Ερεθισμός λόγω scallibor


margarita

Member
2 Μαϊου 2008
10
0
καλησπερα παιδια! πως περνατε; χθες εβαλα scallibor στη σκυλιτσα μου, τη ζιζελ και απο εκεινη την ωρα ξυνεται συνεχεια σεκεινο το σημειο.κοκκινιλες και κατι αλλο δεν παρουσιασε απλα το δερματακι της ειναι πιο ζεστο σεκεινο το σημειο. τι λετε;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λογικά της προκάλεσε αλλεργία. Το έχει ξαναφορέσει? Μήπως την έχεις κουρέψει πρόσφατα?
Επειδή τραβήξαμε πολλά με το σκάλιμπορ σου δίνω τη συμβουλή που μου έδωσε κι ο γιατρός μου: Να το αφήνεις να ξεθυμαίνει 10 μέρες και μετά να της το φοράς.
 


margarita

Member
2 Μαϊου 2008
10
0
zizel

προσφατα την ειχα κανει μπανιο (πριν 5 μερες).μηπως αυτο παιζει καποιο ρολο; παντως την βλεπω λιγακι ακεφη. της εβαζα ενα αλλο αναλογο λουρακι αλλα δεν θυμαμαι την μαρκα να πω αλλα μου ειπαν πως δεν ειναι αποτελεσματικο γι'αυτο το αλλαξα. ο κτηνιατρος μου το συνεστησε. δεν ξερω. ευχαριστω παντως για την βοηθεια.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
το σκαλιμπορ αποτι φαινεται γενικα ειναι ''βαρβατο'' αντιπαρασιτικο...βαρυ φαρμακο...κανε αυτο π λεει η Chloe...αστο να ξεθυμανει και ασε την αμπουλα.
α!κοιτα και καμια αλλη αμπουλα π να προστατευει και απο σκνιπα... 8)
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
margarita wrote

ναι μετα απο 5 μερες της το εβαλα. ομως μια ωρα πριν της βαλω το scallibor ο γιατρος της ειχε βαλει αμπουλα frontline για παρασιτα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγω παντως δεν του το βαζω μετα απο το μπανιο αλλα την αλλη μερα..
Επισης πρεπει να αφηνουμε 2 δαχτυλα απο τον λαιμο τους !!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
margarita, προφανώς το σκυλί σου έχει ευαισθησία στην δελταμεθρινη (το δραστικό συστατικό του περιλαίμιου)
Ρίξε μια μάτια σ’ αυτό το θεμα:Αντιπαρασιτικό κολάρο ΣΟΣ

Θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες! :wink: :D
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Το scallibor παρότι είναι κατά την άποψή μου ότι καλύτερο μέχρι στιγμής για την προστασία από την φλεβοτόμο "αρκετά" συχνά παρουσιάζει αλλεργιογόνο δράση. Όπως πολύ σωστά είπε ο Rottie υπεύθυνη είναι η δραστική ουσια που περιέχεται η δελταμεθρίνη. Αν παρουσιαστεί κάτι τέτοιο στον σκύλο η δεύτερη καλύτερη λύση, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι το κοινότατο.... Autan! Ψεκασμός λίγο πριν βγούμε για βόλτα το απόγευμα. Γνωστά κτηνιατρικά σκευάσματα, ασφαλώς ακριβότερα του Autan, για τον ίδιο σκοπό (προστασία απο την σκνίπα) περιέχουν την ίδια ακριβώς δραστική ουσία με αυτό!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η χρήση σιτρονελας πάντως, στο δικό μου σκύλο, προκαλεί δερματικά προβλήματα (εξανθήματα που μοιάζουν με κάλους) και γι’ αυτό δεν την χρησιμοποιώ.
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Εμενα μου συστησαν να βρεχω το σκαλιμπορ και αφου το αφησω να

στεγνωσει καλα (χωρις να το σκουπισω) τοτε να τους το φορεσω... :roll:

Ετσι εκανα και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα!!! :D
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
48
Ν.ΜΑΚΡΗ
τελικα ειναι ολα θεμα οργανισμου,εγω το εχω χρησιμοποιησει σε 7 σκυλια μεχρι τωρα απο 5 κιλα εως 40 και δεν εχει παρπυσιασει κανενα προβλημα. :)
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Εμενα μου συστησαν να βρεχω το σκαλιμπορ και αφου το αφησω να

στεγνωσει καλα (χωρις να το σκουπισω) τοτε να τους το φορεσω...
Ποιος σου το είπε?

Εγώ είχα διαβάσει στις οδηγίες ότι δεν πρέπει να βραχεί γιατί χάνει τα δραστικά του στοιχεία. :roll:
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
48
Ν.ΜΑΚΡΗ
Alexandra said:
Εμενα μου συστησαν να βρεχω το σκαλιμπορ και αφου το αφησω να

στεγνωσει καλα (χωρις να το σκουπισω) τοτε να τους το φορεσω...
Ποιος σου το είπε?

Εγώ είχα διαβάσει στις οδηγίες ότι δεν πρέπει να βραχεί γιατί χάνει τα δραστικά του στοιχεία. :roll:
αυτο ειναι λιγο μπερδεμενο,λεει οτι δεν επηρεαζεται απο το νερο αλλα καλο ειναι πριν τοποθετηθει ο σκυλος να μην εχει κανει ή να μην κανει μπανιο για 2 μερες πριν και μετα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εγω σιτρονελλα προσπαθω να την αποφυγω γτ το ουφο το δικο μου γλυφει τη γουνα της και μετα κανει εμαιτο ...
το σκαλιμπορ δεν πρεπει να βραχει γτ οντως χανει τα συστατικα του.εξαλλου οταν το βγαζεις απτο σακουλακι φαινεται μια σκονη,αν τη πλυνεις μετα τι θα πεσει πανω στο σκυλο??? :roll:
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Η αμπούλα frontline λέει ότι δεν πρέπει να εχει βραχεί το ζώο για 2 μερες πριν και μετα (για άλλες μάρκες δεν ξέρω).

Το scalibor λέει ότι είναι αδιαβροχο και δεν επηρεάζεται από το νερό.
 


Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
Για το scalibor ξέρω ότι δεν πρέπει να βρέχεται ,οπότε όταν είναι να κάνουμε μπανάκι βγαίνει και μπαίνει την άλλη μέρα το πρωί.
Για το frontline το ίδιο για 2-5 μέρες νομίζω γράφει ότι ο σκύλος δεν πρέπει να κάνει μπάνιο...
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
48
Ν.ΜΑΚΡΗ
Stelios-GS said:
Για το scalibor ξέρω ότι δεν πρέπει να βρέχεται ,οπότε όταν είναι να κάνουμε μπανάκι βγαίνει και μπαίνει την άλλη μέρα το πρωί.
Για το frontline το ίδιο για 2-5 μέρες νομίζω γράφει ότι ο σκύλος δεν πρέπει να κάνει μπάνιο...
στις οδηγιες μεσα στο κουταβι παντως λεει οτι δεν επηρρεαζεται απο το νερο.εσυ που εχεις διαβασει οτι δεν πρεπει να βρεχεται?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78