Τι αυτοκίνητο να πάρω για το σκύλο;


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
:D
Ναι ακουγεται παραξενα αλλα να κανω μια αναλυση.

Μενουμε στην Αιγινα - μικροι δρομοι και μικρες διαδρομες.Εδω και 14 χρονια εχουμε ενα stationwagon , αλλα οπου ναναι θα μας αφησει χρονους.

Ετσι λοιπον ψαχνουμε ενα αυτοκινητο μικρο μεν(και σε ογκο και σε κυβικα) , αλλα να χωραει και τον Φιντελ οταν θα γινει 60+ κιλα(μπουλμαστιφ).

Παντα ημουν κατα των αυτοκινητων(μηχανοβιος βλεπετε) , αλλα για τις αναγκες των σκυλιων παιδιων ειχαμε παρει το στεισον.

Τωρα?Π.χ σε ενα Ατος θα χωραει?

Σκεφτηκα να παρω τον Φιντελ και να γυρισουμε τις αντιπροσωπειες , αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν θα μας αφησουν καν να περασουμε την πορτα της αντιπροσωπειας:D

Εχετε μεγαλα σκυλια και σε τι αυτοκινητα τα βαζετε?Εκτος απο SUV-JEEP-4*4 κλπ .
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μια πρωτη αλλά σημαντικη διαλογη θα γινει αν εχεις αποφασισει αν θα παρεις καινουριο ή μεταχειρισμενο και τα χρηματα που θα διαθεσεις.

Εφοσον μιλας για "παιδια" και οχι για παιδι, τοτε ειναι τουλαχισοτν 2, οπότε ο σκυλος δεν θα μπορει να καθεται στο πισω καθισμα μαζι τους.

Αρα θελεις αυτοκινητο που δεν εχει κλειστο χωρο αποσκευων, δηλαδη ή στέισον ή μεγαλο κουπέ ή suv ή jeep.
Χαιρω πολυ, θα μου πεις.

Το μικρο πώς θα σε βολεψει σε οικογενειακο ταξιδι με σακιδια? Εκτος εαν εχετε ξεπαιδιασει και εχετε μονο τον σκυλο.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εγώ πάντως -αν κ μένω Αθήνα κ όχι σε νησί με μικρές αποστάσεις- θα αντικαταστήσω το ford μου με ένα Suzuki SX4.
Μεταχειρισμένο, σκέφτομαι, με λίγα χλμ. Eίναι επιβατικό με επιλεκτική 4κίνηση, νέο αμάξι σε ό,τι αφορά την κυκλοφορία του - το 2007 νομίζω βγήκε.

Από χώρους δεν ξερω τι λεει, αν πάω σε αντιπροσωπεία να το δω θα σας πω (πουλάω το fiesta, το θέλετε;; :p:D )
 

Attachments



leonidas94

Active Member
5 Ιανουαρίου 2010
33
0
Δεν ξέρω αν ειναι πολι καλη λυση και τι λεφτά διαθέτεις αλλα για ριξε μια ματια στο skoda octavia yeti......
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη


Το καλύτερο όλων,το αυτοκινητάκι μου!!!:D:D:D:paja1:

Επιβάλλεται να είσαι ΜΟΝΟΣ με τον σκύλο μέσα,άντε και με άλλο ένα άτομο συνοδηγό να τον γλείφει ο Αδάμ,εσύ μπροστά να οδηγείς,ο συνοδηγός δίπλα και ο σκύλος στο πίσω κάθισμα!:eek:

Πέρα από την πλάκα Nasouk σε τέτοια αμάξια τύπου Atos ή σαν το δικό μου ο σκύλος ΔΕΝ χωράει αν θέλεις να βάλεις και άλλα άτομα!Είναι αμάξια που είσαι η πάρτι σου και ο σκύλος!Φαντάσου καλοκαίρι,4 άτομα,60 κιλά σκύλος,πράγματα,ανηφόρες...δεν είναι να μένεις στον δρόμο επειδή άναψε το αμάξι και ο σκύλος με μια γλώσσα παντόφλα να να κάθεται όρθιος που?...στο πορτ παγκαζ επειδή δεν μπορεί να ξαπλώσει λόγω έλλειψης χώρου!:eek:

Μου θυμίζει έναν που είχα δει σε μια έκθεση του περασμένου Νοεμβρίου που είχε έρθει με ένα Smart και το Ελληνικό Ποιμενικό στο πορτ παγκαζ!:eek:

Μικρό σε κυβικά?
Μικρό σε όγκο?
Χμμμ δεν μου έρχεται κανένα...
Αλλά πες μας,θα το έχεις για χρήση ΜΕ παιδιά?
Μόνος με την γυναίκα και τον σκύλο?

Ας πούμε 1.400cc Station?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Και γω για το Yeti θα πήγαινα...
Νατασσα το sx4 δεν εχει τους χώρους που απαιτεί ενας σκύλος 60 κιλών...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Δώσε παιδί μου, στο "παιδί", τους 4τροχούς και άσε να διαλέξει μόνος του.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Πάρε ένα Fiat panda,
που είναι οικονομικό (δες κατανάλωση εντός και εκτός, πολύ χαμηλές) και πέφτουν και τα καθίσματα για να την αράζει το μπουλμαστιφ.
Βγαίνει και 4X4, και σε πετρέλαιο.
 


Reina

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2009
104
0
Θα σου πρότεινα το ΚΙΑ C'eed 4πορτο 1400cc, που έχει αναλογικά τεράστιο πίσω κάθισμα και τεράστιο πορτ-μπαγκάζ, αλλά πρότινως μου την έσπασαν άγρια στην αντιπροσωπεία..... :mad:
Δες εδω:
Όσοι βάζετε το μαλλιαρό σας φίλο μέσα στο αυτοκίνητο, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι ΔΕΝ είστε ευπρόσδεκτοι στην KIA Γλυκών Νερών

(Mods, βοήθεια με το σύνδεσμο σας παρακαλώ! )
 
Last edited by a moderator:


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Και εγώ ένα SUV θα σου πρότινα, αν και είμαι φαν των πιο σπορ αυτοκινήτων (τα δικά μου μελλοντικά 3 κιλά βλέπεις χωράνε παντού... :D ).
Πάντως με τις αντιπροσωπείες μη το φοβάσαι...βαράνε τόσες μύγες που και με άλογο να πήγαινες πάλι τεμενάδες θα σου κάνανε... Μη σου πως την ώρα που θα σε υποδέχονται μη σου πουν κανένα "Καφεδάκι να κεράσουμε, μία πορτοκαλάδα...ένα μπισκοτάκι για το σκυλάκι σας???" Χι,χιχι... :p
 




Reina

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2009
104
0
Πάντως με τις αντιπροσωπείες μη το φοβάσαι...βαράνε τόσες μύγες που και με άλογο να πήγαινες πάλι τεμενάδες θα σου κάνανε... Μη σου πως την ώρα που θα σε υποδέχονται μη σου πουν κανένα "Καφεδάκι να κεράσουμε, μία πορτοκαλάδα...ένα μπισκοτάκι για το σκυλάκι σας???" Χι,χιχι... :p
Ουουουουουου .... τι να σου πω!!!! :p (δες προηγούμενο ποστ! :rolleyes: )
 




Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Μεταχειρισμένο Scoda Octavia Station Wagon και πάρε και μια μπασκέτα τα τη βάλεις στο χώρο αποσκευών για να παίζεις μπάσκετ. ;)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
:D
Παντα ημουν κατα των αυτοκινητων(μηχανοβιος βλεπετε) , αλλα για τις αναγκες των σκυλιων παιδιων ειχαμε παρει το στεισον
Μια από τα ίδια αλλά για τις ανάγκες των σκύλων ετοιμάζομαι να βγάλω δίπλωμα αυτοκινήτου. Έχουμε ένα Fiesta το οποίο στη νορμαλ του μορφή κυκλοφορεί με τα πίσω καθίσματα μόνιμα ριγμένα κι ένα μεγάλο dog bag που χωράει 50 + 20 κιλά απροβλημάτιστα. Αν χρειαστεί να μεταφέρουμε επιπλέον άτομα μόνο γίνεται 4θέσιο.

Χτες χάζευα στο Top Gear το Yeti και το ζαχάρωνα. (Βλέπω μόνο τα σκυλο-αυτοκίνητα). Φαίνεται να έχει ικανοποιητικό χώρο πίσω ώστε να χωρέσει αρκετά σκυλοκιλά, χωρίς να χρειαστεί να ρίξεις τα πίσω καθίσματα. Άσε που άμα θες, μπορείς να τα ρίξεις, να τα σηκώσεις, μέχρι και να τα βγάλεις εντελώς και να το κάνεις βανάκι. Από λεφτά όμως δεν έχω ιδέα καθώς το βλέπω να εγκαθίσταται μόνιμα το φιεστάκι στο γκαράζ, έστω για τις εντός πόλεως μετακινήσεις και να μη δυαλύσω κανένα καινούριο τουτού μαθαίνοντας. :D
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
43
www.proudtobegreek.eu
Πάρε ένα Fiat panda,
που είναι οικονομικό (δες κατανάλωση εντός και εκτός, πολύ χαμηλές) και πέφτουν και τα καθίσματα για να την αράζει το μπουλμαστιφ.
Βγαίνει και 4X4, και σε πετρέλαιο.
Συμφωνώ οικονομική και καλή λύση!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78