Ερεθισμένο μάτι


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Μην τα ριχνεις στους αλλους....αλλαξε γκρουμερ απλα!!! :D
περαστικαααααα!!!!! :D
 




Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Θυμάσαι καλά; Έλκος στον αμφιβληστροειδή;;;;Ο αμφιβληστροειδής χιτώνας βρίσκεται εντελώς στο πίσω μέρος του ματιού, αμέσως μετά το υαλώδες σώμα. Αποτελείται από εκατομμύρια κύτταρα τα οποία είναι πολύ ευαίσθητα στο φως και μετατρέπουν την εικόνα που στάλθηκε μέσω των ακτίνων φωτός, σε μηνύματα τέτοια ώστε να μπορεί ο εγκέφαλος να καταλαβαίνει τι βλέπει το μάτι.
Μάλλον έλκος του κερατοειδούς εννοείς.Δηλαδή λύση της συνέχειάς του..μάλλον από τραυμα. Αν όμως έχεις έλκος στον κερατοειδή..η κορτιζόνη αντενδείκνυται..αφου καθυστερεί την επούλωση. :oops:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω...μπερδευτηκα τώρα..
Πάντως τις έδωσε σίγουρα κορτιζόνη..
Το τραύμα είναι πάντως στο κέντρο της κόρης..
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Σε τί ασθένεια ματιού θα μπορούσε να βοηθήσει η κορτιζόνη?

Αν μου πεις σε καμία πέφτω από το μπαλκόνι.. :?
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Η κορτιζόνη είναι στεροειδές αντιφλεγμονώδες.Κάνει υπέροχη δουλειά σε ΜΗ τραυματικές καταστάσεις.Όπως επιπεφυκίτιδες, κερατίτιδες.....
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλα είναι σαν ένα θάμπωμα πάνω στο μάτι..Με ένα φως και ένα κίτρινο υγρό είδε που είναι..
Μας έδωσε atropine sulfate/Cooper 1% και Tobrex..

Θα σκάσω..Σε ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση..
 








vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ξέρει κανείς αν είναι φυσιολογικό που το τραυματισμένο μάτι στο φως είναι σαν "καθρέφτης-τζάμι"? Fileiro?

Ευχαριστώ και πάλι.
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Vασω πρίν μερικούς μήνες έγω επαθα έλκη στο κερατοειδή, τρία. Στην αρχή έτσι ήταν το μάτι μου σαν να είχε πάνω μια κρούστα΄αλλα για τις πρώτες 02μερες αν θυμάμαι καλά .Δεν πιστευω να το κλέισαν το ματι του?
 




Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Ετσι πρέπει
Θα γίνει καλά, μην ανησυχείς, κανε την αγωγη όπως σου είπε ο γιατρός και μεγαλη προσοχή να μην ακουμπήσει τιποτα το μάτι, να μην το ξύσει, γιατί θα θέλει σιγουρα, ούτε νερό να μην μπει και τα μαλλια του προσοχή μην ακουμπήσει τρίχα
 






emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Ελπιζω να γινει γρηγορα καλα η Αλμα Βασω.Εχω στεναχωρηθει πολυ :cry:
Πως ειναι σημερα? την ενοχλει ?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78