Βοήθεια!!! Φοβος ζευγαρωματος μεγαλοσωμου με μικροσωμου σκυλου!


Ευη_91

Member
20 Νοεμβρίου 2015
8
5
33
Καλησπέρα σε ολους! Ειμαι πολυ προβληματισμενη κ φοβισμενη..εχω μια μαλτεζιτσα 3 χρονων 5 κιλα, (δεν την εχω στειρωσει γιατι οι αποψεις διίστανται)..προσφατα πηρα ενα Λαμπραντόρ αρσενικό τωρα ειναι 5.5 μηνων κ γυρω στα 17 κιλα..κ εχω την εξης απορια..υπαρχει περίπτωση να αφησει εγκυο τη μικρή; Είτε τωρα ειτε όταν μεγαλωσει που θα είναι γυρω στα 30 κιλα; ξερω οτι θα ειναι κατι παρα πολυ κακο αν γινει κατι τετοιο αλλα πιστευα οτι λογω διαφορας μεγεθους θα είναι αδύνατο αλλα επειδη δεν μου εχει λύσει κανεις την απορια κ ο καιρός περνάει κ ο σκυλακος μεγαλώνει φοβαμαι κ θελω να μαθω να δω τι θα κανω!Αν εχετε καποια γνωση σας παρακαλώ πειτε μου να εχω μια γνωμη! Ευχαριστω πολυ για το χρόνο σας!!!
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, γίνεται να ζευγαρώσουν, παρ'ολη τη διαφορά μεγέθους. Όταν μπαίνει οίστρος στη μέση τα σκυλιά γίνονται πολύ εφευρετικά, οπότε, χωρίς να είναι εντελώς χώρια στον κάθε οίστρο και χωρίς να είναι κάποιο από τα δύο στειρωμενο, ναι το ζευγάρωμα μεταξύ τους είναι πιθανότητα, με ολέθριες, για τη μαλτεζίτσα, συνέπειες εάν φτάσει σε γέννα. Οπότε, στείρωση από τώρα, στη μικρή. (Οι απόψεις διίστανται όταν μιλάμε χωρίς το ενδεχόμενο επικίνδυνου τοκετού. Με το ενδεχόμενο τοκετού από ζευγάρωμα μεγεθών που περιγράφεις, νομίζω ότι οι απόψεις παύουν πια να διίστανται και κλίνουν πλειοψηφικά προς τη στείρωση.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Scalpel


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924