Ηλεκτρονικα βιβλιάρια υγείας σκύλου


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
547
294
25
instagram.com
Πριν κλείσει το έτος τέθηκε σε ισχύ το ηλεκτρονικό βιβλιάριο σκύλου. Κάτι που είναι ακόμα στον αέρα και δεν έχει ανοίξει προς εμάς απ ότι κατάλαβα ή έχω μπερδευτεί με την διαδικασία.
Μπαίνω στην καρτέλα του σκουμπι που το μικροτσίπ του είναι ήδη "κουμπωμενο" πάνω μου. Μετά τι;
Αν κάποιος έχει καταλάβει το γίνεται ας μου εξηγήσει γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.290
7.953
Πριν κλείσει το έτος τέθηκε σε ισχύ το ηλεκτρονικό βιβλιάριο σκύλου. Κάτι που είναι ακόμα στον αέρα και δεν έχει ανοίξει προς εμάς απ ότι κατάλαβα ή έχω μπερδευτεί με την διαδικασία.
Μπαίνω στην καρτέλα του σκουμπι που το μικροτσίπ του είναι ήδη "κουμπωμενο" πάνω μου. Μετά τι;
Αν κάποιος έχει καταλάβει το γίνεται ας μου εξηγήσει γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.
Αυτη την περιοδο με τη μεταφορα γινεται ενας μικρος χαμος.
Για αρχη διασφαλιζουμε οτι βλεπουμε τα σκυλακια μας στην εφαρμογη, εσυ τον βλεπεις ολα καλα. Οσ@ δε τα βλεπουν το φροντίζουν αμεσα γιατι σε περιπτωση που χαθει το ζωάκι μας , ουτε οποι@ το βρει μπορει να δει τα στοιχεια, εμφανιζεται μετα ως ακαταχωρητο. Εχουν γινει και κατι μπερδεματα με χαμμενα κτλ

Σε δευτερη φαση οταν πάμε στο κτηνιατρο μας περνουμε μαζι το βιβλιαριακι μας και βλέπουμε το θεμα με τα εμβολια. Θεωρητικα οτι εμβολια κανει απο εδω και περα θα περνιουνται απο τον κτηνιατρο ηλεκτρονικα εκει, τωρα του 23 αν θα περαστουν θα δειξει.
Εσυ δεν χρειάζεται να κανεις κατι αλλο.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
-Θέλω να- ελπίζω, πως δεν έχει παύσει η λειτουργία της προηγούμενης βάσης δεδομένων, ή ακόμα χειρότερα, πως δεν ήταν αυτή η εικόνα των ζώων και στην προηγούμενη βάση...
Καταρχάς, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, τα στοιχεία επικοινωνίας όχι μόνο δεν είναι πλήρως καταχωρημένα (υπάρχει μια ξερή οδός, χωρίς καν την πόλη/νομό όπου ανήκει), αλλά και γενικότερα, παρατήρησα πως δεν υπάρχει καν πεδίο για τηλέφωνο επικοινωνίας!
Είχα τη λαμπρή ιδέα, να αποπειραθώ δήλωση απώλειας, θεωρώντας πως εκεί θα υπάρχει αντίστοιχο πεδίο, αφού όπως φαίνεται το τηλέφωνο δεν αντλείται από τα καταχωρημένα στοιχεία μας στην ΑΑΔΕ. ΑΜ ΔΕ!
Τέλος πάντων, για να μη χρονοτριβούμε, ξέρεις κανείς τί μέγεθος γραμματοσειράς να επιλέξω για τατουάζ 10ψήφιου τηλεφώνου στην πλάτη ενός μαλτέζ...??:cautious::unsure::rolleyes:
 
  • Like
Reactions: GRDANE


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.290
7.953
-Θέλω να- ελπίζω, πως δεν έχει παύσει η λειτουργία της προηγούμενης βάσης δεδομένων, ή ακόμα χειρότερα, πως δεν ήταν αυτή η εικόνα των ζώων και στην προηγούμενη βάση...
Καταρχάς, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, τα στοιχεία επικοινωνίας όχι μόνο δεν είναι πλήρως καταχωρημένα (υπάρχει μια ξερή οδός, χωρίς καν την πόλη/νομό όπου ανήκει), αλλά και γενικότερα, παρατήρησα πως δεν υπάρχει καν πεδίο για τηλέφωνο επικοινωνίας!
Είχα τη λαμπρή ιδέα, να αποπειραθώ δήλωση απώλειας, θεωρώντας πως εκεί θα υπάρχει αντίστοιχο πεδίο, αφού όπως φαίνεται το τηλέφωνο δεν αντλείται από τα καταχωρημένα στοιχεία μας στην ΑΑΔΕ. ΑΜ ΔΕ!
Τέλος πάντων, για να μη χρονοτριβούμε, ξέρεις κανείς τί μέγεθος γραμματοσειράς να επιλέξω για τατουάζ 10ψήφιου τηλεφώνου στην πλάτη ενός μαλτέζ...??:cautious::unsure::rolleyes:

Η προηγουμενη βαση δεν ισχύει, καταργηθηκε.
Τηλεφωνο θεωρητικα καταχωρειται αλλα πλεον εχει προσβαση μονο η αστυνομια. Ισως γι αυτο να μην μας το εμφανιζει.
Τα αλλα στοιχεια που εχει κενα πχ Πολη, εμεηλ θεωρητικα τα διορθωνεις στον κτηνιατρο.
 
  • Like
Reactions: p__nat


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
457
288
dog-place.blogspot.com
-Θέλω να- ελπίζω, πως δεν έχει παύσει η λειτουργία της προηγούμενης βάσης δεδομένων, ή ακόμα χειρότερα, πως δεν ήταν αυτή η εικόνα των ζώων και στην προηγούμενη βάση...
Καταρχάς, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, τα στοιχεία επικοινωνίας όχι μόνο δεν είναι πλήρως καταχωρημένα (υπάρχει μια ξερή οδός, χωρίς καν την πόλη/νομό όπου ανήκει), αλλά και γενικότερα, παρατήρησα πως δεν υπάρχει καν πεδίο για τηλέφωνο επικοινωνίας!
Είχα τη λαμπρή ιδέα, να αποπειραθώ δήλωση απώλειας, θεωρώντας πως εκεί θα υπάρχει αντίστοιχο πεδίο, αφού όπως φαίνεται το τηλέφωνο δεν αντλείται από τα καταχωρημένα στοιχεία μας στην ΑΑΔΕ. ΑΜ ΔΕ!
Τέλος πάντων, για να μη χρονοτριβούμε, ξέρεις κανείς τί μέγεθος γραμματοσειράς να επιλέξω για τατουάζ 10ψήφιου τηλεφώνου στην πλάτη ενός μαλτέζ...??:cautious::unsure::rolleyes:
μπορεις να φτιαξεις ταυτοτητα οπως εχει η αριελ. αυτα απο το πετσοπ που ειναι χαραγμενα στο "μεταλλο" δεν φαινεται τιποτα. ασε που σπανε για πλακα. ειναι ταμπελακια για κλειδια, 2 μαζι, στο ενα το ονομα, στο αλλο το τηλεφωνο.

IMG_20231216_132057.jpg
 
  • Like
  • Love
Reactions: Mava and p__nat


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
547
294
25
instagram.com
@bella_gr Εγώ με αυτό που έχει η άριελ έχω θέμα εντωμεταξύ.
Του τα βγάζουν τα άλλα σκυλιά.
Ενώ αυτά που χαραζονται στον έναν χρόνο έχω αλλάξει μια φορά. Είχα θέμα μόνο με τους κρίκους μέχρι να βρω ενισχυμένο μικρό
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
457
288
dog-place.blogspot.com
@bella_gr Εγώ με αυτό που έχει η άριελ έχω θέμα εντωμεταξύ.
Του τα βγάζουν τα άλλα σκυλιά.
Ενώ αυτά που χαραζονται στον έναν χρόνο έχω αλλάξει μια φορά. Είχα θέμα μόνο με τους κρίκους μέχρι να βρω ενισχυμένο μικρό
με εναν καλο κρικο της αριελ δεν της το χουν βγαλει, που παιζει και πολυ αγαρμπα. αυτα που χαραζονται δεν τα βρισκω ευδιακριτα. o_O
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
142
387
36
Οι μοναδικές χαραγμένες ταυτότητες που είναι αθάνατες είναι της red dingo. Την έχουμε 5 χρόνια και δεν έχει πάθει ούτε γρατζουνιά! Είναι απο ατσάλι. Ελλάδα δεν ξέρω αν τις έχει κάπου αλλά τις έχει το global dog shop . Έχει μεγάλη ποικιλία σε λουριά και χωρίς μεταφορικά.
 
  • Like
Reactions: vrmode


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
454
31
Καλησπέρα πριν 10 μέρες ίσως και παραπάνω έκανε η κτηνίατρος το ηλεκτρονικό βιβλιάριο για τα ζώα αφού τσέκαραμε οτι φενονται στο όνομα μου κανονικά βέβαια μου είπε η κτηνίατρος ότι επειδή εγώ έχω διαβατήριο στα σκυλιά δεν είναι υποχρεωτικό το ηλεκτρονικό βιβλιάριο βέβαια εγώ το έκανα για να είμαι σίγουρος αν και νομίζω ότι τους ενδιαφέρει περισσότερο να φενετε ο αντιλυσσικός εμβολιασμός
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
427
261
46
Αυτη την περιοδο με τη μεταφορα γινεται ενας μικρος χαμος.
Για αρχη διασφαλιζουμε οτι βλεπουμε τα σκυλακια μας στην εφαρμογη, εσυ τον βλεπεις ολα καλα. Οσ@ δε τα βλεπουν το φροντίζουν αμεσα γιατι σε περιπτωση που χαθει το ζωάκι μας , ουτε οποι@ το βρει μπορει να δει τα στοιχεια, εμφανιζεται μετα ως ακαταχωρητο. Εχουν γινει και κατι μπερδεματα με χαμμενα κτλ

Σε δευτερη φαση οταν πάμε στο κτηνιατρο μας περνουμε μαζι το βιβλιαριακι μας και βλέπουμε το θεμα με τα εμβολια. Θεωρητικα οτι εμβολια κανει απο εδω και περα θα περνιουνται απο τον κτηνιατρο ηλεκτρονικα εκει, τωρα του 23 αν θα περαστουν θα δειξει.
Εσυ δεν χρειάζεται να κανεις κατι αλλο.
Καλησπέρα! Εμείς σήμερα κάναμε το εμβόλιο του και το πέρασε στο σύστημα,περασε μέσα κ ποτε είχαμε κάνει την στείρωση .
 
  • Like
Reactions: medusa