ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΣΕΥΛΕΥΣΗ ΣΕ ΕΚΘΕΣΗ


Alex

Member
16 Ιουλίου 2007
6
0
ΠΡΟΣ ΚΟΕ
Ονομαζομαι Τσιωνας Αλεξανδρος ειμαι απο την Λαρισα και εκτρεφω Νορβηγικα Ελκχαουντ.

Θα ηθελα να σας εκφρασω την βαθεια μου απογοητευση για την συμπεριφορα σας σχετικα με το οτι δεν δεχθηκατε τον σκυλο μου στην εκθεση λογω καθυστερημενης προσελευσης μισης ωρας.
1) Εαν υποθεσουμε οτι αυτοι ειναι οι κανονισμοι εχετε δικιο αλλα γνωριζοντας οτι ειναι το μοναδικο ελκχαουντ θα μπορουσατε με λιγη καλη θεληση να μας δωσετε το δικαιωμα να εκθεσουμε τον σκυλο μας λιγο αργοτερα.Αλλωστε οπως προανεφερα ηταν το μοναδικο σκυλι της φυλης οποτε δεν θα δημιουργουνταν καποιο πρακτικο προβλημα.
2)Καταφερατε με την συμπεριφορα σας ,να κανετε μια γυναικα 50 χρονων η οποια ταξιδεψε 400 χιλιομετρα μονη της να κλαει και να σας παρακαλει.
3)Προφανως θα γνωριζετε οτι δεν ειμαι ουτε νεος ουτε ασχετος με τις εκθεσεις.Εχω λαβει μερος σε δεκαδες εκθεσεις και εχω δει ολα τα παρατραγουδα τους.Και σας ρωτω.Ποσες φορες ηρθαμε εγκαιρως στην ωρα μας και περιμεναμε 4-5 ωρες να εκθεσουμε τον σκυλο μας χωρις να διαμαρτυρηθουμε κατανοωντας τα διαδικαστικα προβληματα μιας εκθεσης?Ποσες φορες ειδαμε αργοπορημενους εκθετες να τους δεχεστε και ποσες φορες κανατε διακρισεις σε φιλους και γνωστους?Τα δεχθηκαμε ολα γιατι εχουμε κατανοηση.Εσεις ομως ειστε σκληροι και λειτουργητε συμφωνα με τους κανονισμους.Αληθεια αφου τηρειτε τοσο αυστηρα τους κανονισμους ελενξατε ολα τα σκυλια εαν εχουν μαζι τους βιβλιαρια υγειας?
Κανονικα ειστε υποχρεωμενοι να εχετε αναλυτικο χρονοδιαγραμμα ετσι ωστε ο καθε εκθετης να ξερει τι ωρα θα δειξει τον σκυλο του αλλα πολλα ζηταω.
Το ξερω οτι μια λιγοτερη συμμετοχη για εσας δεν ειναι τιποτα ειναι ομως πληγμα για την ελληνικη κυνολογια.Και σας το λεει αυτο ενας εκτροφεας ο οποιος ειναι ο μοναδικος ελληνας που πηγε στις ΗΠΑ εμεινε εκει 2 μηνες και εκανε τον σκυλο του Πρωταθλητη Αμερικης διαφημιζοντας την χωρα μας.
Πραγματικα λυπαμαι,αλλα σε αυτον τον Ελληνικο κυνολογικο μεσαιωνα ολα ειναι πιθανα.
Τελος θα μπορουσα να γεμισω πολλες σελιδες γραφοντας για τα προβληματα των ελληνικων εκθεσεων αλλα το επιπεδο και η αξιοπρεπεια μου δεν μου το επιτρεπουν.

Αλεξανδρος Τσιωνας


 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
δν εχω παει ποτε σε εκθεση αλλα αν ισχυει το οτι δν τηρειται το χρονοδιαγραμμα και τα απαραιτητα μετρα απο τους υπευθηνους, ειναι αμαρτια π δν δεχτηκανε μια γυναικα με ενα σκυλι π αργησε 30 λεπτα. Απο Λαρισα ηρθε...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν υπαρχει τουλαχιστο στην Ευρωπη χρονοδιαγραμμα,υπαρχει μονο ημερα,στην Γερμανια θα ειχες το ιδιο προβλημα,εγω απο τι 6.30 ημουν στις εκθεσεις,δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι,δεν σε περιμενουν εσυ περιμενεις.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.516
756
Ξεσσαλονικη!!!
καφριλα να μην τον αφησουν ομως....οι κανονες ειναι για ολους οι ιδιοι.αν ισχυει τα οσα λεει ο κυριος, ηταν αδικο για αυτον.
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Ούτε εγώ έχω πάει σε εκθέσεις και άρα δεν μπορώ να έχω και σωστό λόγο...Τι να πώ?Τα προβλήματα τα έχεις δει εσύ απο κοντά από όσα λες άρα όλα να τα περιμένεις.Από Λάρισα?¨Εχεις εκτροφείο εκεί?Λάρισα σπουδάζω και είμαι 5 χρόνια ήδη.Αν δεν σας γίνω βάρος κάποια στιγμή θα ήθελα πολύ να σας επισκεφτώ να δώ και τα σκυλιά σας από κοντα.Συγνώμη που βγήκα λίγο εκτός topic....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.277
Athens
Καφρίλα... Εδώ τους μάρανε η τυπικότητα - αλλού δεν τους μάρανε...
Εγώ θα ζητούσα τα λεφτά της συμμετοχής πίσω.
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Ποσες φορες ειδαμε αργοπορημενους εκθετες να τους δεχεστε και ποσες φορες κανατε διακρισεις σε φιλους και γνωστους?
Αποκλείεται! και ειδικά στην Ελλαδα?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ούτε εγώ έχω πάει σε εκθέσεις και άρα δεν μπορώ να έχω και σωστό λόγο...Τι να πώ?Τα προβλήματα τα έχεις δει εσύ απο κοντά από όσα λες άρα όλα να τα περιμένεις.Από Λάρισα?¨Εχεις εκτροφείο εκεί?Λάρισα σπουδάζω και είμαι 5 χρόνια ήδη.Αν δεν σας γίνω βάρος κάποια στιγμή θα ήθελα πολύ να σας επισκεφτώ να δώ και τα σκυλιά σας από κοντα.Συγνώμη που βγήκα λίγο εκτός topic....

στέλνεις ένα πμ σε αυτές τις περιπτώσεις...

τα λεφτά τις συμμετοχής πάντως ήταν το λιγότερο...τόση απόσταση...

για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου
μήπως είχαν τελειώσει οι κρίσεις?γιατί να μην σας έβαζαν αν ο κριτής ήταν ακόμα στον στίβο και απλά πέρασε η σειρά της φυλής?
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ξερω περιπτωση εκτροφεα που αργησε να παει σε εκθεση του ομιλου της φυλης του στην Ιταλια και εφτασε οταν οι κρισεις ειχαν τελειωσει αλλα παρα ταυτα κριναν τους σκυλους του χωριστα
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Το ξέρω και αυτό είχα πρόθεση να κάνω...απλά μπορεί να μην έχει όρεξη ο άνθρωπος να τον επισκέπτεται ο κάθε χ ψ άκυρος (στην προκειμένη περίπτωση εγω) και να του στείλει και πμ.Sorry και πάλι...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ξερω περιπτωση εκτροφεα που αργησε να παει σε εκθεση του ομιλου της φυλης του στην Ιταλια και εφτασε οταν οι κρισεις ειχαν τελειωσει αλλα παρα ταυτα κριναν τους σκυλους του χωριστα
ο όμιλος φυλής πάλι είναι άλλη περίπτωση....πιό λίγες οι συμμετοχές και ο κριτής γουστάρει να βλέπει όσο πιό πολλά γίνεται καθότι μέγας θαυμαστής της φυλής
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μηπως λεω μηπως,επειδη ειμαστε Ελλαδα,καθυστερησαν οι μισοι και βαλε και πηραν αναποδες?γιατι και αυτο παιζει.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.277
Athens
τα λεφτά τις συμμετοχής πάντως ήταν το λιγότερο...τόση απόσταση...
Δεν είναι για τα 40 Ευρώ. Είναι για να τους κάνει κουλουβάχατα. Ούτε ελέγχονται ποιοι και πόσοι σκύλοι μπαίνουν, ούτε ελέγχονται βιβλιάρια... Και ξαφνικά θυμήθηκαν τη διαδικασία. Άσε που έχουν και επιλεκτική μνήμη - δηλαδή στο πότε και σε ποιον συμμετέχοντα θυμούνται τον κανονισμό.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν έχω πάει σε εκθέσεις άλλων ομίλων και δεν ξέρω...
φαντάζομαι όμως πως άν είχαν τελειώσει οι κρίσεις δεν θα ήταν εύκολο
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
κοιτα ενα πολυ καλος δωσανε στους σκυλους του , εννοειται οτι δεν γινεται να γινει η κριση απο την αρχη ωστε να κριθουν με ολους τους σκυλους

αλλα και παλι ουτε τον εκθετη " προσβαλλουν " ουτε τον απογοητευουν
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
αν αργουσε καποιος και τον εβαζαν μετα μεσα θα ελεγαν εχει μεσον?
αργησε μιση ωρα!! και 1 λεπτο να αργησεις απο την στιγμη που
θα σε φωναξει, εξω
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν ισχυουν οσα αναφερει ο κυριος Τσιωνας, ότι δηλαδη εχει συμβει να δεχτουν εκθετες που προσηλθαν με καθυστερηση, και δεδομενου ότι ηταν η μοναδικη συμμετοχη με δειγμα της συγκεκριμενης φυλης, επρεπε πιστευω να τον δεχτουν, ανεξαρτητα απο την αποσταση την οποια διενυσε για να ερθει.
Αν υπηρχε κι άλλος εκθετης όμως, τοτε θα επρεπε να τον ρωτησουν αν δεχεται.

Από την άλλη, οι κανονισμοι είναι κανονισμοι και αν δεν εφαρμοζονται αυστηρα θα κανει ο καθενας ο,τι θελει. Αρκει να εφαρμοζονται το ιδιο για ολους.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
μηπως δεν ηξεραν την φυλη και ειπαν αστο μιας και αργησε κιολας
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα είναι δυνατόν να ήταν ο κριτής στον στίβο και να έκρινε και να μην τον έβαλαν τον άνθρωπο 400χλμ δρόμο που έκανε αφού ήταν και μόνο του στην φυλή???
προφανώς είχαν τελειώσει οι φυλές.

Αλλά δεν μας απαντά,ακόμα,θα έχει δουλειές ο άνθρωπος
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8