Τι ζητάμε από ένα κτηνίατρο?


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
44
GSD said:
Τι πραγματικα ζηταμε από τον κτηνιατρο μας?
Ετσι από περιεργεια τι περιμενουμε από τους κτηνιατρους μας?
Επιστημονική κατάρτιση , εξοπλισμένα ιατρεία , ευχάριστη προσωπικότητα ,καλές τιμές , φιλοζωία ………….η οτιδήποτε άλλο ?
ligo ap ola. σε κάλυψα?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ααααχ και γω λιγο απ ολα θα απαντησω...αλλα να πω κατα βαθος,πιο καλα να ειναι τελειος επιστημονας και να ειναι πανετοιμος να αντιμετοπισει καταστασεις
παρα να πηγαινω και να με κερναει καφεδακι αλλα ν ειναι τα ''ζωα μου αργα''.
 




MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Θα συμφωνησω με τη συμφορουμιστρια Rania αλλα θα σ απαντησω κ ολας!

Δν με ενδιαφερει τοσο το να γινουμε κολλητοι απλα να εχει τη στοιχιωδη καταννοηση οταν θα εχω φαει φρικη με κατι χωρις λογο και να μην με παρει απ'τα μουτρα.
Κατα τα αλλα θελω να ειναι καλος επιστημονας να προσεχει το ζωακι μου και ας μην ειναι τοσο κολλημενος με τα ζωα οσο εγω. Αλλα πανω απ'ολα να ξερει τη δουλεια του καλυτερα κ απο τον εαυτο του.!

Επισης εχω την τιμη να αναφερω οτι αυτο π περιεγραψα ειναι ο κτηνιατρος π εχω. Και ναι ειμαι παρα μα παρα πολυ τυχερη! :D
 


GSD

Member
27 Μαϊου 2008
5
0
Ρανια: Είμαι γαλανομάτης , ξανθός , μετρίου αναστήματος , έχω ανατρεπτικές απόψεις , και ιδιαίτερη αδυναμία στα γερμανικά ποιμενικά ……….. :wink:
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
47
Αθηνα
Δε νομιζω οτι αυτη ειναι η απαντηση που ζητουσα τοσο εγω οσο και οι κανονες του φορουμ
 




GSD

Member
27 Μαϊου 2008
5
0
:lol: ευχαριστως να απαντησω σε συγκεκριμενες ερωτησεις οι οποιες δεν παραβιαζουν τα προσωπικα μου δεδομενα ........
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
47
Αθηνα
Δες την ενοτητα "Νεο Μελος" και εκει μπορεις να συστηθεις αναλογα
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ROTTIE ξεκινα τις καμπανες...LOL

(παντως εγω τον κατατροπωσα μ το μεσογειακο μ ταπεραμεντο...ξανθος γαλανοματης ο GSD,ψηλος ,μελαχροινος-μεσογειακος εγω!μουαχαχαχα)
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
βασικα ρωτα μεχρι που συμβιβαζεσε γιατι το τι ζητας δεν θα το βρεις ποτε.πλην ελαχιστων εξερεσεων
 


GSD

Member
27 Μαϊου 2008
5
0
Χαρουμενη τωρα ρανια? αν και θα σου συνηστουσα να ξαναδιαβασεις τους κανονισμους μια και η συσταση σου ειναι προερετικη και οχι υποχρεωτικη...... :? και για να μην παρεξηγηθω , εχω ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο λογο δουλειας και απλος με τρωει η περιεργεια για το ποια ειναι η διαφορα μας με τους αλλους λαους σε ολα τα επιπεδα.........
Και να προσθεσω στην περιγραφη μου οτι ειμαι φοβερα ανορθογραφος , συγνωμη προκαταβολικα......
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ προσωπικά ζητάω πρώτον να είναι καταρτισμένος επιστήμονας,δεύτερον να είναι άνθρωπος και όχι έμπορας,τρίτον και πολύ σημαντικό κατά εμενα είναι να αγαπάει τα ζώα..και να αφιερώνεται σε αυτά..
Τι να τον κάνω έναν "μεγαλογιατρο" αν έχει τουπέ και κλείνει το μαγαζάκι στις εννιά επειδή έχει αρκετούς πελάτες και μετά δεν σηκώνει τηλεφωνα..
Η δικη μου εμπειρία μου έχει διδάξει ότι δεν κάνουν τα ράσα τον παπα οποτε ένα τέλειο γραφειο με έναν γιατρό με λευκη μπλούζα με γραμματειακή υποστήριξη δεν ταυτίζεται με έναν σωστό επιστήμονα..,απεναντίας μπορείς να βρείς εναν τυπά με αλογοουρά που δουλεύει μαζί με τα ρολόγια
(όσο δουλεύουν και αυτά..),και να είναι διπλα σου καθόλη την ζωή του ζώου σου..,να ξέρει το όνομα του σκύλου σου και μέσα στα χρονια να σου έχει αποδείξει ότι η κτηνιατρική και γενικά η ιατρική είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα..
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
47
Αθηνα
Ουτε η ορθογραφια ειναι υποχρεωτικη :lol:

Συγγνωμη που σε πηρα απο τα μουτρα αλλα με πειραξε λιγο η απαντηση σου επι του εμφανισιακου.

Επειδη λοιπον και εγω εχω ζησει στο εξωτερικο, πρεπει να σου πω οτι δυστυχως ειμαστε πισω και στο θεμα της ζωοφιλιας (οπως και στα περισσοτερα αλλωστε)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ό,τι ζητάω κι από έναν γιατρό ανθρώπων:
Να κοιτάζει το σκύλο κι όχι την τσέπη μου
Να μου λέει την αλήθεια
Να παραδέχεται ότι δεν γνωρίζει κάτι ή ότι δεν μπορεί να βοηθήσει
Να έχει την απαιτούμενη κατάρτιση, εμπειρία και να πιστεύει στη δια βίου εκπαίδευση
Να υπάρχει η δυνατότητα να τον βρω σε ώρα ανάγκης
Να μην στηρίζεται στην πρώτη του ιδέα για τη διάγνωση, αλλά να αποκλείει ακόμα και σπάνιες καταστάσεις

Το αν ο καλός αυτός κτηνίατρος είναι φιλόζωος δεν με απασχολεί, όπως δεν με νοιάζει κι αν ένας καλός ανθρωπο-γιατρός είναι φιλάνθρωπος. Αυτά, ωστόσο, πάνε πακέτο συνήθως.
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
47
Αθηνα
Συμφωνω απολυτα Chloe

Ακριβως τα ιδια που ζητουσα και απο το παιδιατρο της κορης μου ζηταω και απο τον κτηνιατρο του σκυλου μου
 






vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εμένα μου τα χαλάει πολύ μα πάρα πολύ σε αυτό
Να υπάρχει η δυνατότητα να τον βρω σε ώρα ανάγκης
Εκτός ωρών λειτουργίας του ιατρείου δεν τον βρίσκεις πουθενά..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμενα πάλι με αφορά αν αγαπάει τα ζώα..,ξέρω από κτηνιάτρους που δεν αγαπάνε τα ζώα και τα βλέπουν σαν πελάτες..
Ο συνδυασμός τις ανθρώπινης προσέγγισης με την επιστημονική κατάρτιση εξασφαλίζει πρώτα απόλα εμπιστοσύνη και δεύτερον για μένα ένα καλύτερο αποτέλεσμα..
Δεν λέω να αγαπάει τα ζώα και να πηγαίνει να ταΐζει τα αδέσποτα δεν με αφορά αυτό..αλλα να αγαπάει τα ζώα και να νοιάζεται για τον ασθενή του..(για μενα ειναι βασικο..) ξέρω από εμπορους και ιατρούς και κτηνιάτρους..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78