σπασμενο ποδι?


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα ορθοπεδικα χειρουργια, οστεοσυνθεσεις και τετια, ειναι πααρα πολυ ακριβα!
Μια γνωστη μου πληρωσε 1200 ευρω, οταν ο 4 μηνων κουταβι γαλλικου μπουλντογκ, μερδευτικε με το ποδαρακι στο ριχταρι, επεσε απο τον καναπε και εσπασε τον ωμο του.
Και μετεπειτα και αλλα πολλα, επειδη ο σκυλος χρειαζοταν συνεχες επεμβασεις, επειδη μεγαλονε και καθε τρεις και λιγο αφαιρουσαν βιδες, λαμες κλπ.

Αλλα οντος, σε πολλες περιπτοσεις γινετε καλα και χορις χειρουργειο με ναρθηκα.
Αλλα θα πρεπει το κουταβι να ειναι οσο το δυνατον ακηνιτο (Απαραιτιτο το Crate!!) για πολυ καιρο.
Μιας πελατισσας μου που ο σκυλος επεσε απο το μπαλκονι στον 2ο οροφο δεν της εκανε χειρουργειο, επειδη δεν ειχε τοσα λεφτα (ο ιατρος ομος ελεγε οτι επρεπε να κανει!).
Η σκυλιτσα τωρα περπαταει και πηδαει, αλλα οταν κουραστει κουτσαινει.
Σιγουρα τα μετεπειτα προβλημτα με αρθρητικα και εκφυλιστικες αρθροπαθεις μειονονται με το χειρουργειο, επειδι ο σκυλος δεν χρησημοποιει το ποδι του για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα λαθος- και η πηθανοτητες να θρεψει ομαλα και οχι στραβα ειναι μεγαλυτερες.
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Νίκο θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι χειρουργείο γίνεται πολύ σπάνια και σε σοβαρές περιπτώσεις.

Και στους φίλους που είπα πιο πάνω ακινησία συνέστησε ο γιατρός για κάποιο διάστημα, όπως και σε 2 αδεσποτάκια που πρόσεχα και τα είχε χτυπήσει αμάξι.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
λοιπον.
με πηραν τηλ και λεει δεν το αντεχουν,δεν μπορουν ουτε εβδομαδα να το κρατησουν επειδη κλαιει και ποναει.ακου εκει ιδιοκτητες.οσο επαιζε ηταν καλο...αντε μην με πιασουν τα διαβολια μου... :evil:
παιδια το ποσο χαλια εχω νιωσει για το οτι εδωσα το κουταβι σε εκεινους δεν το φανταζεστε.επεσα τοσο εξω.....
ηθελαν και καλα να το παρει λεει μια φιλοζωικη, και εμεσα εγω!(ας μου επιτραπει,να μου το ''φορτωσουν''!)
με ενα τηλεφωνημα ξεκαθαρισα τη θεση μου,δεν μπορω να αναλαβω ευθηνη,πλεον ειναι δικη σας,καντε οτι καταλαβενεται.και η οικογενια μ αντεδρασε,μ ειπαν μην τολμησεις και το παρεις πισω εσυ,και δικιο εχουν.
μετα μ ειπαν οτι βρηκαν μια φιλοζωικη στο Κορωπι(?) και θα πανε λεει εκει να δουνε.
ειλικρινα,απογοητευτηκα.
εχω στεναχωρηθει για τη τυχη του κ σε τι χερια θα πεσει,αλλα ειπα οτι εγω εκανα το χρεος μου,απο κει κ περα η ευθηνη και το κριμα στο ''σβερκο'' τους.Λυπαμαι.την επομενη φορα θα ειμαι ποοολυ πιο προσεκτικος.
...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
νικο τουλαχιστον ψαξε την φιλοζωικη,ριξε και ενα βρισιμο στους εξυπνακηδες που δανειστηκαν διασκεδαση και ξαφνικα ανακαλυψαν τις ευθυνες

γνωμη μου βεβαιωσου οτι τουλαχιστον θα παει στην φιλοζωικη και ξαναρωτα και πως εσπασε το ποδι του
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
αυτη την ερωτηση ''μα πως εσπασε το ποδι???'' την εχω κανε 500 φορες...
που θα το πανε τελικα δεν ξερω.ειπαν λεει σε φιλοζωικη.αυτο π με εκνευρισε αφανταστα ηταν το οτι ''δεν το αντεχουν'',παιδια μου γυρισε το ματι...τι παει να πει δεν αντεχεις το κερατο μου μεσα??????γτ δεν επερνες ενα λουτρινο??!!!
δικαιολογια ηταν το οτι αυτη ειναι εγκυος λεει και δεν μπορει να σκυβει για το κουταβι.οταν το πηραν ολα ηταν οκ!???!!δεν υπηρχε θεμα εγκυμοσυνης και τετοια!??!!.......τι ν πω...επεσα κατα ποοολυ εξω.λυπαμαι.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλημερα!
ΡΟΤΤΙΕ μ,τι ν σ πω?αν εννοουσαν αυτη τη φιλοζωικη ,ευχομαι απλα να μην το δεχτουν εκεινοι κ να μην παει το κουταβι εκει.

οι βλακιες αυτων επιρρεασαν και εμενα.ειχα ενα χαλια βραδυ,ολο ονειρα με σκυλια και αγχος.
εχω στεναχωρηθει πολυ.μακαρι να μπορουσα να τους πω''φερτε το σε μενα!'',αλλα και να το φερουν σε μενα δεν μπορω να κανω κατι.
μαθημα μου εγινε,αν δεν περασω απο κοσκινο τους επομενους π θα παρουν κουταβι απτα χερια μου,να μην με λενε Νικο.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Όταν εννοούνε να το πάνε, συνήθως εννοούν ότι το παρατάνε απέξω ή ακόμα καλύτερα το πετάνε πάνω από τη μάντρα.

Δικό τους είναι το πρόβλημα, αλλά αν έχεις το κουράγιο κάνε μια προσπάθεια να επιβλέψεις το τι θα το κάνουν.

Οι φιλοζωϊκές δε δέχονται σκυλιά έτσι, καλημέρα σας, δε το θέλετε το κουτάβι? Μα φυσικά να σας εξυπηρετήσουμε.

Τα άσυλα έτσι τιγκάρουν με ζώα, προσπαθούν να δώσουν αυτά που έχουν και κάθε βδομάδα τους πετάνε άλλα δέκα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Θα ρωτησω την αδερφη της κοπελας με την οποια εχω επικοινωνια και μεσω του σχολειου.αλλα και ν μ πουν το δωσαμε σε ενα καλο ασυλο π 8α το βοηθησουν ,εγω θα το πιστεψω?...τελος παντων...κριμα για το κουταβι.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Η ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ!!!!
πηγε στη φιλοζωικη του Κορωπιου,ειδε τι γινεται και το λυπηθηκε να το αφησει!!!!
σε λιγο θα περασει να παρει την ακτινογραφια του!
χαιρομαι πααααρα πολυ!!!
θα παει σε αλλο κτηνιατρο και αποτι καταλαβα τελικα το φροντιζει απο τοτε π ειχαμε τη συζητηση εδω!και ετσι επρεπε να κανει!
μπραβο της! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 




aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
48
Ν.ΜΑΚΡΗ
μολις διαβασα οτι θα το παει στο κορωπι κοντεψα να παθω εγκεφαλικο,καλυτερα να το παρατησει στο δρομο παρα εκει,δεν πιστευα ποτε οτι θα το ελεγα αυτο,αλλα για το μερος εκεινο ισχυει!
νικο βεβαιωσου οτι το εχει το σκυλακι μονο.
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Στο Κορωπί??? απαπαααα χαίρομαι που τελικά πήγαν όλα καλά για το μικρούλι. :D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
απο οτι μ ειπε το εχει.θα ψαρεψω κιολας...αλλα βλεπουμε...αν δεν το ειχε γτ μου ζητησε την ακτινογραφια του??? :?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78