Διεθνη Εκθεση ΟΚΑ 2 και 3 Δεκεμβρη


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εφτασε!!
Στις 2 και 3 Δεκεμβριου θα γινει στο πρωην Διεθνους Αεροδρομιο Ελληνικου (Λεοφ. Βουλιαγμενης) η 21η και 22η Εκθεση σκυλων!

θα παει κανεις απο δω?

Εγω την κυριακη στον στιβο με τα γαλλικα θα ειμαι!!!
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
link για τι πράγμα? η σελίδα του ομίλου δε δουλεύει (εάν αυτό εννοείς). τι ψάχνεις?
 










sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
πηγα και εγω
πολλα ροτβαιλερ
πολλοι γερμανικοι
αρκετοι ελληνικοι ποιμενικοι
αρκετα μποξερ

γνωρισα και τον κυριο γιαννη με τα κανε κορσο συμπαθεστατος κυριος. οπως και η σκυλιτσα του η σιμονε. ειδα και καποια πρεσα τα οποια φαινοντουσαν παρα πολυ ηρεμα :shock: (το μεγαλο γιατι τα κουταβια ησυχια δεν ειχαν).
Επεισης με εντυπωσιαν κατι ακιτα (πολυ ωραια σκυλια)
η εκθεση ηταν μικροτερη απο οσο περιμμενα και λιγο ανοργανωτη, δεν ειδα κανενα νεαπολιτικο. κανενα bulldog εκτος των γαλλινκων και των αγγλικων.

δεν μου αρεσε ο τροπος που χειριζοντουσαν τα σκυλια και ειδικα αυτο το τραβηγμα στον λαιμο, οπως και οτι τα ειχαν κλεισμενα σε μικρα κουτια. ειδικα ενα ντογκο σε ενα πολυ μικρο κλουβη για τα μετρα του που το ειχαν στραμπουληξη για να χωρεσει μου εκατσε καπως.

βεβαια δεν εγινε κανα θαυμα να δω κανα cadebou η alapaha απο κοντα. παντως η σκυλιτσα του κυριου γιαννη...



(εδω 3 μηνων τωρα που εχει μεγαλωση ειναι ακομα ποιο ομορφη) η σημονα μου εκλεψε την καρδια.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
επισης επιτρεπεται την ωρα που κανουν οι σκυλοι την εξεταση τους η απεξω να τους δινουν ερεθισματα

π.χ να τρεχουν εξω απο την πιστα στου ποιμενικους ή να δειχνουνουν κατι μπαλακια στα μποξερ
 


S

SwkDoG

Guest
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παραβρεθώ στο διήμερο... :(

Θα μας πουν όμως εντυπώσεις τα παιδιά που πήγαν και συμμετείχαν.

κανενα bulldog εκτος των γαλλινκων και των αγγλικων.
βεβαια δεν εγινε κανα θαυμα να δω κανα cadebou η alapaha απο κοντα
Από τα σκυλια που αναφέρεις παραπάνω μόνο τα Ca de bou θα μπορούσες να συναντήσεις σε έκθεση υπό την F.C.I.
Τα υπόλοιπα μπουλντόγκ,εκτός αγγλικού και γαλλικού,δεν είναι αναγνωρισμένα καθώς και πολλές ακόμα φυλές από αυτές που "φλερτάρεις" τελευταία... :)

επισης επιτρεπεται την ωρα που κανουν οι σκυλοι την εξεταση τους η απεξω να τους δινουν ερεθισματα

π.χ να τρεχουν εξω απο την πιστα στου ποιμενικους ή να δειχνουνουν κατι μπαλακια στα μποξερ
Το πολυσυζητημένο στους κυνολογικούς χώρους double handling (με όλες του τις προεκτάσεις...) αξίζει ένα δικό του θέμα... :)
Μεταφέρω λοιπόν τα λόγια του sir-elric σαν αρχή για το θέμα "Double Handling"...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Emeis imastan xtes ekei, me ta gallika!

BOB CAC/CACIB Zanzibar Janoel
CAC/CACIB Isabella de la Porta di Myconos
Best Puppy of Breed :Marilyn Monroe de la Porta di Myconos
Best Junior of Breed: Blueberry Janoel

I Fili tis koris mou pire tin proti thesi sto Junior Handling, me tin Blueberry Janoel!

 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
SwkDoG said:
Από τα σκυλια που αναφέρεις παραπάνω μόνο τα Ca de bou θα μπορούσες να συναντήσεις σε έκθεση υπό την F.C.I.
Τα υπόλοιπα μπουλντόγκ,εκτός αγγλικού και γαλλικού,δεν είναι αναγνωρισμένα καθώς και πολλές ακόμα φυλές από αυτές που "φλερτάρεις" τελευταία... :)
που θα παει θα τα φτοιαξω με μια :lol: μου ειχε διαφυγει τελειως οτι υπαρχουν και αυτα τα προβληματα με τις ρατσες( βεβαια δεν καταλαβαινω πως γινεται τα bull terrie να ειναι αναγνωρισμενα και να μην ειναι τα αμερικανικα). Σε ποιο event στην ελλαδα θα μπορουσα να δω κανενα.

γιατι απο οτι καταλαβα χθες καλες οι φωτο αλλα αν δεν το δεις απο κοντα και μιλησεις με κανα δυο που εχουν δεν σχηματιζεις αποψη.


υ.γ αυτοι οι ελληνικοι ποιμενικοι τι γαιδουρια ειναι αυτα, ηξερα οτι ειναι μεγαλα αλλα τοσο μεγαλα δεν τα περιμενα.
 


S

SwkDoG

Guest
Σε ποιο event στην ελλαδα θα μπορουσα να δω κανενα.
Προς το παρόν...σε κανένα... :?
Τα events στην Ελλάδα είναι περιορισμένα στα F.C.I. αναγνωρισμένα σκυλιά (εκτός από κάτι "καλλιστεία" της Πάνια και του Δήμου Αθηναίων... :D )...
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Αυτη η εκθεση του ΟΚΑ ηταν η καλυτερη που εχω παρη μερος μεχρι στιγμης στην Ελλαδα.Υπηρχε ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ το φανταζεστε!!!!!!Τι ωρα ξεκιναει η κριση της καθε φυλης ,ο προσδιορισμος των στιβων περιμετρικα γινοταν με καθισματα ντυμενα με "φουστανακια',μοκετες στο πατωμα, αρκετα περιπτερα για τα Ελληνικα δεδομενα με προιοντα για σκυλους,αξιοπρεπες κετερινγκ, πολλες ξενες συμμετοχες, καλους κριτες (σε γενικες γραμμες )πιστευω,Μακαρι να συνεχισουν ετσι και να τους μιμηθουν και αλλοι Ομοιλοι.Δεν ξερω αν υπηρξαν προβληματα του τυπου μικροι στιβοι μεγαλωσωμες φυλες (το βλεπουμε συχνα) δεν μπορω να πω.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οι εκθέσεις σε κλειστούς χώρους έχουν αυτό το πρόβλημα ... δε έχει σχέση το μέγεθος του σκύλου, αλλά ο τρόπος παρουσίασης ... δεν πειράζει όμως ... αρκεί να μην έχει καμιά ζάρα η μοκέτα :)

Εχουν και άλλες ΚΟΕ χρονοδιάγραμμα τωρα ... στο περίπου αλλά το πιάνουν ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924