Επέμβαση δυσπλασίας


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Γεια και πάλι.

σόρυ που δεν απάντησα νωρίτερα το ξέχασα :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Ο ένας την ψηλάφισε στη σπονδυλική στήλη και πόνεσε και ο άλλος της τράβηξε πίσω τα πόδια και πάλι πόνεσε.Ο ένας της έκανε κορτιζόνη και ο άλλος όντας αντίθετος στην κορτιζόνη της έκανε παυσίπονη ένεση και μου είπε να της δίνω βιταμίνη B
και οι δύο γιατροί έδωσαν κάτι για να σταματήσει η ενόχληση που έίχε η σκυλίτσα σου.

το πρόβλημα όμως παραμένει.

π.χ

ΕΑΝ έχει πάθει μια θλάση κάνοντας του μια παυσίπονη μπορεί να μπορείς να περπατάς αλλά μη νιώθωντας τον πόνο μπορεί να συνεχίσει να τρέχει- πηδάει και να κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

πρώτα λοιπόν και πριν κάνεις οτιδήποτε (ο γιατρός όχι εσύ στην περίπτωση σου ) πρέπει να ξέρεις τι πρέπει να αντιμετωπίσεις.

η γνώμη μου είναι να το πας όχι σε γιατρό ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ όπου και περισσότερα μηχανήματα έχουν για διάγνωση και περισσότερους γιατρούς να το κοιτάξουν.-
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Και οι δύο γιατροί είναι για κλάματα.Πήγα σε τρίτο κτηνίατρο στο Χαλάνδρι και ήταν ο μόνος που την έβαλε να περπατήσει και αμέσως κατάλαβε τι γίνεται.Με ακτινογραφία επιβεβαίωσε ότι έχει δυσπλασία και στα δύο ισχία πάθηση πολύ σπάνια για westie.Αρχίσαμε sinoquin και θα αποφασίσει μέσα στην εβδομάδα εάν θα πρέπει να κάνει επέμβαση. Όσο για εμένα κοντεύω να σκάσω
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Και τέταρτη εννοείς...Πάντως η ακτινογραφία το έδειξε πολύ καθαρά.Οι κεφαλές και των δύο ισχίων πατάνε εντελώς λάθος.
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Γιατί κανένας από τους δύο δεν την έβγαλε ανάσκελα. Μόνο ο *****.Σχετικά με το αν θα γίνει επέμβαση ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πάρω κι'άλλη γνώμη.
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Θα σας πω.Μία ερώτηση μόνο γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει.Η δυσπλασία διορθώνεται ή απλώς η επέμβαση ή τα φάρμακα ανακουφίζουν?
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
αμα δεν εχει αρχισει η οστεοαρθριτιδα ακομα, μπορεις να σταματησεις και τη δυσπλασια.
αν εχει αρχισει, μπορεις με επεμβαση και συμπληρωματα + ελεγχομενη ασκηση, πολυ προσεγμενη διατροφη, προσοχη σε αλματα
να επιβραδυνεις κατα πολυ την εξελιξη της αρθριτιδας
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας και δεδομένου ότι είμαι νέα σκυλο-μαμά και δεν ξέρω πολλά αν δεν υπήρχε αυτό το forum και όλοι εσεις που αγαπάτε τα ζώα ούτε για τον κτηνίατρο που πήγα θα ήξερα και όλα όσα μου συστήσατε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
θελεις να σου δωσω και του δικου μου ,για αλλη μια γνωμη??
τον εχω 17χρονια και ειναι πολυ καλος??βρισκεται στην Καισαριανη!
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Τι γίνεται μετά την επέμβαση για δυσπλασία ?
Θα κάνουμε άυριο στο δεξί πόδι.Ο κτηνίατρος μου είπε ότι κρατάει περίπου 1 ώρα και μετά θα την πάρω σπίτι.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ποια επεμβαση θα κανει? πώς ακριβως λεγεται?
τριπλη οστεοτομη ή καποια πιο απλη?

το οτι θα κρατησει 1 ωρα μονο, ειναι ενθαρρυντικο παντως. σου ειπε τελικα αν εχει οστεοαρθριτιδα?
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Ευτυχώς δεν έχει οστεοαρθρίτιδα.Θα κάνει αφαίρεση κεφαλής,απ΄ότι μου είπε.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εύχομαι να πάνε όλα καλά perla και να είναι αυτή η τελευταία ταλαιπωρία που περνάτε εσύ και η μικρή σου!
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Παιδιά και εγώ το εύχομαι γιατί θυμάμαι πόσο ζωηρή και χαρούμενη ήταν και τώρα που την βλέπω να κοιτάζει τον καναπέ και να κλαίει επειδή δεν μπορεί να ανέβει και γενικά να μην μπορεί να κινηθεί τρελαίνομαι.Ετσι μου έρχεται να πάρω ένα μήνα άδεια από τη δουλειά και να την φροντίζω.Μετεγχειρητικά τι γίνεται ?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78