ΑΚΡΑΤΕΙΑ


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Βρε παιδιά με την ακράτεια ούρων ( σίγουρα όχι απο ψυχολογικά αίτια ), ξέρει ή έχει τύχει σε κάποιον να κάνει κάποια θεραπεία??? Η μία μου η κούκλα ηλικίας 3 ετών έχει ένα ΜΕΓΑΛΟ προβληματάκι με τα ούρα της. Έχουμε δοκιμάσει με τον κτηνίατρο κάποιο φάρμακο ( ούτε που θυμάμαι πως λέγεται) αλλά έκανε τη μικρή σαν μαστουρωμένη και το σταματήσαμε. Πρόσφατα δοκιμάσαμε και κάποιο χάπι ομοιοπαθητικής (μη γελάσατε σας έφαγα!!!!), αλλα .... το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Έχει κανείς καμμία ιδέα μπάς και πάψω να έχω τη σφουγγαρίστρα αγκαλιά???
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Καταρχήν πρέπει να μάθεις αν το πρόβλημα είναι ιατρικό. Έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου οφείλετε η ακράτειά της σε κάποια ασθένεια; Πότε λερώνει; Από πότε άρχισε να το κάνει; Πες μας λίγες λεπτομέρειες!!!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αν οι εξετάσεις δείξουν ότι δεν υπάρχει κάποιο ιατρικό αίτιο αξιολογήστε τη συμπεριφορά του σκύλου. Αν είναι γενικά λαίμαργο και πίνει υπερβολικά μεγάλες ποσότητες νερού τότε απλά δεν μπορεί να κρατηθεί.

Μια απο τις θυληκές μου, όταν βγει βόλτα και τρέξει λίγο, θα πιεί όσο νερό βρει μπροστά της. Το αποτέλεσμα είναι ότι 2-3 ώρες μετά απο άσκηση, πρέπει να την βγάλω ξανά βόλτα. Οι εξετάσεις έδειξαν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, είναι απλά η λαιμαργία της.
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
sorry για την αργοπορία της απάντησης αλλά η δεη ... Λοιπόν εξετάσεις με τον κτηνίατρο έχουμε κάνει , βασικά μου είπε ότι οφείλεται στη στείρωση. Έχει ακράτεια σχεδόνα απο 1,5 χρονών, αλλά έχω παρατηρήσει ότι πιο συχνά της συμβαίνει και όταν βγαίνουμε και παίζουμε αρκετή ώρα. (χωρίς όμως να πίνει πολύ νερό μετά).
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Έχεις την απάντηση...
Πολλές φορές τονίζουμε ότι η στείρωση δεν είναι ένα χειρουργείο τόσο απλό όσο ακούγεται και κυρίως δεν θα έπρεπε να γίνεται θέμα για ρεπορτάζ-αγοράς αναζητώντας από τηλεφώνου την χαμηλότερη τιμή... Είναι ένα χειρουργείο KANONIKOTATO με πιθανότητες επιπλοκών που ελαχιστοποιούνται με την καλύτερη κατάρτιση και ικανότητα του χειρουργού.

P.S1.: Προς Θεού δεν λέω εσύ έκανες ρεπορτάζ αγοράς πριν επιλέξεις! Γενικά μιλώ για την κακή αυτή συνήθεια.
P.S2.: Μια νέα θεωρία εξηγεί την ακράτεια μετά την στείρωση του θηλυκού σκύλου με συγκεκριμένους κακούς χειρισμούς του χειρουργού. Φυσικά δεν κατηγορώ τον συνάδελφο που έκανε την στείρωση στην σκυλίτσα σου γιατί ακράτεια μπορεί να παρατηρηθεί και σε περιπτώσεις που οι συγκεκριμένοι χειρισμοί ήταν πολύ προσεγμένοι!
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Αν λοιπον προσεχθουν κάποια πραγματα κατα την επέμβαση μειώνονται οι πιθανότητες προβλημάτων.
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Η στείρωση πραγματικά είναι κανονικό χειρουργίο και κάθε φορά που πάω σκύλο για στείρωση μου κόβονται τα πόδια. Το θέμα είναι είναι ότι δεν νομίζω ότι είναι λάθος χειρισμός του γιατρού(του εχω ΤΥΦΛΗ εμπιστοσύνη). Έχω πάει άλλα δικά μου σκυλιά για στείρωση χωρίς να έχει κανένα αυτό το πρόβλημα. Απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση γι'αυτο το πρόβλημα :cry:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όταν έκανες το χειρουργείο ο γιατρός σου είχε πει ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα -κίνδυνος ?
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Αν θυμάμαι καλά μου το είχε πεί και ο ίδιος άν και είναι κάτι που γνωρίζω.(εχουν περάσει και 2 χρόνια απο τότε ).
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
CostasKontadakis said:
Φυσικά δεν κατηγορώ τον συνάδελφο που έκανε την στείρωση στην σκυλίτσα σου γιατί ακράτεια μπορεί να παρατηρηθεί και σε περιπτώσεις που οι συγκεκριμένοι χειρισμοί ήταν πολύ προσεγμένοι!
Υπάρχουν διάφορα φάρμακα που συνιστώνται σε αυτή τη περίπτωση. Θα ήταν καλό να το συζητήσεις με τον κτηνίατρό σου.
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Τα οποία όμως έχουν παρενέργειες (αμ φάρμακα είναι δεν θα έχουν???) Το μόνο φάρμακο που είχε βοηθήσει και δυστηχώς δεν θυμάμαι την ονομασία του, είχε αρκετές παρανέργειες και τελικά το διακόψαμε. Ελπίζω να βρώ μία άκρη γιατι τελικά ούτε η Stew , δεν νιώθει πολύ άνετα με αυτό που της συμβαίνει. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!!! :lol:
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
CostasKontadakis said:
CostasKontadakis said:
Φυσικά δεν κατηγορώ τον συνάδελφο που έκανε την στείρωση στην σκυλίτσα σου γιατί ακράτεια μπορεί να παρατηρηθεί και σε περιπτώσεις που οι συγκεκριμένοι χειρισμοί ήταν πολύ προσεγμένοι!
Υπάρχουν διάφορα φάρμακα που συνιστώνται σε αυτή τη περίπτωση. Θα ήταν καλό να το συζητήσεις με τον κτηνίατρό σου.
με επεμβαση,δεν μπορει να διορθωθει?
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Ταχυκαρδίες σίγουρα!!Επίσης παρατηρήσαμε, είναι οτι ενώ είναι ενα πολύ ενεργητικό σκυλί σε σημείο που σου σπάει τα νεύρα δηλαδή, δεν είχε όρεξη να κάνει απολύτως τίποτα και κουραζόταν υπερβολικά εύκολα με οτιδήποτε. Κοινώς ένα σκυλί αγνώριστο. Μα να μη θυμάμαι το φάρμακο ](*,)
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Λοιπόν το φάρμακο λέγεται propalin. Αποφασίσαμε με τον κτηνίατρο να της δώσουμε μικρότερη δόση μήπως και δεν έχουμε παρενέργειες.
Κάντε καμμιά ευχή να πάνε όλα καλά, γιατί και η μικρή νιώθει άσχημα που της συμβαίνει αυτό κι εγώ τα έχω παίξει!!!

Άσε που τον τελευταίο καιρό αντί για σταγονίτσες εβγαζε λιμνούλες :( .
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Εύχομαι ότι καλύτερο και γρήγορα να επανέλθει στο φυσιολογικό.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78