μου... και ρώτησα για πόσο καιρό το αφήνουν τυλιγμένο.... η απάντηση??? μέχρι την επόμενη έκθεση!!!! εεεε, όχι!!! συγνώμη δηλαδή, θα άρεζε σε καμιά γυναίκα να τριγυρναέι και να ανέχετε π.χ. ρολλά στα μαλλιά της μέχρι τον επόμενο γάμο ή γενικα κοσμικό γεγονός για να τα βγάλει??? Ο Λούμπι μου, τρίβετε στους καναπέδες και στα χαλιά, στριφογυρίζει όλη την ώρα, χοροπηδάει.... και τα μαλλάκια του (φτουυυ φτουυυ) είναι μια χαρά!

Μην φανταστείτε ότι δεν μ'αρέσουν οι εκθέσεις.... οι υπερβολλές δεν μου αρέσουν.... εφ'όσον αγαπάμε τόσο πολύ τα σκυλιά.... ας φροντίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο να ζούνε σαν σκυλιά... Πολλοί λένε ότι οι σκύλοι συντροφιάς δεν χρειάζονται καν βόλτα...!!!????!!!! Είναι δυνατόν?? και γιατί ο δικός μου μόλις ακούει την μαγική λέξη κάνει σαν τρελός??

ας μην ξεφεύγω από το θέμα..... εγώ δυστυχώς δεν ήξερα πότε και με ποια σειρά βγαίνουν οι ράτσες που με ενδιαφέρουν..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Καλησπέρα και από εμένα.
Προς κικίτσα. Στην έκθεση συμμετείχα με σκύλο δεν είμουν επισκέπτης και τα πήγα αρκετά καλά.
Προς magi. Επειδή είχα πρόβλημα (δες παρακάτω) δεν είμαι σίγουρος 100% για τα αποτελέσματα των dobermann που γράφω παρακάτω
CAC –CACIB αρσενικών ο μαύρος πύρινος IMPERATOR DE GRANDE VINKO.
CAC –CACIB θυληκών η καστανή πύρινη ELECTRA VOM HAUS LIOPIRIS.
Εντυπώσεις από έκθεση Ο.ΚΥ.ΘΕ. καταρχήν η διοργάνωση ήταν πολύ καλή και οργανωμένη. Τυχόν καθυστερήσεις όπως αναφέρθηκε υπάρχουν σε όλες τις διοργανώσες και έχουν να κάνουν με πολλά πράγματα.
Όλοι οι εμπλεκόμενοι πάντως (γραμματεία-βοηθοί στίβου-γραμματείς στίβων) ήξεραν πολύ καλλά τι έπρεπε και πως να το κάνουν.
Ο χωρός στεγασμένος (άρα θα υπήρχε προστασία απο οποιαδήποτε συνθήκες και εάν επικρατούσαν) ,στεγασμένο δωρεάν πάρκινκ για τους συμμετέχοντες .
Περίμενα περισσότερα σκυλιά δεδομένο ότι ήταν δεθνής έκθεση CACIB (περίπου 260 γραμμένα στον κατάλογο).
ΜΑΥΡΟ ΣΗΜΕΙΟ η παντελείς έλειψη καρεκλών. Όσοι είχαν προνοήση και είχαν φέρει από το σπίτι τους καλώς. Οι άλλοι .......... σκεφτήτε λοιπόν όσους ταξίδεψαν αυθημερόν από μακριά π.χ Αθήνα και έπρεπε να περιμένουν όρθιοι για 6-7 ώρες τι πέρασαν.
Το κλουβί για τον σκύλου είναι κάτι σαν σπίτι του. Εκεί έχει περιορίστει σαν κουτάβι εκει κοιμάτε (ΟΧΙ ΖΕΙ, ΚΟΙΜΑΤΕ) και γενικά είναι Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΣ. Εκεί που θα πάει μόνο του όταν θελήσει να αποτραβηχτει εκεί που αισθάνεται άνετα.
Εάν το μάθουν από μικρά το χαίροντε και τους αρέσει.
Και μην ξεχνάτε αύριο και μεθαύριο 2πλή CACIB στο Μαρκόπουλο
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Μάκη ευχαριστώ για τα αποτελέσματα τον doberman :D
Και μην ξεχνάτε αύριο και μεθαύριο 2πλή CACIB στο Μαρκόπουλο
Δεν ξεχνάμε, δεν ξεχνάμε εκτός απρόοπτου :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ego echo paei se polles ektheseis!
Apo mikro paidi! (oi goneis mou ektrofeis stin germania).

Gia mena oi ekthesies einai kati aparaitio stin zoi mou!
Ena Event, opou blepo filous kai gnostous, kathomaste, milame-kotsobolevoume, blepoume skylia! Pername evcharista.

Ego panta pairno mazi mou apo to spiti karekles, fagito, omprela gia ton ilio, kouberta gia to skyli mou klp! Eidika, otan proketai gia ekthesi se choro pou den echo ksanapaei!

To skyli mou einai ligo kakomathimeno! Den kathetai se klouvi! Klaei!
Alla tin echo agkalia mou, ksaplonei stin kouverta tis, i kathetai se dikia tis karekla! Sigoura to bradi, otan pame spiti, einai katakourasmeni, alla pistevo kai evcharistimeni, epeidi itan oli mera mazi mou, tin proseksa poly parapano apo tis kathimerines kai avto kai mono tis aresei!

Tora einai megali i Esmeralda mou! Echei teleiosei tin kariera tis edo kai merika chronia, alla skeftomai na tin skanapao stous Veterans!

O skylos pou pernai oles tou tis meres stin teratsa tou spitiou tou, permimenontas na erthei to afentiko tou na to dei gia 5 lepta, pernaei poly cheirotera pistevo!!

Edo kai liges Foto apo kapies ektheseis mas:
Stin karekla tis....


Edo me tin Isbella mou (schedon dikia mou kai avti) se stigmes chalarosis


I Niki kai to CAC dika mas!!

Filakia gia to kalytero skyli tou kosmou
 




kikitsa

Member
4 Οκτωβρίου 2006
10
0
FrenchieFan

...φαντάζομαι με γονείς εκτροφείς στην Γερμανία έχεις παρακολουθήσει πολλές και αξιόλογες εκθέσεις...!! σε ζηλεύω... ήσουν Γερμανία?? Εγώ γεννήθηκα στην Heilbronn…

συμφωνώ με όσα έγραψες.. Όπως είπα και παραπάνω δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από εκθέσεις, και θα ήθελα να μάθω αρκετά πράγματα, μήπως ξέρεις κανένα site ή βιβλίο κτλ??

Να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου!!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
kikitsa said:
FrenchieFan

...φαντάζομαι με γονείς εκτροφείς στην Γερμανία έχεις παρακολουθήσει πολλές και αξιόλογες εκθέσεις...!! σε ζηλεύω... ήσουν Γερμανία?? Εγώ γεννήθηκα στην Heilbronn…

συμφωνώ με όσα έγραψες.. Όπως είπα και παραπάνω δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από εκθέσεις, και θα ήθελα να μάθω αρκετά πράγματα, μήπως ξέρεις κανένα site ή βιβλίο κτλ??

Να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου!!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!!
@Kikitsa
Den imoun apla germania, eimai germanida!
Gennima-thremma!
Kai eimai kai apo to Dortmund, opou ginontai panta oi megaliteres ektheseis tou VDH!
Kanonika pao kathe chrono Oktobri, sto Bundessieger-Schau ekei!
Mono fetos den mou ekatse!
Efetos ginetai kai giortini Ekthesi gia ta 100 chronia apo tin idrisi toy VDH.
Perimenoun 10 000 symmetoches!!

Na eise kala!

An thes na matheis gia ektheseis, rikse kai mia matia edo!
http://www.dogpatch.org/dogs/shows.cfm#A1

Biblia ksero mono germanika!
Afto
http://www.amazon.de/dp/3929545160?...iveASIN=3929545160&adid=0HPNZ8ZZB7G3MFS0XC66&
kai afto
http://www.amazon.de/stellen-unsere...=pd_bxgy_b_text_b/302-1935293-7690468?ie=UTF8
kai
http://www.amazon.de/dp/3933228921?...iveASIN=3933228921&adid=08KR1FEF3SSP55MCDGFQ&
kaihttp://www.amazon.de/dp/3861276585?...iveASIN=3861276585&adid=0METXZGCP0W8EXR6HB5V&
 


kikitsa

Member
4 Οκτωβρίου 2006
10
0
Echt???

Την αγαπώ πολύ την Γερμανία... Συχνά βρισκόμουν στο Halver, Gummersbach kai Aachen.... Τελευταίο ταξίδι ήταν τον περασμένο Μάρτιο.. Τώρα που ξέρω για την έκθεση θα προσπαθήσω να πάω του χρόνου, πρώτα ο Θεός.. κρίμα που δεν τα κατάφερες φέτος που η έκθεση είναι γιορτινή!

Καλά, και πως βρέθηκες Ελλάδα????????? Αθήνα μένεις??

Viele viele dank fur deine hilfe!!! (ελπίζω να μην τα σκότωσα... :? )

Liebe Grusse!
Kiki
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.906
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924