Αναζήτηση εκπαιδευτή σκύλου στη Θεσσαλονίκη


horizonseeker90

New Member
22 Αυγούστου 2024
3
0
Καλημέρα σας.

Ψάχνω εκπαιδευτή σκύλου στη Θεσσαλονίκη που να έχει εμπειρία πάνω στην αντιδραστικότητα δηλαδή γαύγισμα και τράβηγμα σε άλλους σκύλους, μηχανάκια κλπ. Έχω συνεργαστεί ήδη με δύο εκπαιδευτές αλλά με έχουν απογοητεύσει. Έχω ψάξει για εκπαιδευτές, η πλειοψηφία έχει καλά σχόλια, αλλά δεν θέλω να πέσω πάλι στην παγίδα ότι "μπορούν να με βοηθήσουν" χωρίς αποτέλεσμα.

Θα ήθελα από δική σας εμπειρία να μου προτείνετε κάποιους εκπαιδευτές, αν είχατε/έχετε αντιδραστικό σκύλο και μείνατε ικανοποιημένοι. Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.834
5.068
patra
grdane.blogspot.com
Καλησπ
Καλημέρα σας.

Ψάχνω εκπαιδευτή σκύλου στη Θεσσαλονίκη που να έχει εμπειρία πάνω στην αντιδραστικότητα δηλαδή γαύγισμα και τράβηγμα σε άλλους σκύλους, μηχανάκια κλπ. Έχω συνεργαστεί ήδη με δύο εκπαιδευτές αλλά με έχουν απογοητεύσει. Έχω ψάξει για εκπαιδευτές, η πλειοψηφία έχει καλά σχόλια, αλλά δεν θέλω να πέσω πάλι στην παγίδα ότι "μπορούν να με βοηθήσουν" χωρίς αποτέλεσμα.

Θα ήθελα από δική σας εμπειρία να μου προτείνετε κάποιους εκπαιδευτές, αν είχατε/έχετε αντιδραστικό σκύλο και μείνατε ικανοποιημένοι. Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ
[/QUOTE
Καλησπέρα σας.
Πριν προτείνουμε εκπαιδευτή κι εκτεθούμε ή εκθέσουμε άθελα μας κάποιον, να κάνουμε κάποιες ερωτήσεις?

σας ενδιαφέρει γενικά να εκπαιδεύσετε τον σκύλο σας ή να διορθώσετε μόνο το αντιδραστικό κομμάτι?
γενικά λοιπόν μιλάμε για διόρθωση συμπεριφοράς και είναι μόνο τα σημεία που περιγράφετε λάθος ή συνολικά στη γενική του εικόνα έχουμε ένα ατίθασο σκύλο?
σε όλα αυτά παίζει σημαντικό ρόλο αν ο σκύλος κατάγεται από κάποια φυλή, εκτροφέα ή όχι, το μέγεθος και φυσικά η ηλικία του.
υπάρχουν εκπαιδευτές πάρα πολλοί στη Θεσσαλονίκη, απλά κάποιοι δεν ασχολούνται κάποιοι είναι ακριβοί και κάποιοι ακόμα πειραματίζονται...
 


horizonseeker90

New Member
22 Αυγούστου 2024
3
0
Ψάχνω κάποιον εκπαιδευτή που να μπορεί να με βοηθήσει να διορθωθεί το αντιδραστικό κομμάτι. Γενικά η σκυλίτσα μου είναι ήρεμη στο σπίτι, μόνο όταν τη βγάζω βόλτα τραβάει και γαβγίζει άλλα σκυλιά ή ο,τι κινειται. Μέχρι στιγμής την κάνω εκπαίδευση στο κομμάτι του χαλαρού λουριου. Έχει βελτιωθεί αλλά χρειάζεται να δουλέψω κι άλλο στο να περπατάει χαλαρά.
Είναι 2 χρόνων, ημίαιμο πιτμπουλ, κοντουλα 12-13 κιλά.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.834
5.068
patra
grdane.blogspot.com
Σας ευχαριστώ πολύ ´για την απάντηση. Τώρα εχω μια καλύτερη εικόνα για το πώς βλέπετε την κατάσταση και ποιο το θέμα που αντιμετωπίζετε. Θα θεωρήσω ότι έχετε κ τη σκυλίτσα από κουτάβι.
Πρέπει να σας πω ότι αν βρεθεί επαγγελματίας να σας πει ότι θα ασχοληθεί με το αντιδραστικό κομμάτι να φύγετε μην προσπαθήσετε καν. Το πιθανότερο είναι να πληρώσετε μερικά μαθήματα κ να έχετε πολλά πισωγυρίσματα μέχρινα αποφασίσετε ότι δεν θα έχετε αποτέλεσμα.
Επίσης τονίζω ότι δεν υπάρχει το μαγικό ραβδάκι στα χέρια κανενός εκπαιδευτή να σας βελτιώσει και να εξαφανίσει το πρόβλημα.
Το πρόβλημα το εντοπίζω ότι δεν έχετε τον έλεγχο του σκύλου σας.
Για να αποκτήσετε τον έλεγχο χρειάζεται να ξεκινήσετε εκπαίδευση από την αρχή, να γίνει ένα ρησταρτ στη σχέση σας και να γίνετε ο κόσμος του σκύλου σας εσείς
Έτσι ώστε όταν έξω συναντάτε περισπασμούς να είστε σε θέση να του αποσπάσετε την προσοχή και να εστιάζει σε εσάς κι όχι σε άλλα σκυλιά κλπ.

Επίσης συζητάμε για διόρθωση συμπεριφοράς να τονίσω λοιπόν ότι αν πάμε με τη μέθοδο των μεζέδων κλπ όχι ότι δεν θα έχετε αποτέλεσμα αλλά θα χρειαστείτε πολύ περισσότερο χρόνο πιθανά τον τριπλάσιο άρα και πιο πολλά μαθήματα και χρήματα.
Επίσης είναι απαράδεκτη ηθικά πλέον η εκπαίδευση με χρήση βίας άρα αποκλείσετε την κι αυτή ως επιλογή.
Χρησιμοποιήστε το παν μέτρο άριστο και κινηθείτε αναλόγως.
 
  • Like
Reactions: horizonseeker90


horizonseeker90

New Member
22 Αυγούστου 2024
3
0
Σας ευχαριστώ πολύ ´για την απάντηση. Τώρα εχω μια καλύτερη εικόνα για το πώς βλέπετε την κατάσταση και ποιο το θέμα που αντιμετωπίζετε. Θα θεωρήσω ότι έχετε κ τη σκυλίτσα από κουτάβι.
Πρέπει να σας πω ότι αν βρεθεί επαγγελματίας να σας πει ότι θα ασχοληθεί με το αντιδραστικό κομμάτι να φύγετε μην προσπαθήσετε καν. Το πιθανότερο είναι να πληρώσετε μερικά μαθήματα κ να έχετε πολλά πισωγυρίσματα μέχρινα αποφασίσετε ότι δεν θα έχετε αποτέλεσμα.
Επίσης τονίζω ότι δεν υπάρχει το μαγικό ραβδάκι στα χέρια κανενός εκπαιδευτή να σας βελτιώσει και να εξαφανίσει το πρόβλημα.
Το πρόβλημα το εντοπίζω ότι δεν έχετε τον έλεγχο του σκύλου σας.
Για να αποκτήσετε τον έλεγχο χρειάζεται να ξεκινήσετε εκπαίδευση από την αρχή, να γίνει ένα ρησταρτ στη σχέση σας και να γίνετε ο κόσμος του σκύλου σας εσείς
Έτσι ώστε όταν έξω συναντάτε περισπασμούς να είστε σε θέση να του αποσπάσετε την προσοχή και να εστιάζει σε εσάς κι όχι σε άλλα σκυλιά κλπ.

Επίσης συζητάμε για διόρθωση συμπεριφοράς να τονίσω λοιπόν ότι αν πάμε με τη μέθοδο των μεζέδων κλπ όχι ότι δεν θα έχετε αποτέλεσμα αλλά θα χρειαστείτε πολύ περισσότερο χρόνο πιθανά τον τριπλάσιο άρα και πιο πολλά μαθήματα και χρήματα.
Επίσης είναι απαράδεκτη ηθικά πλέον η εκπαίδευση με χρήση βίας άρα αποκλείσετε την κι αυτή ως επιλογή.
Χρησιμοποιήστε το παν μέτρο άριστο και κινηθείτε αναλόγως.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας να μου απαντήσετε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.907
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924