Πρησμενοι αδενες


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Ο Ιβαν μου ενας βελγος ποιμενικος γκρενενταλ εχει πρησμενους αδενες στα πισω ποδια και στο λαιμο ο κτηνιατρος φοβαται για αδενιτιδα με μορφη καρκινου η καπως ετσι (ηταν η μητερα μου σπιτι οταν ηρθε ο κτηνιατρος και δν θυμοταν ακριβως τι της ειπε) :oops: . Το μονο σιγουρο ειναι οτι επειδη εχει και ερλιχιωση ειπε οτι μολις τελειωσουμε με την θαραπεια της θα ερθει να παρει καποιο δειγμα απο τους αδενες για να κανει βιοψια. Εχει υπ'οψιν του καποιος κατι παρομοιο? Γιατι εγω δν το εχω ξανα συναντησει... :? Θα χαρω πολυ να ακουσω τη γνωμη σας!
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Ξερω οτι οι αδενες πρηζονται και στο καλααζαρ ! :(

Εχει κανει εξετασεις για αυτο η για ερλχ; :roll: :roll: :roll:
 






MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
οχι οχι! απλα λεω οτι εκανα εξετασεις και για ερλχ και για καλαζαρ... για τους πρησμενους αδενες μου ειπε ο κτηνιατρος οσα εγραψα αρχικα! καμια σχεση με την ερλχ δλδ!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εμενα ο κτηνιατρος μου δεν μου προτεινει να κανω εξεταση αιματος..γιατι παντα κοιταει τους αδενες στον λεμο του..
εγω ομως του κανω 2 φορες τον χρονο..αλλα στα σιγουρα απο εκει καταλαβαινουμε αν εχει καλαζαρ..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω οχι δεν εχω κατι υποψιν...αλλα αυτο που εχω να σου πω επειδη ειπες κατι για βιοψια να κοιταξεις να παρεις και δευτερη γνωμη πριν την κανεις..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λέμφωμα ... υπάρχει αλλά πιο σπάνια ... οι κτηνίατροι να μας πούν καλυτερα ...

Η εξέταση για το καλαζάρ χρειάζεται ασχέτως της κλινικής έικόνας το ζώο μπορεί να είναι καταρχήν φορέας και η ψηλάφιση των λεμφαδένων δεν είναι σίγουρος τρόπος διάγνωσης ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
οχι..αλλα αν εχει καλαζαρ θα εχει και πρισμενους αδενες..

ο συγκεκριμενος κτην.δεν εχει λογο να μην κανει ..απλα οταν λεει δεν χρειαζεται..,δεν χρειαζεται..αλλα επειδη και εγω ειμαι προληπτικη του κανω παντα..
στο μαλτεζακι δεν του καναμε ουτε μια φορα γιατι τον κοιταγε παντα ο κτην δεν κολησε και πηγε 16.5..αλλα σιγουρα με την εξεταση 2 φορες τον χρονο ειμαστε πιο σιγουροι..και αν εχουμε παραπανω απο 1 σκυλι ειναι στα σιγουρα αναγκαιο..
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
MANOY, στο σκυλί χορηγείται αντιβίωση? Διότι εάν παρ’ όλη τη θεραπεία, οι αδένες εξακολουθούν να μένουν διογκωμένοι, τότε η βιοψία θεωρείται επιβεβλημένη.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Περιμένουνε νεότερα!
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
ROTTIE said:
MANOY, στο σκυλί χορηγείται αντιβίωση? Διότι εάν παρ’ όλη τη θεραπεία, οι αδένες εξακολουθούν να μένουν διογκωμένοι, τότε η βιοψία θεωρείται επιβεβλημένη.
Σωστα! Αν και εγω θα επαιρνα και μια δευτερη γνωμη!
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
ROTTIE said:
MANOY, στο σκυλί χορηγείται αντιβίωση? Διότι εάν παρ’ όλη τη θεραπεία, οι αδένες εξακολουθούν να μένουν διογκωμένοι, τότε η βιοψία θεωρείται επιβεβλημένη.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Περιμένουνε νεότερα!
Ναι χορηγειται αντιβιωση vibramicin για την ερλιχιωση την παιρνει μια βδομαδα τωρα και δν εχω δει καμια διαφορα στο μεγεθος των αδενων του. :( Αυτο παντως μ ειπε κ ο κτηνιατρος θα περιμενουμε να τελειωσει και μετα θα κανουμε βιοψια. Τελειωνει 19/4 και θα δουμε τι θα γινει... :-k Ευχαριστω πολυ ROTTIE! :D

Gogo said:
Σωστα! Αν και εγω θα επαιρνα και μια δευτερη γνωμη!
kango1 said:
αλλα αυτο που εχω να σου πω επειδη ειπες κατι για βιοψια να κοιταξεις να παρεις και δευτερη γνωμη πριν την κανεις..
Καταλαβαινω τις προτροπες σας για 2η γνωμη αλλα οσο περιεργο και να σας φαινεται τον εμπιστευομαι τυφλα τον κτηνιατρο μας. :roll: Τον ξερω εγω 9 χρονια και η θεια μου που εχει γατες γυρω στα 15 δν μας εχει απογοητευσει ποτε. :wink: Αφηστε π εχω πολυ κακη εμπειρια απο 2ες γνωμες, ειχα ρωτησει και αλλους 2 κτηνιατρους για την πρωτη κριση επιληψιας π επαθε ο σκυλος μ που δν ειχα ιδεα τι ηταν κ ο ενας μ ειπε φολα ](*,) και ο αλλος κολικο :evil: ενω ο δικος μ με τη μια επιληψια και ειχε απολυτο δικιο! =D> Ισως να μην σας πειθω αλλα πραγματικα για μενα ειναι ο καλυτερος δν μ εχει αποδειξει και το αντιθετο αλλωστε. Και δν ειναι και απο αυτους που θα κανουν κατι στο ζωο σου μονο και μονο για να σου παρουν λεφτα...:wink:
Αυτα απο μενα ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον ολων σας για οτι νεοτερο θα σας ενημερωνω. :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
MANOY said:
Ναι χορηγειται αντιβιωση vibramicin για την ερλιχιωση την παιρνει μια βδομαδα τωρα και δν εχω δει καμια διαφορα στο μεγεθος των αδενων του. :( Αυτο παντως μ ειπε κ ο κτηνιατρος θα περιμενουμε να τελειωσει και μετα θα κανουμε βιοψια. Τελειωνει 19/4 και θα δουμε τι θα γινει... :-k Ευχαριστω πολυ ROTTIE! :D
Εάν οφείλεται σε λοιμώδη αίτια, με την χορήγηση της αντιβίωσης, η διόγκωση των αδένων θα έχει υποχωρήσει μέχρι τότε. Εάν δεν υποχωρήσει, τότε επιβάλλεται να εξεταστεί το ενδεχόμενο κακοήθειας.
Ο γιατρός πολύ σωστά προτείνει βιοψία.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Την καναμε την βιοψια! Καρκινος στους αδενες :cry: Προς το παρον τον αφηνω ειναι πολυ προχωρημενο και δν μπορω να κανω τπτ :(
Μου ειπε οτι οταν δω οτι δν εχει ορεξη να φαει η να παει βολτα θα πρεπει να σκεφτω σοβαρα την ευθανασια :cry: Η ειρωνια? εκλεισα τα 19 σημερα. Ωραιο δωρο δν πηρα? :cry:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Xρονια σου πολλα κοριτσακι μου και

λυπαμαι πολυ για τα αποτελεσματα :cry:

ειναι κομματι της ζωης ομως κι αυτο.... :cry:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78