Ακράτεια ούρων?


meggy

Member
6 Ιουνίου 2008
11
0
Γεια σας. Έχω ένα αρσενικό κόκερ σπάνιελ 11 μηνών. Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να του μάθω την βασική εκπαίδευση τουαλέτας, αφού για 5-6 μήνες λέρωνε όπου έβρισκε. Τώρα το σκυλί έχει μάθει και λερώνει μόνο στην βόλτα του, ή στην πυλωτή του σπιτιού, όπου το κατεβάζουμε τακτικά, κάθε 3 ώρες περίπου. Τον εκπαιδεύσαμε για την βασική υπακοή και γενικά είναι το τέλειο σκυλί, εκτός από μια βασανιστική λεπτομέρεια. Το σπίτι μας μυρίζει πολύ άσχημα. Έχουμε την αίσθηση ότι έχει κάποια ακράτεια ούρων, γιατί μπορεί το σκυλί να είναι λουσμένο, το σπίτι καθαρό και ωστόσο πάλι μυρίζει. Δεν βρίσκουμε ποτέ ούρα, δηλαδή το σκυλί δεν μαρκάρει τον χώρο. Ωστόσο πολλές φορές αν χαρεί πολύ ή αν το μαλώσουμε, βλέπουμε ότι είναι ελαφρά βρεγμένο ή γυρίζει και γλύφεται.
Κάναμε εξέταση ούρων και αιματολογική εξέταση και είναι καλές.
Δεν ξέρουμε ειλικρινά τι να κάνουμε άλλο, γιατί συνεχώς σφουγγαρίζουμε χωρίς αποτέλεσμα. Η μυρωδιά είναι αφόρητη. Σας παρακαλώ βοηθήστε μας.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μήπως το πλένετε πολύ συχνά? Όταν ένας σκύλος πλένεται συχνότερα απ' όσο πρέπει μυρίζει άσχημα!
Φυσιολογικό το βρίσκω να του φεύγουν λίγα ούρα απ' τη χαρά του, αλλά όχι και να μυρίζει όλο το σπίτι... Τι να πω, δεν ξέρω!
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Γειά σου!
Καταρχήν τί τρώει το σκυλί?
Η μυρωδιά που λές είναι από ούρα ή μυρίζει όλο το σώμα ή παράδειγμα κατά βάση τα αυτιά?
Και κάτι άλλο..αν μένετε σε πολυκατοικία δεν είναι και ότι πιο ωραίο να λερώνει το σκυλί στην πυλωτή.. :roll:
 


meggy

Member
6 Ιουνίου 2008
11
0
Όχι δεν τον έχουμε στειρώσει ούτε τον πλένουμε συχνά (προσπαθούμε όσο μπορούμε να το αποφύγουμε)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εάν κατά την διάρκεια των 5-6 μηνών που λέρωνε όπου έβρισκε, σας λέρωσε καναπέδες, πολυθρόνες ή οτιδήποτε άλλο υφασμάτινο ή μάλλινο (πχ χαλιά κτλ) και «πότισαν» τα υφάσματα με ούρα, η λύση είναι να τα πετάξετε και να αγοράσετε καινούργια.

Εάν το σκυλί είχε ακράτεια, θα βρίσκατε συχνά στο πάτωμα «λιμνούλες» ή σταγόνες ούρων.
Εγώ πάντως υποψιάζομαι πως μαρκάρει σημεία στο σπίτι χωρίς να τον έχετε δει. Για να αποκλείσετε την περίπτωση αυτή περιορίστε τον σε crate ή στειρώστε τον.
 


meggy

Member
6 Ιουνίου 2008
11
0
Μένουμε σε μονοκατοικία και το σκυλί λερώνει την δική μας πυλωτή, την οποία αμέσως καθαρίζουμε. Δεν είχε λερώσει ποτέ σε καναπέδες και υφάσματα, αφού χαλιά δεν βάλαμε τον χειμώνα, ούτε προβλέπεται να βάζουμε στο μέλλον, δεδομένου του προβλήματός μας. Δεν τον έχουμε δει ποτέ να μαρκάρει, αφού μόλις πρόσφατα σήκωσε το ποδαράκι του για να ουρήσει (θυμήθηκε ότι είναι αρσενικός!) και αυτό ποτέ στο σπίτι, πάντα έξω. Ως προς την τροφή του του έχουμε αλλάξει πολλές φορές. Ξεκινήσαμε από Hills κοτόπουλο, περάσαμε σε eukanuba αρνί και τώρα πήραμε royal canine κοτόπουλο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
meggy said:
Δεν βρίσκουμε ποτέ ούρα, δηλαδή το σκυλί δεν μαρκάρει τον χώρο. Ωστόσο πολλές φορές αν χαρεί πολύ ή αν το μαλώσουμε, βλέπουμε ότι είναι ελαφρά βρεγμένο ή γυρίζει και γλύφεται.
Η ακράτεια ούρων δεν έχει καμία σχέση με το μαρκάρισμα.
Η ακράτεια ούρων είναι η διαρροή ποσότητας ούρων χωρίς να έχει συναίσθηση ο σκύλος.

Η τροφή τι σχέση έχει?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τη ρώτησε η Βάσω.
Δε μου λες είσαι σίγουρη ότι η μυρωδιά προέρχεται απ' το σκύλο και όχι από κάτι τελείως μα τελείως άσχετο?
Γιατί και ακράτεια να έχει, που δε νομίζω θα το είχατε δει, δεν υπάρχει περίπτωση να μυρίζει πια τόσο άσχημα όσο περιγράφεις.
Ο γιατρός τι είπε?
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Έχω και γω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι σε όλο το σπίτι, μπροστά στην πόρτα του σπιτιού μόνο γιατί εκεί του φεύγανε, αρκετά συχνά, ούρα από τη χαρά του, όποτε ερχόταν κάποιος.Ακόμα και τώρα καμιά φορά.Η αιτία λοιπόν για τη μυρωδιά είναι ότι επειδή γυνόταν αρκετά συχνά έχουν ποτίσει οι αρμοί στα πλακάκια και κάθε φορά που σφουγγαρίζω μυρίζει ακόμα περισσότερο γιατί βρέχεται, αλλά όταν στεγνώσει φεύγει.Γενικά τώρα που το έχει μειώσει το κατούρημα από χαρά,μέρα με τη μέρα μυρίζει και λιγότερο.
Εάν έχεις πλακάκια προσπάθησε να εστιάσεις σε πια μέρη μυρίζει περισσότερο (δηλαδή που τα έκανε και πιο συχνά) και ρίχνε βραστό νερό με λίγη χλωρίνη και καινούργια σφουγγαρίστρα.
Εάν είναι αυτό το πρόβλημα και αφού πλέον δεν τα κάνει μέσα θα δεις οτι θα μειωθεί πολύ.
Ελπίζω να βοήθησα...Καλή τύχη... :wink:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Chloe said:
Δε μου λες είσαι σίγουρη ότι η μυρωδιά προέρχεται απ' το σκύλο και όχι από κάτι τελείως μα τελείως άσχετο?
Γιατί και ακράτεια να έχει, που δε νομίζω θα το είχατε δει, δεν υπάρχει περίπτωση να μυρίζει πια τόσο άσχημα όσο περιγράφεις.
Συμφωνώ. Είσαι σίγουρη ότι μυρίζουν τα ούρα?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα σε ρωτήσω μήπως μυρίζει σαν ψαρίλα?
που γλείφεται?
μήπως γλείφεται στον πισινό του..,μήπως τρίβετε και κάτω στο πάτωμα?
γιατί αν είναι έτσι μάλλον θέλουν καθάρισμα οι πρωκτικοί αδένες..
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Σωστό και αυτό!
Πολλά σκυλιά θέλουν συχνό καθάρισμα πίσω!Το είχαμε και εμείς αυτό το πρόβλημα.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
kango1
Nα σε ρωτήσω μήπως μυρίζει σαν ψαρίλα?
που γλείφεται?
μήπως γλείφεται στον πισινό του..,μήπως τρίβετε και κάτω στο πάτωμα?
γιατί αν είναι έτσι μάλλον θέλουν καθάρισμα οι πρωκτικοί αδένες..
Eάν ήταν αυτό δεν θα έφευγε με το μπάνιο ή με απλό καθάρισμα? το έχει και ο δικός μου αλλά δεν μυρίζει όλο το σπίτι...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
dali said:
kango1
Nα σε ρωτήσω μήπως μυρίζει σαν ψαρίλα?
που γλείφεται?
μήπως γλείφεται στον πισινό του..,μήπως τρίβετε και κάτω στο πάτωμα?
γιατί αν είναι έτσι μάλλον θέλουν καθάρισμα οι πρωκτικοί αδένες..
Eάν ήταν αυτό δεν θα έφευγε με το μπάνιο ή με απλό καθάρισμα? το έχει και ο δικός μου αλλά δεν μυρίζει όλο το σπίτι...
Nαι θα έφευγε η βρόμα που δημιουργήθηκε αλλα δεν καθαρίζει έτσι...,θέλει κτηνιατρο να του το κάνει όπου σπρώχνει τους αδένες μέσα με το χέρι και τους καθαρίζει!
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
οk αλλά για το σπίτι που λέει ότι μυρίζει τόσο έντονα δεν είναι υπερβολή? Άσε που θα το καταλάβαινε και ο γιατρός οτι αυτό φταίει, έτσι δεν είναι?
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εγω σκευτομαι αυτο π ειπε η ΡΟΤΤΙΕ,μηπως του εχουν φυγει κατα λαθος σε καναπε.της δικιας μ της φυγανε....παει το μαξιλαρι τ καναπε.βρωμαγε πολυ.
κατι αλλο δεν γνωριζω και γω,...αλλα ακρατεια 11μηνων σκυλι μ φαινεται περιεργο.. :?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλέ τόσο σιχασιάρηδες είστε? Δε χρειάζεται κτηνίατρος για το καθάρισμα των πρωκτικών αδένων!
Meggy δοκίμασε το εξής: Βγάλε το σκύλο στο μπαλκόνι, πάρε χαρτοπετσέτες και πίεσε με τα δάχτυλά σου (πάνω απ' τις πετσέτες) την περιοχή γύρω απ' τον πρωκτό (όχι μέσα!!!!). Μάζεψε ό,τι βγάλει και ξανακάντο μέχρι να μη βγάζει πια. Για δες μήπως είναι αυτό.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78