Αγαπάνε τα σκυλιά;


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Όχι αντώνη δεν έχει να κάνει με ανάμνηση έχει να κάνει με συνδυασμό!
Αμάξι - Γιατρός - Πόνος - Στρες
Αμάξι - Στρες
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
lone wolf said:
Γιατί απλά έχει να κάνει με το ένστικτο να προστατευτεί η αγέλη...

Πάντως εγώ χαίρομαι που ο σκύλος μου δεν με "αγαπάει" όπως αγαπάμε οι άνθρωποι αλλά με "αγαπάει" όπως αγαπούν οι σκύλοι...
Μα εννοείται ότι ο σκύλος σου σε αγαπάει όπως οι σκύλοι!!!
Πως θα μπορούσε άλλωστε να σε αγαπάει σαν άνθρωπος? Άνθρωπος είναι?
Για δες τελικά που θα συμφωνήσω μαζί σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αίσχος, θα πάω στον εξορκιστή!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
lone wolf said:
Όχι αντώνη δεν έχει να κάνει με ανάμνηση έχει να κάνει με συνδυασμό!
Αμάξι - Γιατρός - Πόνος - Στρες
Αμάξι - Στρες
Εξηρτημένα ανακλαστικά-Παβλωφ

Το ίδιο ακριβώς κάνουμε και οι άνθρωποι... Πας πρώτη φορά με γυναίκα, γελάει γιατί είσαι μικροτσούτσουνος, και μετά πας μόνο με μικρούλες που δεν έχουν άποψη για το μέγεθος!!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το πρώτο πράγμα που ρώτησα ήταν

Τι είναι αγάπη.

απάντησες

amangos

Αγάπη, κατά την γνώμη μου, είναι η διάθεση μας να προσφέρουμε σε κάποιον χωρίς να περιμένουμε αντάλλαγμα, χαιρόμαστε με την χαρά του και λυπόμαστε με την λύπη του. Κατα την γνώμη μου, αγάπη είναι η προσφορά.
Μα εννοείται ότι ο σκύλος σου σε αγαπάει όπως οι σκύλοι!!!
Πως θα μπορούσε άλλωστε να σε αγαπάει σαν άνθρωπος? Άνθρωπος είναι?
για αυτούς τους λόγους πιστεύω ότι ΔΕΝ αισθανετε αγάπη
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
amangos said:
lone wolf said:
Όχι αντώνη δεν έχει να κάνει με ανάμνηση έχει να κάνει με συνδυασμό!
Αμάξι - Γιατρός - Πόνος - Στρες
Αμάξι - Στρες
Εξηρτημένα ανακλαστικά-Παβλωφ

Το ίδιο ακριβώς κάνουμε και οι άνθρωποι... Πας πρώτη φορά με γυναίκα, γελάει γιατί είσαι μικροτσούτσουνος, και μετά πας μόνο με μικρούλες που δεν έχουν άποψη για το μέγεθος!!!
Απλά οι άντρες το ξαναζείτε στο μυαλό σας συνέχεια μαζί με το συναίσθημα εκείνης της στιγμής απορρίπτοντας τις έμπειρες γυναίκες αποκαλώντας τες γριοντοκόρες απλά και μόνο επειδή νομίζετε ότι δεν μπορείτε να ανταποκριθείτε. Ο σκύλος θα το "ξαναζήσει" όταν θα δει το αμάξι. :lol: :lol: :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΜΑΚΗΣ said:
το πρώτο πράγμα που ρώτησα ήταν

Τι είναι αγάπη.

απάντησες

amangos

Αγάπη, κατά την γνώμη μου, είναι η διάθεση μας να προσφέρουμε σε κάποιον χωρίς να περιμένουμε αντάλλαγμα, χαιρόμαστε με την χαρά του και λυπόμαστε με την λύπη του. Κατα την γνώμη μου, αγάπη είναι η προσφορά.
Μα εννοείται ότι ο σκύλος σου σε αγαπάει όπως οι σκύλοι!!!
Πως θα μπορούσε άλλωστε να σε αγαπάει σαν άνθρωπος? Άνθρωπος είναι?
για αυτούς τους λόγους πιστεύω ότι ΔΕΝ αισθανετε αγάπη
δηλαδή θεωρείς ότι οι σκύλοι μας προσφέρουν ότι μπορούν, για κάποιο αντάλλαγμα?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
lone wolf said:
Απλά οι άντρες το ξαναζείτε στο μυαλό σας συνέχεια μαζί με το συναίσθημα εκείνης της στιγμής απορρίπτοντας τις έμπειρες γυναίκες αποκαλώντας τες γριοντοκόρες απλά και μόνο επειδή νομίζετε ότι δεν μπορείτε να ανταποκριθείτε. Ο σκύλος θα το "ξαναζήσει" όταν θα δει το αμάξι. :lol: :lol: :lol:
Ατυχές το παράδειγμα σου περί γριοντοκορών...
Θα μπορούσε να ισχύει, αλλά το λες σε λάθος άνθρωπο, εγώ δεν έχω τέτοια προβλήματα, κι εξακολουθώ να σε θεωρώ γριοντοκόρη και γριομπαμπαλού!!!
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
amangos said:
Είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση, και ευχαρίστως να την κάνουμε, αλλά όχι τώρα, δεν μπορώ.
Άσχετο αλλά........
Φαντάσου να μπορούσες κιόλας......... :shock: :shock: Οι μισές απαντήσεις του θέματος είναι δικές σου............
By the way, εξακολουθώ να συμφωνώ με amangos
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Νομίζω πως θα βοηθούσε την εξέλιξη της συζήτησης εάν συνοψίζοντας, συγκεντρώναμε όλα τα επιχειρήματα που παρέθεσαν όλοι οι φίλοι που κατέθεσαν την άποψη τους στο παρόν νήμα και υποστήριξαν ότι τα σκυλιά "αγαπάνε":

Kango1 said:
το λεω γιατι πριν πολλα χρονια το μαλτεζακι μου το βαλαμε να ζευγαρωσει..το εκαναν με την μια στο ασανσερ..και οταν εφυγε η γκομενα ειχε ξεχασει το λουρακι της ..ο ρουντι απο κατω απο το τραπεζι που ηταν το λουρι της εκλαιγε για 2 μερες..σαν λυκος..
μετα απο 2 χρονια φεραμε αλλη γκομενα ε..δεν την ηθελε με τιποτα ..πηγενε στα αρκουδια του...
Amangos said:
Είχα επίσης σκύλο που δεν έτρωγε όταν εγώ έλειπα, όχι επειδή τον εκπαίδευσα για κάτι τέτοιο, αλλά γιατί στενοχωριότανε. Το καλύτερο μεζεδάκι την άφηνε αδιάφορη...
Ξέρω επίσης σκύλο που είχε ερωτευτεί, και ήθελε μόνο έναν συγκεκριμμένο ερωτικό σύντροφο.
Frenchiefan said:
Ο εκτροφεας της Εσμεραλντας μου εχει πει πολλες φορες για καποιες σκυλες του που ειναι ερωτευμενες με τον εναν σκυλο- δεν δεν θελουν να ζευγαροσουν με κανεναν τροπο με καπιον αλλον.
Amangos said:
: Ο μπατζανάκης μου, έρχεται σπίτι μου 1-2 φορές τον χρόνο. Αν δείτε πως κάνει η σκύλα μου όταν τον βλέπει, θα ζηλέψετε ακόμα κι εσείς!!!
Ποιο είναι το συμπέρασμα? Ο ισχυρισμός ότι τα σκυλιά «αγαπάνε», στηρίχτηκε σε προσωπικές μαρτυρίες, οι οποίες είναι αδύνατον να ελεγχθούν για να διαπιστώσουμε εάν η εμπειρία του καθενός μας εξετάστηκε και ερμηνεύτηκε σωστά από αυτόν που τη βίωσε.

Μήπως λοιπόν δίνουμε μεγαλύτερη αξία απ’ όσο πρέπει στις προσωπικές μαρτυρίες διότι με αυτόν τον τρόπο παίρνει σάρκα και οστά αυτό που θα θέλαμε να ισχύει? :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Και εμένα μου φαίνεται ότι η σκύλα μου μ’αγαπάει με σκυλίσιο τρόπο, εγώ την αγαπάω ανθρώπινα, τα συναισθήματα μας εκφράζονται αλλιώς, γιατί ανήκουμε σε διαφορετικά είδη ζωντανών.
Παρόλο την διαφορετική αγάπη, ήμαστε πολύ ευτυχισμένες η μια με την άλλη – τουλάχιστον αυτά αντιλαμβάνομαι με το ανθρώπινο μυαλό μου (που έτυχε να έχω).
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
amangos

δηλαδή θεωρείς ότι οι σκύλοι μας προσφέρουν ότι μπορούν, για κάποιο αντάλλαγμα?
φυσικά.

φαί - στέγη - χάδι - συντροφιά

σκύλος

ζώ με κάποιους ανθρώπους που με ταίζουν , μου προσφέρουν φαγητό , με καθαρίζουν , με πηγαίνουν στον γιατρό , με περιποιούντε.

ΠΡΕΠΕΙ να είναι οι Θεοί μου.

γάτα

ζώ με κάποιους ανθρώπους που με ταίζουν , μου προσφέρουν φαγητό , με καθαρίζουν , με πηγαίνουν στον γιατρό , με περιποιούντε.

ΠΡΕΠΕΙ να είμαι οι Θεά τους.

και εγώ με την rottie και την magi (συμφωνώ)
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Και γω εννοειται με την magi :D και με την rottie βεβαιως βεβαιως...

ΜΑΚΗ εσυ ειχες μια ωραια "υπογραφη" για τον σκυλο καποτε?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΜΑΚΗΣ said:
amangos

δηλαδή θεωρείς ότι οι σκύλοι μας προσφέρουν ότι μπορούν, για κάποιο αντάλλαγμα?
φυσικά.

φαί - στέγη - χάδι - συντροφιά

σκύλος

ζώ με κάποιους ανθρώπους που με ταίζουν , μου προσφέρουν φαγητό , με καθαρίζουν , με πηγαίνουν στον γιατρό , με περιποιούντε.

ΠΡΕΠΕΙ να είναι οι Θεοί μου.

γάτα

ζώ με κάποιους ανθρώπους που με ταίζουν , μου προσφέρουν φαγητό , με καθαρίζουν , με πηγαίνουν στον γιατρό , με περιποιούντε.

ΠΡΕΠΕΙ να είμαι οι Θεά τους.

και εγώ με την rottie και την magi (συμφωνώ)
Μάκη θα συμφωνήσω μαζί σου υπό έναν όρο:
Να μου πεις εσύ τι είναι αγάπη, ανθρώπινη αγάπη.

Γιατί κατ αυτήν την λογική, η γυναίκα μου με αγαπάει?
Σημειωτέον ότι της προσφέρω άνετη ζωή, σεξ όποτε αυτή θέλει, παρέα όταν χρειάζεται, ασφάλεια, τροφή, στέγη κλπ.
Το παιδί μου με αγαπάει?
Για να τους κόψω το χαρτζηλίκι, να το ελέγξουμε!!!
Άμπα, δεν θα το δοκιμάσω, δεν τολμάω...
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Μήπως λοιπόν δίνουμε μεγαλύτερη αξία απ’ όσο πρέπει στις προσωπικές μαρτυρίες διότι με αυτόν τον τρόπο παίρνει σάρκα και οστά αυτό που θα θέλαμε να ισχύει? :wink:
Ο Νίτσε τι λέει επ αυτού?
:shock:

Μα και βέβαια έχουμε προσωπικές εμπειρίες, από τις οποίες βγάζουμε κάποια συμπεράσματα. Αλλοίμονο, αν βγάζαμε συμπεράσματα χωρίς να πάρουμε υπ όψιν μας τις προσωπικές μας εμπειρίες.

Η Αλντα με αγαπούσε και με αγαπάει ακόμα.
Άλλοι την ταΐζανε, άλλοι την έχουν τώρα σπιτωμένη, και όταν με βλέπει, λάμπει, ξανανιώνει... Όταν φεύγω, δεν με ακολουθεί, περνάει καλύτερα εκεί που είναι, αλλά εξακολουθεί και με αγαπάει, ενώ ούτε με χρειάζεται, ούτε θα με χρειαστεί!!!

Χαζή είναι?

Μπα, μάλλον με αγαπάει. Εγώ έτσι το βλέπω, εσείς βγάλετε ελεύθερα τα δικά σας συμπεράσματα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
lone wolf said:
Εσύ το έφερες το παράδειγμα αλλά που να θυμάσαι τι λες γεροπαραλλυμένε.... :lol: :lol:
Το παράδειγμα ήταν ακριβώς αυτό: Ένα παράδειγμα.
Το συμπέρασμα ότι εξ αιτίας αυτού, εγώ σε θεωρώ γριομπισμπίκισα, είναι αυθαίρετο!!! :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ ΔΕΝ έχω ορισμό για αυτό και δεν θα.......

μπορώ όμως με σιγουριά να πώ ότι είναι ΑΤΟΠΟ να συγκρίνουμε δύο ανόμοια είδη (στην περίπτωση μας άνθρωπο και σκύλο).

επίσης

σε προηγούμενη σου ερώτηση.

ΌΧΙ

το παιδί και το σκυλί ΔΕΝ είναι το ίδιο.

δεν τους συμπεριφέρομε το ίδιο , δεν θέλω τα ίδια πράγματα δεν περιμένω τα ίδια πράγματα.

και ας πω και εγώ την εμπειρία μου αφού όλοι την είπατε.

πήρα έναν σκύλο από εκτροφείο σε ηλικία 13 1/2 μηνών.

ΔΕΝ τον μεγάλωσα εγώ.

ΔΕΝ τον έμαθα εγώ.

εγώ όμως το έβγαλα βόλτα (αμφιβάλω εαν είχε βγει πριν)

εγώ τον πήγα για μπανιο.

εγώ δούλεψα μαζί του

εγώ τον τάισα - φρόντισα όταν αρώστησε.

η γυναίκα μου λοιπόν έχει να λέει για το πόσο με αγαπάει και το πως με κοιτάει αυτός ο σκύλος.

εγώ λέω ότι.

όπου και αν τον δώσω εαν έχει την ίδια αντιμετώπιση που έχει από εμένα σύντομα θα με ΄ ξεχάσει ΄

εαν δε περνάει και καλύτερα.................

oscar

δεν θυμάμε.

θα συμφωνήσω όμως και ως προς την υπογραφή της magi
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Ποιο είναι το συμπέρασμα? Ο ισχυρισμός ότι τα σκυλιά «αγαπάνε», στηρίχτηκε σε προσωπικές μαρτυρίες, οι οποίες είναι αδύνατον να ελεγχθούν για να διαπιστώσουμε εάν η εμπειρία του καθενός μας εξετάστηκε και ερμηνεύτηκε σωστά από αυτόν που τη βίωσε.
Το ότι οι άνθρωποι αγαπάμε, πως προκύπτει?
Από επιστημονικη έρευνα???

Ο καθένας βιώνει την λέξη αγάπη, με δικό του τρόπο, και δίνει νόημα στην λέξη αυτή ανάλογα με τον χαρακτήρα του και τις εμπειρίες του.

Αλήθεια, εμείς αγαπάμε???
Θα μας αγαπούσε η μάνα μας, εαν δεν είμασταν παιδιά της? Μάλλον όχι!!!
Θα αγαπούσαμε το κωλόπαιδό μας, αν δεν ήταν παιδί μας? Σίγουρα όχι!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78