Αγορά beagle


Georgina15

New Member
28 Ιανουαρίου 2019
4
1
29
Καλησπέρα!!

είμαι το καινούριο μέλος του forum. Καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε. Εγώ δεν έχω ακόμα σκυλάκι αλλά θα ήθελα να αποκτήσω ένα προς το καλοκαίρι και έχω αρχίσει την έρευνα από τώρα για είμαι έτοιμη. Το σκυλάκι που θα ήθελα να αγοράσω είναι ράτσας beagle. Έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με τον ΚΟΕ για να βρω το κατάλληλο εκτροφείο για να αγοράσω το κουταβάκι μου, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση. Μήπως ξέρετε κάποιο καλό δοκιμασμένο εκτροφείο; Έχω βρει μόνο ένα στην Αρχαία Ολυμπία και έχω ήδη επικοινωνήσει μαζί τους και περιμένω απάντηση. Ποια είνια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο εαν το γνωρίζετε; Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 








Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Καλώς ήρθες. Εγώ δεν μπορώ να σου πω για εκτροφεία. Δεν έχω ιδέα. Καταλαβαίνω την αγάπη σου για μια ράτσα όπως τα beagles (από εξωτερικής εμφάνισης είναι κουκλιά! γιατί όντως είναι πολύ ζωηρά και ενεργητικά και θέλουν πολύ πολύ εκτόνωση).
Θα ήθελα να σε βάλω σε άλλο προβληματισμό. Γιατί θα θέλεις να αγοράσεις ένα σκύλο; Υπάρχουν τόσα αξιολάτρευτα σκυλιά τα οποία είτε τα παρατάνε είστε γεννάνε και παρατάνε τα κουτάβια. Εμείς πάντως έτσι αποκτήσαμε τη μικρή μας Αύρα. Σίγουρα αν δεις σε φιλοζωικές αλλά και σε ομάδες στο FB θα δεις άπειρα. Δεν σε κρίνω ή κάτι τέτοιο. Δικαίωμά σου είναι να κάνεις και να αγοράσεις ότι θες. Απλά καλό θα ήταν να το σκεφτείς και αυτό.
Από προσωπική εμπειρία, τα αδεσποτάκια είναι αξιαγάπητα, ΜΟΝΑΔΙΚΑ και πολύ καλοί χαρακτήρες. Θα βλέπεις στα μάτια του την λατρεία και την ευγνωμοσύνη κάθε μέρα.
 


Georgina15

New Member
28 Ιανουαρίου 2019
4
1
29
Ένα θα σου πω, άνθρωπος που έχει σώας τα φρένας δεν βάζει τέτοια σκυλιά μέσα στο σπίτι του. o_O
:LOL::LOL:

Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο ζωηρά και τρελόσκυλα αλλά με κατάλληλη εκπαίδευση και εκτόνωση πιστεύω είναι μια χαρά!
 


Georgina15

New Member
28 Ιανουαρίου 2019
4
1
29
Καλώς ήρθες. Εγώ δεν μπορώ να σου πω για εκτροφεία. Δεν έχω ιδέα. Καταλαβαίνω την αγάπη σου για μια ράτσα όπως τα beagles (από εξωτερικής εμφάνισης είναι κουκλιά! γιατί όντως είναι πολύ ζωηρά και ενεργητικά και θέλουν πολύ πολύ εκτόνωση).
Θα ήθελα να σε βάλω σε άλλο προβληματισμό. Γιατί θα θέλεις να αγοράσεις ένα σκύλο; Υπάρχουν τόσα αξιολάτρευτα σκυλιά τα οποία είτε τα παρατάνε είστε γεννάνε και παρατάνε τα κουτάβια. Εμείς πάντως έτσι αποκτήσαμε τη μικρή μας Αύρα. Σίγουρα αν δεις σε φιλοζωικές αλλά και σε ομάδες στο FB θα δεις άπειρα. Δεν σε κρίνω ή κάτι τέτοιο. Δικαίωμά σου είναι να κάνεις και να αγοράσεις ότι θες. Απλά καλό θα ήταν να το σκεφτείς και αυτό.
Από προσωπική εμπειρία, τα αδεσποτάκια είναι αξιαγάπητα, ΜΟΝΑΔΙΚΑ και πολύ καλοί χαρακτήρες. Θα βλέπεις στα μάτια του την λατρεία και την ευγνωμοσύνη κάθε μέρα.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που μου λες. Έχουμε ήδη υιοθετήσει δυο σκυλάκια (το ένα δυστυχώς το χάσαμε αλλά σε μεγάλη ηλικία). Το άλλο σκυλάκι μένει με τους γονείς μου. Εγώ από μικρή είχα τρέλα με τα beagle οπότε εδώ και δυο χρόνια που μένω μόνη μου θέλω να πάρω ένα.
 
  • Like
Reactions: Tonaki


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
:LOL::LOL:

Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο ζωηρά και τρελόσκυλα αλλά με κατάλληλη εκπαίδευση και εκτόνωση πιστεύω είναι μια χαρά!
Τα μπηγκλάκια διαθέτουν απίστευτη φυσική ομορφιά και είναι γλυκύτατα με όλη την οικογένεια. Είναι όμως -- δεν μπορώ να το πω κομψά -- λίγο χαζούλικα. Ο Έκτορας το μπηγκλάκι μου (R.I.P.) παρά τις συνεχείς φιλότιμες προσπάθειες όλων μας έφτασε τα 12 χωρίς να κατάλαβει ότι δεν πρέπει να λερώνει στο σπίτι. Αντιθέτως ο Drake (το mini schnauzer μου) το εμπέδωσε από την πρώτη κιόλας βόλτα του, 4ων μηνών. Επίσης, ως δεινοί ιχνηλάτες που είναι, τα μπήγκλ ακολουθούν την μύτη τους και εξαφανιζόλ. Είναι σκέτοι Χουντίνι στις αποδράσεις και θέλουν πολύ προσοχή (καλή περίφραξη, πάντα με λουρί). Τέλος, δεν έχουν το παραμικρό μέτρο με το φαγητό. Ίσως η πιο λαίμαργη ράτσα. Ο Έκτορας διέρρηξε κάποιο βράδι τον σάκο με την ξηρά τροφή του και την «έκανε να». Το πρωί έμοιαζε σαν βαρελάκι. Παρόλα αυτά, όταν τρώγαμε πρωινό μας κοίταζε με ζητιανιάρικα πεινασμένα ματάκια :ROFLMAO:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Tonaki


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
927
Καναδάς
:LOL::LOL:

Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο ζωηρά και τρελόσκυλα αλλά με κατάλληλη εκπαίδευση και εκτόνωση πιστεύω είναι μια χαρά!
Εγώ πάντως το μόνο μια χαρά μπιγκλ που έχω δει είναι ένα που έχει ένας γείτονας εδώ κι είναι 100 χρονών (το σκυλί) και δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του. Τα υπόλοιπα δεν παλεύονται.

Τι να σου πρωτοπώ, ενός γνωστού μου που δεν μπορούσε να καταλάβει πως έβρισκε πατημασιές στο ταβάνι, το να σαλτάρει πάνω απο τα έπιπλα σαν να κάνει ατζίλιτι μέσα στο σπίτι, τα ουρλιαχτά που κάνουν τους ήχους όλης της οικοδομής να αντιλαλούν... Πραγματικά αν ήταν τα μόνα σκυλιά στον πλανήτη δεν θα είχα ποτέ σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Solvap


Georgina15

New Member
28 Ιανουαρίου 2019
4
1
29
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις εμπειρίες σας! Εγώ πάντα νόμιζα ότι τα beagle είναι έξυπνα και καταλαβαίνουν αυτά που λες απλά δεν θέλουν να το κάνουν. Πάντως σκεφτόμουν από τις πρώτες μέρες να πάω το κουταβάκι σε επαγγελματία εκπαιδευτή για να με βοηθήσει με την εκπαίδευση του.
 








Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
:eek: Όντως; Εχεις μηπως καποια πηγη;
Εγώ δεν ξέρω, αλλά γέλασα πολύ που το ψαξα από περιέργεια γιατί μ'αρέσουν αυτά τα γλωσσολογικά και βρήκα μόνο τον ίδιο χρήστη να το λέει κ σε άλλα φόρα εδώ και πάνω από 10 χρόνια :ROFLMAO:

http://www.wordorigins.org/index.php/forums/viewthread/887/

(solvap-pavlos)
 




Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Εγώ δεν ξέρω, αλλά γέλασα πολύ που το ψαξα από περιέργεια γιατί μ'αρέσουν αυτά τα γλωσσολογικά και βρήκα μόνο τον ίδιο χρήστη να το λέει κ σε άλλα φόρα εδώ και πάνω από 10 χρόνια :ROFLMAO:

http://www.wordorigins.org/index.php/forums/viewthread/887/

(solvap-pavlos)
Χαχαχαχα το είχα ξεχάσει!
 




Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Καλησπέρα κ από μένα,
Έχω ένα μπιγκλακι, 6μιση ετων αρσενικό. Είναι πανέξυπνος, καταλαβαίνει κ δυο γλώσσες παρακαλώ! Του μιλάμε βέβαια συνέχεια. Έμαθε τριών/τεσσάρων μηνων να κάνει εξω την ανάγκη του και σας πληροφορω ότι είναι πάρα πολύ ήρεμος μέσα στο σπίτι κ δεν γαβγίζει ποτέ χωρίς λόγο ( πχ όταν του έχουμε πάρει το παιχνίδι του!) Είναι εξαιρετικός κ ούτε δευτερόλεπτο δεν μετάνιωσα που τον πήρα. Είναι σαν μέλος οικογένειας. Οποιο σκύλο κ αν επιλέξεις, ράτσα ή μη, να είσαι υπομονετικός, έτοιμος να αναλάβεις τις ευθύνες σου και να έχεις πολλή αγάπη να δώσεις.
 
  • Like
Reactions: Tonaki




Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Ηaris Drazen κι όμως! Αυτό που προσπαθώ να πω με απλά λόγια όμως είναι να μην είναι κανένας απόλυτος. Δεν είναι όλα τα Μπιγκλ χαζά, άτακτα κλπ. Θέλουν εκτόνωση όπως όλα τα σκυλια μεγάλα μικρά και να ασχοληθείς για την εκπαίδευση τους.
 
  • Like
Reactions: Tonaki