Μεταφορά Κρήτη-Πειραιάς


timon

Member
26 Μαρτίου 2012
5
0
Ζητώ Μεταφορά από τα Χανιά απλά για μέσα στο πλοίο να το πάρει κάποιος για να είναι μαζί του και να τον κατεβάσει στον Πειραιά οπού θα περιμένουν να τον πάρουν. Επείγον πρέπει να γίνει μέχρι την Παρασκευή. Ο σκύλος είναι 9 κιλά και έχει μάθει να μένει στο κλουβί του πολλές ώρες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.995
Τελικά...ούτε η δυνατότητα μεταφοράς του στην Αθήνα, υπήρχε...:(

Εύχομαι το σκυλάκι να έχει βρει ένα καλό σπίτι στην Αθήνα και επιτέλους να ζήσει μια καλή ζωή, όπου δεν θα νοιώθει ότι τους είναι βάρος.

Αν δηλαδή βρεις κανέναν να το συνοδεύσει, γιατί τον βλέπω να ταξιδεύει στο αμπάρι, κλεισμένος στο κλουβί του και αν φτάσει ζωντανός...έφτασε...

Καλή του τύχη :?
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Επειδή έχω εμπειρία λόγω εργασίας στο Έλυρος (ΑΝΕΚ Πειραιά-Χανιά) μπορείς να το στείλεις χωρίς συνοδό.

Διαθέτουν ΜΕΓΑΛΑ και σε ΑΝΟΙΧΤΟ μέρος κλουβιά τα οποία κάθε φορά καθαρίζονται, θα στο συνιστούσα χωρίς φόβο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.995
ASBT ειλικρινά κατανοώ και σέβομαι την επιθυμία των μελών πολλές φορές να βοηθήσουν και αλλίμονο, η βοήθεια των παιδιών του φόρουμ, έχει αποδειχτεί επανειλλημένα σωτήρια, αλλά...κάνε ένα βήμα παραπάνω στην σκέψη σου...

Θα έστελνες ασυνόδευτο τον σκύλο σου, υπό τις καλές αυτές συνθήκες που αναφέρεις και δεν είμαι σε θέση να τις αμφισβητήσω, να περάσει τόσες ώρες σε ένα κλουβί...προσβάσιμο από τους πάντες; Θα ήσουν σίγουρος, ότι δεν θα πάει κάποιος να ανοίξει το κλουβί, ακόμη και να αφήσει τον σκύλο σου να κυκλοφορεί ελεύθερος, ή και να μην μπορεί μετά να τον πιάσει; Εγώ και μόνο που το σκέφτομαι, μου σηκώνεται το πετσί, όχι μόνο η τρίχα...:(
 


timon

Member
26 Μαρτίου 2012
5
0
Επειδή έχω εμπειρία λόγω εργασίας στο Έλυρος (ΑΝΕΚ Πειραιά-Χανιά) μπορείς να το στείλεις χωρίς συνοδό.

Διαθέτουν ΜΕΓΑΛΑ και σε ΑΝΟΙΧΤΟ μέρος κλουβιά τα οποία κάθε φορά καθαρίζονται, θα στο συνιστούσα χωρίς φόβο.

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά μπήκα στο site και λέει ότι απαγορεύονται τα ασυνόδευτα σκυλιά.
Βρέθηκε φιλοξενία μέχρι τον Οκτώβριο, σε ένα φίλο μου και θα είναι με άλλο ένα σκυλάκι οπότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Μαρέκο, προσωπικά επειδή είχα ταξιδέψει για Ηράκλειο με τον σκύλο μου ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ δεν άφηναν τα σκυλια στα ανοιχτά κατστρώματα και αναγκάστηκα να τον βάλω σε ένα κλουβί ΜΕΣΑ στο γκαράζ, που για να πηγαίνω να τον βλέπω έπρεπε να δώσω φιλοδόρημα σε έναν ναύτη επειδή απαγορευόταν να μπαίνεις στα γκαράζ.

Λόγω εμπειρίας σου λέω, στο κλουβί μπορείς να βάλεις ένα λουκέτο του οποίου τα κλειδιά τα αφήνεις κάτω στα ασυνοδευτα και τα παραλαμβάνει ο φίλος σου αθήνα, επιπλέον δεν χρειάζεται να πας με την άφιξη του πλοίου, πας λίγο πιο μετά που θα έχει φύγει ο κόσμος και είσαι κομπλέ! Κοίτα, εγώ αύριο θα κατέβω πειραιά μήπως βρω κανένα γνωστο στο έλυρος να σου το προσέχει αυτος! ;)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
εγώ πάντως που έχω κλείσει εισιτήρια το ξεκαθάρισα ότι οι σκύλες θα είναι στο λουρί μαζί μου και κανένας δεν έφερε αντίρρηση. Και για τον ύπνο δεν πειράζει θα κοιμηθώ όταν φτάσω σπίτι μου.
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
εγώ πάντως που έχω κλείσει εισιτήρια το ξεκαθάρισα ότι οι σκύλες θα είναι στο λουρί μαζί μου και κανένας δεν έφερε αντίρρηση. Και για τον ύπνο δεν πειράζει θα κοιμηθώ όταν φτάσω σπίτι μου.
Γρίφε επειδή απο ότι γνωρίζω χωρίς να θέλω να θείξω άλλες εταιρείες, η ΑΝΕΚ είναι η μόνη ανεκτική με τα σκυλιά να κυκλοφορούν στα ανοιχτά καταστρώματα με το λουρί πάντα και να κουβαλας μαζί σου βιβλιάριο μπας και τύχεις σε κανέναν περίεργο και σου ζητήσει το βιβλιάριο. Απο ότι ξέρω και ο συνεπιβάτης έχει το δικαίωμα εκτός απο το πλήρωμα να το κάνει αυτό!

Οι "σκυλιέρες" όπως τις ονομάζουν είναι στο τελευταίο κατάστρωμα συνήθως στο ελικοδρόμιο πίσω απο τη γέφυρα, όπου στο Έλυρος το καλοκαίρι είδα να παίζουν πάνω απο 15 σκυλιά ελεύθερα!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78