Αντιμετώπιση Καλαζάρ


rokko74

New Member
8 Απριλίου 2008
1
0
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Μόλις πριν δύο μήνες ανακαλύψαμε ότι το σκυλάκι μας είχε καλαζάρ 1/800.
Η κτηνίατρος μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε γενική αίματος για να δούμε εάν έχει πειραχτεί κάτι από τα εσωτερικά του όργανα. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά και δεν έδειξαν τίποτα το περίεργο. Το σκυλί δεν είχε κανένα σύμπτωμα από τα γνωστά του καλαζάρ έκτος το ότι είχε βγάλει κάποια σπυράκια στην ράχη του (ήταν και ο λόγος που επισκεφτήκαμε την κτηνίατρο).
Η κτηνίατρος λοιπόν μας είπε να πάρουμε το γνωστό σιρόπι και να του δίνουμε 1,5mg κάθε πρωί αναμειγμένο με το φαγητό του για 28 ημέρες. Παράλληλα και για 9 μήνες να του χορηγούμε πρωί-βράδυ το χάπι Zylapoor.
Μας ζήτησε μόλις τελειώσουν οι 28 ημέρες λήψεις του σιροπιού να περιμένουμε άλλες 28 ημέρες γιατί η επίδραση του φαρμάκου συνεχίζει να δρα και μετά να τον πάμε πάλι για εξετάσεις για να δούμε πως πάει? Μας είπε δε ότι σε όλες τις περιπτώσεις που έχει αντιμετωπίσει, η θεραπεία με το σιρόπι είχε 100% καλά αποτελέσματα.

Ακολουθήσαμε ακριβώς της οδηγίες της και φτάσαμε στο προηγούμενο Σάββατο όπου πήγαμε για τις επαναληπτικές εξετάσεις και σήμερα μάθαμε τα αποτελέσματα ότι ο δείκτης παραμένει στο 1/800 :( και ότι θα πρέπει να επαναλάβουμε την θεραπεία όσον αφορά στο κομμάτι με το σιρόπι. Το μόνο θετικό είναι ότι οι γενικές αίματος δεν έδειξαν καμιά βλάβη στα εσωτερικά του όργανα.
Το δερματικό πρόβλημα παραμένει σε μικρότερο βαθμό.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το παραπάνω θέμα. Εάν έχετε κάποια εμπειρία ή γνώσεις πάνω στην θεραπεία του Καλαζάρ παρακαλώ απαντήστε μου στις παρακάτω απορίες:

1. Είναι λογικό μετά από μία θεραπεία να μην έχουμε κανένα αποτέλεσμα?
2. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια εξέλιξη?
3. Μετά το πέρας και αυτής της θεραπείας εάν συνεχίζει ο δείκτης να είναι υψηλός τι να κάνω?
4. Τι παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν από την συνεχής χρήστη του σιροπιού?


Σας ευχαριστώ
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Δεν είμαι κτηνίατρος, το μόνο που μπορώ να σου προσφέρω είναι την εμπειρία μου.
1. Είναι λογικό μετά από μία θεραπεία να μην έχουμε κανένα αποτέλεσμα?
Ναι, το καλαζάρ θέλει καιρό για να πέσει ο δείκτης του. Αλλά ίσως αξίζει να πάρεις και 2η γνώμη.

2. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια εξέλιξη?
Σε εμένα προσωπικά ήταν για μεγάλο διάστημα σταθερός, μετά σημείωσε πτώση, μετά ανέβηκε παροδικά και έπειτα από 5 μήνες άρχισε να σταθεροποιείται σε πτωτική πορεία.

3. Μετά το πέρας και αυτής της θεραπείας εάν συνεχίζει ο δείκτης να είναι υψηλός τι να κάνω?
Δεν ξέρω αν μόνο με σιρόπι και χάπια θα έχεις αποτελέσματα. Συνήθως γίνεται θεραπεία με φάρμακα σε ενέσιμη μορφή, ο λεγόμενος "κύκλος". Πάρε δεύτερη γνώμη από άλλο κτηνίατρο άμεσα. Όσο δεν έχουν πειραχθεί τα ζωτικά του όργανα έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να τα πάει καλά ο σκύλος σου. Μη χρονοτριβείς περιμένοντας.


4. Τι παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν από την συνεχής χρήστη του σιροπιού?
Δε γνωρίζω. Εγώ όμως μετά το πέρας της θεραπείας συνέχισα να δίνω Zyloric για 1,5 περίπου χρόνο.

Διάβασε και αυτό http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=2273

Επίσης λίγο προσοχή, γιατί μερικοί κτηνίατροι με το καλαζάρ βρίσκουν την ευκαιρία να σε γδάρουν, καθώς το φάρμακο μέχρι πρώτινος ερχόταν από το εξωτερικό, και αντιμετώπιζες φαινόμενα μαύρης αγοράς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78