Εχει ή όχι kalazar το σκυλί μου??????????


TrObAs

New Member
10 Ιουνίου 2008
1
0
Καλημέρα παιδιά , είμαι σκασμένος όσο δεν πάει και ο κτηνιατρός μου με έχει μπερδέψει. Μετά από ένα σημάδι στο αυτί του σκύλου μια μικρή τούφα είχε φύγει και είχε μια κόντρα. Ήρθε ο κτηνίατρος πήρε αίμα και μας είπε το βράδυ ότι φαίνεται ένα αχνό θετικό . Λέω οκ ας το ξανακοιτάξουμε για σιγουριά παίρνει αίμα κάνει ανάλυση αίματος μας λέει ότι όλες οι τιμές είναι φυσιολογικές ακόμα και αυτές των λευκών αιμοσφαιρίων.....Και τέλος ξανακάναμε το τεστ και μας λέει ότι δείχνει πάλι αχνό θετικό.....Το σημαίνει αχνό θετικό δεν υπάρχει ή ΕΧΕΙ ή ΔΕΝ ΕΧΕΙ.!!!!!!Δεν ξέρω τι να κάνω εκείνος μας είπε να ξεκινήσουμε αγωγή με χάπια και ορό αλλά δεν ξέρω τι να κανω δεν με ικανοποιεί το αχνό θετικό και αν δεν έχει το σκυλι τίποτα και του αρχίσουμε τα χάπια χωρίς λόγο?????

Τι προτείνεται δεν ξέρω τι να κάνω δεύτερη γνώμη από αλλο κτηνιατρο δεν μπορω να παρω γιατι είναι μόνο ένας........
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ας του προτείνει κανείς έναν καλό κτηνίατρο να πάρει μια δευτερη γνώμη ο ανθρωπος!
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
το τέστ το κάνει επιτόπου με "γρηγορο τεστ" (snap test) η το στελνει σε εργαστηριο? Το "αχνο" που λες με κάνει να σκέφτομαι οτι μαλλον εγινε με snap. Μια πιο σίγουρη εξέταση σε εργαστηριο ΄χρησιμοποιώντας IFA - IgG θα σε έβγαζε απο την αγωνία... Μια εξέταση που θα σου δώσει και τίτλο αντισωμάτων και οχι μόνο θετικο-αρνητικο- αχνο-σκουρο- πολυ σκουρο... κλπ...κλπ... Παρόλο που τα συγκεκριμένα χάπια δεν έχουν σημαντικεσ ανεπιθύμητες ενέργειες, ασφαλώς και δεν είναι λόγος να τα δίνουμε εφ οσων δεν έχεις στα χερια σου σαφές θετικο αποτελεσμα !!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Re: Εχει ή όχι kalazar το σκυλί μου???????

TrObAs said:
Τι προτείνεται δεν ξέρω τι να κάνω δεύτερη γνώμη από αλλο κτηνιατρο
Εγώ προσωπικά τα snap tests δεν τα εμπιστεύομαι. Το αίμα το στέλνουμε πάντα σε πιστοποιημένα εργαστήρια. Ρίξε, εάν θέλεις, μια ματιά σε αυτό το θεμα: ΠΑΣΤΕΡ
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το snap test μπορεί κατά λάθος να βγεί αρνητικο αλλά δεν μπορει κατά λάθος να βγεί θετικό ...

Γνωμη μου ... ο κτηνιατρος ή είναι τελείως τρόμπας κι αυτός :lol: :lol: :lol:

ή έχει αχρωματοψία ο άνθρωπος σαν κι εμένα ... 8) 8)

πήγαινε σε άλλον ...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε τεστ που εγινε σε 100 θετικα στην λεισμανια σκυλια στην γερμανια απο τον καθηγητη Thorsten Nauke (νομιζω τουλαχιστον οτι ηταν αυτος!), με Snap Test, βγηκαν 60 σκυλια αρνητικα!!!!
Αρα- τα Σναπ Τεστ ειναι μεγα μουφα!
Μονο τεστ με ανιχνευση τιτλου δινει σαφες ενδειξεις!

Εχει δικιο ο Denis!! Τρομπας ψηφιζω και εγω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78