Enamel hypoplasia


kate rina

Member
6 Φεβρουαρίου 2014
7
1
Αμπελοκηποι
Καλησπερα σε oλους! Διαβαζω αρκετους μηνες το φορουμ, και ειπα να μοιραστω το προβλημα της μικρης μου, μηπως καποιος το εχει περασει και μπορει να με συμβουλεψει και να μου προτεινει κατι η καποιον που εγω δε γνωριζω.

Eιμαι περηφανη σκυλομαμα μιας ημιαιμης, πρωην αδεσποτης χασκινας 7 μηνων. Μετα τη τελευταια επισκεψη στη κτηνιατρο τα νεα δυστηχως δεν ειναι καλα. Η μικρη εχει μια πολυ σπανια 'παθηση' που ονομαζεται Enamel hypoplasia στα δοντια της. Στην οψη, ολα της τα δοντια φαινονται φθαρμενα στις ακρες, και αυτο επειδη δεν παραγει αρκετη αδαμαντινη για να τα καλυψει. Η πιο πιθανη αιτια συμφωνα με την κτηνιατρο ειναι να ειχε περασει τη νοσο του καρε οταν ηταν πιο μικρη. Παραθετω μια εικονα που βρηκα στο internet με ακριβως ιδιο προβλημα :
http://i21.photobucket.com/albums/b265/xpopmonsterx/polly4.jpg

Αν δεν αντιμετωπιστει αυτο, η υπαρχουσα αδαμαντινη θα φθαρει και θα υποχωρησει με αποτελεσμα να αποκαλυφτουν τα νευρα των δοντιων, δηλαδη απιστευτος πονος για τον σκυλο. Η μοναδικη λυση ειναι να τις βαλουμε θηκες. Και οπως ενημερωθηκα ο μονος που μπορει να κανει αυτη την επεμβαση ειναι ο καθηγητης πανεπιστημιου κτηνιατρικης(και οδοντιατρος) της θεσσαλονικης, που ομως μου διαφευγει το ονομα του. Του εχει ηδη σταλθει mail απο την κτηνιατρο μας.

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει/ εχει περασει αυτη την ασθενεια ο σκυλος του? Αν γνωριζει καποιον καλο οδοντιατρο σκυλων στην αθηνα (εδω μενω), που ισως να εχει ειδικευση σε τετοιες περιπτωσεις? Οποιαδηποτε συμβουλη/προταση καλοδεχουμενη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.742
20.012
Ειλικρινά, δεν το 'χω ξανακούσει.

Ο Κυριάκος ο Κονταδάκης, ακούω στην Αθήνα, ότι ασχολείται με δόντια.
Μια διασταύρωση, είναι οπωσδήποτε απαραίτητη.

Περαστικά της!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλημέρα Κατερίνα και καλώς όρισες. Πολύ δύσκολη η κατάσταση, πολύ ατυχη η σκυλίτσα σου.
Καταρχήν μια μικρή διόρθωση σε αυτο που εγραψες. Εάν φθαρεί η αδαμαντίνη δεν αποκαλύπτονται τα νεύρα των δοντιών, θα πρέπει να φθαρεί και η οδοντίνη. Απο την εικόνα φαίνεται ότι δεν εχει ακόμη συμβεί αυτό.
Οι επιλογές είναι δυο και οχι μία και μοναδική . Οι θήκες εχουν το πλεονέκτημα οτι καλυπτουν και προστατευουν το δόντι εξ ολοκλήρου. Τα μειονεκτήματα ειναι δυστυχως αρκετα. Δυο φορές τουλάχιστον αναισθησία σε σκυλάκι 7 μηνών, εαν δεν κανω λαθος υψηλο κοστος και τέλος θα ειναι κατα πασα πιθανότητα εξ ολοκλήρου μεταλλικές, δηλαδη τελείως αντιαισθητικές, εάν αυτο έχει σημασία.
Η δευτερη λύση είναι εμφράξεις απο σύνθετη ρητίνη, δηλ το λευκό υλικο που βάζουν στα σφραγίσματα οι Οδοντίατροι . Δεν καλυπτουν περιμετρικα το δόντι αλλά ειναι φθηνότερη λύση, με αισθητικό αποτέλεσμα , προστασία νεύρου και αναγκη για μία αναισθησία.
Φυσικα η διατροφη του σκυλου θα πρεπει να τροποποιηθεί, αποφευγοντας σκληρες τροφές και καθαριζοντας επαγγελματικά τα δόντια 1 φορα το χρόνο τουλαχιστον, μπορεί και δύο.
Ευχομαι η ταλαιπωρία να είναι όσο το δυνατον μικρότερη και το αποτέλεσμα αίσιο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.742
20.012
Ghostdoc, μία διόρθωση και μία παρατήρηση...

Διόρθωση: Η σκυλίτσα, ως πρώην αδέσποτη, είναι πάαααααρα πολύ τυχερή!

Παρατήρηση: Σε περιπτώσεις, όπου οποιαδήποτε χειρουργική παρέμβαση κρίνεται αναγκαία, δεν χρειάζεται να στρεσάρουμε περισσότερο τον ιδιοκτήτη, για την επικινδυνότητα της αναισθησίας. Δεν έχει επιλογή. Και ειλικρινά πιστεύω, ότι εκτός πολύ ειδικών περιπτώσεων, οι ναρκώσεις πλέον είναι ρουτίνα. Εγώ, δεν είχα ποτέ κανέναν ενδοιασμό επί αυτών. Εφόσον βεβαίως, εμπιστεύομαι και τον γιατρό μου.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Κοιτα , δεν αναφερόμουν στην τυχη της σκυλίτσας γενικά αλλά ειδικά λόγω του σοβαρού προβλήματος. Ασφαλώς ειναι τυχερη που βρήκε ιδιοκτήτρια να τη φροντιζει-αγαπαει αλλα δυστυχως ειναι ατυχη στο ιατρικό θέμα.

Πέρα απο αυτο, γνωρίζεις καλα οτι μια γενική αναισθησία σε σκυλάκι 7 μηνων κρύβει παντοτε κινδύνους. Δυο γενικές αναισθησίες κρύβουν διπλάσιους κινδύνους. Αυτα πρέπει να τα γνωρίζει για να ζυγισει τα υπερ και κατα της καθε θεραπείας. Αρα εχει επιλογη, στην πρωτη περιπτωση θα χρειαστει δυο και στη δευτερη μία.

Τελος, ειναι αναγκαιο να ειναι εχει σαφη και αληθινη εικόνα της κατάστασης , ξεκαθαρα και χωρίς μισόλογα γιατί μόνο έτσι οι προσδοκίες της θα ειναι ρεαλιστικές και επιπλεον θα πράξει τα δέοντα χωρις να επαναπαυτεί. Εξαλλου, έχει ηδη στρεσαριστεί μετά την επίσκεψη στον Κτηνίατρο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.742
20.012
Δεν συμφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου, αλλά θα μπούμε σε ανούσιο debate και δεν βρίσκω να υπάρχει λόγος. Αν διασταυρώνοντας την διάγνωση και την μέθοδο θεραπείας, κριθεί αναγκαίο να κάνει στο καπάκι και 2 και 5 επεμβάσεις, θα τις κάνει εφόσον ασφαλώς μπορεί και με τα ρίσκα τους, όπως σε όλα τα σοβαρά ιατρικά θέματα. Και δεν θεωρώ, ότι έχει το μέλος, στρεβλή εικόνα της κατάστασης της σκυλίτσας της.


kate rina στον δρόμο την βρήκες;
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Το παράξενο θα ηταν να συμφωνούσες :) Συμφωνουμε ομως στο ανουσιο του debate , κατι ειναι και αυτό ;-)
 


kate rina

Member
6 Φεβρουαρίου 2014
7
1
Αμπελοκηποι
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

mareco Στο δρομο τη βρηκα ναι περιπου 2 μηνων. Θα τηλεφωνησω στον κ Κονταδακη, και με μια προχειρη ερευνα βρηκα κ τον κυριο Παπαιωαννου. Θα επισκεφτω τουλαχιστον εναν απο τους δυο τις επομενες μερες. Αυτο που προτεινε η κτηνιατρος αν δεν ταξιδεψουμε θεσσαλονικη, ειναι να γινει εδω η επεμβαση με παραλληλη τηλεφωνικη επικοινωνια με τον καθηγητη για οδηγιες/υποδειξεις.

Ghostdoc Την λυση με την ρητινη την σκεφτηκα και γω, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι εφικτη σε ενα σκυλο ποσο μαλλον 7 μηνων, που θελει μονιμως να μασουλαει και να δαγκωνει κατι, χωρις το κινδυνο να την σπασει. Το χαμηλοτερο ενδεχομενως κοστος θα ηταν κατι θετικο, αλλα αν μακροπροθεσμα χρειαστει διορθωση, στα ιδια λεφτα φανταζομαι θα βγει. Η αναισθησια καλως η κακως δεν ειναι αυτο που με απασχολει τωρα, ειναι αναποφευκτη οπως το βλεπω.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
927
Καναδάς
Ουτε κι εγω το ειχα ξανακουσει! Αντιβιωτικα σας εδωσε? Διαβασα ως πιθανες αιτιες τον τραυματισμο, της βακτηριακη λοιμωξη και την αργη παραγωγη αδαμαντινης. Βεβαια η μικρη της ηλκια δεν ξερω κατα ποσο δικαιολογει τα 2 πρωτα, οποτε εμενα πηγε το μυαλο μου δεν κατι γονιδιακο-κληρονομικο.:-k Να διπλοτσεκαρεις με εναν Αθηναιο γιατρο αν και το Αριστοτελειο πανεπιστημιο μου εμπνεει εμενα προσωπικα αρκετη εμπιστοσυνη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.742
20.012
...οποτε εμενα πηγε το μυαλο μου δεν κατι γονιδιακο-κληρονομικο.:-k
Κι εμένα, να σου πω την αλήθεια. Γι'αυτό ρώτησα αν την βρήκε στον δρόμο.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Από τραύμα δεν θα είχε πρόβλημα σε όλα τα δόντια.

Στην περίπτωση της τα αίτια μπορεί να είναι
  • να πέρασε τη νόσο του Καρέ
  • υποσιτισμός
  • σύνδρομο δυσαπορροφησης ή άλλες παθολογικές αιτίες
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καταρχήν, καλωσήλθες και να τη χαίρεσαι τη σκυλίτσα σου!:)

Από τραύμα δεν θα είχε πρόβλημα σε όλα τα δόντια.

Στην περίπτωση της τα αίτια μπορεί να είναι
  • να πέρασε τη νόσο του Καρέ
  • υποσιτισμός
  • σύνδρομο δυσαπορροφησης ή άλλες παθολογικές αιτίες
...ή να είναι συστηματικός καπνιστής...:cool:
 




kate rina

Member
6 Φεβρουαρίου 2014
7
1
Αμπελοκηποι
Nizinny Οχι αντιβιωση δεν μας δωσαν γιατι δεν ποναει καθολου η μικρη και δε χρειαζεται.

Εχετε καποια ασχημη εμπειρια απο Παπαιωαννου να φανταστω? Το μονο που δεν μ'αρεσε ειναι το φανταχτερο site/ παρουσιαση βιογραφικου/ οικογενειακης κλινικης που φανταζομαι θα χρειαζομουν να βγω συγγρου για να τον πληρωσω..

Johnk Μονο με πρωινο καφε κανει ενα τσιγαρακι δε νομιζω να φταιει αυτο.:cool:

Σας ευχαριστουμε!
http://i180.photobucket.com/albums/x245/Knightdramon/IMG_9808_zps24257ce9.jpg
Αυτη ειναι η κοπελα μου! (δυσκολευομαι λιγο να την ανεβασω σε avatar)
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ουτε εγω το εχω ξανακουσει και ευχομαι να βρειτε ακρες.

Ο Κυριάκος ο Κονταδάκης, ακούω στην Αθήνα, ότι ασχολείται με δόντια.
Αυτος που ασχολειται με τα δοντια ειναι ο αδελφος του ο Κωστας! Αλλα εχουν το ιατρειο τους μαζι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.742
20.012
Πολύ χαριτωμένη!!!!





[άνοιξε άλλο αρχείο στο photobucket για τις φωτό των οποίων βάζεις link εδώ (και όπου αλλού) και κάντο private για να μην βλέπουμε όλες τις φωτό σου, που έχεις στο αρχείο :) ]
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
τι πλάσμα!!! να τη χαίρεσαι και ελπίζω λαμβάνοντας και δεύτερη γνώμη να μην ειναι τόσο ζοφερά τα πράγματα!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.202
Μηνύματα
897.195
Μέλη
19.982
Νεότερο μέλος
avrameva