Κρίνοντας τους κριτές


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Οι εκθέσεις καθαρόαιμων σκύλων δημιουργήθηκαν σαν ένα μέσο καθορισμού καταλλήλων σκύλων για το ζευγάρωμα σε μια προσπάθεια να φτάσουν το ιδεατό πρότυπο της φυλής που συμβολίζεται απο το στάνταρ.
Οι κριτές παίζουν σημαντικό ρόλο και επηρεάζουν την εξέλιξη μιάς φυλής γιατί αυτοί αποφασίζουν ποιός τύπος και ποιά ποιότητα είναι ποιό σημαντική και σύμφωνα με αυτό βγάζουν την κατάταξη.
Ο κριτής είναι σίγουρα ο απόλυτος άρχοντας του στίβου, οι αποφάσεις του είναι απόλυτες και δεν ανατρέπονται.

Κατα την γνώμη μου οι κριτές πρέπει να είναι πολύ καλοί γνώστες της φυλής που κρίνουν.
Να εφαρμόζουν ακριβώς τους κανόνες του στίβου.
Να σέβονται τους εκθέτες και τα σκυλιά τους.
Να έχουν ηθική ακεραιότητα και να είναι δίκαιοι.

Υπάρχουν δυτυχώς μερικοί κριτές που κρίνουν σε εκθέσεις σκύλων με γνώμονα την προσωπική "πολιτική" τους ή το πρόσωπο του εκθέτη αντί για τον σκύλο.
Πιστευω ότι όλοι οι εκθέτες που είναι καλοί γνώστες της φυλής τους δεν χαλιούνται να χάνουν απο έναν καλύτερο σκύλο, αλλά όταν χάνεις απο έναν κριτή που το ξέρεις οτι κοιτάει την λάθος άκρη του λουριού τι μπορείς να κάνεις? Παίρνεις την χασούρα σου και φευγεις ή κάθεσαι μέχρι να τελειώσει ο στίβος και ζητάς εξηγήσεις? Έχει νόημα?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αν εχεις απορειες μπορεις να κατσεις να το συζητησεις, για δικη σου ενημερωση. τραγικα ειναι σκηνικα του στυλ "πολυ θυληπρεπεις σκυλος" και να ειναι σκυλα (οπως την ειχε παθει η σοφια). κατα αλλα, τα σκηνικα φωναζω ορυομαι ειναι bad looser για μενα.επεσες σε λαλακα κριτη αν ο σκυλος ειναι καλος στο βαθος χρονου θα παρει οτι αξιζει.

αυτο που με εκνευριζει εμενα ειναι οι φωναχτες κρισεις των απεξω. εκει οτι και να πει ενας ιδιοκτητης θα ειμαι μαζι του.

τωρα οτι καποιοι σκυλοι εχουν κανει καλητερη πορεια απο αυτην που τους αξιζει ειναι γεγονος αλλα δεν μου λεει και πολλα. δεν ζευγαρωνεις για τις κρισεις.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Οι κριτες ειναι ανθρωποι και ουδεις αλανθαστος.

Θα δεχομουμα οποιαδηποτε κριση,χωρις να ζητησω το ''λογο''... αλλα να μου πει το κοριτσι μου αντρα!!!! :D, ε επρεπε να αντιδρασω...και τι καταλαβα? τιποτα :paja1:.
Τωρα αν ειχα ενα σκυλι με 1000xcacib οι ''κουβεντες μου'' δεν θα εφταναν μονο στον ΚΟΕ.

Μπαίνουμε στο χορο και χορευουμε στο ρυθμο τους (δυστυχως)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Θα δεχομουμα οποιαδηποτε κριση,χωρις να ζητησω το ''λογο''... αλλα να μου πει το κοριτσι μου αντρα!!!! :D
:D Καλά αυτό ήταν για να μπεί στο πάνθεον των λαλακιών :D
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Νομίζω πως η φράση του sir-elric τα λέει όλα:
αν ο σκυλος ειναι καλος στο βαθος χρονου θα παρει οτι αξιζει.

Όλοι μας έχουμε "πέσει" τουλάχισον μία φορά σε κριτή που εξόφθαλμα μας αδίκησε! Ακόμα και σε κριτή που στον ίδιο σκύλο έχει δώσει δύο εκ διαμέτρου αντίθετες κρίσεις...

χαμογελάμε και συνεχίζουμε!
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8