Ερεθισμένο μάτι


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Παιδιά πριν λίγο γύρισα από τον groomer και παρατήρησα ότι το μάτι της μικρής ήταν λίγο ερεθισμένο..
Σκέφτηκα ότι μπορεί να μπήκαν αφροί και της έβαλα φυσιολογικό ορό αλλά όσο περνάει η ώρα τόσο το τρίβει αυτή και έχει γίνει χάλια..Σχεδόν κλειστό το έχει και είναι κατακόκκινο..

Και ο κτηνίατρος ανοίγει 5:30 :( :( :( :cry: :cry: :cry:
 




Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
47
Αθηνα
Αν ισχυει οτι και για τους ανθρωπους, (που νομιζω ναι) βαλε κοληριο Tobrex που ειναι και κατασταλτικο και ακινδυνο.

Ας πει και καποιος πιο εμπειρος ομως
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ε ναι..
Απλά δεν ήταν τόσο στην αρχή..Και εκεί δεν πρόσεξα τίποτα..
Εχει γίνει χάλια..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
υπομονή ν'ανοίξει ο κτηνίατρος.....ελπίζω να μην είναι τπτ σοβαρό!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
πολλές φορες μπορεί να έχουν κόκκινα ματάκια από την ταλαιπωρία η από το ξ...... :evil: :evil:
Εκτος και αν έτριψε κάπου τα ματάκια της σε τίποτα χόρτα και έπαθε μόλυνση..,η κάποια αλλεργία..,η ο groomer δεν κρατούσε την στοιχειώδη καθαριότητα και το σκυλί τρίφτηκε κάπου που η είχε καμια δερματίτιδα το άλλο..,η βρόμα..,
η απλά δεν το προσεξες το ποτε εγινε ακριβως και έγινε στην βόλτα..
Πήγαινε το να το δει γιατρός ..,γιατί ότι και να λέμε, το τι είναι ακριβώς μονο εκείνος μπορεί να σου πει (θεωρητικά πάντα..:wink: )
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Βασω επειδή πριν κανα δυο μήνες πέρασα μια περιπέτεια με τα μάτια μου, πολύ σημαντικό μην την αφήνεις να το πειράζει! και μαζεψε τα μαλάκια της πίσω να μην μπαινουν τρίχες μέσα στο μάτι.Για τους ανθρώπους ΄πάντως (πιστευω θα ισχύει και για τους σκύλους ) πολύ καλες λιπαντικές σταγόνες και τελείως ακύνδινες είναι το Systane
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Πριν πάμε δεν το είχε με τίποτα. Ούτε από χόρτα είναι γιατί από τον groomer μπήκαμε στο αυτοκίνητο και από εκεί σπίτι.

Εντάξει ατυχήματα συμβαίνουν μπορεί να είναι και το σαμπουάν..
Απλά έχω φάει μια φρίκη..Την άφησα να κοιμηθεί γιατί συνέχεια το τρίβει.. :(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μην βάλεις τίποτα στο μάτι του ζωου, εάν δεν το δει κτηνίατρος! Οπωσδήποτε οφθαλμολογική για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να έχει μπει κάποιο ξένο σωματίδιο στο μάτι της και να έχει δημιουργήσει έλκος!
Περαστικά της Βάσω!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Έβαλα φυσιολογικό ορό..Πειράζει?
Λέτε να πάθει τίποτα μέχρι τις 5μιση? :cry: :cry:
Ευχαριστώ Rottie..
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
47
Αθηνα
Ακου τη Rottie!!!

Αυτη σιγουρα ξερει.

Περαστικα και πες μας τι ειπε ο κτηνιατρος :)
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
ROTTIE said:
Μην βάλεις τίποτα στο μάτι του ζωου, εάν δεν το δει κτηνίατρος! Οπωσδήποτε οφθαλμολογική για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να έχει μπει κάποιο ξένο σωματίδιο στο μάτι της και να έχει δημιουργήσει έλκος!
Περαστικά της Βάσω!
Φυσιολογίκος ορός δεν πειράζει, απλά ξεπλένει το μάτι και αν έχει μπει κάτι θα βοηθήσει να φύγει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συμφωνώ. Εννοούσα κάποιο κολλύριο χωρίς συνταγογράφηση.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια.

Πήρα και τον groomer να ρωτήσω τί έγινε και μου είπε ότι δεν έγινε κάτι αλλά μπορεί να την έτσουξε το σαμπουάν..
Θα σας πώ νέα το απόγευμα.
Μέχρι τότε :(
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
47
Αθηνα
Ελα βρε γλυκεια μου μην ανησυχεις... Ολα θα πανε καλα να δεις :)

Εγω που επαθα κατι παρομοιο με την κορη μου και δεν εβρισκα την παιδιατρο και αυτο το σκασμενο εκλαιγε ασταματητα;;; :D

Ολα καλα θα πανε, να δεις :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πήρα και τον groomer να ρωτήσω τί έγινε και μου είπε ότι δεν έγινε κάτι αλλά μπορεί να την έτσουξε το σαμπουάν..
Καλα.. σιγα μην σου πουνε.. :evil: :evil:

Ε καλα θα ταν να τους αποφυγεις την επομενη φορα.. :wink:

Ολα να πανε καλα!! :D :D
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Τις έβαλε αρχικά κάτι σταγόνες ανα 5 λεπτά για να αρχίσει να ανοίγει το μάτι μετά το κοίταξε με κάτι και με ένα τσιμπιδάκι σήκωσε το κρέας μέσα (εκεί τα είδα όλα!).
Ειπε ότι δεν έχει ξένο σώμα και έβαλε ένα υγρό με χρώμα για να δει που είναι η πληγή..Τέλος της έκανε ένεση με κορτιζόνη.

Τελικά έχει στην κόρη, έλκος του αμφιβληστροειδούς. Μάλλον κάτι την χτύπησε.
Θα βάζουμε σταγόνες για μια βδομάδα αλλά πρέπει να μην το ξύνει καθόλου γιατί θα γίνει πληγή..Αυτή ξύνεται όμως που και που.. :(

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78